Beslissing veemarkt zeer snel noodzakelijk Vakbekwaam sleutelen in theorie en praktijk VAM Voorschoten 25 jaar KA Y-dames zorgen voor uitstekend toneel stad en streeknieuws Natuurdag rond ..Huis te Warmont" Aïliokii Scholen speelden korfbal Uitslagen St. Joris marsen PAGINA 3 MAANDAG 14 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Het heeft er alle schijn van, dat Leiden met be trekking tot het overnemen van de Rotterdamse vee markt bij voorbaat de boot gemist heeft. Weliswaar is de raad het voorstel gedaan, crediet te verlenen voor de bouw van een runderhal op het Groenoordhal-terrein maar er zijn twee feiten, op grond waarvan het hoogst dubieus is of die hal ooit gebouwd zal worden. Inmiddels gaan individuele veehandelaren, die per traditie handel dreven op de Rotterdamse markt, in toenemende mate lonken naar Gouda. Wanneer Leiden niet spoedig een be- sissing neemt, kon ook de Bond van Rundvee- en Var kenshandelaren zijn voorkeur wel eens naar Gouda ver leggen Wanneer het "hebben" van de veemarkt hoort tot de streek- verzorgende functie, die Leiden zich aanmeet voor het landelijk gedeelte van de Randstad, dan mag men van het stadsbestuur verwachten, dat het zich duide lijk voor het verwerven van de Rotterdamse handel inspant. De exploitatie van de Groenoord- hal zal jaarlijks grotere verlie zen blijven geven, wanneer ze blijft steunen op de huidige drie zuilen: evenementen, veemarkt en sport. Evenementen van enige betekenis zijn - mede door de markt-op- vrijdag - niet in voldoende mate en met voldoende regelmaat voorhanden. Ook op de Vrijdag se veemarkt wordt toegelegd. Wanneer, door het overnemen van de Rotterdamse handel, op twee dagen (maandag en dins dag) gemarkt zou kunnen wor den kwamen. Of aan de boeren spelen en zou alle sport op de overige dagen alleen maar "meegenomen" zijn. Het gemeentebestuur van Leiden heeft zich niet overmatig en thousiast getoond voor het be houd van de markt. Het hecht er kennelijk weinig waarde aan. Maar hoe kunnen de bestuur ders van Leiden - de stad, die zoé zwaar met historische nala tenschap belast is, dat ze bijna in de bagger wegzakt - dat dui delijk- maken aan de veehande laren, de uit een groot deel van het land per traditie naar Lei den kwamen. Of aan e boeren uit de verre omgeving, die van uit een even diep gewortelde traditie in Leiden ter markt gin gen? Wel: de meerderheid van de "werkgroep Groenoordhal" - in gesteld door de gemeenteraad - adviseerde het gemeentebe stuur, bij de minister van land bouw op basis van alles-of-niets, het monopolie van de Rotter damse handel voor Leiden op te eisen. Een monopolie, dat de minister niet geven kan. De Bond van Rundvee- en Var kenshandelaren en de regionale landbouworganisaties hebben dat begrepen. Zij hebben laten weten, dat ze - ook zonder het bevrijdende woord van de minis ter, naar Leiden wilden blijven komen. Dat zou betekenen dat zeker tach tig tot negentig procent van de Rotterdamse veemarkt, zonder meer aan Leiden zou toevallen. Waarmee Leiden in feite ook zonder ministeriële uitspraak, het monopolie zou hebben. Het ministeriële antwoord bleef tot dusver uit. In de tussentijd is gebleken, dat de PAK -vertegenwoordigers in de werkgroep Groenoordhal zich tegen een voortzetting van de veemarkt in Leiden kantten. Zij zullen in hun fractie(s) rugge spraak voeren. Dat biedt het ge meentebestuur van Leiden twee openingen om van de "luxe" van een Groenoordhal af te ko- Of het voorstel om crediet te ver lenen voor de bouw van een run derhal op het Groenoordhal-ter rein loopt stuk op de stemmen verhouding in de raad, of het strandt op G.C., die elke nieuwe investering in het hachelijke Groenoordhal-project ontoelaat baar zal achten, zolang niet vaststaat dat ze zichzelf terug betalen. En dat doen ze niet, wanneer de Rotterdamse markt niet "officieel" in Leiden neer strijkt. Waarmee dan de veemarkt langs democratische wegen zal zijn geëlimineerd. Het feit dat het Leidse gemeente bestuur kennelijk geen vertrou wen gehad heeft in het pleidooi van hun organisaties, schijnt in middels zoveel kwaad bloed ge zet te hebben bij individuele boeren en leden van de Bond van Rundvee- en Varkenshande laren, dat ze nu uitkijken t wat Gouda doet. De Kamer Koophandel en Fabrieken Gouda e.o., heeft zich bereid ge toond,mee te financieren in hij ziet als "een noodverband voor het overnemen van de Rot terdamse veemarkt". Het ge meentebestuur van Gouda heeft de stad candidaat gesteld door te streven naar spoedige vanging van het oude veemarkt complex in het centrum door een nieuw complex terwille van een zaak, "die heel west-ne- derland aangaat". Wel zal Leiden, als het uiteinde lijk van het veemarktprobleem verlost is, blijven zitten met niet te exploiteren hal van v tien miljoen. Maar dan is nog altijd Albert Heyn, die er zes miljoen voor wil geven.. OEGSTGEEST Duizenden wandelaars, leden van „Scouting Nederor verkenners, romans, en padvindsters. land", hebben zaterdagmiddag voor de zevenentwintigste keer deKenmerkend voor de moderne sfeer is „het spel van verkennen" was. „Nationale St. Jorismarsen" tot een geweldige gebeurtenis gemaa dat de jury ten spijt die de deelnemers taxeerde naar correct kt, een massaal maar zonnig uitstapje van jonge mensen. gedrag, netto uniformering, het meevoeren van groepsvlaggen en to Nadat de officiële genodigden op Kasteel Oud Poelgeest waren ontvantems etc. ten spijt, het straffe marcheren kennelijk uit de gratis is. gen en drs. H. van Dyk voorzitter van de stichting Scouting Oegst- Losjes babbelend „persten" heel wat deelnemers hun rondje, tot sl geest 'n welkomstwoord had gesproken, verrichtte burgemeester jot waarvan ze hun herinneringsmedaille of de jaar-gesp in ontvangst hr. T. A. J. van Eysinga de openingsceremonie. Vanaf kwart over konden nemen. twee ongeveer trokken daarop de lopers in drie categorieën de paStraf marcheren was alleen te zien bij het concours van padvinders den op en de lanen in: 7'/$ kilometer voor welpen en kabouters. 10 bands, dat tijdens de marsen op het terrein van Oud Poelgeest ge kilometer voor de groepen met veel jonge leden en 15 kilometer vohouden werd. WARMOND De Christelij ke Jeugd Natuurbond „Jac. P. Th'ijsse", afdeling Leiden, beeft zaterdag een „natuurdag" gehouden. In de mliddag waren er wan delingen onder leiding van ervaren woudlopers in het „Bos van Krantz", rond het Huis te Warmond. Hoe- fwel dat bos niet bijzonder uitgestrekt is, bleek er vol doende te zien om een uur of twee bezig te zijn. 's Avonds hield een van de bestuursleden 'n dia-lezing over de orgels die men in en om de stad Leiden dage lijks kan zien. OEGSTGEEST De dames van de KA V-toneelgroep zijn voor het eerst sinds tien jaar weer voor het voetlicht getreedn. In het parocniehuis aan de Kerk- laan werd het toneelstuk „Knoe deltje" opgevoedd. De dames moeten het opnemen tegen de Berend Boudewijn quiz. En ze hebben de concur rentieslag duidelijk verloren ge zien de bezetting in de zaal. Dit laatste is erg spijtig aangezien de dames veel werk hadden ge maakt van het torteel. Het verhaal brengt de toeschou wers in het atelier van een ze kere mej. Mia (mevr. A. Post- Brussee) die er samen met haar zus Thea hoeden optwerpt en aan de vrouw brengt. De za ken gaan niet zo best maar de komst van een filmster ge naamd Kathleen' Ouest brengt uitkomst wanneer deze getrof fen wordt door een zeer exclu sief model hoofdbedekking. (Kathleen werd gespeeld door mevr. A. Buitendijk-K. in de Vegte). De moeilijkheden blij ven echter niet uit en zo komt net de hoedenzaak aan een zijden draadje te han gen. .Knoedeltje" is dan de dienst maagd die de hoofdprijs in een loterij blijkt te gaan winnen en zij moet de zaak redden. De hoofdrolspeelster mevr. Appelo maakte er een mooi typetje van. In' de „cast" waren ook twee dochters "an Leyden van de partij. De dames brachten het er onder regie van de heer P. v. d. Maat uistekend af. Wel licht komt er nog een reprise De allergenoeeglijkste avond was beslist meer belangstelling waard SASSENHEIM Zaterdag is het door Korfbalvereniging TOP georganiseerde schoolkorfbal- toernooi van start gegaan. On der ideale weersomstandigheden deden alle ploegen van de Sas- senheimse Lagere Scholen hun uiterste best om de schoolkleu- ren zo goed mogelijk te verdedi gen. Sommige ploegen kwamen tot re delijk goed korfbalspel en dat zal de trainers- die de school- jeugd al enkele weken lang trai ning hebben gegeven - veel ge noegen hebben gedaan. Volgende week zal er opnieuw, vanaf half tien, door de scholen gekorfbald worden. Tenslotte volgen hier de uitslagen van de hoogste klasse: Parkschool G 1-0.L.S. G l 0—3, R.K.S. 0 I- Kompas 0 1 1—0, Kompas 0 I- Parkschool G 1 1—2, O.L.S. G 1-R.K.S. G 1 0—1. J'/ï kilometer kabouters: le prijs. Eikeltjeskring, St. Jo- risgroep Den Haag. 2e prijs Zonnige boskabouters Heem stede. 3e prijs Bijenkring Boskoop. 20 kilometer pad vindsters: le prijs Derja- groep Oegstgeest, 2e prijs Klimop Waddinxveen, 3e prijs Aquariumvendel Oegst geest, 4e prijs Koetilangven- del Heemstede. 15 kilometer padvindsters: le prijs: Ma ria Goretti, Zoeterwoude, 2e prijs Zeedistels Zandvoort aan Zee, 3e prijs Apollogroep Haarlem. 7'/2 kilometer wel pen: le prijs Kaninefaten Lisse, 2e prijs Mr. van Daal- groep Boskoop, 3e prijs Prins Willem Horde Haar lem. 10 kilometer verken ners: le prijs Jan van Hoof- groep Gouda, 2e prijs Graaf Bernadotte Heemstede, 3e prijs Dorus Rijkers Abel Tasman Katwijk aan Zee. 15 kilometere verkenners: le prijs Bostrenogroep Noord- wijkerhout, 2e prijs Kanine faten Lisse, 3e prijs Bake- nessengroep Haarlem. Drum- en marsbands: le prijs Haagse Padvindstcrsband. 2. Amsterdamse Afdelirm.smars- band, 3. Goudse padvinders- marsband. Maitre prijs: Ine ke van Huet (Haagse pad- vindstersband). VOORSCHOTEN In Voorscho ten gaat de stichting Vakoplei ding voor het Automobiel-, Mo torrijwiel- en Aanverwante Be drijf VAM haar 25-jarig bestaan vieren, en wel op 18 mei. Bij de officiële jubileumviering zullen onder anderen aanwezig zijn: mr. M. D. van Molferen, secre taris-generaal van het ministe rie van onderwijs en de direc teur van de DAF. Wat de VAM precies doet is niet in twee woorden te zeggen. Daarom heeft ze een jubileum boekje uitgegeven met de ge schiedenis van de Stichting. Deze heeft tot doel: het bevor deren van de vakbekwaamheid van iedereen in het motorvoer tuigenbedrijf. Ze wordt dan ook wel gekscherend genoemd: fa briek voor automonteurs. De VAM startte in 1948 met 19 personeelsleden op een zolder in Pijnacker. Nu heeft de VAM zo'n 180 personeelsleden, ruim 900 dagcursisten en 450 avond- lessers en zetelt in een modern gebouw aan de spoorlijn in Voorschoten. De Stichting stelt zich positief op tegenover allerlei onderwijsver nieuwingen. In de loop van de 25 jaar Is de gehele opleiding gericht op de modernste eisen die het moderne bedrijfsleven stelt. De auto is tegenwoordig technisch zo goed, dat er gemid deld nog maar 10 uur per jaar „gesleuteld" hoeft te worden. Toch blijft de behoefte aan vak mensen groot, want naast de specifieke reparatiebedrijven, zijn er vervoersmaatschappijen die graag een eigen monteur in dienst hebben. Niet alleen „sleutelaars" kunnen hun vak bekwaamheid opdoen bij de VAM, ook de opleiding voor plaatwerker is sterk uitgebreid. Zodra straks de autokeuring wettelijk verplicht wordt, komt er een sterke behoefte aan keur meesters en keuringsmonteurs. Deze mensen zijn er, de VAM heeft er reeds rekening mee ge houden. Praktijk en theorie gaan samen. In een grote hal is een geprogrammeerd practicum Ingericht, Met behulp van mo dellen, opdrachten, een leerstoel en het door de VAM ontworpen examensysteem krijgen alle r.andidatcn gelijke kansen. Do VAM, die ook nog eens onge veer 6400 leerlingen begeleid in werkplaatsen, gaat het nieuwe Jaar in met de zekerheid dat haar taak, het bevorderen van de vakbekwaamheid, in elk ge val zal blijven groeien. LEIDEN —Gisteren traden 3 ath- leten van de LKV de Spartaan in het strijdperk tijdens de Ne derlandse kampioenschappen gewicht heffen le klas in Den Haag. Het waren Theo Sanders, Nico Faas en Dirk van 't Riet. Sanders haalde zijn vijfde titel binnen met vier beurten 105140 kilo. Hij tilde zich niet uit om zich te sparen voor de Europese De Spartaan leverde twee Nederlandse kamp ïoenen kampioenschappen in Madrid op 9 juni. Nico Faas verraste door de twee de plaats te grijpen in het licht-zwaargewicht 100130 kilo. Dirk van 't Riet veroverde de ti tel in het zwaargewicht met 117,5—150 kilo. Als verzorger trad op Th. Brandt. AAR LANDER VEEN - Op het gehouden A.V.R.O. zangcon cours te Hilversum, heeft de Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem" o.l.v. de heer H. de Groot uit Boskoop een tweede prijs behaald in de afd. D. met 291 punten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3