Ajax bepaalt zelf aantal contractspelers PSV, Sparta, Ajax en FC Amsterdam schortten nieuw transfersysteem op Techniek nog ten achter bij krachtsexplosie Lotto moet verschil van toto opbrengst opvangen UIT TITELSTRIJD GEWICHTHEFFEN DRIE ATLETEN NAAR E.K. IN MADRID n n i i rn n ir IfE r 1 IHBccIa ZEIST De heer Van Vloten, deel uitmakend van de Werkgroep Lange Termijnplanning van de sectie be taald voetbal van de KNVB had het nog zo duidelijk gezegd: „Het maximum aantal contractspelers moet gesteld worden op tweeëntwintig, waarvan minimaal twee jeugdcontractspelers. Het betaald voetbal moet de uitgavenkant drukken anders graven we ons eigen graf". Nadat de langdurige vergadering, zaterdag in het KNVB-centrum in Zeist, was geschorst om de werkgroep gelegenheid te geven zich te beraden over de op- en aanmerkingen, reageerde Ton Zwikstra voorzitter van de werkgroep, op een opmerking van Jaap van Praag (Ajax): „Natuurlijk mag een vereni ging, die zonder subsidie werkt, het aantal contract spelers zelf bepalen". Staande de vergadering werd een punt van essentieel belang immers, er wordt over het algemeen meer uitgegeven dan wordt ont vangen zonder meer gewijzigd, waarmee nogmaals werd onderstreept dat Ajax zie ook het onderwerp „transfers" waarin Ajax een grote stem had een invloedrijke opponent is. Jaap van Praag, na de (beslo ten) ochtendvergadering in niet zo opperbeste stemming, had dan ook dreigende woor den gesproken: ,,U kunt ons toch niet beletten meer con tractspelers te nemen dan u aangeeft. Stel je voor dat we hierover ook gaan procede ren bij de rechter". Als een vooraanstaande ver eniging (stichting) ergens te gen is, wordt er gemarchan deerd, zoals trouwens in d sectie betaald voetbal altijd en eeuwig naar een compro mis is gezocht, al is het niet meer zo sterk als onder het bewind van Jos Coler. Zoals er ook altijd belangrijke pun ten in een vergadering wor den uitgesteld. Vrijwel nim mer wordt in één keer een beslissing genomen. Daaraan was ditmaal ook de werkgroep schuldig wat Van Vloten moest toegeven dat het niet was gelukt het drie jarenplan (geënt op de ex- tra-bijdrage toto ad. maxi maal 2,8 miljoen gulden) omstreeks Pasen, zoals in de vergadering was besloten, bij het desbetreffende minis terie te deponeren, „maar", kon hij wel ter geruststelling mededelen, „we hebben wel de toezegging dat de inkom sten voor het volgend jaar zijn gewaarborgd. Een extra probleem is wel het aanvaar den van de Lotto, waardoor de toto vermoedelijk dertig procent zal teruglopen. Dat zou desastreus zijn in ver band met de afdracht van twee cent per kolom. We ho pen dan ook voor de Lotto op dezelfde faciliteiten als we voor de toto hebben en de overheid denkt daar sympa thiek over." regionale competities, die in het seizoen 1974-1975 zouden uitmonden in één hoofdklasse en twee eerste divisies. Ton Zwikstra, simpel en uiterst helder antwoordend welke een verschil met de (vele) juristen achter de tafel die al les ingewikkeld verpakten gooide meteen het roer om en deelde mee uit te gaan van twintig seniorcontracten en acht jeugdovereenkomsten. Hij sprak wel waarschuwend: „In het normale leven kun je ook niet meer uitgeven dan je hebt, wij evenmin. Vereni gingen, die ons, als bewaker van de „pot" (bedoeld werd het fonds bijzondere noden) niet nodig hebben kunnen doen wat ze willen ten aan zien van het aantal spelers. „Daartoe behoren Ajax, Feyenoord, die zonder subsi die rond komen en werd wonderlijkerwijs ook PSV genoemd, dat subsidieloos zou werken. Wat Philips aan de vereniging doet, wordt blijkbaar niet als subsidie beschouwd. Landelijk Regionaal Er waren nogal wat vragen ten aanzien van het door de werkgroep ontworpene. Choufoer (FC Den Haag) ageerde tegen de 22 con tractspelers en wilde het jeugdelftal dat immers weer terugkomt, indelen in drie teerd merkte hij op dat er uit het vele gepraat eigenlijk nog nooit iets echt goeds te voorschijn was gekomen. Voorzitter mr. Jacques Hoge- woning was ervoor dat alle eredivisieclubs over een licht installatie zouden beschik ken maar had vernomen dat er streken zijn, waar in fa brieken ploegendiensten zijn ingesteld zodat dit belemme rend kan werken op het toe schouwersaantal als op ande re dagen wordt gevoetbald. FC Den Haags manager Eddie Hartman merkte op dat een enquête bij zijn vereniging tot uitkomst had gehad dat 56 voor de zondag was. Het spelen op een andere dag zit er waarschijnlijk voorlopig niet in. Procenten Evenmin een wijziging van de clausule dat een club die meer uitgeeft dan ontvangt, daarvoor „gestraft" wordt met inhouding van een per centage van de toto-uitke ring. Van Rijn (Sparta) wil de in plaats van één procent „boete" per procent over schrijding van de uitgaven voor iedere tienduizend gul den overschrijding één pro cent boete met een maxi mum van twintig procent. Voorts teruggave van de boete indien de club na een jaar wel „glad" is. Zwikstra zegde toe erover te zullen denken in de werk groep, maar kon wel vast mededelen niet voor dat ma ximum van 20 procent te zijn. En aangezien Hogewoning toezegde nogmaals aandacht te zullen besteden aan het spelen op een andere dag blijft er nog heel wat te pra ten en zit de sectie betaald voetbal voorlopig niet zonder vergaderingen. Lou Lap achter microfoon) is een strijdbare figuur. Hem wordt meestal gauw de mond gesnoerd omdat hij dikwijls waarheden als koeien verkondigt. Dat deed hij zaterdag in de vergadering van de sectie betaald voetbal ook. Alleen Henk Zon (derde van rechts, HERMAN VAN BERGEM. voorzitter van Excelsior) had er achter de bestuurstafel een glimlacht voor over. Maar Henk Zon lacht altijd. Wat de jeugdcompetitie betreft werd opgemerkt, dat het voor de ontwikkeling van de jtugdspelers beter is dat er een landelijke competitie komt. Logisch, want in het westen zitten hoogstwaar schijnlijk sterkere teams dan in bijv. zuiden en noorden. Zo'n landelijke competitie is uiteraard duurder maar, zo werd ad rem ingehaakt, „er is toch een fonds bijzondere noden". Jaap van Praag brak nogmaals een lans voor het laten ver spelen van de competitie op een andere dag dan zondag. „Ik heb pakken brieven ge had met instemmende gelui den nadat ik op de t.v. had gepleit voor de vrijdagof gepleit voor de vrijdag of za terdag. Zorg, dat iedereen licht krijgt en laat op vrij dagavond spelen. Dat bevor dert de toeloop naar onze velden". En ietwat geïrri ZEIST De nieuwe transferregeling in het betaalde voetbal wordt niet voor 1 november 1973 van kracht. Het alternatieve systeem, dat het de clubs niet langer mogelijk maakt een speler die van werkgever wenst te veranderen, te blokkeren, vergde zaterdag een vele uren durende buitengewone algemene vergadering van de professionele sector in de KNVB, maar ten slotte werd men het in overgrote meerderheid toch met elkaar eens Met de toevoeging, dat het door het sectiebestuur gelanceerde plan Tripels zal worden bestudeerd en daar waar nodig aan gevuld door een nog te benoemen commissie van deskundi gen, kon met uitzondering van de vertegenwoordigers van Ajax, Sparta, PSV en FC Amsterdam en, zij het om een andere re den, De Volewijckers, iedereen zich met het voorgestelde ver enigen. „Het was", vertelde sectievoorzitter mr. Jacques Hoge woning na afloop van de besloten vergadering „een discussie waarbij de emoties een belangrijke rol speelden, maar er is toch op niveau vergaderd". De tegenstanders voerden als argumenten o.a. aan, dat nauwe lijks een jaar geleden door werkgevers- en werknemersorgani saties een transfersysteem wettelijk toelaatbaar zou zijn ge noemd: dat in de meeste Europese landen, ook die het EEG- verdrag van Rome hebben ondertekend, met een transfersys teem wordt gewerkt; dat de transfers van groot economisch belang zijn voor het betaalde voetbal en dat het transfersys teem in de afgelopen jaren voor een aantal contractspelers de werkgelegenheid heeft zeker gesteld. Ajax, Sparta, PSV en FC Amsterdam baseerden hun bezwaren tegen de alternatieve overgangsregeling (een speler kan na beëindiging van zijn conract zonder meer van werkgever ver anderen: worden de oude en nieuwe club het niet eens over de betalen schadevergoeding, dan beslist een arbitragecommissie over de hoogte van dat bedrag). Ook op de uitspraak van mr. Kaulingfreks die, in tegenstelling tot vele van zijn confraters, van mening is, dat het transfersysteem niet strijdig is met het arbeidsrecht. Afwachten Het uitstel tot 1 november houdt in, dat tijdens de komende trans ferperiode nog volgens de oude maatstaven te werk wordt ge gaan. Of in de toekomst veel zal veranderen, moet worden be twijfeld. De enige winst, hoewel op zich belangrijk, is dat een speler niet meer tegen zijn zin door een club kan worden vast gehouden. Het geldverkeer tussen de clubs zal echter blijven be staan. Al is het de vraag of de schadeloosstelling van dezelfde omvang zal zijn als de transferbedragen tot dusverre waren. Mr. W. Kernkamp (van het sectiebestuur) liet er echter geen twijfel over bestaan, dat er momenteel geen plannen zijn om in een periode van bijv. vijf jaar vergoedingen geheel af te bou wen. Hogewoning: „Wat over een paar jaar gebeurt, valt nu .nog niet te zeggen. We moeten eerst het effect van de nieuwe regeling afwachten". Risico De V.V.C.S., evenals de pers geweerd bij de discussie over het precaire onderwerp, liet bij monde van Karei Jansen weten niet gelukkig te zijn met het uitstel, maar er wel begrip voor te hebben. „In principe", zei Jansen, „zijn wij het ook met de schadevergoedingen niet eens, maar we hebben begrip voor de omstandigheden zoals die in ons betaalde voetbal zijn. We wil len het alternatieve systeem in de praktijk een kans geven en daarom moeten we het ingaan van de regeling per 1 november wel accepteren, hoewel we het instellen van een commissie van deskundigen wel als een poging tot uitstel ervaren". Het risico van het instandhouden van het huidige systeem wordt erdoor vergroot". „We willen", aldus Jansen, „hoe dan ook, dat de nieuwe regeling op 1 november ingaat. Dat een speler aan het geldverkeer wordt onttrokken, is een principiële wijziging, maar we willen ook niet om de afbouw heen en zullen daarom ernaar blijven streven deze binnen vijf jaar te realiseren". TON VAN DALEN DEN HAAG Het onder deel gewichtheffen van de Nederlandse Kracht sportbond is er een voor fijnproevers. Ze staan niet in de rij om binnen te komen, ook gisteren niet toen in de sporthal Lindoduin de Nederland se titelstrijd eerste klas werd verwerkt. Maar ze zorgen wel met zeer redelijke belangstelling voor een unieke sfeer van meelevendheid, kun digheid en opperste stil te tijdens het werken. Daarom ook was die be kroning van de kam- pioensstrijd zo ver diend: drie recordverbe teringen en het aanwij zen van drie atleten voor de Europese kam pioenschappen die begin juni in Madrid worden gehouden. Van één atleet staat de deelne ming nog niet vast, Van de Berg van Helios (Simpel- veld). Zijn vereniging moet een beslissingswedstrijd ver werken om het kampioen schap en hij is voor de keus gesteld of daaraan meedoen of naar Madrid. Veel zal af hangen van de houding die zijn bestuur inneemt. In elk I geval gaan de Maastrichtse vedergewicht Beckers en de Leidenaar Sanders, in het middengewicht. Bondscoach Piet van der Kruk: „We zijn twee jaar weggebleven op in- 1 ternationale krachtmetingen. Men mag geen Europese kampioenen verwachten Theo Sanders werd kampioen ir kampioenschappen in Madrid. maar het zijn wel jongens die ogen en oren wijd open zetten en een schat van ken nis kunnen opdoen. Boven dien is het goed dat we ons weer laten zien." De recordverbeteringen kwa men op naam van Beckers, die zijn eigen record stoten van 115 op 177>/2 kilo bracht maar 120 kilo niet haalde. Hij verbeterde wel tevens het sinds 30 maart 1958 op naam van Jan Nolten staan de totaalrecord. Nolten was mÊÊÊ i het middengewicht en wordt afgevaardigd naar de Europese houder met 207% kilo, Bec kers greep het stokoude re cord door 210 kilo te trekken en te stoten. Middenzwaarge wicht Den Otter liet Van 't Riet niet lang in het bezit van het record trekken, dat sinds 27 maart van dit jaar stond op 112% kilo. Den Ot ter trok 123 kilo. „Invaller" Het lichtgewicht kreeg een iet wat merkwaardige kam pioen. aVn de Berg wel licht naar Madrid bleek een kilo te zwaar. De organi serende vereniging Sim- son/KDO vlekkeloze rege ling van een gekortwiekt toernooi, dat slechts drieën eenhalf uur vergde, omdat het drukken in de internatio nale vergadering tijdens de Spelen in MUnchen vervallen werd verklaard had een beroep gedaan op Cees Kool hoven (Van der Kruk: „Die tilde al in mijn tijd") die enige jaren niet meer in toernooien uitkwam. Als „in valler" in zijn gewichtsklas se kon hij zich de kam pioenssjerp toeëigenen. Ook in het bantamgewicht en het superzwaargewicht nam slechts één atleet deel. Zij konden zich veroorloven een of twee „eindbeurten" te missen. Hun titel stond vast. Problemen Van der Kruk: „Ons probleem is dat de techniek van de at leten nog niet is ontwikkeld in verhouding met de kracht die zij kunnen opbrengen. Dat houdt weer verband met het feit dat we niet voldoende trainers hebben. Ik zou ei genlijk het hele land moeten bestrijken maar dat is na tuurlijk niet mogelijk. In di verse verenigingen wordt nu getraind onder leiding van een oud-atleet of een vader van een atleet die zijn vrije tijd beschikbaar wil stellen. Niets ten nadele van die en thousiaste mensen maar het is geen ideale vorm van voorbereiding op grotere evenementen. Daarbij komt nog dat ons het geld ont breekt voor medische bege leiding. Inderdaad, er komen weinig blessures voor maar ik vraag me wel eens of of sommige atleten later geen nadelen zullen ondervinden van deze bijzonder zware sport." Zwaar, maar wel clean. In Ne derland worden geen midde len gebruikt, zoals duraboli- ne dat spierversterkend werkt. Dat is óók een reden dat onze atleten internatio naal ten achter raken bij ge- wichtheffers uit landen waar wel wordt „gespoten". Hoe- Er wel, Van der Kruk keek toch bezwaarlijk op tegen de titel van Koolhoven „leuk voor Cees, ik gun het hem graag" die een bewijs is van de moeizame ontwikkeling om dat er in zijn, toch niet horbitante gewichtsklasse geen andere deelnemer wa dan de te zware v.d. Berg. trouwens niet mee dan negentien atleten, wie de sterke Limburge Strolenberg ontbrak. Om een acceptabele reden. Zijn doch am tertje deed haar eerste com munie en dat is nog altijd een groot feest in Limburg. De uitslagen (resp. trekken, sto- Bantamgewicht: P Koenraats (BGV. Breda l 75-95-170 Vedergcwicht: 1 M Beckers (At las, Maastrichti 92'-117'-210. 2 E Sühnsten (Hercules. Dordt) 75-105-180. Llchtjcc* Middi i/KDO, Den Haag) 90-110-200. lit: 1 Th Sanders (De Leiden) 105-140-245, 2 N Faas (De Spart (De Spartaan. Leiden) 1171;- 152'-270. 2 Nlehnf (Hercules. Dordt) 110-1521,i-262l j. 3 E vd Meulen (Alkmaar) 110-150-260, 3 - - (EiJMICM) lla-l-HVJ.-.r. 240, 5 A J Kohl 97V4-137V6-2 Lichtzuunrgi Slmpelveld) nicht: 1 F v Putfeien 4 A Hey blom (Alkmat v Iers el 225. Suporawnargowicht: 1 C Oudendag (Sneek) 112' -142',-255. HERMAN VAN BERGEM w^m

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18