Preek van pastoor schonk Fedor vleugels van engel ROCK ALOIS WAS HENGSTIG EN STELDE ENORM TELEUR Na vertrek Karstens volgde startverbod Luis Ocana in Spanje ging Merckx uit de weg Biljartagenda Straks kwartetweddenschappen mogelijk op koersmeetings Eddy Ham superieur !£Eg- Rennersveld uitgedund £4*3 MAANDAG 14 MEI 1973 A5 BRUNSSUM Huilend van vreugde stond Piet Liebregts in Brunssum aan de finish eoen Fedcr den Hertog als groot se winnaar van de vierde etappe van Olympia's ronde van Nederland over de eindstreep ging. Vrijdagavond, toen de Ermeloër in de etappe naar Dongen de slag had gemist en iedereen het er wel over eens was, dat Den Hertog weer zou falen, bleef hij rotstvast in de onbereken bare coureur geloven. „Daar waar Fedor vorig jaar ten onder ging, zal hij nu gaar vlammen, zal hij het hele klassement door elkaar gooien", voorspelde ploegleider Piet Liebregts. De Frisol ploegleider kreeg gelijk en toch kon hij het nauwelijks geloven dat Fedor den Hertog zo onweerstaanbaar de etappezege voor zich opeiste. De profetie van Piet Liebrengts klopte voor honderd procent. Op de Keuteherg. stijgingspercenta ge van 20 procent, zwoegde Fe dor vorig jaar slingerend naar boven. En nog voor de top was bereikt, stapte hij van zijn fiets. Op dezelfde Keuteberg .zelfs gevreesd door Eddy Merckx, sloeg hij, de verschrikkelijke, genadeloos toe. Het was geen persoonlijke genoegdoening, het was geen revanche maar zui ver inspiratie, verklaarde Fedor den Hertog na afloop in Bruns sum. Die inspiratie had Fedor den Hertog in het kleine paro chiekerkje van Ulestraten ge kregen. De 27-jarige coureur, die zo'n grillig karakter heeft, zo dat vrijwel niemand samen met hem kan leven, had aan ploeg leider Piet Liebregts gevraagd De 27-jarlge coureur uit Ermelo of hij met hem naar de kerk sloeg in de zware rit naar wilde gaan. De Frisol-ploeglei- Brunssum op een verschrikkelij- der wees Den Hertog er op dat ke en voor de gehele concurren- er slechts één roomskatholieke tie catastrofale manier toe. kerk in ^Ulestraten was (Fedor jjjj kreeg 2jjB revanche en zijn dfi| MSjajfi "Q*-ofnrr"oorrn persoonlijke genoegdoening. len toewensen. De meeste ren ners liepen tegen de Keuteberg omhoog. De weinigen, die de durf en de kracht bezaten om op de pedalen te blijven beuken, kermden van pijn en riepen smekend om hulp. Duwen, du wen", gilden de dapperen naar het publiek, dat dan de helpen de hand bood en de renners een duwtje omhoog gaven. De moe digste renners gingen van hand tot hand en bereikten „fietsend" de top van de Keuteberg. Alleen Fedor den Hertog bleef in deze slijtageslag overeind. Met de handen aan het stuur, verbeten vechtend en naar lucht snak kend,klom hij tegen de Keute berg omhoog. tempobeul schudde de „plak kers" van zijn wiel en ging al leen door. Via de toerradio wees de wedstrijdleider op de gewel dige prestatie van Fedor den Hertog. Olympia's voorzitter Piet .van der Molen Vioeg de volgers naar de kilometerteller te kijken, die voor Den Hertog ruim 50 kilometer per uur aar gaf, en dat in een bergetappe Fedor den Hertog was niet te houden. Fedor den Hertog vreesde niemand. Hij bouwde zijn voorsprong op en kwam op 6,5 minuut winst door de finish in Brunssum. WIL VAN DER PLAS KOPENHAGEN Het cember EK driebanden congres van de CEB, de Europese biljartconfede ratie, heeft voor het sei zoen 1973/74 twee grote internationale biljart- toernooien aan Neder land toegewezen. Dat zijn van 27 tot en met 30 3 september de wedstrij den om de coupe Simo- nis in het driebanden, die in Amsterdam wor den gehouden, en het Europees kampioen- Eeklo (België); februari EK 47/1 in Düsseldorf (W.-Dld); februari/maart EK junioren in Essen (Wdld); 7 tot en met 10 maart EK bandstoten in Brussel (België); 17 tot en met 25 maart WK individuele vijfkamp in Nice (Fr.). met 7 april W. drieban- i Antwerpen (België); 18 tot en met 21 april EK 71/2 in Heeswijk-Dinther; 25 tot en met 28 april EK 47/2 in Alicante (Spanje); 9 tot en met 12 mei WK bandsto- Doornik (België). schap anker kader 71/2 Bovendien heeft Frankrijk in Heeswijk-Dinther, De bijna complete internatio nale biljartkalender ziet er als volgt uit: 1973: 27 tot en met 30 septem ber Coupe SSimonis in Am sterdam; 11 tot en met 16 de- aangeboden volgend jaar het toernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp voor landenploegen te hou- den in Parijs. Een beslissing hierover is echter nog niet gevallen. Catastrofaal (Van onze paardesportmede- werker) DEN HAAG Als de paar- densporttotalisator toe stemming krijgt voor hat wedden buiten de baan, wat binnenkort verwacht wordt, dan is het niet onmo gelijk, dat er een nieuwe „speelsoort" zijn intrede ten de baan. Hij vindt dat het zal doen. „kwartetten" meer op gokken gaat lijken en met de trio-wed- denschappen is bewezen dat de mensen tevreden zijn. Het ge vaar bestaat dat door het trio- spelen bij de sigarenwinkelier de mensen van de koersmee tings zullen wegblijven. Insider hopen nu dat eind dit jaar of be gin 1974 het „wedden buiten de baan" mogelijk zal zijn. Bij de Stichting Nederlandse draf- en rensport wil men dan graag de kwartetweddenschappen in voeren, dat is: het voorspellen van de eerste vier paarden in een ren of draverij. De heer J. C. Slikker van de totalisator blijft echter voorstander van de- wone trio-weddenschappen bui den Hertog is gereformeerd) Dat gaf niets. Hij zooht geestelij ke rust en vond ie in de preek van de dorpspastoor, die toeval lig over het geloof ging. Fedor den Hertog verliet de dorpskerk en stapte enkele uren later met een rotsvast geloof in zijn eigen kwaliteiten op de fiets. „De hele rit heb ik aan die preek ge dacht. Geloof in jezelf en alles kan, dacht ik onderweg. Ik voel de mij als een engel, die over de Limburgse heuvels danste", aldus Fedor den Hertog die door zijn superieure overwin ning een ware ravage in het rennersveld had verricht. Met ruim 6.5 minuut voorsprong op de kopgroep, waarin Aad van der Hoek, Matthieu Dohmen, Wim de Waal, Bennie Ceulen. Frits Sluper en Dik Groen, en ruim drie kwartier op de laatste renner, Nico Vermeulen, arri veerde Fedor den Hertog in Brunssum. Valpartij Oranjetrui-drager Arle Hasslnk, die na een kilometer bij een ernstige valpartij was betrokken en enkele malen door toerarts Ab Rozijn moest worden gehol pen, werd op 13 minuten achter stand gereden. "De ravage, die Fedor den Hertog door wieier- kenners vaak vergeleken wordt met Eddy Merckx, had ver richt, was niet te overzien. De derde etappe van Ulestraten naar Brunssum was al dagen lang een verschrikking. Alleen op papier al, maar in werkelijk heid was deze etappe nog erger. De Cauberg, de Raarberg, de Gulpener berg en de gevrees de Keuteberg: een verschrik king die men niemand het spoor van Fedor den Hertog gingen Bennio Ceulen, Cees van Dongen, Aad van de Hoek en Wim Wilms mee. Wilms moest al snel afhaken, naar na de doorkomst op de zware Keute berg slaagden Matthieu Dohmen, Frits Sluper en Wim de Waal er toch m bij de groep van Fedor den Hertog aansluiting te krij gen. En steeds was het dezelfde man, die aan de kop het tempo gaf. Dezelfde man duldde geen tempoverzwakging en bleef doorgaan. Op de Hulsberg in Simpelveld achtte Fedor den Hertog het moment gekomen om alleen door te gaan. De SAN SEBASTIAN Eddy Merckx heeft de Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. De Belgische favoriet, die het algemeen klassement al aanvoerde, zegevierde gisteren in het tweede gedeelte van de 17e en laatste etap pe, een individuele tijdrit over 10,5 km in 12 min 1.0 sec (gem. 42-382 km/u). De Spanjaard Luis Ocana werd tweede in de algemene rangschikking en de Fransman Bernard Thevenet derde. VLAARDINGEN De Delftenaar Eddy Ham heeft gisteren In de sporthal van het centrum de Vijf Sluizen in Vlaardingen met grote overmacht het toernooi om het Nederlands schermkamploen- schap op sabel gewonnen. Hij was volkomen superieur en won alle vijf zijn partijen in de fiualepoule. Jan Dijksman, de kampioen van 1972, werd nu slechts vierde. parUjen; 3. Frans Mos (Dc Valkeniers. Haarlem) 2 gew. part. 23 ontvangen en 20 gegeven treffers: 4. Jan Dijksman (De Vrije Wapenbroeders) 2 gew. part. 21 ont en 19 geg. tr.5. Joska Makk (Zaal Adam Bela Utrecht) 2 gew part. 22 ont. en 18 geg. tr.6. Walter Jansen Eddy Merckx heeft de wedstrijd vrijwel van start tot finish be heerst. Het verwachte duel met zijn grote rivaal Luis Ocana bleef zelfs uit. De Belg, die voor het eerst startte in de Vuelta, maakte alle voorspellingen waar. Zowel in die drie tijdrit ten in de halve etappen als in de bergritten toonde Merckx steeds weer oppermachtig te zijn. Zaterdag, toen drie cols van de eerste categorie moesten wor den gepasseerd, kwam het voor het eerst tot een rechtstreeks, treffen tussen Merckx die al mi- RoBliaildië nuten voorlag in het algemene klassement en de Spanjaard. In GENEVE De ronde van Ro de sprint versloeg de sterke mandie is gewonnen door de Belg zijn tegenstander. Vanaf Belg Wilfried Davld. De laatste etappe op zijn naam, een indivi duele tijdrit over 21,2 km. Hij had voor de afstand 34 min 48,2 sec nodig, Joop Zoetemelk werd in 34.53.0 tweede. Tweede in de algemene rangschikking is de Belg Frans Verbeeck, derde ULESTRATEN Joop Zoetemelk en vierde de Fransman Raymond Poulidor. De Fransman Lucien Aimar won gisteren de zesde etappe; een rit over 116 kilometer van Duinkerken naar Saint Omer. Hij nad een ti d nodig van 3 uur, 13 minuten en 27 seconden. Israël NAZARETH De Westduitser Klaus Jordens heeft de 2e etappe van de Ronde van Israël gewon nen. Tweede werd de Nederlan der Jan Smit, die ook de tweede plaats in het algemeen klasse ment inneemt, achter de En gelsman Ray Lewis. De zes da gen durende ronde begon vrij dag bij de Libanese grens en zal woensdag eindigen in Jeru zalem. Er wordt aan deelgeno men door 37 Israëlische en 17 Europese wielrenners. WASSENAAR Vreugde en teleurstelling op Duindigt gis termiddag. Volbloedtrainer Cees van der Harst dacht met de prachtige merrie Rock Aldis in de „Prijs van Neuss" een goed renpaard te zijn en won toen in handen van de hebben. Eerder dit seizoen had de merrie al laten zien een goed renpaard te zijn en won tbn in handen van de talentvolle amatrice Marianne Ooms een ren voor liet- hebbers. Maar Van der Hqrst kwam bij het opzadelen tot de ontdekking dat de merrie hengstig was. In de koers kwam er niets meer van haar terecht. Blondine Ma rianne Ooms kwam dan ook te leurgesteld met de merrie in de achterhoede binnen. Europees kampioen Drs. Nico Smit won nu gemakkelijk. Smit na de strijd: „Merlo is een goed paard en voldeed eindelijk weer eens aan mijn verwachtingen". Hij mocht een prachtige ereprijs in ontvangst nemen van de Neusser Reister und Rennverein 1875 Deze ren was uitgeschreven voor amateurs uit Nederland en Duitsland. Maar geen enkel Duitser kwam er aan de start. De Nederlandse eigenaren heb ben schijnbaar genoeg vertrou wen in de Nederlandse amateurs en amatrices. Gezien de goede prestatie in deze categorie is tk er nergens anders over. Jo nes mag voor mij Poly Trek rij- het te begrijpen ook. De Neder landse rensport beschikt op het ogenblik over een goede toplaag van amateurs en amatrices. De Bij de draverijen won Jojo Bui kleine Annet Visser heeft zich tenzorg weer zoals de hengst daarbij met haar tweede plaats met Mathilde aangemeld. En mevrouw Anita Smit maakte met haar derde plaats met Frances Love het familie Smit succes compleet. Mevrouw Smit na de ren: „Het is heerlijk ge gaan. Ik ben zo blij als Nico. Ik heb mij helemaal leeggereden". En dan te weten dat mevrouw Smit enkele weken geleden van Merlo afviel tijdens- een ren en dat velen toen dachten dat ze nooit meer zou deelnemen. Na de teleurstelling kwam voor telf wilde in het Internationale hoofdnummer om de Elba-prijs, Een tweede plaats voor Uriosis P en Hazleton B. Het ging hier echter met Jojo in een zeer ma tige kilometertijd van 1.24. Carel Bergisch heeft op Duindigt zijn honderdste overwinning niet kunnen behalen als amateurrij der. Met Isi's Juweel sprong hij tn de laatste bocht weg en kon met verde komen dan een vier de plaats. De overwinning ging naar Intrepid Girl met Pasman voor Goalgetter en Ida de Mer- celle. trainer Cees van der Harst een Dinsdagavond zijn er weer drave- de elfde etappe voerde Merckx de algemene rangschikking aan. De Belg Eddy Peelman bracht gisteren het eerste gedeelte van de 17e en laatste etappe van de ronde van Spanje op zijn naam. Hij legde de 127 kilometer van Miranda de Ebro naar Tolosa af in 2 uur. 47 minuten en 34 se conden. Duinkerken De Belg Freddy Maertens heeft gisteren de vierdaagse van Duinkerken gewonnen. Hij bracht de zevende en laatste BRUNSSUM De derde etappe van Olympia's ronde door Nederland, de zwaarste etappe, heeft het rennersveld aardig uitge dund. Twaalf renners, de Polen Mijtnik en Kowals- ki, de Deen Baltzer, de -Westduitser Jungblut, de Britten Ivans en Mellor, de Zwitsers Riegendinger en Wollemann, de Italianen Zanoni en Pnacheri en de Nederlanders Jan Huisjes en Wim Pater staakten de strijd. Franken (Ovig- ploeg) en Henk Poppe (Caballero-ploeg) kwamen op doktersadvies niet' meer aan de start in Ule straten. De Pool Mijtnik werd met een ernstige heupwond in het zieken huis in Brunssum opgeno men. Hij kreeg gezel schap van de Deen Balt zer, die bij een valpartij zijn sleutelbeen had ge broken. Er zijn nog 96 van de 120 in Amsterdam gestarte renners in de strijd. Ulestraten De Belg Rik van Linden heeft zaterdag de profwielerronde van Ulestraten gewonnen. Hij legde de 100 km af in 2 uur 37 min 43 sec. Twee de werd Leo Duyndam met een achterstand van 1 minuut en 13 seconden. Van Linden behoorde tot een kopgroepje van elf ren ners, dat al na 7 ronden (14 km) ontvluchtte. Ongeveer 22 km voor het einde besloot Van Linden, die zijn elfde ge boekte, er een solorace te maken. Overigens was het een saaie koers. etappe: Charmey—Genève km) werd een overwinning voor de Fransman Gerard Moneyron. l/farlficlrnorc Wilfried David won eerder het »reae5KOerS tweede gedeelte van de vierde PRAAG De Pool Stanislaw etappe, een tijdrit over 27 km van Freiburg naar Charmey. Hij maakte een tijd van 39 mi- ncten en 2,9 seconden, hetgeen een gemiddelde snelheid van 41,787 km. per uur betekent. Szozda heeft gisteren de vierde etappe van de internationale „vredeskoers" gewonnen. Hij legde de 174 kilometer van Dub- nica naar Banska Bystrica in centraal Slowakije af in 4.23.44. IV* uur later de vreugde toen Jones zijn paard Master Tanner ols eerste over de eindstreep bracht en voor elke gulden maar liefst 19 30 werd uifbetpp'd. Deze ren- verrassing van de dag. E'genaar Joop van der Touw: „Ik herken dat paard niet meer". Tl:, hnd de ruin voor e'k hedvag willen verkopen enkele weken geleden maar mijn trainer heeft mij tegengehouden. Fen co^nti- ment moet ik maken voor joc- kev Jones. Wat kan deze man rijen op de Hilversumse baan. Het programma bestaat uit tien draverijen en de eerste start is om zes uur. Hoofdnummer is de Grote Prijs der Merries met een eerste prijs van vierduizend gu'den. Joke kan het Ironie hier behoorlijk lastig maken. Do tips: Meldoorn-prIJsJe t'nime. Indy Gnll - x' thla-prljs Tk Brunelleschi met Evert van Dijk (nr. 3) in het zadel ligt bij het uitkomen van de laatste bocht in een uitstekende positie. Bij de finish van de Orsiwellaprijs zal deze combinatie dan ook glansrijk worden. plan voor mijn paard Poly Trok komende zondag in de Grote Prijs Den Haag een jockey uit Engeland te halen. Maar nu ik dat van Jones gezien heb. denk Meldoorn-prlls js-prIJs IImpuls W, van de ronde van de dat de Vuelta nog zou duren. Volomon en Hans Hollandla. Serlngen-prlJs: Layy Belle, Jeanne 1.'" >r.d en King F< MADRID Na het besluit van Gerben Karstens om in de Ronde van Spanje niet meer aan de start te verschijnen hebben de ron de-commissarissen blik semsnel gereageerd. Na in een spoedvergadering bij eengekomen te zijn, be sloot men Karstens een startverbod op te leggen, Gerben Karstens weigerde vrijdag voor twee dagen, de perio- van start te gaan omdat hij het In feite betekende dit een schijn- maatregel want Gerben Kar stens was toch al niet meer van plan om aan de start te ver schijnen. Vrijdagavond laat werd de Internationale Wieleru- nie nog van het beslu t van de ronde-commissarisen op de hoogte gesteld. niet eens is met een regiemei in de Ronde van Spanje waan staat dat de winnaar van hi puntenklassement in het al# meen klassement bij de eersf twintig moet eindigen. Een vet ontwaardigde Karstens, die etappes won en daarmee flink aantal punten verzamel „In de moeilijke bergetapfj zou ik ongetwijfeld een fl stuk achterop zijn geraakt mijn plaats bij de eerste twink' hebben verspeeld. Daarom ik niet meer".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16