Barcelona nog maar een punt achter op koploper Atletico Ruska: Inzet tijdens opbouw belangrijker dan medailles Roda JC promotie, Vitesse van slag Promotie Eerste Divisie boeiend NEDERLAAG NASTASE Sportwereld Oude Wesselink is genezen Damtitel voor Frank Teer GEEN EJU-POST VOOR LUITEN MAANDAG 14 MEI 1973 A3 Den Haag Op de voorlaatste speeldag van de Spaanse competitie is de spanning aan de kop van de ranglijst on verwacht teruggekeerd: leider Atletico Madrid moest in de uitwedstrijd tegen het laaggeplaatste Zaragora de punten delen (1—1) terwijl zijn directe rivaal Barcelona in een uitwedstrijd tegen Granada de volle winst wist te behalen (2—0). Espanol, stadgenoot van Barcelo na, verspeelde door het gelijke spel tegen Real Sociedad (1—1). de titel, zodat de beslissing op de laatste speeldag moet vallen. Atletico Madrid staat met 46 punten uit 33 wedstrijden één punt voor op Barcelona, dat er 45 uit evenveel gespeelde wed strijden heeft. twee treffers van George Gra ham (Manchester United), in de 18e en de 78e minuut. Drie spe lers liepen een boeking op: Jim Holton (Schot), John Toshack en Terry Yorath (beiden Wa les). In het Schotste elftal ston- Martin Chivers, de Engelse spitsspeler, verslaat Neill van Noord-Ierland in een wedstrijd, die in Liverpool den vijf debutanten opgesteld. ^oor Engeland met 2—1 werd gewonnen. Engeland Italië i strafschop en scoort het tweede doelpunt voor Juventus. Later Het afgelopen weekeinde zijn de eerste wedstrijden gespeeld voor het Britse voetbalkam pioenschap. Op het terrein van Everton in Liverpool won Enge land met 21 van Noord-Ier land na een ruststand van 1—1. In Wrexham versloeg Schotland de ploeg van Wales met 2—0, na een ruststand van 10. Het Engelse elftal kon tegen Noord-Ierland, dat in verband met de burgeroorlog „thuis" speelde in Liverpool niet de in spiratie vinden, die nodig is voor een aantrekkelijke wed strijd. Pas negen minuten voor tijd zorgde Martin Chivers voor de winnende treffer. Alleen in de beginfase maakte Engeland enige indruk. Ook toen was het Chivers, die raak kopte (1—0 in de achtste minuut). Doelman Pat Jennings liet de bal onder zijn lichaam doorglippen. In de 22e minuut kwam Noord-Ierland op gelijke hoogte na een straf schop, die door Dave Clements werd benut. Lange tijd moest Engeland daarna het initiatief aan de Ieren laten. Op het mid denveld waren Jackson en Cle ments beter dan hun Engelse collegae Peters en Bell. Pas in de 81e minuut kon Chivers de winst aandragen (2—1). In Wrexham waren slechts 12.000 toeschouwers tegen 30.000 in Li verpool. Schotland behaalde een verdiende overwinning door Op de negenentwintigste competi tiedag van de Italiaanse eerste divisie eindigde de derby tussen Juventus (in de finale van het toernooi om de Europa-Cup te genstander van Ajax) en Inter- nazionale in een overwinning van 2—1 voor de Turijners. Leider AC Milan, eveneens een finalist in een Europees bekertoernooi (op 23 mei spelen de Milanezen tegen Leeds United), liet in de wedstrijd tegen Bologna zien dat zij ook zonder zijn gebles seerde linksbuiten Prati tot sco ren kan komen (31). Lazio, de club uit Rome, die dit seizoen als debutant in de eerste divisie het respect van de grootmach ten uit het noorden afdwong, liet na een zege van 21 op V'erona zien welke plannen de club voor de Italiaanse titel koestert. Op kop gaat de AC Mi lan met 44 punten uit 29 wed strijden gevolgd door Juventus MADRID „Een bronzon medail le was natuurlijk leuk ge weest,maar nodig was het voor mij niet", meende coach Willem Ruska na afloop van de landen- wedstrijd, waarmee zondag de Europese judokampioensctoappen in Madrid werden besloten. De gemiddeld jonge Nederlandse ploeg met vier debutanten ver raste tijdens het laatste onder deel van de titelstrijd met onbe vangen judo, waarin geen angst voor reputaties bestond. In de finale van de herkansing, die het team bij de laatste vier had moeten brengen, verloren de Oranje judoka's op het nippertje van West-Duitsland. Het was uitgerekend zwaarge wicht Klaus Glahn - hoe vaak in het verleden dwarsboomde hij al de Nederlandse plannen - die het beslissende punt binnen- haald. De Duitser, die eigenlijk na München had willen stoppen, maar nog niet van de mat kan blijven, versloeg de "bronzen" Peter Adelaar op beslissing. Nederland was zeer dicht bij de overwinning geweest. Lichtge wicht Cor Brands, invaller voor Fred Schilder (enkelblessure), opende met een winstpartij te gen Rutter, waarna Jan Bosch man op identieke wijze van' zil veren medaille-winnaar DUr- bandt verloor: op beslissing. Hoogtepunt Middengewicht Nico Weijers uit de Nijmeegse school van Pool, zorgde hierna voor een hoogte punt in het totale Nederlandse optreden in Madrid door routi nier Marhenke binnen vijftien seconden met een binnenwaart se beenworp naar de mat te ha len. Bert in den Berken kreeg in het halfzwaargewicht tegen Barth twee keer de kans voor een armklem, maar zijn' onerva- rendheid in het grondwerk ver hinderde hier een voortijdige beslissing. De partij ging verlo ren, evenals die van Adelaar te gen de oude vos Glahn. In dit gevecht, dat in het Nederlandse kamp reeds met zorg was tege moet gezien, heeft Adelaar geen' werkelijke kansen gehad. Af houden, met als gevolg een on beslist, zou voldoende zijn ge weest. Nederland zou echter niet zo ver zijn gekomen, indien Oost-Duits- land van de partij was geweest. Dit land stond als tweede tegen stander op het programma. De Oostduitsers houden zich echter sinds jaar en dag verre van de landenwedstrijd, vermoedelijk omdat de kans op een aantrek kelijke medaille niet groot is. Nu verscheen Portugal in de arena, welke tegenstander zon der pardon' met 40 werd ver slagen. De groepsfinale tegen Rusland was aldus gemakkelijk bereikt, want ook Zweden (4—1) leverde geen problemen op. De Russen maakten echter tegen de wel enthousiaste, maar toch te ongeschoolde Nederlanders snel schoon schip: 40. Lichtge wicht Fred Schilder boekte een verdienstelijk "onbeslist" tegen finalist Pietsjelauri. Verplichtingen „Zo'n medaille schept maar ver- MADRID Tijdens het congres van de Europese judo unie zijn dit weekeinde enkele interessante voor stellen ter tafel gekomen ten aanzien van het wed strijdsysteem. Zo zal de EJU bij de wereldbond (IJF) pleiten voor een' ze vende gewichtsklasse: Het superzwaargewicht. Hierin zouden judoka's zwaarder dan 100 kilogram een plaats moeten krijgen. De grenzen tussen de diverse klassen zullen waarschijnlijk wor den' aangepast. Voorts is er een plan om in de nabije toekomst te ko men tot een „ongeslagen kampioen". Dit zou worden bereikt door de twee groep- winnaars dadelijk in de fi nale tegenover elkaar te zetten. Nu staan' deze in de halve finales samen met de winnaars van de herkansin gen. In navolging van vele ande re takken van sport komt er een Europa-cup-toernooi voor clubs. Zeventien lan den toond°n zich voorstan der van dit initiatief. De Europese kampioen schappen in 1974 zullen worden gehouden in Londen (Crystal Palace) In 1975 is Frankrijk het gastland. Voor 1976 is de Sovjet Unie (Minsk) kandidaat. Cyprus èn Malta zijn toegelaten als leden van de EJU. Het aantal lidstaten is hiermee gekomen op 31. plichtingen", aldus de coach Ruska, „Ik werk met deze men sen vu vijf maanden en zo is het mooi genoeg. In de fase van voorbereiding waarin wij nu verkeren vind ik medailles hele maal niet belangrijk. Wij heb ben goed gedraaid. Deze oner varen jongens hebben begrepen, dat ze er alleen in samenwer king en met inzet kunnert ko men. Er wordt geknokt, dat is alles voor mij. Ik van mijn kant heb bij de samenstelling van de ploeg eerlijke beslissingen pro beren te nemen'. Niet een selec tiewedstrijd bijvoorbeeld, maar een reeks van tests. Neem het geval van lichtgewicht Koning. Die jongen heeft een goede techniek op de grond, maar het staat voor mij, internationaal gezien, vast, dat hij staande minder is dan Brands en Schil der. Ik had hem daarom in de landenploeg gezet, die nu nota- bene vier wedstrijden maakt, om te kunnen vergelijken. Maar hij wou niet". Wellicht moeten de Nederlandse judoka's zelf ook nog wennen aan een dergelijke selectieme thode, die voor nationale begrip pen inderdaad nieuw is. Maar Ruska werkt aan de toekomst. „Het is hard", zegt, hij, "vooral als ik zie hoe er door ouderen als Poglajen en van Polanen nog wordt getraind. Het zal ech ter misschien niet lang meer duren of ik moet anderen mee gaan nemen. We moeten tenslot te bouwen aan een ploeg waar we over een paar jaar wat aan hebben. Bij de wereldkampioen schappen in Lausanne zal nu een Weijers een kans krijgen. Er zijn nog meer talenten, zoals de gebroeders Geurtsen. Er zijn kansen om terug te komen". en Lazio met ieder 43 punten uit eenzelfde aantal gespeelde wed strijden. Juventus domineerde in de derby tegen het eens zo machtige In- ternazionale. Schoten van links back (Giampiero Marchetti en de „Braziliaanse" spits Jose Al- tafini (uit een strafschop) be paalde de ruststand op 2—0 voor Juventus, Mario Corso, de behendige vleugelspeler van In- ter verkleinde de achterstand in de tweede helft tot 2—1. met 10. Standard en Ander- lecht zullen op 27 mei in Brus sel in de finale tegen elkaar uit- Frankrijk België In België werden wedstrijden ge speeld om de nationale voetbal beker. In de halve finale versloeg Standard Luik in eigen huis enigszins verrassend de Racing White dat zich in de competitie sterker toonde dan de Luikena ren (10). Anderlecht speelde in Brussel tegen Lierse SK en won na verlenging ten slotte Met de titel in het vooruitzicht kan Nantes in de nog resteren de wedstrijden voor de Franse competitie eerste divisie op ze kerheid spelen: in de thuiswed strijd tegen Sedan werd ditmaal een (weliswaar) krappe over winning van 1—0 behaald ter wijl bovendien de beide concur renten Nice en Marseille de punten verdeeld lieten (1—1)- Nantes heeft nu 51 punten. Nice is tweede met 48 punten en Ol/mpique Marseille derde met 47 punten. Dick van Dijk heeft zaterdag weer voor zijn club Nece ge speeld na een afwezigheid van enkele weken in verband met een knieblessure. Van Dijk, die rugnummer 12 droeg, verscheen in de uitwedstrijd tegen Olympi- que Marseille (1—1). In de 65e minuut als vervanger in het veld. Daarna waren de aanvals- acties van Nice vooral op de rechtervleugel, veel gevaarlij ker. Portugal het de beurt aan de Westduitser om revanche te r i in de landen- In Lissabon speelde het opper machtige Benfica tegen Vitoria Guimares en won met 8—0. De „keizer" distantieerde zich hier door nog verder van de FC Be- lenenses dat zijn uitwedstrijd te gen Beiramar met 22 gelijk speelde. Sporting Lissabon heeft reden genoeg om aan roemrij ker dagen terug te denken. Dit maal kon Benfica's stadgenoot niet meer dan een gelijkspel te gen C.U.F. bewerkstelligen (1— 1). Met 53 punten gaat Benfica op kop, gevolgd door FC Belenenses dat 36 punten heeft. Sporting Lissabon is slechts minzame derde met 33 punten. BOURNEMOUTH Ilie Nastase (heeft de rekening voor zijn gril ligheid en opvliegendheid gepre senteerd gekregen. De Roemeen wond zich in zijn finale in Bour nemouth weer dermate op dat zijn tegenstander Adriano Pa- natta, hiervan dankbaar gebruik maakte. De Italiaan, die eerder drie keer van Nastase had ver loren, liet zich niet van de wijs brengen door de capriolen van Nastase, die wel de toeschou wers in opwinding brachten, maar hemzelf uit zijn ritme haalden. Panatta beslechtte de partij na bijna drie uur spelen met 68 75 63 8—6 in zijn voordeel. Panatta verdiende hiermee 22.000 gulden. Nastase de helft. Nastase zal slechts door zijn land genoten Haradu en Ovoci wor den vergezeld als de Roemeense Davis Cupploeg, vandaag op Schiphol arriveert. De vierde speler, Mare Gavran, blijft thuis. Grote vreugde bij de anhang van Roda JC, dat met een gelijkspel van 1—1 tegen Heracles kampioen van de eerste divisie werd. Door dit resultaat werd promotie naar de eredivisie een feit. DEN HAAG Roda JC is kampioen in de eerste divi sie geworden en gepromo veerd naar de Eredivisie. De Limburgers speelden in Alme lo moeizaam gelijk tegen Hera cles en hebben zelfs enige tijd een achterstand gehad. Dankzij een treffer van Langenhuizen konden de zwartgele vlaggen van de vele honderden Lim burgse supporters uitgerold worden. Vitesse is totaal van slag. Op eigen terrein werd van Fortuna SC verloren, met 20, waardoor de kansen op promotiewedstrij den weer kleiner zijn geworden. Heerenveen—FC VVV 1—0 (0—0). 75. Meajerink 10, Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 2000. Gele kaart: Alberda (Hee renveen). FC Dordrecht—SVV 3-0 (0-0) 52. Sluysdam 1—0. 80. Van 't Hof 2—0, 88. Roelant 3—0. Scheidsrechter: De Bruin. Toe schouwers: 1500. Fortuna VIDe Graafschap 1—0 (00). 80. Reijgersberg 10. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 1000. HVC—Helmond Sport 0—1 (0—0). 87. V. d. Kerkhof 0—1. Scheids rechter: Wellinga. Toeschou wers: 800. De VolewijckersWaeningen 11 (0—0). 75. Van Haaren 1—0. 82. Mentink 11. Scheidsrech ter: Booy. Toeschouwers: 3000. Eindhoven—PEC Zwolle 1—2 (0- 2). 22. Rorije 0—1. 41. Hoogen- doorn 0—2., 75. Franse 1—2. Scheidsrechter: Ram. Toeschou- Vitesse—Fortuna SC 0—0 (0—1). 43. Benen 0—1. 82. Bohnen 0—2. Scheidsrechter: Geurens. Toe schouwers: 4000. Willem IISC Cambuur 13 (1 1). 13. Van Meeteren 1—0. 14. Hardeman (eigendoel) 1—1. 75. Zuidema 1—2. 77. Ooft 1—3. Scheidsrechter: Vos. Toeschou wers: 6000. Heracles—Roda JC 1—1 (00). 66. Grobben 1—0. 73. Langenhui zen 1—1. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 4000. HENGELO Johan Kijnc van Metro heeft zondag in Hengelo een halve marathon gewonnen. Hij had een voorsprong van bij na vijf seconden op Henk Kolf. LIPPSTADT De Nederlandse combinatie Stipdonk-Stipdonk is zondag derde geworden op het onderdeel mixed Canadese kano van de slalomwedstrijden in Lippstadt. De Duitsers Kampf- haus en Rtlhbcrg wonnen met 580,4 pnt. De Nederlandse com binatie vergaarde 712,9 pnt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De strijd om promotie in do eerste divisie krijgt een ongemeen spannend slot. De nieuwe formule, die dit seizoen voor het eerst wordt toegepast, met de zogenoemde periodekampioen, dreigt een de sastreuze wending te krijgen voor Vitesse. De Arnhemmers, die lange tijd op de eerste plaats hebben ge staan, nemen in de vierde perio de een kansloze positie in. Slechts indien Roda JC, dat gis teren kampioen werd, ook perio dekampioen wordt, kan Vites3e deelnemen aan de promotiecom petitie. Volendam en Helmond Sport nemen in de stani van de vierde periode met een punt achterstand de tweede en derde plaats in. Roda JC ontmoet ko mende zondag PEC/Zwolie, dat al zeker is van deelneming a <n de promotiestrijd. Als RoJa JC verliest en Volendam of Hel mond Sport wint, Is een vat deze teams promotickandilaat en is Vitesse definitief uitge schakeld. Het is ook nog moge lijk dat Roda, Volendam en Hel mond Sport in de vierde periode gelijk bovenaan eindigen. In dat geval beslist het doelsaldo. (Van sportredactie DEVENTER De Go Ahead- Eagles-speler John Oude Wesse link die vorig jaar in de uitwed strijd legen Sparta een been breuk opliep en nadien tijdens de training zijn been op dezelf de plaats opnieuw brak is volle dig genezen verklaard en zal volgend seizoen weer voor de Deventer eredivisieclub kunnen uitkomen. ENSCHEDE De 22-Jarlgo Zaan dammer Frank Teer is zaterdag in Enschede studentenkamplocn van Nederland geworden. Op de tweede plants eindigde Lou van der Dries uit Utrecht. De eindstand is: 1. Frank Teer (Zaandam) 11 pt; 2. Lou van der Dries (Utrecht) 10 pnt. 3. Henny van der Voort (Odijk) 9 pnt. 4. Jaap Friesenkamp (Rot terdam) 8 pnt. 5. Cees Hazen. (Nijmegen) 7 pnt. MADRID De Fransman Mau rice Dardennc Is tijdens hel con gres van de Europese judo unie In Madrid gekozen tot sccre- turis-generaal van deze organi satie. Maurice Dardennc liet bij het stemmen de Westduitser Ro bert Vetter cn de Nederlandse kandidaat Wim Luiten achter zich. De Nederlander Ankersmit werd tijdens het artsensymposium ge kozen tot voorzitter van de me dische commissie van de EJU. Het hoofdbestuur van de Euro pese organisatie verklaarde zich bij monde van voorzitter Lirtel (Fr.) tegen deze keuze. Tijdens een i i vergadering zal in de ku.„eauö weken voor dez« kwestie een oplossing worden ge zocht, aangezien de medische commissie zijn beslissing hand haafde.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15