HANS VAN DER PLUYM LUIDDE TRAGEDIE IN BIJ FC DEN BOSCH SPEAKER WILDE „SPANNING" ERIN HOUDEN ROTTERDAM - De rouwstoet van de degra danten in de ere-divisie, Excelsior en FC Den Bosch, telde nog maar weinig volgauto's. Want er stapten gisteren voor Woüdenstein slechts dui zend bezoekers uit voor het duel, dat moest be vestigen waar eigenlijk al geen twijfel meer over bestond. Maar de somberheid over dit feit sloeg toch om in verbazing, toen er zich een spectaculair sfeer tje van de „slag om Woüdenstein" meester maakte. Een eindelijk ontspannen voetballend Excelsior legde vooral na de rust de zwakke punten van hyperner veus FC Den Bosch bloot, wat al snel in de stand tot uitdrukking kwam. 41 was uitein delijk de grootste triomf, die de Rotter dammers ooit in de ere divisie wisten binnen te halen. „Een schitterend sluitstuk", riep Excelsior-trainer Cas- tenmiller later blij, omdat er iets positiefs was te melden. Dat „positieve" had echter het element van zinnigheid verloren, omdat ook nu met zelfs het verlies van NAC bij Excelsior nie mand nog in behoud kan ge loven. Als alles meezit zou er in de laatste wedstrijd (tegen FC Den Haag) een score van meer dan 10—0 uit de bus moeten komen en dan nog blijft de kans klein. In zak en as zat wel FC Den Bosch, de ontgoochelde club. En vooral doelman Hans van der Pluym keek bijzonder sip. Al jaren is hij de meest bejubelde speler in de ploeg van trainer Jan Remmers. Steeds als zijn team op in storten stond, verrichtte de „kat van Brabant" wonder baarlijke reddingen, die het vertrouwen van zijn mede spelers weer opvijzelden. heid voor FC Den Bosch. De hele week was er over de slag op Woüdenstein gespro ken. Elke spelsituatie die maar mogelijk was was tot vervelens toe belicht en her haald om verrassingen uit te sluiten. En langzaam begon er bij FC Den Bosch een hei lig vertrouwen te ontstaan dat niet meer stuk leek te kunnen. Met de mentaliteit van wie maakt ons wat, leek FC Den Bosch het ver te kunnen schoppen. Tot een kwartier na de rust de stand was 11 de moei lijkste minuten uit de vaak bewonderde carrière van doelman Hans van der Pluym werkelijkheid werden. Bij elke actie van Excelsior stapelde hij fout op fout, waarna het trotse bolwerk Hans van der Pluym in betere dagen. Ditmaal maakt hij een aanval van DWS onschadelijk. Tegen Excelsior was de Bossche doelman minder op dreef. Hij was schuldig aan twee doel punten. van FC Den Bosch als een kaartenhuis in elkaar stortte. Drie treffers van de Rotter dammers gaven de stand een fors aanzien. Maar dat was beslist niet te fors, want eigenlijk mocht de ontred derde ploeg van Remmers in dat laatste half uur van de angst nog blij zijn dat het er zo genadig van af kwam. Hans van der Pluym stond in die periode, verloren voor zich uit te kijken. Wat hem nu overkwam was nog nooit eerder gebeurd, zoveel fou ten achter elkaar maakte hij. Zijn verklaring daarvoor: „De spanning was te groot. Tot vandaag geloofden we heilig in het behoud van het ere-di- visieschap, daarom werd er ook bij elke gelegenheid waar dan ook over gespro ken. Voor mij is dat funest geweest. Ik kwam hyperner veus het veld in". Vooral bij hoge ballen tastte van der Pluym mis. „Ja, onbegrijpe lijk. hè. Dat is normaal mijn strkste punt. Aan twee van de vier treffers heb ik naar mijn gevoel zeker schuld". Zelfbewust Twee uur eerder leek FC Den Bosch een heel andere toe komst tegemoet te gaan. Zelfbewust nam het de af trap in de overtuiging dat er weinig fout meer kon gaan. De „opening" van het spel- beeld was er naar, al testte Sjaak Roggeveen toen al de waakzaamheid van de Bos sche verdedigers door er tus sen uit te trekken. Zijn schot spatte stuk op de vuisten van Van der Pluym. De vreugde maakte zich daarna van FC Den Bosch meester. De slim me Graaumans was naar buiten gezwenkt en leverde een lage voorzet af, die wer velwind Beek zeven jaar geleden door Excelsior ont dekt! met de zijkant van zijn schoen er dóódsim pel indrukte: 0—1. Vlak daarna weer zo'n situatie: De paal kwam doelman Van de Roer ditmaal te hulp. De gedaanteverwisseling van Excelsior kreeg gestalte na een doelpunt van Hans Bas- sant. Na een schot van Aad den Butter uit een vrije trap werd de bal door een „muur" van verdedigers van richting veranderd. Bassant trok daar zijn voordeel uit. Een kwartier na rust voltrok zich het definitieve vonnis van FC Den Bosch. Van der Vaart en Bassant tilden Ex celsior op het erepodium, waarna Roggeveen de eind stand vastlegde: 4—1. HANS DE BRUYN Democratisch doorzichtigheid is ook bij de sectie betaald voetbal de moeder van de porseleinkast. Niet meer dan vier vereni gingen (Ajax, FC Am sterdam, Sparta en PSV) verhieven hun stem tegen de nieuwe opzet van het transfer systeem. Dat gebeurde in een besloten vergade ring in Zeist, waarop Lou Lap (De Volewijc- kers) ernstige kritiek had ,,in deze tijd van openheid, waarin wij ons ondemocratisch ge dragen". Door dit vier tal werd veroorzaakt dat een systeem, waarvan is uitgemaakt dat het on wettig is, tot 1 novem ber blijft gehandhaafd. Dan eist de Vereniging van Contractspelers dat het nieuwe transfersy steem is aanvaard. Dat had ook zaterdag ge kund. Er is nog altijd een stemming mogelijk. Indien blijkt dat slechts vier clubs tegen zijn en de rest, dus de overgro te meerderheid van de betalende clubs voor, dient de minderheid zich te schikken naar de meerderheid. Het zou jammer zijn voor Ajax c.s. maar ook dat is de mocratisch. Aanvechtbaar fjet feit dat de gangma kers Walrave en Koch bij gerechtelijke uitspraak wel in dienst mogen treden van bui tenlandse stayers, wat door de UCI blijk baar nog nooit gehoord van vrij werknemers verkeer in EEG-Ianden was verboden, kan ook verstrekkende ge volgen hebben voor bijv. profvoetballers. Wat gebeurt indien zij de rechter inschakelen om te bevorderen dat zij elders kunnen gaan „werken". Indien zij geen contract meer heb ben, zijn ook zij, gezien de wet, vrij om te gaan en te staan waar zij wil len. Alleen een enorm transferbedrag kan hen tegenhouden en dan is het nog de vraag of een rechter ook daarover geen uitspraak kan doen. Alleen om dat te voorkomen is het weife len van het sectiebe- stuur betaald voetbal aanvechtbaar. Men handhaaft een situatie die, zoals men zelf heeft bepaald, niet te handha ven is. Ook niet tot 1 no vember. HAARLEM De omroeper op het terrein van Haarlem wilde de „spanning" tot het laatste moment laten voortduren. Bij het oplezen van de eredivisieresultaten bewaarde hij de uitslag van het duel ExcelsiorDen Bosch tot slot. Het noemen van de voor NAC interessante score van 41 voor de Rotterdammers sloeg niet het door de speaker verwachte enthousiasme los bij de Bredanaars. Gelaten vernam de ploeg van Henk Wullems het nieuws, dat behoud van het eredivisieschap betekende. De spanning was eigenlijk al een uur eerder volledig ge broken. Na afloop van de eerste helft drong de tussen stand van 3—1 van het „duel der concurrenten" tot de Bredase formatie door. Van af dat ogenblik besefte NAC dat het leed geleden was. Na een seizoen van tegensla gen, die zelfs het bereiken van de finale van de nationa le bekerstrijd overschaduw den, waren de Bredanaars er dan toch in geslaagd voor in ieder geval nog een jaar in de hoogste voetbalafdeling uit te komen. Toch zag men in de kleedka mer van NAC, evenmin als na afloop op het veld na de mislukte „act" van de mi- crofonist, verheugde gezich ten. Henk Wullems, de twee weken geleden als vervanger van Ben Peeters opgeroepen oefenmeester, verwoordde de stemming van zijn spelers. „Wij zijn natuurlijk blij met het feit dat we de reis hebben gehaald", deelde hij mee. „Maar het is erg jammer dat we daar zelf helemaal niets aan hebben kunnen doen. Het zou veel meer be- hadden bereikt. Dan hadden we tenminste het idee gehad toch zelf nog iets aan het be houd te hebben bijgedra gen". NAC heeft een puntendeling te gen Haarlem geruime tijd in handen gehad. De Breda naars kwamen tien minuten voor de rust op 11 en handhaafden die stand tot een half uur na de hervat ting. Op dat moment sloeg Haarlem toe. De verre van groots opererende formatie van Joop Brand kwam dank zij een fraaie kopstoot van Rene van Breevoort op 2—1 en dat betekende het einde van de illusies van NAC. „Het is mij onbegrijpelijk", oordeelde Wullems, „dat de ploeg na de gelijkmaker nóg nerveus bleef spelen. Het spreekt vanzelf dat we ge spannen aan deze ontmoeting begonnen, maar toen we na die achterstand terugkwa men had de druk eigenlijk voor het grootste deel weg moeten vallen. Dat gebeurde echter niet. De gespannen heid bleef groot". Schrijnender Behalve die mentale druk van Henk Wullems beëindigde zijn tweede wedstrijd bij NAC minder fortuinlijk dan zijn eerste, vo rige week tegen AZ '67. Ondanks de nederlaag tegen Haarlem is de nieuwe trainer van de Bre danaars echter zeker van behoud van het eredivisieschap. de Bredase equipe kwamen nog schrijnender aan het licht de uiterste beperkte mogelijkheden die het huidi ge NAC heeft. Het team be staat met uitzondering van de mini-ausputzer Atie Graaumans en de ijverige Bertus Quaars uit een stel zwoegers, die zeer spora disch tot aanvaardbare ac ties komen. Zelfs tegen een zeer matig spelend Haarlem, dat in de defensie grossierde in fouten, konden de Breda naars zichbijzonder weinig mogelijkhedèn scheppen. De driemansvoorhoede, bestaan de uit Brouwers, Bouman en Vreijsen, soms gesteund door Bouwmeester, stond meestal volledig geïsoleerd, doordat de Bredanaars wel zeer na drukkelijk aan het verdedi gend concept vasthielden. Haarlem legde echter ook voortdurend de bewijzen op tafel dat het team, met uit zondering van misschien de sterk gestarte, maar later te ruggevallen Vosmaer, weinig kwaliteit in zich bergt. De Haarlemmers konden door de behoudende spelopvatting van NAC wel een overwicht opbouwen dat in een doel punt resulteerde. Toch moest daar een vrije trap aan te pas komen. Na een dubieuze overtreding van Delmotte mocht Vosmaer schuin voor het doel van Jan de Jong de bal voor brengen waar Piet van der Berg doeltreffend in kopte. Een foute terugspeel bal van Marijt stelde Vreij sen in staat een handvol mi nuten later voor 11 te zor gen. Kort voor de pauze was NAC zelfs zeer dicht bij een tweede treffer, maar een se rie blunders van Hoeben en doelman Poldervaart bleef zonder gevolgen. Na de her vatting daalde het spelpeil nog verder. Beide teams pro duceerden meer foute dan goede passes, terwijl NAC toch de geruststellende me dedeling in het achterhoofd had dat Den Bosch met 3—1 achterstond en daaruit de nodige rust had kunnen put ten. „Dat was voor mij ook onbegrijpelijk", vertelde Wullems. „Maar aan de an dere kant waren er wel fac toren die de onrust in de hand werkten. Tot kort voor de aftrap wisten we niet of Dierickx en Delmotte konden spelen. Bovendien viel al na tien minuten Van den Dries uit, die juist één van de sterkste spelers in de achter hoede is". Van den Dries' vervanger Blom bracht het smalle spelerspotentieel van NAC aan het licht. De wei nig ervaren Bredanaar, die eerder slechts enkele keren had mogen invallen, speelde kort voor tijd zo onbeholpen op zijn doelman terug dat Van der Berg eenvoudig de bal kon bemachtigen en de eindstand op 31 kon bepa len. Tegenslagen Henk Wullems, schetste na af loop nog even in het kort wat zijn ploeg in het afgelo pen seizoen aan tegenslag heeft ondervonden. „Er zijn vijf spelers met een menis cus geweest, bovendien één speler met een gebroken been en één die wegviel door een achillespees. Doordat je niet kunt beschikken over spelers als Daan Schrijvers, Jan van Gorp en Frans Ver meulen mis je een organisa tor, iemand die rust kan brengen. Van de geblesseer den die er nu zijn zullen niet veel weer fit zijn voor de be kerfinale. Er zal dan dus weer een verzwakt team in het veld komen". NAC is niet optimistisch ge stemd over de naderende confrontatie met NEC. De Bredanaars hebben echter al eerder als volslagen under dog voor een sensatie ge zorgd. De weinige toeschou wers die NAC in Haarlem aan het werk zagen houden daar echter geen rekening FRANK WERKMAN Onvergeeflijk Jn de „affaire-Kramer" die de Haagse ama teurclub ODB toch nog voor degradatie behoed de, heeft de KNVB een onvergeeflijke blunder gemaakt. Door een ad ministratieve fout kon De Hollandiaan twaalf wedstrijden met een on gerechtigde speler uitko men. De moeilijkheden die hierdoor rezen, zijn niet te overzien. Door de late zege van ODB in de overgespeelde wedstrijd tegen De Hollandiaan zou nu HBS op papier althans degraderen. Die Haagse derde-klas- ser echter verzekerde zich eerder van behoud door een overwinning in een beslissingswedstrijd tegen ODB. Nu ook De Postduiven, reeds gede gradeerd, heeft aange kondigd stappen te zul len ondernemen tegen de KNVB, is de kwestie niet meer te ontwarren. De beste maatregel lijkt geen enkele ploeg te la ten degraderen, hoewel ook dat de nodige pro blemen zal opleveren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13