blijft staan zonder goals Bewegingloos Noordwijk MMO gejaagd door de wind over St.-Bernardus Arie Duyndam: Het zal knokken worden Philidor en LSG missen de titel Charlois kampioen Lukraak voetbal Spakenburg MAANDAG 14 MEI 1973 L2 LEIDEN Een gezamenlijke laatste KNSB ronde in de gi gantische Rijnhal te Arnhem heeft zowel Philidor als LSG geschonden uit de Neder landse schaakstrijd doen ko men. Philidor verspeelde het landskampioenschap door met 6y2-ZV2 van Charlois te verliezen; LSG miste promo tie naar de hoofdklasse daar Europoort roet in het schaaketen gooide. Daar te genover staat het knappe be houd van Voorschoten in de 2e klasse van de KNSB. Philidor 1 ontmoette koploper Charlois dat 1 matchpunt op het Leidse team en het Haagse DD voorstond. Een daverende start leek de Charlois-veste te doen wan kelen. Westerveld, de co- ming-man van Philidor offer de een loper en pion voor een hevige aanval hetgeen uiteindelijk een pluspion op leverde. Nadat de tegenstan der een toren weg geblun derd had was de strijd ge streden. Voor een tweede winstpunt zorgde de Graaff. In geheel eigen stijl werd de Charlois-man enkele combi naties voor de neus getoverd waarin hij het spoor volko men bijster raakte. Schaken Doordat Ad v.d. Berg mat liep en Stam met behulp van eeu wig schaak een half puntje veroverde kwam de stand op ll/2-2y2 in het voordeel van Philidor. Al het kruit bleek eohter verschoten te zijn. Van Maaren werd regelmatig in de Pirc-opening geveegd en topscoorder van Loon capitu leerde na stukverlies. Joop Piket kwam gewonnen te staan maar blunderde een stuk weg. Invaller van Reek schonk Charlois het kam- pioenschap door een niet te stuiten vijandelijke konings- aanval. Gedetailleerd: Charlois 1 (Ne- derlands kampioen)-Philidor: L. J. M. Kerkhoff-A. M. J. v.d. Berg: 1-0, C. v. Wijger- den- H. v. Maaren: 1-0, A. den Ouden-P. Bakker: 0-1, J. Riksen-R. A. G. de Graaff: 9-1, F. Koevermans-J. J. Pi- i ket: 1-0 A. v. Ommen-W. J. Westerveld: 0-1, J. Staal-J. v. Reek: 1-0 J. A. Kunnen- Th. Piket: 1-0, L. Hofland-Mi' Stam: XA-XA> J. M. Vossel-g man-H. v. Loon: 1-0. In de eerste klasse B trok LSG tegen Europoort ten strijde. Een onverstandige salonre- mise van Wichers opende reeds snel de score. Wise bracht LSG aan de leiding door een fraaie mataanval. Vechtremises van Sikkel en Den Herder leverden nog een punt op. Op dat moment stond Beert goed en Kuypers totaal verloren. Een overbe laste stelling deed Kuypers opgeven en Hörchner beland de onverwachts driemaal in de zelfde stelling wat voor Europoort aanleiding was re mise te nemen. Een regel matig verlies van Keyser bracht LSG aan de afgrond en nadat Baart in tijdnood beschwindeld werd was LSG 1 kansloos. LEIDEN Valken '68, MMO en gaan zij uitmaken wie in de fi- Woubrugge mogen zich na zon- na'e van de afdelingsbeker te- .1 i-^ gen elkaar zullen spelen, dag halve finalisten noemen. v Samen met de winnaar van Fo- MMO behaalde een verdiende 2—1 reholte 2—Hazerswoudse Boys overwinning op St. Bernardus. Het met veel inzet strijdende MMO maakte in de eerste helft goed gebruik van het windvoor- deel en zag dit beloond met twee doelpunten. Doelman Gidi Speel van St. Bernardus ging Ip^jppiip 'T- echter bij beide doelpunten niet vrijuit. Na een half uur spelen belandde een verre uittrap van MMO-keeper Van Leeuwen, ge- holpen door de wind op de i jj schoen van Bart de Roo, waar- den een g°ede strijd voor. Beide ploegen toon- Ww" den veel inzet. De voorhoede wJÉfl - - jv- V' van Meerburg viel echter ietwat a tegen. Veelvuldig werd er hoog T- over geschoten, waardoor inval- rn wÈÉr*'*' Ier-keeper Schrok van Valken rTimii 1-."^ AHP weinig gevaarlijke momenten yjj beleefde. Valken toonde zich in deze wedstrijd de betere ploeg. JêBêEkP Toch zouden pas na rust, toen Valken de wind tegen had, de doelpunten vallen. Ook nu ver- y V-» tolkte Dik van Duyn weer een hoofdrol. Zelf zorgde hij na tien minuten voor de openingstreffer en vlak daarna 6af h'j invaller 'v. 'ImMMI Piet Duivenvoorden een niet te missen kans, waarmee de 2—0 eindstand werd bereikt. VA* Het door Hazerswoudse Boys on- Leo Witteman scoort hier het derde Woubrugge-doelpunt in de wed- derschatte VNA, heeft meer te- strijd tegen ARC 3. De Alphenaren moesten met 4—2 het onderspit ^genstan^gebodei^at^erwachG delven. werd. Het erg nnnchalant spe lende Hazerswoudse Boys speel de dan ook een erg zwakke wedstrijd. Desondanks kwam men na een kwartier voor rust op 10 door een doelpunt van Jan Rietveld. Na rust werd er iets meer inzet getoond, wat het spel wel ten goede kwam. Het bleef echter een erg slechte wedstrijd. Daar komt nog bij dat Hazerswoudse Boys bijzon der veel moeite had met het op portunistische voetbal van VNA. Vlak na rust kwam VNA via Kooyman op gelijke hoogte. Na veel wanhoopsaanvallen zou Ha zerswoudse Boys toch nog aan de verwinningstreffer komen. Vlak voor tijd scoorde Jan Riet veld het doelpunt, -waardoor Ha zerswoudse Boys verder kan be keren. Woubrugge kwam na een verras sende 2—0 achterstand tegen ARC 3 goed terug en besliste met 4—2 het treffen in hun voordeel. Dit was vooral te dan ken aan het feit, dat de nog jon ge ARC-p'.oeg te veel energie verbruikte in de eerste speel- helft, terwijl het meer gerouti neerde Woubrugge over meer conditie en technische kwalitei ten bleek te beschikken. Reeds in de eerste minuut keek Wou brugge tegen een achterstand aan. toen Regtuit een strafschop feilloos wist te nemen (0—1). In de 10de minuut werd een mooie aanval van de bezoekers afge rond met een laag schot in de hoek van J. van Weeren, on houdbaar voor keeper Oostin- d;ë(02). Even later wist de ge heel vrijstaande G. Wit de ach terstand terug te brengen tot 1—2. Al spoedig na rust wist topscorer G. Wit bij een vrije trap het muurtje van ARC en doelman Thorns in de uiterste bovenhoek te verschalken (2— 2). Na goed voorbereidend werk van G. Wit scoorde L. Witteman Doelman Speel van St. Bernardus tast hier mis op e genoegen de bal in het net verdwijnen. i hoge bal. Aanvoerder Kraan van MNO ziet tot zijn van dichtbij onhoudbaar (3—2). Kort voor het eindsignaal maak te een sublieme goal van C. Boer een einde aan alle illusies voetbal (42). Een alleszins van de Aiphenaren aan het ver- verdiende overwinning van de der deelnemen aan het beker- thuisclub. Gedetailleerd: LSG 1-Euro- poort 1: H. Smout-J. Baarle: 0-1, J. P. C. Wi- chers-B. van Geffen: XAAA'< R. A. J. Keyser-R. Landsber gen: 0-1, D. Sikkel-J. Huij- ser: 'A-'A: M. E. Wise-J. Schell: 1-0, C. Kuypers-N. Hagendijk: 0-1; P. Hörch- ner-H, Versteeg: *AaA\ L. H. Boonstra-J. Mehutt: V2-V2. J' Baart-G. Massy: 0-1, F. den Herder-R. Leeuwengh: lA-xh- Totaal: 3^-6^. In deze klasse veroverde Utrecht door een overwin ning op Breda-M. Euwe het kampioenschap. Voorschoten stelde zich in veiligheid door een ^A^A overwinning op VAS/ASC 3. De vijf topbor- den scoorden maar liefst punten alleen Smit kon ver lies niet voorkomen. Het eer ste bord van Schaick offerdt tweemaal de dame en won grandioos. Kampioen werd VHS 2. Een voor Philidor 2 onbe langrijke maar voor tegen stander Vianen 1 een belangrijke wedstrijd bracht de nodige sensatie. Na d speeltijd bleek dat Vianen 0 slechts een half bordpunt ge degradeerd was. Philidor 1 moet volgend jaar zeker in staat geacht worden een go naar het kampioenschap 1 doen. Gedurende geruim' tijd had de wedstrijd een spannend verloop. Bij 3'/j-34 leek Vianen nog een goede kans te hebben n et te degre- deren maar winst van Ros- dorff en Kohlbeck bracht Philidor op 3»/$-5A- De knap pe remise van Smit Vianen de NOORDWIJK Dat IJsselmeer- vogels volgende week op eigen veld favoriet zal zijn, was na de teleurstellende 00 in Noord- wijk voor bijna iedereen een na tuurlijke zaak. Maar wie van beide ploegen nu het meest aan spraak maakt op de titel „landskampioen van de zater dagamateurs" is nog een open vraag. Het bewegingsloze Noordwijk mocht dan op de be- ginstand zijn blijven staan, maar ook IJsselmeervogels kon niet de zelfverzekerdheid van een kampioen in zijn spel leg gen. Integendeel, de Spakenbur gers kregen niet de gelegenheid om aan een seurieuze bezetting van het middenveld te beginnen en moesten hun aanvallers met lukrake trappen voeden. Noordwijk had zoals gewoonlijk zijn sterkste troeven op het middenveld lopen. Maar de doorvoer van passes verliep niet helemaal naar wens. Soms waren de passes gewoon foutief, maar de grote fout lag in de voorhoede, die te statisch speel de om verrassende mogelijkhe den te scheppen. Als excuus mag enigszins worden aange voerd, dat de verstevigde defen sie van IJsselmeervogels weinig ruimte overliet. Vooral Bram de Graaf en Aalt Kok waren heer en meester in het centrum. Kort om de negentig minuten voet bal leverden Noordwijk slechts weinig doelrijpe kansen op. Het vaak doeltreffende alterna tief, het afstandschot, werd zel den gebruikt en wanneer dit wel het geval was, dan gebeurde het van te grote afstand en te ge haast. Slechts twee schoten wa ren het predikaat „kansrijk" waard. Na 31 minuten in de eer ste helft werd een overtreding tegen Albert Spaanderman be straft met een indirecte vrije trap. Op de linkerhoek van het zestienmetergebied gaf Gerard Duyndam een kort tikje, waar op het schot van Albert Spaan derman maar juist naast de kruising in het zijnet belandde. Het tweede gevaarlijke schot kwam na rust van de voet van Jan Willem Bogers, die de bal buiten het strafschopgebied op pikte en onverwacht en hard in schoot. Hij had echter iets te hoog gericht. Noordwijk startte de wedstrijd zonder Rudie Bröring, die vori ge week tijdens een zaalwed strijdje weer door zijn knie ging. Niettemin kan hij waar schijnlijk volgende week weer spelen. Aad Glas stond daardoor op de rechtsbuitenplaats. Ook in de competitie was al eens geble ken, dat hij geen specifieke bui tenspeler is. De hulp die rechts back Hans Westgeest in de eer ste helft regelmatig kwam bie den, was dan ook geen overdre ven weelde. Dezelfde Westgeest was het ook, die in de 17e mi nuut een hoge voorzet afgaf, die door de opspringende doelman Jos de Feyter volledig werd ge mist. De enige fout van de doel man had voor hem echter geen nadelige gevolgen. De beste mo gelijkheden lagen voor Noord wijk toch aan de linkerzijde. Daar vond Jan Willem Bogers in Harrie Koelewijn geen al te sterke opponent. De voorzetten van de linksbuiten vonden ech ter geen afronder al was Albert Spaanderman eenmaal op de goede weg in de 41e minuut. Hij verlengde een voorzet goed met net hoofd, maar de bal ging voorlangs. Snel na de pauze liet IJsselmeer vogels even zien, dat het ge vaarlijk kon worden bij coun ters. Zo dwong Heinen met zijn schot een corner af van doel man Constant Smit en mocht Jan v. d. Groep, na een foute kopbal van Cees Spaanderman op de rand van het zestienme tergebied aanleggen. Het bleef bij aanleggen, want een schot kwam er niet uit. Het ren dement was wel, dat Noordwijk op zijn tellen moest passen. Verder kwamen de Spakenbur gers niet veel verder dan lange trappen onder het motto „op hoop van zegen". Noordwijk scoorde nog wel een keer, maar arbiter v. d. Burg had al geflo ten voor buitenspel, toen Aad Glas de bal in het doel schoof. Voor het overige was het lang voor het einde voor elke profeet een uitgemaakte zaak, dat er pas volgende week gescoord zou worden. ROEN VAN DER GEEST Aad Glas in zweefvlucht boven de doelman van IJsselmeervogels. Zijn,,vliegende" actie zou geen succes oplevert Doelman Constant Smit en een van zijn verdedigers moesten ver te rug. De Noordwijkse doelman wist de bal nog net over de lat te tikken al lijkt het alsof het projectiel dwars door het net is gegaan. NOORDWIJK Waarom lukte het Noordwijk niet? Waarom ontbrak de effectieve pass dïe dat ene verlossende doel punt moest inleiden? Waar was de ploeg, die zonder blikken of blozen zijn naaste concurrenten in de afdelirtg wegtikte, die gerenommeer de tegenstanders als Zwart Wit '28 en SHO tot de uit spraak dwong: „Ze waren gewoon beter"? Met deze vragen zullen velen zich bezig gehouden hebben tijdens de wedstrijd tegen IJsselmeervogels. Was het toch het rumoer geweest rond het ontslag-op-staande- voet van trainer Harry v. d. Horst, dat van de spelers te veel aandacht gevraagd had; of was de aanloopperiode voor deze kampioenswed strijden te lang? Immers, terwijl IJsselmeervogels het wedstrijdritme vorige week in het bekerduel tegen Quick Boys goed in de benen kon houden, moest Noordwijk machteloos toezien, hoe het geplande vriendschappelijke duel tegen Rijnsburgse Boys vroegtijdig verdronk. Of was IJsselmeervogels gewoon de sterkere ploeg? Het eerste antwoord ontkende aanvoerder Cees Spaander man ten stelligste: „Alle spelers warne het eens met het ontslag van Van der Horst. We waren eigenlijk blij, dat de hele kwestie wat eerder is afgedaan." Dat een duelloze aanloopperiode wel een factor van betekenis kan zijn geweest, voelde midden velder Gerard Duyndam enigszins: „We hebben vori ge zaterdag wel 's middags in de duinen getraind, maar ja, geen wedstrijden." De kracht van IJsselmeervogels sprak wel degelijk een woordje mee. Mochten de Spakenburgers aanvallend dan een. wat opportunistische indruk maken, de verdedi ging was een ondoordring baar woud, waar in het cen trum enkele reusachtige bo men stonden. Albert Spaanderman kon daar over meepraten: „Na rust draaide het niet meer. Die verdediging was fysiek sterk. Trouwens aan beide zijden waren de defensies overwe gend de sterkste kanten." Broer Cees: „In de rust dachten we nog: dat doel punt komt wel. Maar op een gegeven moment denk je: we moeten nou toch wel gaan drukken, en dan gaat het te gehaast." Uitblinker Kees Karstens daaraan toe- voegd: „Je kunt niet va banque gaan spelen, dat is een te groot risico. Maar vol gende week zullen zij wel gaan drukken en dan zie ik wel mogelijkheden." Interim-trainer Arie Duyndam (2), die de moeilijke taak kreeg om, in afwachting van de komst van de nieuwe trai ner, John Eelman, het sei zoen tot een zo goed moge lijk einde te brengen, had even tevoren in dezelfde trant staan filosoferen als zijn pupil: „De strijd zal op het middenveld beslist wor den. Daar moeten we op bal bezit spelen. We gaan zeker geen pressie uitoefenen. Deze week hebben we drie trainingsavonden, waarop de aandacht vooral uit zal gaan naar mentaliteit. Het wordt knokken, knokken, knok ken R. v. d. G.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10