Rechter maakt eind aan proces Pentagon-papers Biesheuvel draait teleurgesteld de politiek de rug toe Benzine duurder zal nog worden WEGENS 'WANGEDRAWREGERING Brandkastkraker zat in ingenieuze schuilplaats 64e JAARGANG No. 119503 ZATERDAG 12 MEI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-selectie Ned. I: 20.25 uur BB- kwis; *22.15 uur Brandpunt met reportages over de kerncentrale in Borssele, de Watergate-affai re. de kabinetswisseling en poli tieke gevangenen in Zuid-Viet- Ned. II: 20.21 uur Cade's County, tv-serie; 21.10 uur Giants of Jazz, wiet Thelonious Monk. Zondag, Ned. I: 17.30 uur Skylab, documentatie over ruimtepro ject; 20.25 uur Herkent u deze melodie, muzikale quiz. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar voorna melijk in het noorden van het land ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 14 graden, maar aan zee enkele graden lager. Zon dag: zon 04.50 tot 20.24, maan 16.46 tot 02.53. Scheveningen hoogwater 0.08 en 12.41, laagwa- ter 08.11 en 20.47. Toon Hermans, met geruite pet, reed gisteren staande in een prachtig opgepoetste Spijker de Brabantse plaats Haaren in. Toon, met aan zijn zijde ere-gastvrouwe me vrouw Schmelzer, zette in Haaren een actie luister bij ten bate van de Nederlandse Sportbond voor geestelijk gehandicapten. LOS ANGELES (AP) De rechter in het Pentagon-papie- ren-proces heeft gisteren de affaire beëindigd door alle aanklachten betreffende spionage, diefstal en samenzwe ring tegen Daniel Ellsberg en Anthony Russo afgewezen. De reden voor zijn besluit noemde de rechter het wange drag van de Amerikaanse regering, dat al vroeg in het proces begon, maar volgens hem een hoogtepunt bereikte in het feit, dat het Witte Huis en personen die in de Wa tergate-affaire verwikkeld zijn, betrokken waren bij de inbraak in het bureau van de psychiater van Ellsburg en het afluisteren van Ellsbergs telefoon. ,,Het wangedrag van de re- zijn beslissing beïnvloed gering heeft deze zaak in was door de bizarre ge- een dergelijke toestand ge- beurtenissen van de laat- bracht dat een redelijke en ste twee weken, onpartijdige overweging Toen de rechter zijn beslis- van de fundamentele feiten sing bekend maakte, gin* door de jury onmogelijk is geworden". Hij zei dat (ADVERTENTIE) Nederlandse Priesters in Frankrijk Neen Neen zijn NIET rijk ze zijn STRAATARM Katholieken wees nu eens liefdevol voor hen Thuisfront NEPRIF Voorhout Tel. (12522 - 10202 Giro 600 800 Bommen voor Cambodja WASHINGTON (RTR/AP) - De Verenigde Staten zullen met bombardementen op Cambodja doorgaan als de regering in Phnom Penh dat vraagt. Woordvoerder Ziegler van het Witte Huis heeft dit meegedeeld. "Wij zullen doorgaan met een beleid, dat het juiste beleid is," zei hij. Mike Mansfield, leider van de democratische meerder heidsfractie in de senaat, heeft verklaard, dat Ameri ka "een levensgrote consti tutionele crisis tegemoet- gaat", als president Nixon geen gehoor geeft aan de wens van het Huis om de bombardementen op Cam bodja stop te zetten. Importeurs: Import Japan niet te groot AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse importeurs van de meest bekende Japanse merken op het gebied van de amuse ments- electronisca hebben zich j gisteren op een vergadering in Amsterdam fel uitgesproken te gen de plannen van de Neder landse regering om de invoer uit Japan te beperken. tr bestaan volgens hen sterke aanwijzingen, dat dit gebeurt naar aanleiding van een klacht van de N.V. Philips, die zich be dreigd voelt door de toename van de Japanse import in Ne derland. Tot dusverre heeft Phi lips openlijk ontkend iets te ma ken te hebben met deze plannen va de regering. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Mr. B. W. Biesheuvel keert de politiek te leurgesteld de rug toe. Hij heeft dit aan het partijbestuur van de Anti-Revolutionaire Partij meegedeeld. De ex-pre mier heeft gisteren de leiding van het ministerie van al gemene zaken overgedragen aan minister-president Den Uyl en is vandaag met zijn vrouw miet vakantie naar Ita lië vertrokken. Het defensiebeleid en de grondpo- litiek van het kabinet-Den Uyl zijn twee voorname redenen ge weest voor de heer Biesheuvel om niet in de Tweede Kamer terug te keren. Bovendien acht hij de confessionele inbreng in het kabinetsprogram uitermate vaag. Mr. Biesheuvel is echter nog meer teleurgesteld in de ontwikkelingen binnen de ARP; zijn kritiek richt zich op zijn ei gen partij. Biesheuvel noemde de verstand houding met AR-fractievoorzit- ter mr. W. Aantjes, ronduit .slecht". Ook is de verstand houding in politieke zin met mi nister Boersma (sociale zaken) niet best. Er bestaat een diep gaand meningsverschil binnen de AR-partij. Biesheuvel zei te hopen dat een scheuring kan worden voorkomen. Hij ver klaarde de christen-democrati sche samenwerking somber in te zien. Voor zijn gevoel is zijn afscheid van de politiek voor goed. Hij heeft een terugkeer in de Kamer geweigerd, omdat hij dan niets anders dan oppositie tegen het Kabinet-Den Uyl had kunnen voeren. ,,Ik voel er niets voor een ongeloofwaardige positie in de Tweede Kamer in te nemen". De oud-premier verklaarde giste ren dat hij „een zeer moeilijke beslissing" heeft moeten nemen. „Vandaag is het niet de lolligste dag in mijn leven, het is een ui termate moeilijke en voor mij zelf pijnlijke beslissing geweest niet in de Tweede Kamer terug te keren." Biesheuvel noemde Den Uyl een bekwaam en integer politicus met grote intellectuele en poli tieke gaven. Daarbij komt dat Den Uyl een langdurige parle mentaire ervaring heeft. „Den Uyl bezit alle kwaliteiten om minister-president te zijn." De Christelijk-Historische Jonge renorganisatie heeft premier Den Uyl in een telegram gefeli citeerd en sterkte toegewenst. De CHJO is het niet eens met het besluit van de CHU-fractie niet aan een kabinet-Den Uyl mee te doen. Dr. W. Drees jr. is met ingang van maandag be noemd tot fractievoorzitter van DS'70 in de Tweede Kamer. De heer Berger gaat nu optreden als vice-voorzitter. er een gejuich op in de rechtzaal. Ellsberg omhels de zijn huilende vrouw en ook enkele advocaten huil den van blijdschap. Het proces tegen Ellsberg en Russo heeft vijf maanden geduurd en 2,9 miljoen gul den gekost. Basisakkoord DEN HAAG Werkgevers en werknemers ziijn er gisteren in geslaagd tot overeenstemming te komen. „We zijn er in ge- slaad het ernstige conflicg dat wemet elkaar hadeft, uit *^e weg te ruimen", aldus zeide hi r A. Prins, voorzitter van de werkge versdelegatie gistermiddag. ,Dat wil niet zeggen, dat er geen conflictstof meer is. maar die is van andere aard. Van beide zij den hoopt men dat onderhande laars de tegengestelde zaken kunnen overbruggen". Het re sultaat van beraadslagingen in eigen kring is, dat men zich van alle kanten achter de basis-af spraak van 26 april kan stellen. Gisteren heeft men zich uitvoerig verdiept in de tekst voor de op drachten tot studies ovr het na tionaal inkomensbelei en over de werking van het mechanisme voorpri j scompensatie. Daniel Ellsberg (links) kon gisteren, evenals zijn vrouw, zijn geluk niet op toen hij als vrij man de rechtzaal uit kon stappen. Teen over na ongeluk TELBURG Na het rege len van de schade van een •botsing tussen een auto en een bromfiets in Tilburg bleef gisteren op de plaats van het ongeluk een teen liggen. De eigenaar van de teen, een 21-jarige bromfiet ser uit Tilburg, merkte pas thuis dat hij hem kwijt was. Hij vond blijkbaar ne gen tenen ook ruim vol doende, want hij had geen zin om naar een ziekenhuis te gaan en de teen te laten aanhechten. gisteren afscheid nam Dat waren de woorden waarmee mr. B. Biesheuvel op zijn stoel zit, drs. J. den Uyl. Vlaggetjesdag SCHEVENINGEN Om twaalf uur vanmiddag zijn ruim 40 trawlers, waaronder 23 vries- trawlers, het Nederlandse zee gat uitgevaren om haring te vangen in water buiten de Noordzee en Skagerrak. Ze zul len voornamelijk vissen in de Ierse Zee tussen Ierland en En geland. Op zaterdag 19 mei zul len nog eens 14 trawlers en zes kotters uitvaren voor haring vangst op Noordzee en Skager rak. Uit deze laatste getallen is af te leiden, dat de vissers dit jaar weinig haring verwachten in de Noordzee. DEN HAAG De Nederlandse automobilis ten wacht een nog verdere prijsverhoging van benzine. Na wekenlange besprekingen tussen de oliemaatschappijen en het ministe rie van economische zaken Is overeengeko- men dat de benzineprijs op 1 juni met twee cent zal stijgen, maar de Nederlandse orga nisatie van oiiehandelaren verwacht dat daarna nieuwe stijgingen zullen volgen. Vol gens de organisatie had er nu al een prijs verhoging van vijf cent moeten komen. Oorzaak van de prijsstijgingen is de grote vraag van de Verenigde Staten naar motor brandstof. Volgens een woordvoerder van Shell komt de bevoorrading van Nederlandse pompen niet in gevaar. Vandaag zijn gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie 75 cent per 100 liter duurder geworden, autogasolie 80 cent en petroleum 75 cent. Omdat het ministerie toestemming gaf de tijdelijke kortingen op deze produkten in te trekken, zullen deze prijzen in praktijk echter wel hoger uitvallen. De prijs van stookolie met zwavelgehalte van 3,5 procent is omlaag gegaan met twee gulden per dui zend kilogram-liter. Eindelijk gevonden Van een onzer verslaggevers thermische lans opengemaakt DEN HAAG De Haagse politie en een bedrag van bijna twee heeft gisteren rond het middag- ton buitgemaakt. ruim een half jaar in- Politiemensen hadden in januari tensief speurwerk de 30-jarige brandkastkraker A. G. M. in zijn woning gearresteerd. De Hagenaar wordt ervan verdacht hoofddader te zijn van een reeks brandkastkraken en in braken in Leeuwarden en omge ving. Onder meer werd tijdens M de paasdagen van 19J1 de kluis van een warenhuis met Voornaamste taak Nederland: doorbreken van inflatiespiraal BRUSSEL (ANP) De voor naamste taak voor het Neder lands economisch beleid in 1973 blijft het doorbreken van de in flatiespiraal en de verbetering van het prijsklimaat. Dat staat in het zojuist verschenen eerste kwartaalverslag van de Europe se Commissie over de economi sche toestand van de EEG in 1973 De Nederlandse economische toe stand ziet er tamelijk rooskleu rig uit. Volgens voorspellingen van de commissie kan tot eind '73 een aanhoudende expansie van de bedrijvigheid worden verwacht. Het gevaar is echter dat de inflatie in onvoldoende mate zal afnemen. De produktie zal in matig tempo stijgen. Brussel voorspelt dat de reële toeneming van het bruto- nationaal produkt op 4 tot 4,5 procent zal uitkomen. De toe stand van de arbeidsmarkt kan (bij voortgezet conjunctuurher stel en verdere uitbreiding van het overheidspersoneel) ophieuw verbeteren. De Nederlandse uit voer zal tot het eind van het jaar belangrijk toenemen. Voor al de uitvoer van landbouwpro- dukten zou gunstig kunnen uit vallen. De expansie van de consumpetie- ve bestedingen van de overhefcl en van de gezinshuishoudingen zal tot het eind van het jaar nauwelijks zwakker worden. Het' inkomen van de gezinshuishou dingen zal opnieuw aanzienlijk toenemen daar de loonsom krachtig stijgt en de ontwikke ling van de overdrachtsinko mens betrekkelijk dynamisch blijft. van dit jaar al zonder resultaat de woning van de kraker door zocht. Gisteren vond men hem tenslotte in een ingenieus inge richte schuilplaats achter twee gemetselde muren in de slaap kamer op de tweede verdieping. traangas uit te roken, of de complete wand weg te breken, gaf de kraker zich tenslotte over. Hij is inmiddels op trans port gesteld naar Leeuwarden, waar hij zal worden verhoord. In verband met de brandkast- kraak werden twee maanden geleden een 34-jarige Hagenaar en een 28-jarige inwoner Wassenaar door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van respectie velijk drie jaar en negen den en van twee jaar. Pakistan wil uitlevering van Bangladesh voorkomen DEN HAAG (ANP) De rege ring van Pakistan heeft gisteren het Internationale Hof van Justi tie in Den Haag verzocht om een uitspraak, die het voorne men van India verijdelt 195 Pa kistaanse krijgsgevangenen naar Bangladesh te zenden om daar op beschuldiging van oorlogs misdaden terecht te staan. De Pakistaanse ambassadeur In Den Haag, de heer J. G. Kha- ras, heeft de aanvraag om be handeling van deze zaak inge diend. Pakistan wil dat het artikel van de conventie inzake volken- moord wordt toegepast, dat zegt dat alleen Pakistan het recht heeft Pakistani te berechten voor beweerde volkenmoord die in 1971 in Oost-Paklstan zou zijn begaan. India is van plan de 195 nog deze maand aan Bangladesh uit te leveren. Pakistan vreest dat in de sfeer van haat jegens Pakis tan het in Bangladesh niet mo gelijk is tot een competent tri bunaal te komen dat niet tot een emotionele uitspraak komt. Voorraad graan in de wereld bijna uitgeput NEW YORK (DPA) De voorra den broodgraan op do wereld zijn zo sterk gekrompen dat de voeding van miljoenen mensen nu vrijwel geheel afhangt van de resultaten van de komende oogsten, dus van het weer. Tot deze beangstigende conclusie is een groep deskundigen van de FAO, de voedsel- en landbouw- Misoogsten in de Sowjet-Unie en de droogte in India en de zuide organisatie van de V.N. geko men. lijke gebieden van de Sahara hebben de vraag naar brood graan met sprongen opgejaagd. Daardoor zijn dc tarwevoona- den op de wereld, van 50 tot 30 miljoen ton gedaald. De directeur-generaal van de FAO, ir. A. Boerma, verwacht, dat er in zes Westafrlkaanse landen hongersnood zal uitbre ken als niet binnen een maand levensmiddelen worden aange voerd. Die landen zijn Tsjaad, Mali, Mauretanië, Niger, Sene gal en Opper-Volta. De kosten van deze hulp (de kosten van een luchtbrug niet Inbegrepen) worden geraamd op 44 miljoen gulden. Kopermijnen in Chili verlamd door staking SANTIAGO Tweederde van de Chileense kopermijnbouw is gis teren door een staking stilge legd. Ongeveer zevenduizend ar beiders van de kopermijn ,,chu- qulcamata", in het noorden van Chili, hebben het werk voor 48 uur neergelegd uit solidariteit met hun collega's van een ten noorden van Santiago gelegen mijn. Daar staken al meer dan drie weken tienduizend arbei ders voor een hogere beloning. Het dagproduktverlies aan ko per betekent voor Chili een de- viezenderving van ca. 60 mil joen guden. BON In opon envelop, zonder postzogel, nur: Loldae Courent, •ntwoordnum- als nieuwe kwartaalabonnee Stuur het Boeren Goudse kaasje n LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1