Amerika verkeert voortdurend in 51 staten van pure opwinding Op het splinternieuwe "Dulles Airport" bij Washington ligt de grens tussen twee Amerikaanse werelden. In het Noorden heeft de industrie het beloofde land van de Yankees platgewalst, omgewoeld en overwoekerd met slingerende autowegen en tel kens nieuwe afslagen naar su permarkten, drugstores en dumps van tweedehands auto's, die op de landkaart nog steeds als dorp staan aangegeven. Hier groeien ook de stedelijke kan- kergezwellen: Detroit, Chicago, S New York, Boston, waar super- giganten een zware fabriekspijp van de Amerikaanse weduwe ro- ken. Dit is het jachtterrein van de 1 businessman, de doordouwer met zijn dollars en zijn hartver scheurende "time is money"- smile. De horizon doemt voort durend op als een onneembaar fort met betonnen kantelen en 'grijze torens, waarin miljoenen 1 sterfelijke zielen bij zacht snor kende air-conditioning hun aards geluk delen op de nationale macht en tegen vijf uur bemer- ken, dat het resultaat weer niet .pp nul is uitgekomen. 'In het Noorden is de natuur een i gegeven paard, dat boven de bek oogkleppen draagt, want an ders zou het kunnen merken, dat het allang geen wei meer heeft om in te draven. De schroothopen vormen een nieuw, surrealistisch Zwitserland: per jaar 7 miljoen autowrakken, 48 miljoen lege blikjes, 30 miljoen ton papierafval, 28 miljard fles sen en elke dag 1 miljoen ton vuilnis, dat de welvaart door zijn poriën zweet. This land is my land, this is your land, boy. Vergeet dat nooit. Hij staat in de aankomsthal. Ruim in het pak, met een wils krachtige, kortgeknipte nek en een rechterhand, die voortdü- rend neerdaalt op je schouder. "What's your name?". "You say Liejo?" „Oké Liejo, have a pleasant time'in my country". Dat zegt ook de juffrouw, die één van de douanesleuven be waakt, waardoor de wereld Amerika wordt binnengeschut. Ze draagt een uniform van een Veldmuisgrijze kleur en haar ru- J>ensaalse maten doen vermoe den, dat de pan-cake op haar gezicht niet de enige zoetigheid \s, waarvan ze een regelmatige ffneemster is. Ze inspecteert je offers met geroutineerde vin gers - op de kermis was ze ook altijd zo dol op dé grabbelton, zal haar moeder zich nog herin- heren - en als ze daarna ook neeft vastgesteld, dat in je fiandbagage geen verse radijs, sterappels en knolselderij ver borgen liggen, geeft ze je een knipoog en roept ze joviaal: "oké, darling. Everything is fine". Met het restant Europese hartelijkheid zou ie je nu spon taan voorover willen buigen om naar een pakkerd op beide wan gen te geven, maar haar lachen de ogen zijn duidelijk onder de rtoemer gebracht van "baas ach ter eigen balie". Daarom prop je alleen je omgewoelde onder goed weer in de koffer. Achter haar aan een wand han gen posters met vlammende drukletters: "HET GROOTSTE PROBLEEM VAN AMERIKA ZIJN DE DRUGS. LATEN WIJ ALLEN MEEHELPEN DIT PROBLEEM OP TE LOSSEN". En wij maar denken, dat het Watergate was. Demarkatielijn Dulles Airport is de demarka- tie-lijn in het groene knollen land. Om de vier minuten tou cheert een vliegtuig als een ca rambolerende biljartbal één van de tientallen grijze strips die als tatoeëringen op het gezicht van vadertje Staat liggen. Hier rookt het grote opperhoofd de vredes pijp van de vooruitgang en blaast hij uit zijn Prad and Whitneyneusgaten de kerosine- dampen over zijn volk uit. Ugh. De uitgang van de aankomsthal is gericht op het Zuiden. Het donkere Zuiden, waar schrijvers als Tennessee Williams, Cald well en Truman Capote de rode stof voor hun bestsellers maar voor het oprapen hadden. Dit is Uncle Sam's prieel. Het onbe kende Zuiden van de planters en de katoenpluizen, van de krekel concerten en de papavervclden. Het moordend tijdverschil tus sen Europa en Amerika heeft in middels de slinger van je her sens aardig Van slag gebracht en daarom zit je om vier uur 's nachts rechtop in het ruim be meten bed van je kamer in de Marriott Inn. En je denkt: 'Waar zou dit baasje nu zin in hebben?" Je zoekt automatisch in je koffer de fles jonge taxfree Schiphol-klare en schenkt het reiskelkje tot de rand toe vol. Als je gisteren niet in de Boeing 747 van Panam was gestapt, zou je horloge nu op tien uur 's och tends staan. Is het een won der, dat die borrel er als och tenddauw invalt? Tussentijds kauw je ook nog op de herinnering aan Patsy, die gisteravond in de Marriott Inn je hamburger met frites heeft gebracht. Ze droeg rode hot pants met bijpassende benen en pumps, waarop ze het voedsel wiegend door het donkere res taurant droeg. Of is die gedach te soms ook alleen het gevolg van dat ellendige tijdverschil? Je zoekt gelijk weer naar de fles. Clarijn, Clarijn, als er red ding moet zijn. Troefkaart Als je weer wakker wordt is de Dag des Heren in volle hevig heid losgebarsten. Boeren, vrou wen en zij, die de schoppen krij gen, Worden nu geacht tussen de grenzen van Canada en Mexico alles op die ene kaart te zetten. Amerika heeft ruim 300, kerkge nootschappen, die op deze dag de Heer als troefkaart uitspelen. Voor enkele uren wordt het ge luid van automotoren overstemd door het Angelus, dat niet eens zo ver klept. En de parkeer- ZATERDAG 12 MEI 1973 ''mnnimim 0 'sr Wat nog herinnert aan het roemrijk, maar ook tragisch verleden wordt door de Amerikanen als relikwieën vereerd. In Louisville puft nog steeds de 100 jaar oude "Belle of Lóuisville" over de gele Ohio-rivier. En de oude, ietwat dove kapitein ziet met welbehagen, dat elke dag nieuwe groepen Amerikanen zijn boot ingaan. plaatsen vóór en naast de ker ken vullen zich langzaam met de aardse goederen, die God in zijn oneindige goedheid aan zijn oogappels heeft geschonken. De Greyhound-bus volgt die och tend dezelfde route, die eens de federale troepen hebben geno men om het weerbarstig volk in de zuidelijke staten tot de orde te roepen. Het was een ongelijke strijd van 23 noordelijke staten tegen 9 zuidelijke. 22 miljoen blanken tegen 9 miljoen zuidelij ken, van wie een derde bestond uit slaven. De bus klimt tegen de heuvels van de Shenandoah-vallei, die beroemd is om zijn hemelse ver gezichten. Maar een dikke mist heeft alle kleurenreproducties uit de brochures voor export in gepakt en de chauffeur moet op de tast zijn weg zoeken. Goddank, de Heer is ook met hem en hij vindt New Market, waar borden aan de gemeente grens verkondigen, dat de mens wel degelijk happy is met Pepsi en hoppy met droppie. Het dorp zelf bestaat uit één verdrietige straat met vervallen witte huizen, waar de vitrage nooit de zegeningen van Bont kracht en Biologisch All heeft gekend. Achter een raam zit een gezin roerloos rondom een tafel, waarop m het midden een brood staat en een halve kaas. In de slagerij ernaast ligt alleen een hakmes op de toonbank. De rest van de winkel is leeg. Waar schijnlijk is in deze streek on langs een acute varkenspest uit gebroken en hebben ook de blaarkoppen verdachte vlekken op hun uiers. De bevolking voedt zich nu tot nader orde met hot-dogs uit blik. Oom Tom De bevolking van New Market is op deze zondag trouwens in geen velden of wegen te zien. Voor het huis van de sheriff staat wel zijn wagen met zwaai lichten en sirene's, maar zelf is hij verdwenen. Voor de woning van zijn buurman heeft waar schijnlijk de negerhut van Oom Tom model gestaan. De vloer van de smalle gaanderij is ver molmd en de witte verf oo hc-t hek heeft hardnekkige schurft. Naast de deur deint een schom melstoel in de lentewind zacht heen en weer. Door de bekled'ng met voorstellingen van verscho ten zonnebloemen steken roesti ge veren. Gezegend zij de ver beelding, die hier .nochtans een o"de grijsaard ziet zitten, tevre den soezend in de lo—e zo~c-- hitte en pas ontwakend, als Fet- s", zijn trouwe negerhi'lp met de thee komt. New Market: zo maar een MrtiiiJ ir» üuk MAL/Jj IE USA g MAUJS IK UUA f? DUCK L.vÜ' KADE IN USA S DOOR LEO THURIKG MADE IM USA fi/M. TJSA 5 MADE IN USA KADI IN USA US US. IM USA S KADE IN USA S MADE IN USA S 'DCI'R'LEO •TKUKIKG 3 MADS IN USA DOOR L30 THURING Onze reisredacteur Leo Thuring heeft voor onze krant een zwerftocht gemaakt door de Zuidelijke staten van de Verenigde Staten nu dit land, door de devaluatie van de dollar weer aantrekkelijker wordt door de Europe se toerist. Wie evenwel denkt in het zuiden nog veel trug te vinden van het beeld dat de grote schrijvers uit dat gebied hebben op geroepen, komt bedrogen uit. Het Is een land van spookstadjes enerzijds en anderzijds mo derne metropolen waar dicislonmakers het heft stevig In handen hebben. In een reeks reportages uit wat eens het donkere zuiden werd genoemd, maken we kennis met perso nen en toestanden die een schril licht werpen cp welvaart eij vooruitgang. spookstadje in Virginia. Met één restaurant, waar passanten tus sen plastic ruikers haastig hun hamburgers eten om daarna weer verder te gaar. Want Amerika is groot. "Waar leven de mensen in New Market van", vraag ik aan de eigenaresse van het restaurant. Ze haalt verlicht de schouders op en zegt: "Ik zou net niet we ten darling. Heb jij dan mensen in New Market gezien?" Toch moeten ze er ziin, want in een kerk verderop hangt nog de zoete wierookgeur van een ere dienst. En in de kerk ernaast, v/aar de Methodisten nun weg naar de hemel met goede voor nemens plaveien zijn de zang bundels duidelijk vaak gebruikt. Cp elke zitpjaats hangt ook een potloodje met een vlakgum aan de onderkant. Waarschijnlijk veegt de gemeenschap daarmee n aanwijzingen van de dominee de dwalingen des geestes uit. ven buiten het doro ligt het New Market Battlefield met de "hal der dapperen". "Een mil joen dollar gebouw", meldt de brochure punctueel. Wat zullen we nou krijgen. De gulle gevers hebben er toch ook recht op om 1 te weten, waar hun centen blij ven. In de hal herleeft de heroïsche strijd, die 247 kadettcn van de militaire academie van Virginia tijdens de burgei*rlog in de vallei tegen de federale troepen hebben gestreden. Jongens van zeventien, achttien jaar, met het dons van de puberteit nog op oun kinnen, vochten zich daar in snkele dagen dood. Hun portret ten hangen aan de wanden naast de brieven, die ze aan hun ou ders stuurden: "Allerliefste moeder. Ik ben gisteren gewond geraakt door vijandelijke kogels. Mijn linkerbeen is geamputeerd, maar ik wanhoop niet. Wij strij den voor dè goede zaak". Hane- poten, een inktmop halverwege de kantlijn. Entree voor volwas senen 1 dollar, kinderen tot 7 jaar gratis, tot 13 jaar vijftig cent. Bij de ingang is een ruim gesorteerde giftshop met onder meer speelgoedkanonnetjes (vu ren echt), kadetten-vlaggetjes en setjes roestvrije lepeltjes met irijgstaferelen. Romantische helden Je zult deze panoptica van de burgeroorlog nog vele keren te genkomen op je zwerftocht door de zuidelijke staten. Want ach ter Washington heeft het volk nimmer vergeven en vergeten wat eens onder noordelijke sol datenlaarzen is vertrapt. De elf zuidelijke staten met lieflijke namen als Mississippi en Alaba ma vochten van meet af aan voor een onbereikbare overwin ning, maar ze gingen wel als ro mantische helden ten onder. Dat bewijzen de hallen der moedigen overduidelijk. Houwdegens als Stonewall Jackson hebben er aan gedaan, wat ze konden, maar de overmacht was te groot. De noordelijken hadden op het einde van de burgeroor log een brandschattend lege van 2 miljoen soldaten, ze had den ook de controle over staa en munitiefabrieken en beschik ten tevens over 2/3 deel van de nationale rijkdommen. Toen de burgeroorlog in 1865 eindigde in Richmond met een overwinning der Noordelijken op alle fronten stonden op de ver- lieslijsten de namen van 600.000 doden. De tweestrijd tussen de mannenbroeders had 5 miljard dollar gekost en voor de recon structie van het geteisterde land was nog eens 4 miljard nodig. En schrijver Mark Twain no- :eerdc aan zijn bureau: "Dit land is fabelachtig rijk in goud, zilver, koper, lood, steenkool, ij zer, kwikzilver, marmer, gra niet, kalk, gips, dieven, moorde naars, desperado's, gokkers, op lichters, coyotes, dichters, domi nees en konijnen. Het is het meest verdoemelijke land onder ie zon". Denken in het groot Wie nu denkt, dat in het verre zuiden nog steeds de geest van Scarlet O'Hara rondwaart en dat nog steeds negerslaven gebukt de graanoogst binnenhalen on der het zingen van spirituals, die achter de tarwe-halmen door platenproducers onmiddellijk op :apes worden opgenomen, komt hevig bedrogen uit. Eens heeft iet zuiden moeten bukken voor iet industrieel geweld uit het noorden, maar van die vernede ring hebben ze inmiddels een hoop opgestoken. De oude pa triarch onder zijn breedgerande hoed, die van tijd tot tijd op zijn ruime veranda een passage uit de bijbel las, heeft definitief plaats gemaakt voor de "real american businessman", die weet, hoe je de buit binnen haalt. Ook hij heeft allang die tweede auto voor "mam" ge kocht en achter zijn keukendeur een zwembad laten graven. Hij heeft ook leren manipuleren en heeft in zijn eigen levensvijver de kringen getrokken, waarin hij zich veilig besloten voelt met zijn kleuren-teevee, zijn gekleur de telefoons in elke kamer, zijn lezingen van de club en zijn kienavonden van de kerk. Hij vliegt van Houston naar Dallas en houdt de beursnoteringen van uur tot uur in de gaten. Hij heeft van zijn armoedige steden swingende metropolen gemaakt en laat zijn dochters en zonen studeren aan een ordentelijke universiteit, waar niet gezwamd wordt over "Nixon moordenaar" en het debacle van Vietnam". "Ik weet ook, dat Nixon lelijke wangzakken heeft", zegt hij, "maar toch is hij my guy. Hij brengt tenminste recht cn orde in dit land". In een supermarkt in Atlanta vraagt een verkoopster, waar ik vandaan kom. "Ah, Holland, that's nice" En dan dreunt ze de hele rij op: windmills, tulips, wooden shoes, the Queen". Ze kijkt me verwachtingsvol aan, alsof ze een cijfer verwacht. Ze verliest haar zonnig humeur pas, als haar verteld wordt, dat na de devaluatie van de dollar een vakantiereisje naar Amerika de Europeaan weer aan trekkelijk is geworden". "Vindt u dat nou ook niet ramp zalig?", vraagt ze, "dat moet toch op een catastrofe uitlopen. Wij zijn altijd het machtigste land geweest. En nu ineens le zen bankiers in Europa ons de les voor. De Duitsers hebben nota bene twee wereldoorlogen verloren. En nou dit". Aanpakken De zuidelijke Amerikaan Is niet langer de romantische "katoen boy", maar is in snel tempo geassimileerd met de Yank uit het Noorden. Een kwestie van lijfsbehoud. Hij is één van de 180 miljoen en weet, dat er aan gepakt moet worden. Daarom ook zijn de bomen in Texas gro tendeels verdwenen en is het een land van ja-knikkers gewor den. Je vliegt van San Antonio naar Houston en ziet onder je een nieuw woud van stom bea mende boortorens, die het dikke kwijl van de onderaardse god Olie opvangen. Je loopt verbijs terd door steden, waarvan het hart in de laatste vijftig jaar al drie, vier keer getransplanteerd is. De huizen stonden nauwelijks overeind of de bulldozers kwa men alweer omplaats te maken voor grotere huizen, nieuwe kan toren en buildings voor big boss die weet, waar Abraham da mosterd haalt. Mijn God, dit is een lana, —aar een romantische Europeaan al verzopen is, voordat hij water heeft gezien. De "decision-ma kers" hebben het heft in handen genomen en zorgen er voor, dat Amerika voortdurend in 52 sta ten van opwinding verkeert. Dit is Klondyke en graven is het pa rool. De computer geeft de marsroute aan cn de mensen fungeren daarbij als geprogram meerde ponskaarten. Je wordt in Louisville rondgeleid door één van dc sigarettenfn- brieken van Philipp Morris. Voordat je binnengaat vraagt een meisje, of je wellicht prijs stelt op oordopjes. De buis van Sint Eustachius gaat nu eenmaal net zolang mee, totdat hij er ta bak van heeft. Op de etages zie je vrouwen in witte jassen, moeders in alle leeftijdklassen, ook grootmoe ders met perkamenten gezich ten, waarin dc ogen verbeten loeren naar de machines, die kreunend, gillend en krijsend de hulzen met en zonder filter of mentholsmaak op de banden spuwen. "Hoe vindt u dit werk nou?", schreeuw je tegen een vrouw, die de belastingstrookjes contro leert. Ze Heft haar handen op. Buigt zich voorover en brult in mijn oor: "Doe maar geen moeite darling. Ik versta je toch niet". Beneden in de vestibule vertelt een Public Relations Officer, dat de omzet van Philipp Morris zich bevredigend ontwikkelt. "Wat zegt u?", vraag Ik. "Onze omzet stijgt nog steeds", roept hij. "Wat zegt u?", herhaal ik. Ik had toch beter die oordopjes kunnen aanpakken. Wie hel kleine niet eert, is het razend grote niet weerd, denkt de Amerikaan en daarom pelgrimeert hij tenminste één 'keer in zijn leven naar het hutje op de Knob Creek Farm in Kentucky, waar Abraham Lincoln gewoond heeft. De krakemikkerige steden, die het gezicht van de zuidelijke staten rond de eeuw wisseling bepaalden, zijn cllaog verdwenen. Ook ten zuiden van Washington maken de wolkenkrabbers en betonnen giganten de dienst vit, zoals hier in Louisville. San Antonio in Texas geldt als één van de vier mooiste steden van Amerika. In Europa zou je er grootmoedig een zesje voor geven. Maar ja, elk land moet roeien met de riemen, die het heeft..

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15