Pentagonproces gesloten? - Dean onschendbaar Staats secretarissen: verdeling nog niet rond CciddcSoudont Parlement krijgt veel meer macht UITSPRAAK MR. ABSPOEL ONTMOET VEEL KRITIEK Werk gevers beroven werl nemers Drs. J. Griivters: Huurbelasting nog niet aan de orde Zweden verlegt visgrens Inbreker scbiet op waakhond VOENSDAG 9 MEI 1973 LEIDSE COURANT Mevrouw Goudsmit twijfelt Van onze parlementaire re dactie) >EN HAAG - De forma teurs Burger en Ruppert hebben het probleem van de staatsecretarissen nog niet tot een oplossing kun nen brengen. Mevrouw A. Goudsmit (D'66) twijfelt momenteel nog of zij de benoeming tot staatssecre taris van Justitie zal aan nemen. Zij neemt name lijk tegenover de eventuele vrijlating van de Drie van Breda een heel ander standpunt in dan minister Van Agt. Mevrouw Gouds- mit zou weliswaar bepaal- de deeltaken krijgen en zich niet rechtstreeks met de Drie van Breda 'be- moeien, maar ze vraagt zich toch af, of zij wel de aangewezen figuur is om naast minister Van Agt het departement te leiden. imiddels is de kans groot, dat de constituerende vergadering van het k binet-Den Uyl morgen niet kan doorgaan. Vandaag hebben de formateurs vier iTweede Kamerleden ontvangen die staatssecretaris zullen wor- iden: dr. G. Klein (PvdA) en dr. A. Veerman (partijvoorzitter ARP), beide onderwijs en we tenschappen, J. Schaefer (PvdA), Volkshuisvesting en mr. J. Mommersteeg (KVP), Defensie. Er moeten nu nog tien staatssecretarissen bij de formateurs op bezoek komen. De plaatsing van drs. Marcel van Dam is nog steeds een pro bleem. Gisteravond was de ver wachting. dat Van Dam op Ver keer en Waterstaat zou komen. Dr. M. van Huiten (PPR) zou dan wijken naar Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. De KVP-er Hazekamp uit Den Haag maakt kans staatssecreta ris voor de middenstand te wor den op het ministerie van Eco nomische Zaken. Buit kaper terecht JACKSONVILLE (AP) Agenten van de federale recherche (FBI) en van de plitie van de staat Florida hebben de 303.000 dollar losgeld teruggevonden, die waren geind door een kaper, die een jaar geleden met zijn buit per parachute afsprong bo ven de oerwouden van Brits Honduras. Wij verw/achten niet dat wij het geld nog zouden terugkrijgen," zei William R. Howard, vice- president van Eastern Airlines, toen de FBI het geld overdroeg, dat op 5 mei 1927 was betaald aan de inmiddels tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeelde kaper William Hahneman uit Easton in Pennsylvania. Senator Sam Ervin, voorzitter van de commissie van onderzoek van de Senaat naar de Watergate- affaire, maakt bekend dat een beperkte onschendbaarheid verleend aan de voormalige pre sidentiële adviseur John Dean. Rechts senator Howard Baker. LOS ANGELES/WASHINGTON, Rtr. De advocaten in het proces om de Pentagon-papers hebben verzocht presi dent Nixon als getuige te dagvaarden. Er doen berichten de ronde dat de president zou hebben verboden dat docu menten die verband leggen tussen het proces en de Wa tergate affaire in handen van de rechtbank zouden ko men. De rechter in het proces Matthew Byrne zal morgen laten weten of hij het proces zal seponeren of niet. De verdedigers van Daniel Ells- berg en Anthony Russo, die te recht staan wegens het publice ren van de Pentagon-documen- ten, zouden in hoger beroep kunnen gaan als de zaak niet wordt geseponeerd. Het proces lijkt sterk verweven met net Watergate schandaal, sinds be kend is geworden dat Howard Hunt, al veroordeeld om zijn rol in het schandaal, ook be trokken is bij eer, inbraak bij de psychiater van Elsberger. Hunt, voormalig medewerker van de CIA, heeft in september 1971 rondgeneusd in de diplomatieke telegrammen van het ministerie van buitenlandse zaken er, daar van 240 kopieën meegenomen. Hij had vooral aandacht voor de periode 1 april tot 30 novem ber 1963, omdat hij opdracht zou hebben gehad van een van Nixons adviseurs om telegram men te fabriceren waarin de re gering Kennedy in verband werd gebracht met de moord op president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Charles Bray. heeft gisteren be kend gemaakt dat Hunt toe stemming had in het archief te werken. Het ministerie had po sitief op het verzoek van het Witte Huis gereageerd: „Als Pe Amerikaanse consul in de Me xicaanse stad Guadalajara. Ter- rence Leonhardy, zit als een ge lukkig man weer thuis bij zijn vrouw, de 4-jarige Eileen (I.) en 6-jarige Kathy (r.). Gisteren is bekend gemaakt dat de ont voerders van Leonhary vlak voor diens vrijlating, maandagavond, nog een losgeld hebben gekregen van een miljoen pesos (ongeveer 235.000 gulden). Ook hadden zij de vrijlating van dertig politieke gevangenen verkregen. Houtbond: v J c? C Den Haag Drs. J. Gruyters, de toekomstige minister van Volkshuisvesting, heeft de uitspraken van zijn toekomstige staatssecretaris Schaefer (PvdA) over het invoeren van een woonbelasting veel te voorbarig genoemd. Hij staat er, zei hij gisteravond, tamelijk kritisch'tegenover. Het kamerlid Schaefer hield zijn pleidooi over de woonbelasting ten behoeve van de doorstroming maandagavond in Eindho ven. Zijn opmerkingen hierover, zei hij gisteravond, waren al leen bedoeld als een uitleg van bedoeld programmapunt in Keerpunt '72, het program van de progressieven. Drs. Gruyters zei verder nog, dat volgens een onderlinge af spraak de kandidaat bewindslieden zich voorlopig onthouden van beleidsuitspraken. STOCKHOLM (DPA-Reuter) Zweden heeft besloten zijn vis- serijgrens aan de Oostzee van vier mijl uit de kust te verleg gen naar twaalf, naar aanlei ding van protesten van Zweedse vissers, dat Russische en ande re treilers, de visgronden vlak onlder de Zweedse kust uitdun- Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van land bouw en visserij in Stockholm zei dat daartoe de indiening van een wetsontwerp in het parlement werd overwogen. Ook zal over leg worden gepleegd met andere oostzeestaten. maar desnoods zal Zweden eenzijdig optreden. een staflid van het Witte Huis met een goede reputatie vraagt om hulp bij het leveren van fei tendan reageren wij in' de veronderstelling dat het verzoek wordt gedaan met een zeker in stitutioneel gezag." Men neemt aan dat Hunt ook geheime tele grammen zag. De speciale commissie van de Amerikaanse senaat, die zich met de Watergate-affaire bezig houdt, heeft Nixons voormalige adviseur John Dean in de gele genheid gesteld alles te zeggen wat hij weet over het schan daal. Dean is beperkte on schendbaarheid aangeboden, waardoor hij niet vervolgd zal worden door de verklaringen die hij zelf aflegt. Die onschend baarheid moet nog worden goedgekeurd door de rechtbank. Mariniersgeneraal Robert Cusham heeft zijn bezoek aan Europa plotseling afgebroken. Als oud- plaatsvervangend chef van de CIA zou hij betrokken zijn ge weest bij het leveren van mate riaal voor de inbraak van Hunt bij de psychiater van Ellsberg. ger. AMSTERDAM (ANP) Een on bekend gebleven inbreker,d ie n de nacht van maandag op dins dag door de 52-jarige nachtwa ker B. van der Vliet op het in dustrieterrein noord in Weesp op heterdaad werd betrept toen hij een deur wilde forceren, heeft op de vlucht de hem ach tervolgende waakhond van de nachtwaker neergeschoten. De 5-jarige bouvier Astor werd door een schot in de hals ge raakt en daarbij ernstig ge wond. Het is dier is onder bean- deling van een dierenarts ge steld. Van der Vliet had de bouvier op zijn nachtelijke ronde aan de lijn, doch liet zijn hond los, toen de inbreker het op een lopen zette. Hij hoorde de vluchteling n het duister twee schoten los sen, waarvan er een dc hond buiten gevecht stelde. Het jan kende beest keerde bloedend naar zijn baas terug. Morele Herbewapening. In het centrum voor morele herbewa pening, Amaliastraat 10 in Den Haag wordt donderdag 10 mei de film „A man to match the hour" vertoond. De voorstelling begint om 20.00 uur. Reactie gelijk, maar oorzaak verschillend OP HET JAARVERSLAG van dr. Jelle Zijlstra, in zijn kwaliteit van president van de Nederlandsche Bank, is ditmaal nogal wat kritiek geleverd. Vroeger was het meestal zo, dat een groot deel van de commentaren de ondertoon had van „Zie je nu wel; Zijlstra zegt het ook". Ditmaal klinkt de ondertoon anders. Niet dat menig zegsman nu niets meer in het jaarverslag vindt, waaraan hij steun voor zijn eigen standpunt kan ontlenen. Maar opvallend is, dat vrijwel het gehele bedrijfsleven zich teleurgesteld voelt. De reactie op Zijlstra van werkgevers en vakbeweging is er een van onbehagen. Maar dit wil weer niet zeggen dat ondernemers en werknemersorganisaties gelijk denken over wat de president van de nationale bank betoogt; hun kritiek heeft sterk-uiteenlopende oorza ken. DE VAKBEWEGING steekt niet onder stoelen of banken zwaar te leurgesteld te zijn, omdat dr. Zijlstra naar hun smaak in alle talen zwijgt over het streven naar een andere inkomensverdeling. Niet plezierig zal de vakbeweging het vinden, dat Zijlstra zelf nogal kritiek heeft op het centraal akkoord dat werkgevers en werkne mers eind 1972 heeft gesloten; met vee) spijt en een beetje leedver maak constateert de vakbeweging ook, hoe Zijlstra het betreurt dat de economische experts van de S.E.R. aan de economische beleids lijn van Biesheuvel Nelissen zijn gaan tornen. Maar ze had graag gezien dat Zijlstra bijn economische beschouwin gen over de nationale en internationale conjunctuur had geactuali seerd met de opmerking, dat een betere inkomensverdeling ook kan bijdragen tot neerwaartse druk op de prijzen en inflatiebestrijding. HEEL ANDERS is de kritiek van de ondernemers: een kritiek die het sterkst spreekt in het commentaar van het Verhond van Nederland se Ondernemingen. Daar vindt men dat Zijlstra's jaarverslag weinig houvast biedt omdat hij geen kwaad woord spreekt over de uitbreiding van de bestedin gen in de collectieve sector. Waar haalt Zijlstra de wetenschap van daan dat in 1972 een duidelijk keerpunt ten goede is opgetreden wat betreft de overbesteding, inzoverre die bijvoorbeeld veroorzaakt wordt door de overheid in de collectieve sfeer? vraag het VNO zich af? Nu rakelt ook de vakbeweging dit punt wel eens op, maar dan uitslui tend terzake van uitgaven voor defensie of openbare gebouwen. In zoverre de vakbeweging van het kabinet-Den Uyl een ander beleid verwacht, is het juist dat er wat meer in de collectieve sfeer ge daan zal worden. Het wordt daarom bijzonder boeiend, wat straks de nieuwe regering in haar beleidsnota en begrotingsstukken over Zijlstra's visie ten beste zal geven. VAN MIERLO (D'66): Groene kaart controle aan grens blijft voorlopig STRAATSBURG (ANP) De EEG-ministerraad ziet geen kans, de afschaffing van dc groenekaartcontrole aan de bin nengrenzen van de gemeen- schappeijke markt voor het begin van het komende vakan tieseizoen af te schaffen. Dit heeft de Belgische ministr van buitenlandse zaken van Elslan- de, als voorzitter van de raad, in het euroopese parlement ver klaard. Afschaffing van de controle niet te verwarren met afschaf fing van de kaart zelf is niet mogelijk voor 1 januari volgend jaar, voornamelik als gevolg van administratieve en techni sche moeilijkheden in de drie nieuwe leden van de gemeen schap, Engeland, Ierland en De nemarken. Het veranderenvan ma'skostveel polissen en computerprogram ma's kost veel tijd. Den Haag Volgens D'66-fractie- leider mr. H. van Mierlo wordt een plaats in het parlement minstens zo belangrijk als die In het kabinet. Hij is vn me ning, dat het parlement een veel grotere macht krijgt. Dat is een van de redenen, zo ver klaarde hij gisteren, waarom hi jniet in het kabinet is gaan zit ten, maar gekozen heeft voor het nu veel interessantere werk van Kamerlid. Dat de macht van de Kamer gro ter is geworden ligt volgens Van Mierlo in het minderheids karakter van het Kabinet-Den Uyl. Het nieuwe kabinet is ner gens met gejuich ontvangen en Israëlische generaal Hod met pensioen TEL AVIV De man die verant woordelijk is voor de spectacu laire prestatie van de Israëli sche luchtmacht in de zesdaag se oorlog van 1967, generaal- majoor Mordcachai Hod, gaat morgen na zeven jaar als op perbevelhebber van de Israëli sche luchtstrijdkrachten met pensioen. Hod zal worden op gevolgd door rigade-geberaal Bvnjamin Pe- led, die tot generaal-majoor be vorderd zal worden. De 46-jarige Hod nam het com mando over de Israëlische luchtmacht in 1966 op zien. Na de oorlog van 1967 wisseldehij het Franse lucchtmachtmaterieel om voor het Amerikaanse. Utrecht (anp) De bouw- en houtbond nkv heeft de indruk, dat een groot aantal bouwbe drijven misbruik maakt van de overspannen arbeidsmarkt door de prestatiebeloning danig in te korten. De werkgevers stellen bouwvakkers voor de keus: of de straat op, of genoegen ne men met precentages die soms tot de helft of nog minder wor- i den teruggebracht, aldus de j bond in zijn blad „De Steiger". De bouwbond zegt gevallen te kennen, waarin een werkgever werknemers ontsloeg op grond I onvoldoende opdrachten, Criminaliteit bij buitenlanders: Van een qnzer verslaggevers. om hen nauwelijks twee weken Amsterdam. Mr. J. Abspoel, officier later weer in dienst te nemen maar dan voor een aanzienlijk lager bedrag. De KBBH vindt dat „diefstal", evenals het ver lagen van de prestatiebeloning zodra werknemers naar een nieuw projekt werden overge plaatst. Justitie te Amsterdam heeft veel kritiek te verwerken gekregen over zijn opmerkin gen. dat buitenlanders voor misdrijven in Nederland strenger gestraft moeten wor den. Het tweede Kamerlid v.d. Spek (PSP) heeft hierover gisteren reeds vragen ge steld. Het kamerlid meent, dat minister van Agt van Justitie over deze en andere uitspra ken van de rittend" en staande magistra tuur over de criminaliteit vart de buiten landers zijn oerdeel moet geven. Het actiecomité Pro Gastarbeiders te Rotter dam en de Oornhrrtliga (die een herzie- de suggesties en opvattingen van mr. Ab- ning van het strafrecht bepleit) menen, dat spoel ongewenst en ongefundeerd zijn. De Amsterdamse officier van Justitie meent, dat buitenlanders in Nederland gemakkelij ker tot criminaliteit overgaan dan in het buitenland, omdat hier te lande de straf maat lager ligt. Hij pleit ook voor strenge re straffen, maar tevens voor meer moge lijkheden de straffen op te schorten. Zijn pleidooi voor dit alles is gebaseerd op het toenemend geweld in Nederland. Hij vindt de criminoloog professor Nagel uit Leiden voor een groot deel aan zijn kant. heeft vele critici. Daarom zal iedere meerderheid voor rege- rlngsplannen zwaar moeten worden bevochten. Dat zal ook verhelderend werken voor de politieke situatie. Bij bijna iede re stemming zullen volgens Van Mierlo duidelijke scheidslijnen in de Kamer worden getrokken. Iedere keer zal duidelijk worden waar in het confessionele kamp de mensen zitten die aan een progressief beleid willen mee werken. De polarisatie zal dan vervangen kunnen worden door samenwerking. Intussen heeft de Tweede Kamer gisteren besloten haar werk zaamheden op te schorten. Nu het nieuwe kubinet op het punt staat het roer over te nemen, acht men het reëler met dc werkzaamheden te wuchten op dit nieuwe kabinet. De Kamer zal eerst over enkele weken weer In het openbaar vergade ren voor het aanhoren vun de regeringsverklaring van het ka binet-Den Uyl. Sanering Rijn kost 10 miljard DUSSELDORF (ANP) De mi nister van economische zaken van Noordrijnwestfalcn Dichter Denekc, meent dat men met een investering van 10 miljard gul den de Rijn kan saneren. Voor dit bedrag zal een keten van zuiveringsinstallaties tussen de grenzen van Zwitserland en Ne derland gebouwd moeten wor den. Eerst dan kan men de be reiding van drinkwater uit de Rijn veilig stellen. De staatsse cretaris van binnenlandse zaken van dc bondsregering, GUnther Hartkopf, acht het te betreuren dat Duitsland tot nu toe niet in staat is geweest de toenemende verontreiniging van de Rijn een halt toe te roepen. In de afgelopen tien jaar is 17 miljard Duitse mark geïnves teerd «in zuiveringsinstallaties, en nog is dit niet genoeg om het getij te keren. In twaalf jaar tijd is de totale hoeveelheid vuil in de Rijn met 50 procent toege nomen. Een paar leden van een zigeunergroepje wacht in een kamp bij Mon treal op verblijfsvergunningen voor Canada. Inmiddels onderzoekt de Canadese immigratiedienst hun verblijfsplannen en de geldigheid van hun Westduitse paspoorten. Dc groep bestaat uit 38 Joegosla vische personen die twee weken geleden met een Russisch lijnschip zijn aangekomen. Westduitse leider van oppositie afgetreden /abonn Rainier Barzel, de lei der van de Christendemocra tisch Unie (CDU) In West-Duits- land de opposite is van daag als voorzitter van de CDU in de Bondsdag afgetreden. De 48-jurige politicus kodigde zijn aftreden als leider van dc oppo site in dc Bondsdag aan in en vergadering van de CDU-CSU- fractie, nadat hij de avod tevo ren in de kwestie van het toe treden van West/Duitsland tot de Verenigde Naties een gevoe lige nederlaag had eleden. Te gen dc aanbeveling van Barzel in hebben gisteravond 101 af ge- vaardigen van de CDU-SCU toe treding van West-Duitsland tot dc Verenigde Naties afgewezen. Slechts 93 afgevaardigden stem den voor, een afgevaardigdo onthield zich van stemming.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9