Gebruik van frisdrank spectaculair gestegen Duitsers gaan meer belasting betalen Bezetting van Wounded Knee is ten einde Dagvaarding verkeerd; vrijspraak mogelijk Indonesië krijgt meer hulp dan gevraagd ZAAK DIEISSTWEIGERAAR KALKARPROJECT IN EERSTE KAMER Gasp hog rijzen zullen er worden WOENSDAG 9 MEI 1973 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Weer gratis reizen 2 dagen in mei Kies uit alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen, behalve donderdag 31 mei. Jaarkaart 65+ of dames 60+ f 50,-, voor 'n 65+ echtpaar f 75,-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ f 20,-, voor 'n 65+ echtpaar f 30,-. Vraag de folder aan 't loket. voordelig uit met NS drankdrinkers van de we reld. De Verenigde Staten staan op de eerste plaats met 90 liter. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gebruik van frisdranken is in Ne derland de laatste tien jaar spectaculair gestegen. In Volgens vice-voorzitter 1961 was het verbruik per hoofd van de bevolking 15,5 liter, vorig jaar was dat 53,3 liter. Daarmee zijn de Nederlanders geworden lot de op één na grootste fris- J. R. A. Jansen var. de 40-jarige Bond van Bierhandelaren en Mine raalwaterfabrikanten is deze enorme stijging ondermeer te danken aan de kwaliteit van het produkt (mede dankzij de stren ge, maar hoog gekwalificeerde warenwetgeving in ons land), een uitstekend distributienet en een goede „marketing". De 120 frisdrankfabrieken in Ne derland (een langzaam afne mend aantal) hebben gezamen- kantine-wezen en de sport- en recreatiesector. Nederland zal echter de Verenigde Staten niet inhalen, vanwege de andere kli matologische omstandigheden daar. ijf Politieman maakt amok: 12 doden BANGKOK (AP) Een dronken politieman heeft in het noorden van Thailand een handgranaat geworpen in een grote menigte die een zangfeest bijwoonde. Twaalf personen kwamen om het leven en een even groot aantal werd gewond. Het incident deed zich voor nadat de politieman ruzie had ge maakt met een collega tijdens een festival van voelkslidren de provincie Phitsanuloka. De politieman greep naar de handgranaat om zijn colelega te bedreigen. De granaat ontplofte, waardoor beide mannen plus tien mstoanders om het leven kwamen. Winkeldieven gegrepen UTRECHT (ANP) De Utrecht se recherche heeft met de ar restatie van drie in de domstad wonende Surinamers, de 18-jari- ge J. C. N., de 20-jarige R. R. V. en de 20-jarige H. E. Z., een Igrote serie diefstallen en bero vingen opgelost. De waarde van de buit (geld en goederen) wordt gschait op tienduizend gul dens. Ze opereerden ook in Lei den. De drie verdachten gaven toe dat ze de afgelopen maanden onge veer 50 portemonnaies hebben gerold, vier berovingen met geweld hebben gepleegd alsmede 70 winkeldiefstallen. De buit be stond behalve uit portemonnaies met geld ook uit levensmidde- len, grote hoeveelheden kleding, schrijfmachines, radio's, casset terecorders, scheerapparaten, horloges, sieraden, camera's I enz. De gearresteerden hebben zich ook schuldig gemaakt aan het openbreken van de geldbak- jes in telefooncellen Nieuwe drug eist veel doden in VS Washington (AP) In de Ver enigde Staten en Canada zijn tenminste 18 personen overleden j en twee personen blind gewor den door een nieuw clandestien vervaardigde amfetamine, ge naamd methaxyamfetamine. De drug, die voor het eerst in april in Canada versoheen, wordt verkocht in de vorm vai. sachets en capsules. In enkele I Amerikaanse staten wordt het middel verkocht onder de naam MDA-methylenedioxyamfeta- 1 mijie. Hoe groot een dodelijke dosis is, is nog niet vastgesteld, maar uit I laboratoriumproeven op dieren I is gebleken, dat de drug 1.3 maal dodelijker moet zijn dan amfetamines. lijk 8000 werknemers, maal zo veel als in 1962 frisdranken maken thans procent uit van het totale dings- en genotmiddelenpakket. De industrie betrok vorig jaar voor ruim 200 miljoen gulden aan grondstoffen, waaronder 76.000 ton suiker, zijr.de tien procent van de Nederlandse sui- kerproduktie. Van de Nederlandse frisdranken wordt 96 procent afgeleverd in meermalen te gebruiken fles sen. Slechts een zeer klein ge deelte wordt verkocht in een énmalige verpakking zoals karton en blik. In het buiten land is die verhouding vaak heel anders. Zo wordt in België 40 procent van de frisdranken uit éénmalige verpakking ge dronken. Voor de komende jaren verwacht de heer Jansen, dat de con sumptie met circa 10 procent zal blijven stijgen. Hij ziet nieu we afzetmogelijkheden in het twee Vor'g Jaar was het verbruik De frisdranken overigens 9 procent lager dan in 1971. De heer Jan sen wijt dit nagenoeg geheel «an de invoering van accijns op frisdranken. De verhoging van belastingopbrengst die het rijk hiermee wilde bereiken is vol gens hem echter maar zeer dele uitgekomen, omdat door de terugloop van de consumptie er minder suiker werd verwerkt en dus de suikeraccijns verminder de. de opbrengt van de ven nootschapsbelasting achteruit ging, het prijsindexcijfer steeg en daardoor de lonen stegen en de inflatie werd aangewakkerd. „Dat was een kapitale denk fout", aldus de heer Jansen. De gezamenlijke frisdrankenindu strie vindt dat, ook omdat fris drank van een luxe-artikel tot een dagelijks consumptiegoed werd, minstens de b.t.w. zou moeten worden verlaagd tot 4 procent, het niveau van koffie, thee en andere gebruiksartike len. De vereniging van dienstweigeraars hield gisteren in Arnhem een betoging in verband met het proces tegen de dienstweigeraar Klaas K. De rechtbank heeft de zaak aangehouden in verband met een moge lijke fout in de dagvaarding. ARNHEM (ANP) De recht bank in Arnhem heeft de zaak tegen de 22-jarige dienstweige raar K. K. tot 5 juni aangehou den. De rechtbank wil de leer ling-verpleger uit Purmerend gelegenheid geven de oproep voor vervangende militaire huis van Purmerend, omdat hij dan zijn studie zou kunnen af maken in dat ziekenhuis, waar hij in opleiding is. Dit werd door het ministerie van defensie gewijzigd, en K kreeg het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen toe gewezen. dienst te laten zien, waarop vol- In het sollicitatiegesprek bleek, Carter Camp (midden), le.ider van de militante groep van Oglala Sioux Indianen en medicijnman Leonard Crow Dog worden geboeid weggevoerd naar het gerechtsgebouw van Rapid City, nadat zij en hun medestanders de bezetting van Wounded Knee hadden opge heven. WOUNDED KNEE (Reuter Anp) Militante Indianen die het in de Amerikaanse staat Zuid-Da- kota gelegen gehucht Wounded Knee zeventig dagen bezet hab- ben gehouden gaven zich dins dag over aan de autoriteiten na dat hun leiders een overeen komst met de regering hadden getroffen. Een flink aantal van hen zal zich voor de justitie moeten verantwoorden in ver band met een aantal beschuldl- Ruim 200 zwaar bewapende India nen bezetten op 27 februari de historische handelspost Woun ded Knee, waar zij aanvankelijk een tiental mensen als gijze laars vasthielden. Wounded Knee was in december 1890 het toneel van een massaslachting onder honderden weerloze Sioux-indianen. Het merendeel van de bezetters behoorde tot de militante bewe ging van Amerikaanse Indianen en tot de stam van de Oglala- Sioux. Zij eisten eerbiediging door de regering van de in het begin van deze eeuw met de In dianen gesloten verdragen. Een onderzoek naar het beleid van de regering jegens indianen en een onderzoek naar het be stuur van de Sioux-reservaten in Zuid-Dakota, waar de India nen vaak onder erbarmelijke omstandigheden leven. gens K de datum 1 september zou staan, terwijl in de dag vaarding de datum 27 septem ber staat. Als K gelijk heeft dan zal de offi cier van justitie, mr. Kalthoff, vrijspraak vorderen, zo heef* hij aangekondigd. K verzocht om vervangende mili taire dienst, omdat hij gewe tensbezwaren heeft tegen de ge wone dienst. Hij wilde die ver vangende dienst vervullen als leerling-verpleger in het zieken- aldus K, dat men hem in Nij megen niet zo nodig had, omdat er voldoende sollicitanten waren om vrij te komen werken, toch werd overeengekomen dat K op 1 september 1971 zou beginnen in Nijmegen. K kwam daar la ter op terug, annuleerde de af spraak met Nijmegen en bleef in Purmerend. Op 27 september kreeg hij een oproep van het bureau voor vervangende mili taire dienst. Deze brief zou in de dagvaarding verkeerd zijn gedateerd. Palestij nen helikopter neergeschoten CAIRO (DPA) Het Palestijnse opperbevel in Cairo heeft dins dag bekendgemaakt dat de heli kopter, die maandag tijdens de militaire parade in Jeruzalem een noodlanding moest maken, is neergeschoten door Palestijn se guerrilla-strijders. Volgens deze verklaring was de helikop ter direct getroffen en waren de inzittenden gedood of gewond. IGGI-CONFERENTIE AMSTERDAM (ANP Indone- Indonesië voor deze pcrioue in slë zal voor het jaar dat loopt totaal 716,6 min. dollar, van april 1973 tot april 1971 Hel verschil met het gevraagde hulp krijgen dan het heeft bedrag van 600 min. dollar ligt gevraagd. Dit is gisteravond i afloop van de conferentie van de intergouvernementele groep voor Indonesië (1GGI) in Am sterdam meegedeeld. BONN De Westdultse regering wil haar burgers onder een kou de douche plaatsen om de over verhitte conjunctuur af te koe len. Bonn wil dit in de eerste plaats bereiken door de loon- en inkomstenbelasting voor een jaar met tien procent te verho gen. Samen met andere belas ting en bezuinigingen in de re- geririgsuitgaven moet er zodoen de een bedrag van 15 miljard mark uit de geldcirculatie wor den genomen. Het euvel van de Duitse welvaart is namelijk dat er teveel geld voor te weinig goederen in om loop is, en de prijzen daarom omhoog vliegen. Bovendien staat het economische leven voor een nieuwe periode van hoogconjunctuur. Terwijl vroe ger alleen maar geldschaarste tot bezuinigingen noopte, moet het rijke West-Duitsland de broekriem aansnoeren, omdat het volk over teveel geld be schikt. Deze rijkdom heeft de prijzen in dit jaar al met bijna 8 pet. orahooggedreven. Volgens f minister Helmut Schmidt van fi nanciën is er een bijna kata- strofale situatie ontstaan en kan de inflatie alleen maar met maatregelen die pijn doen de kop worden ingedrukt. De prijsstijgingen blijven zo hard nekkig, dat de regering aanzien lijk drastischer wil ingrijpen dan zij tot voor kort van plan was. Terwijl de opcenten van tien procent op de loon- en in komstenbelasting tot nu toe al leen maar bestemd waren voor inkomens vanaf 100.000 gulden per jaar, kunnen zij a! voor in komens vanaf 24.000 gulden worden ingevoerd. Ook de indu strie zal moeten bloeden. Onder zoekingen hebben aangetoond, dat vooral de grote investe- ringslust van de bedrijven tot de prijsstijgingen heeft geleid. Voordelen op de afschrijving zullen daarom worden afge schaft, terwijl de regering zelfs overweegt investeringen met een belasting te bestraffen. Bonn wil bij dit alles het goede voorbeeld geven door de over heidsuitgaven sterk te be snoeien. Het gevaar, dat Brandts ambitieuze plannen tot binnen landse hervormingen voorlopig van de baan zijn, neemt men op de koop toe. Kissinger in Londen j MOSKOU/LONDEN (AFP/UPI) President Nixons adviseur voor veiligheidszaken, Henry Kissinger komt na zijn bespre kingen in Moskou, vandaag in Londen aan voor overleg met Britse regeringsautoriteiten. Morgen zal hij naar Washington terugkeren. Verwacht wordt dat hij in Londen premier Heath op de hoogte brengt van zijn overleg met de Russische partijleider, Brezjnew en meer bijzonderheden zal meedelen over zijn plannen voor meer handels-, financiële en defensiebetrekkingen tussen de VS, Japan en West-Europa. deel aan de verande ring van de wisselkoersen, maar het vertegenwoordigt toch ook een reële stijing van de hulpverlening. Hoe groot de reë le stijging is kon op de perscon ferentie na afloop van de IGUI- conferentie niet worden gezegd, au.. Indonesië. Indonesië had Behalve deze 716,6 min. dollar voor het jaar 1973 1974 600 mil- ontvangt Indonesië in het Jaar joen dollar aan niet-voedselhulp 1973/1974 bovendien nog 160 gevraagd. Als gevolg van het min. dollar aan voedselhulp, feit dat verscheidene landen De Nederlandse bijdrage voor van de IGGI hun bijdrage aan- 1973/1974 bedraagt 151 min. gul- zienlijk konden verhogen, krijgt den. >EN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft de Nederlandse deelneming in het project tot de bouw van een snelle kweekreac tor in het Westduitse Kalkar goedgekeurd. Tegen aanvaar ding daarvan spraken zich uit de fracties van CPN en PSP en PPR en de kamerleden A. Mar tini (D'66) en A. Mater (PvdA), 'e kosten voor de ontwikkeling van deze reactor, waaraan voorts door West-Duitsland, Bel gië en Luxemburg zal worden bijgedragen, zullen worden ge dekt uil een op te richten fonds. Dit zal gevoed worden door een Merel met flatneurose EMMELOORD (ANP) Een merel in Emmeloord heeft last ge had van een soort flatneurose. Het bedrijvige beestje bouwde op de binnenplaats van een huis in Emmeloord, waar muren met betonnen decoratietegels zijn versierd, niet minder dan 23 nes ten. Vermoedelijk in de war gebracht door de volkomen identieke, van gaten voorziene tegels bouwde hij dan hier, dan daar. Het vogeltje was steeds zeer zenuwachtig in de weer, aldus de be woners. Helaas voor niets: het tenslotte uitgekozen nest ze ker niet het mooiste waar de moedervogel op vier eieren zat te broeden, werd gisteren in alle vroegte overvallen door een kat on een ander roofdier. Toen de bewoners door het kabaal wat de ouders maakten gewekt werden en gingen kijken was het nest verfomfaaid en de merels weg. De vogels zijn niet te ruggekomen. Prinses Anne van Engeland tegen over haar eigen portret terwijl zij haar handtekening zet in het bezoekersregister van een nieuw legercentrum in Est Ham te Lon den. Prinses Anne verrichtte de opening van dit centrum. Brand in New-York NEW YORK (Reuter) Bij een brand in een voor de sloop be stemde woning in het New Yorkse stadsdeel Brooklyn zijn twee moeders en hun vier kin deren om het leven gekomen. De brandweer vermoedt dat de brand werd aangestoken. heffing op de elektriciteitstarie ven van 3 pet. voor een aantal jaren. Deze voorgenomen extra heffing zal zeker niet vóór 1 juni gaan. Ministern Langma (Economische Zaken) heefc de Eerste Kamer meegedeeld dat de 1 ingangsdatum voor de heffing waarschijnlijk op 1 juli ligt. De minister deelde voorts mee dat een aanpassing vagn de gas- prijzen met ingang an 1 ja- nuari 1974 noodzakelijk lijkt. Deze gasprijs-verhoging bracht hij in verband met de te ver- j wachten grote stijging van kosten voor (huisbrand) olie, CONSUMENTEN-TIPS (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De vakantietijd begint alweer te naderen en on getwijfeld hebben velen besloten er dit jaur eens met een tent op uit te trekken. Niet iedereen voelt zich aungesproken door een enorm gevaarte met aparte slaap- en leefruimte, maar zoekt een kleiner onderkomen. Bij uitstek daarvoor geschikt is dc dubbeldakstent. De Consumentenbond heeft een aantal van deze, vrij snel op te zetten tentjes onderzocht. Dc goedkoopste bleek de Benjamine C 150 (169 gulden). Helaas was het buitendoek van deze tent niet waterdicht, evenals dut van de PCA 10 Plume (179 gulden). Van deze laatste was het grondzeil evenmin waterdicht. De beste keus is volgens de Cónsumentengids de Duo (192,50) waarna de Piccolo II (186,-), de Romanticu (187,50) en dc Su per Valk (190,-) volgen. Radio-kassetterecorders AI voor 198 gulden zijn er radio-kassctte-recorders te koop, een met een kassctte-bandrecorder uitgebreide transistor-radio. Dc konklusie van de Consumentenbond na een onderzoek van deze ïpparaten is dat samenvoeging van apparaten vaak ten koste gaat van de kwaliteit. Dat blijkt ook bij de radio-kassette-recor- iers het geval. Of de recorders, èf de radio of beiden waren vaak niet zoals ze wezen moesten. De Saba RCR 352 H van 430 bleek het beste uit de bus te komen. Als het apparaat ook log een ingebouwde microfoon moet hebben komt vooral de Sony CF 300 vun 499 in aanmerking, maar deze heeft wel een groot stroomverbruik. Toiletwatten Prijsbewuste hulsvrouwen hadden het misschien al gemerkt, maar de prijs van toiletwatten loopt nogal eens behoorlijk uit een. Hét goodkoopst blijkt de Gruytcr te zijn, waar de watten slechts 0,60 per honderd gram kosten. Arc en Ciel is het duurst met 1,49 per 100 gram. Wattenbolletjes van Albert Heyn zijn met 1,08 per 100 gram het voordeligst terwijl men met Johnson voor 3,25 het duurst uit Is. Diepvrieskisten Tenslotte werden diepvirskisten onderzocht. De konklusie hier over is, dat in alle onderzochte diepvirskisten de -18 graden C, die nodig is voor het bewaren van diepvries, bereikt wordt. Fr zijn echter wel verschillen in invriestempo. in de hoeveelheid die in 24 uur kan worden ingevoren, de electrische veiligheid, electriciteitsverbruik en in bedieningsgemak. De aanschafprijs van diepvrieskisten loopt uiteen van 599 gulden (Vendomatic) tot 1047 gulden (Bosch GTA 330G). Alleen de veiligheid van de PMC-vrlezcr (Albert Heyn) liet te wensen over. Als beste kwam de Bosch GTA 330G uit de bus, gevolgd door Esta Stan daard, Ignis, Linde en Zanussi. Op de adviesprijzen worden bo vendien vaak hoge koringen gegeven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7