Ambassadeur B aron op - Israël-feest in Leiden Meerwijkschool: drie scholen onder één dak Havenwijk-Z. laakt program van eisen Adjuant v. d. Sluis 40 jaar bij Overheid Leiden gaat eer Pink Innen Werkgroep Fiets wil voor Leiden routeplan Jarige kreeg f 100,- boete ten geschenke stad u Shaloom is méér dan een groet Herengracht - Zijlsingel: Discussie- nota-1971 nil punt van uitgang OOK Wat u moet weten Vandaag officieel geopend PAGINA 3 WOENSDAG 9 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Nooit eerder is in Leiden een feestavond zozeer met politiebescherming omringd ais gisteravond toen de Neder lands Israëlitische gemeente Leiden en het Genootschap Ne derland—Israël tesamen het 25- jarig bestaan van de staat Is raël vierden. Ere-gast in de sa menkomst was de ambasadeur van het jubilerende land, de heer B'aron. Wel had Joods Ne derland het feest zondag ai ge vierd in Amsterdam maar, zo verklaard» de ambassadeur zijn komst naar Leiden: het jubi leum bood hem een aanleiding om een saluut te brengen aan deze stad met haar oude tradi tie van tolerantie en vrijheids- De bijeenkomst droeg, door de beperkte ruimte en de overwel digende stroom van genodigden. het karakter van een staande receptie met drie sprekers. De teneur van hun speech was in grote lijnen gelijk. Dat het Jodendom als natie en als religie bleef begaan, nadat het 1900 jaar geleden de oorlog ver loor van de Romeinen die Israël geen steen overeind lieten, noemde dr. S. E. Bos, voorzitter van de Ned. Isi gemeente Lei den, strijdig met alle historische wetten en logica. De Zionisti sche Beweging die honderd jaar geleden begon, noemde hij ,,de uiterste consequentie van deze historische on'ogica". Maar voor het zover was. had zich het Nederland? volk sinds de zestiende eeuw gastvrij en tole rant getoond fegen de Joden en sedertdien zijn hechte histori sche en culture)* banden tussen beiden gegroeid. Ambassadeur B'arrn signaleerden dat Nederland altijd de gave ge had heeft, te kijken niet naar wat iemand gelooft maar naar wat hij doet. De staat Israël is het resultaat van wat het Jood se volk in de laatste- 75 jaar ge daan heeft. Het is een veilig thuis voor alle joden, wie en waar ze ook zijn. Maar in de joodse souvereiniteit vindt men in tal van le versvorm en ook een bijdrage aan de ontwikke ling van de gehele mensheid. Desondanks is er nog steeds geen vrede: de enige realiteit, waarnaar men nü nog kan stre ven. „Shaloom" is niet alleen een groet. Het is ook een wens. Dit jubileum is slechts een mijl paal voor de komende decaden. Ook Opperrabijn M.' Fink sprak over de relatie tussen Neder land en Israël, die al ver voor de tweede wereldoorlog van zeer bijzondere aard was. Daar door vond Israël als staat in Nederland meer begrip voor zijn rechten en zijn offers dan waar ter wereld ook. Met een verwijzing naar het scheppings verhaal stelde de spreker vast, dat Israël nu materieel en tech nisch gezien, „voltooid" is maar de zevende dag: de dag van rust en vrede, ontbreekt. In de bijbel komt het woord „Sha- symbolische betekenis hebben, verzuchtte de opperrabbijn, die eindigde met een gebed om vre de voor alie joden en om bevrij ding voor de broeders in Rus land en de Arabische staten. loom" 25 keer voor: laat de vie- De dansgroep van het Leids ring van 25 jaar Israël een Volkshuis, die ter opluistering van de bijeenkomst enkele Is raëlische dansen uitvoerde ont ving als blijk van waardering het certificaat van planting van een boom in een van de Israël- sche bossen; de ambassadeur ontving als aandenken aan de avond het gastenboek. 50,boete voor oprichting bew akingsdienst DEN HAAG/LEIDEN Voor een zeldzaam voorkomend feit moest een 51-jarige Leidenaar zich verantwoorden voor de Haagse politierechter. Hij zou zich namelijk schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de wet op de Weerkorpsen. Deze merkwaardige wet dateert van voor de bezetting en was toendertijd speciaal gericht te gen W.A.-groepen van de NSB. De wet schrijft voor dat het ver boden is om zonder vergunning een bewakingsdienst in te stel len. De rechter vroeg of ver dachte op de hoogte van deze wet was. Verdachte verklaarde er onbekend mee te zijn, maar de verbalisant getuigde tegen. De verdediger was het daarmee beslist niet eens en haalde on dermeer aan, dat er onlangs een bewakingsdienst, notabene door een Officier van Justitie opgericht was. De rechter hield rekening met het feit, dat de verdachte onmiddellijk gestopt was met zijn bewakingsdienst en veroordeelde hem tot een boete van f 50. :ilms LEIDEN De concept-nota voor het programma van eisen voor de bebouwing van het gebied tussen Herengracht en Zijslin- - gel, heeft scherpe kritiek gekre- .gen van de Werkgroep Haven wijk-Zuid. De werkgroep acht het teleurstellend, dat het stuk, gepubliceerd in mei 1973, een verkeerde interpretatie of onvol ledig citaat geeft van een twee jaar eerder gedateerd rapport, dat als discussiestuk geprodu- Iceerd werd door het gemeente lijk bureau ESS. Dit ESS-rapport getuigt, aldus de werkgroep, van een duidelijke visie van de toen aanwezige problematiek. Het zou, aldus de werkgroep, zinnig geweest zijn, informeren in hoeverre de in 1971 neergeschreven visie nog geldt voor mei 1973. iede doelstellingen kunnen al leen voortkomen uit een duide lijke. actuele visie. Alleen zo'n visie werkt het verkrijgen van een goed programma van eisen in de hand. 'erder heeft de werkgroep de in druk, dat de adviezen van de Adviesraad voor de Binnenstad en van de werkgroep Binnen stad in onvoldoende mate zijn opgenomen in de recente doel stellingennota. De werkgroep ziet aanpassing en actualisering van het ESS-rapport 1971 als zeer wenselijk. Ze stelt een eigen doelstellingen nota in het vooruitzicht die in gaat op de problemen van het ,EIDEN Ook dit jaar weer komt cr een groot buitenfestival in Leiden op Tweede Pinkster dag. De Pink Inn. Vijf jaar ge leden is de eerste manifestatie geweest op Koninginnedag, de Step Inn. De Pinksterfestivals die daarop gevolgd zijn, zetten de traditie voort onder de na men Pink Inn en Ruk Inn. let festival dat de hele dag zal -duren, wordt gehouden op'het terrein van de Leidse Jeugdactie aan de Vobrschoterweg, naast het zwembad Rondom een mu ziekprogramma van min of meer e pi -bekende popgroepen, heeft een hebl creatief en cultureel gebeuren plaats: cabaret, straattoneel, het werken met creatieve materialen. bewegingsexpres sie. Een verder zullen er stands zijn van kleine zelfstandigen met kaarsen, platen enz. De or ganisatie van Pink Inn'73 heeft nog dringend behoefte aan men sen die mee willen werken aan de voorbereiding en uitvoering van het festival. Voor inlichtin gen en opgaven kan men te recht bij Vormingscentrum Trqef, Hogewoerd 57, Leiden, tel. 30494. Men moet vragen naar Elly Kerkckhoffs of Emile van Aalst gebied, rekening houdend met de visies van de Adviesraad voor de Binnenstad, de werk groep Binnenstad, de architec tenwerkgroep, belangstellende en betrokken burgers en des kundigen. De werkgroep Havenwijk-Zuid be staat uit de architectenwerk groep Leiden, de Studiegroep, Kilter" van de Academie van Bouwkunst te Amsterdam, bouwkundigen uit Delft, een kunsthistoricus uit Utrecht en enkele belangstellende en be trokken burgers van Leiden. De doelstelling die zij nastreven is: de leefbaarheid van de wijk, als onvervreemdbaar deel van de Leidse binnenstad, naar be volkingsopbouw en bebouwing te bevorderen. Dit doel wil ze be reiken door 1) een harmonische inpassing in het grotere ver band van de bebouwde omge ving; 2) een. binnen het kader van de onmiskenbare woningbe hoefte in Leiden, optimale men ging van niet te sterk met el kaar tegenstrijdige woonbestem mingen. Dat wil zeggen, dat een al te grote homogeniteit van de toekomstige bevolking van het gebied vermeden dient te wor den. 3) Bovendien wil de werk groep een duidelijk binnenstede lijk wijkkarakter verkrijgen door gebruik te maken van be staande, waardevolle structuur elementen. TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliers adres met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Tijdens een bijeenkomst in de cantine van hel politiebureau werd gistermiddag de lieer J. van der Sluis, adjudant van politie en plaatsvervangend chef van de recherche door collega's en chefs gehuldigd. De heer Van der Sluis dan 40 jhar in overheidsdienst, waarvan vierendertig jaar bij de Leidse politie. Omdat commissaris Barends wegens het bijwonen van een congres afwezig was. werd de jubilaris toegesproken door hoofdinspecteur Verzijden, waarnemend commissaris en chef van de re cherche. Ook namens andere takken van dienst en namens de personeelsvereniging werden vriendelijke woorden tot de adjudant gericht. Leiden De onlangs opgerichte werkgroep Fiets (voortgekomen uit de werkgroep milieubeheer) legde gisteravond m.m.v. de Leidse Biologenclub haar doel stellingen en werkwijze voor aan belangstellenden. Als inlei ding daarop gaf de Haagse Werkgroep Dooievaar haar er varingen weer met een route plan voor fietsers, dat straten omvat, waarin alleen door fiet sers gereden mag worden. In Den Haag is een proefroute tot stand gekomen in de Piet Hein- straat. Ook de Werkgroep Fiets wil een dergelijk routeplan voor Leiden e.o. samenstellen. Woordvoerder Fred Veerkamp meende, dat gezien de grote rol die het fietsvervoer in Leiden vervult en gezien de grote voor delen minder vervuiling, min der gevaar, minder kosten en opstoppingen) daaraan verbon den, het fietsvervoer gepropa geerd moet worden. Werkgroep Fiets wil nu in Leiden de ver keersknooppunten, waar de fiet ser „gediscrimineerd" wordt t.o.v. het andere verkeer, gaan bundelen. Als voorbeelden wer den genoemd de Lammermarkt en de Boerhavelaan/Rijnsbur- gerweg. Vanuit de bevolking mieten dergelijke punten ge meld worden. Uit de bundeling kan men dan een algemeen fietsrouteplan destilleren, dat in een nota aan de gemeenteraad wordt aangeboden. Reacties kan men richten aan Werkgroep Fiets, p.a. Zoölogisch Laborato rium, Kaiserstraat 63. Leiden. DEN HAAG/KATWIJK Een 55-jarige directeur uit Katwijk hoorde twee weken gevangenis straf waarvan zes dagen voor waardelijk en zeven maanden intrekking van zijn rijbewijs te gen zich vonnissen. De Katwij- ker had zich schuldig gem kt aan het rijden onder invloed. In het nachtelijk uur reed hij met en alcoholpromilage van 1,98 van Scheveningen naar huis. In Katwijk werd hij echter staande gehouden en kon hij de roef niet doorstaan. zDe officier wees er op dat verdachte al voor een Twee weken gevangenis voor rijden onder invloed dergelijke feit was veroordeeld en eiste twee weken gevangenis straf en een intrekking van het rijbewijs voor negen maanden. LEIDEN Een 80-jarige Amsterdammer stond op zijn verjaardag terecht omdat hij geen voorrang had verleend op het kruispunt Gra- vendamseweg-Gooweg. Hierdoor had hij een botsing veroorzaakt. De Leidse kantonrechter vroeg zich af of de Amsterdammer nog wel capabel was om te rijden. „Ik ben kort geleden nog gekeurd en volkomen gezond verklaard," verzekerde verdachte hem. Deson danks werd hij veroordeeld tot een geldboete van 100 subs 10 da gen. De Leidse kantonrechter veroor- deelde een 27-jarige student tot twee boetes van respectievelijk 100,- en 50,-. De student had zonder dat hij een rijbewijs had, in een auto gereden, waar mee hij een botsing op de Per sant Snoepweg veroorzaakte. De reden dat hij in de auto stapte was, dat zijn vriend te dronken was om te rijden. ,,U had beter een taxi kunnen nemen." zei de rechter en legde hem 10 boete meer op dan de officier geëist had. Ook een 26-jarige werkloze los- werkman stond terecht wegens het rijden zonder rijbewijs. Bij verstek werd hij veroordeeld tot één week gevangenisstraf om dat hij tegen de politie-agent. die hem betrapt had gezegd dat dat de Sociale Dienst zijn be keuring toch wel betaalde. Een 38-jarige directeur uit Bode graven was betrapt op het rij den met een snelheid van 115 km op rijksweg 4. Bovendien bleek uit een gemaakte foto dat de directeur slechts vijf meter achter een andere auto reed. Aangezien de man zich al vaker aan dergelijke vergrijpen schul dig had gemaakt, kreeg hij een geldboete van 150 en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid LISSE De muziekvereni ging „Kunst en Volharding" gaat volgend jaar haar zflver- ren jubileum vieren. Enkele acties zullen worden gevoerd om aan de nodige financiën te komen. KEV, dat vorige week vrijdag vergaderde, herkoos voor één jaar voor zitter A. Bakker. NOORDWIJK —De heer P. Hendriksen, hoofdagent bij de gemeentepolitie in Noord- wijk, slaagde te 's-Gruvenhu- ge voor het politiediploma B. De heren J. A. A. Duijndum en H. Ruinemans, respectie velijk agent en hoofdugent bij het Noordwijkse politie corps, slaagden te DHft voor het getuigschrift van de pri maire cursus auto- en motor techniek. NOORDWIJK - Het be stuur van de hout- en bouw bond CNV afdeling Noord- wijk maakt bekend dat er gelegenheid is voor het inle veren van vakantiezegelboek- jes bouw-, schilders- en bag gerbedrijf. Dit kan gebeuren op vrijdag 11 mei in de oude Wilhelminaschool van 19,00 tot 20.30 uur en op maandag 14 mei van 19.00 tot 22.00 uur in de Rank. WARMOND I.v.m de jaarlijkse uitgaansdag zullen a.s. vrijdag de gemeente diensten gesloten zijn. Het bureau van de burgerlijke stand is die dag geopend van 8.00 tot 8.30 uur. LEIDEN Een school van zeer bijzonder karakter is de „Me- renwijkschool" te Leiden, di« vanmiddag officieel aan de ge bruikers werd overgedragen. De school in het hartje van de Slaaghwijk het eerste com partiment van de Merenwijk, dat bijna voltooid Is is voor Leiden een primeur. Het Is een samenwerkingsproject, waarin de drie „zuilen", christelijk-, rooms-katholiek en openbaar basisonderwijs onder één dak huizen. Principiële punten in het pro gramma van eisen voor de op zet waren: elk van de drie scho len moet een eigenheid zijn, waarin de kinderen zich zullen thuisvoelen; er moet een opti male communicatie tussen de drie autonome scholen zijn en de drie moeten kunnen beschik ken over gemeenschappelijke voorzieningen, die elk van de drie scholen afzonderlijk niet zou kunnen krijgen. Zo Is er één aula - ook ten behoeve van het sociale leven in de wijk - heeft elke school z'n hoofdenkamer maar is er ook een ruimte, die kan dienen als personeels- en dokterskamer, en telt het com plex behalve driemaal zeven klassen ook drie vaklokalen, die men krachtens de thans gelden de normen niet meer zou krij gen. De schoolhoofden (mej. Van Riel voor de r.k.-school. en de heren Slegtenhorst (openbaar onderwijs) en Stahlie (prot. chr.) werden benoemd in ge zamenlijk overleg tussen de drie schoolbesturen; ze konden daardoor tevoren met elkaar kennismaken en afspraken ma ken over de leermethoden die zij gezamenlijk zouden aan schaffen. Hun samenwerking verliep tot i toe met veel plezier en in de grootste harmonie. De drie scholen tellen thans ca. 100 leer lingen. Wanneer alle klassen be zet zijn, zullen ongeveer 600 leerlingen aan het Valkenpad op school gaan. Het complex wordt nog uitgebreid met driemaal twee kleuterklas sen, die gesitueerd worden in relatie met de eerste- en tweede klassen. Tegenover het ruime schoolplein is bovendien een ge zamenlijk gymnastieklokaal in aanbouw. Het fraaie gebouwencomplex heeft tot nu toe - met inbegrip van de grond - 4.968.515,- ge kost.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3