Grotere veiligheid voor voetgangers in woonwijk op komst B. en W. van Amsterdam willen metro afbouwen STRIJD LIBANON WOEDT VOORT Wild-west bij bankoverval ze zeggen.. Oproer in gevangenis van Lyon Hilton-Amsterdam belegerd Ni KIJKGELD VAN f75 NAAR f108 Benzineprijs moet omhoog DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119500 WOENSDAG 9 MEI 1973 Vannacht veel bewolking met plaatselijk regen, morgen perio den zon maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zui-west en west. Minimum temperaturen ongevee r6 gra den. Maxima morgen rond 12 graden. TV-selectie Ned. 1: 20.31 uur John Goldfarb. kom terug, film met Peter Usti nov en Shirleu MacLaine; 22.10 vur Dames gaan voor, emanci patie. Ned. 11: 19.05 uui Eddy Ready Go, show; 20.21 uur Angt van een politicus, tv-film; 21.25 uur Huisconcert, met Theo Olof. Donderdag zon: 4.5520.19. Maan 13.04—2.05. Scheveningen hoogw. 9.07—21.46, laagw. 4.34—17.17. (Van een onzer verslagge vers). DEN HAAG. Nederland krijgt op grote schaal woonwijken voor alleen het zeer lokale ver keer en wijken, waarin iedere auto verboden wordt. De eer ste maatregelen hiervoor zijn binnen niet al te lange tijd te verwachten. Een werkgroep, ingesteld door minister Udink van Verkeer en Waterstaat, heeft opdracht gekregen haast te maken met haar adviezen voor het beschermen van nieu we of te saneren woonwijken. „Het aanleggen van auto-vrije en auto-arme zones moet emmvmmet kracht bevorderd worden", zei minister Udink gisteravond in de Eerste Ka mer. De mededelingen van minister Udink over de bescherming van voetgangers in de woon wijken zijn bij „Veilig Ver keer", bij de „Vereniging voor Voetgangers" en bij de aktie- groep „Stop de kindermoord" met tevredenheid ontvangen. Want, aldus vooral de Vereni ging voor Voetgangers" en de aktiegroep „Stop de kindermo- vord", het accent heeft steeds gelegen -ook bij de overheid- op het aanpassen van de voet ganger (het kind) aan het ver keer, inplaats van omgekeerd. Dat dit laatste nu ook doorge drongen is tot de rijksoverheid is alleen maar verheugend" Een aantal woonwijken en ge deelten van binnensteden kent overigens al auto-vrije en/of auto-arme gebieden al of niet voorzien van doorlopende trot toirs, verkeersdrempels en verkeersborden. Tal van nieuwbouwwijken in aanbouw treffen hiervoor eveneens voor zieningen door garages te bou wen buiten de eigenlijke woon wijk. De bedoeling is dat dit binnen niet al te lange tijd een stedebouwkundige verplichting wordt. Wondervoetballer Pele, ofwel officieel Edson Arantes do Nascimento, biedt president Nixon een voetbal aan tijdens zijn bezoek aan het Witte Huis. Nixon van zijn kant toont Pele een kranteknipsel uit 1957 met een foto warop beiden in Sao Paolo staan afgebeeld. Geen fraude bij melrohouw fARIJS (Dpa) Twintig gevan genen zijn gisteren gewond toen de politie een oproer in de ge- vangenis van Lvon met traan gas en andere middelen onder drukte. Het oproer was gericht tegen onverdraaglijke toestan- den in de oude gevangenis. Ge durende verscheidene uren be kogelden opstandige gevangenen vanaf de daken de politie die er, pas in de avond in slaagde de orde te herstellen. Kamerlid wil verbod ralleys Van een onzer verslaggevers. >EN HAAG Ondermeer naar aanleiding van de door de TROS uitgeschreven bromfiets- ralley heeft het PSP-Kamerlid Van der Spek de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld. Hij vindt, dat de minis ter auto- en bromfietsralley's aan banden moet leggen of ge heel moet verbieden, tooral als ze op een amssale ma nier plaatsvinden zijn de rai ley's een uitermate ongewenst verschijnsel, vindt Van der Spek, daarbij denkend aan de verkeersveiligheid, de milieuhy giëne, de rust voor omwonenden en recreanten, de verspilling van grondstoffen door nutteloos autogebruik en het gevaar voor de algemene veiligheid. Twee mensen gewond: Sportvliegtuig landt in sloot Van een onzer verslaggevers) Texel Twee personen zijn giste ren ernstig gewond toen het. eenmotorig sportvliegtuigje waarin zij zaten door een mis lukte landingsmanoeuvre op het Texelse vliegvel van de baan schoot en in een sloot terecht kwam. De 54-jarige piloot uit Coevorden en zijn passagiere, zijn in het ziekenhuis in Den Helder opgenomen. vlieger was met een Piper Cherokee van de Nationale Luchtvaartschool in Hilversum opgestegen voor een vlucht naar Texel. Hij had 170 vlieguren. De Deense zangeres Nina van Pallandt heeft een aandachtig en geboeid gehoor: gevangenen van de New Yorkse gevangenis op Rikers Island. De zangeres maakt furore in de Verenig de Staten sinds zij vorig jaar betrokken raakte bij de vervalste biografie van miljonair Ho ward Hughes, geschreven door haar vriend Clifford Irving. AMSTERDAM Op 6 en 7 juni zal de Amsterdamse RC- meenteraad moeten beslissen of de bouw van de metro in de hoofdstad, waarin al 207 miljoen is ge-nvesteerd, a. dan niet wordt afgebroken. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam willen het peperdure metroproject dor- zetten, hoewel de geraamde kosten van de eerste lijn in middels zijn opgelopen van 405 miljoen tot 815 miljoen gulden. In een lijvige nola heeft het colle- 1 ge zijn argumenten daarvoor BEIROET (AFP/AP) Het opperbevel van de Palestijnse revolutionaire strijdkrachten in de Syrische hoofdstad Damascus heeft vanmorgen verklaard dat het Libanese leger de strijd voortzet ondanks het bestand dat gister avond werd gesloten. Gisteravond zouden nog steeds kam pen van Palestijnse vluchtelingen in het zuiden en oosten van Libanon worden beschoten. Ook zijn er op grote sihaar Troepenverplaatsingen hetgeen zou duiden op uit breiding van de strijd in verscheidene gebieden. In de omgeving van een groot aantal Palestijnse kampen in Li banon werden vanmorgen vroeg opnieuw schoten van zwaar geschut en lichte wapens gehoord. De regering van Syrië nteft giste- rtgeringsvcrklaring een aanwij- rer, de Libanese autoriteiten be- zing dat Syrië een militaire in- schuldigd van een samenzwe- terventie overweegt als er geen ring om de Palestijnse com- eind komt aan de nieuwe mando's in Libanin uit te barsting van de strijd in Liba- roeien. Palestijnse radiostations non. in Syri roepen Palestjnse zelf- Uit Libië wordt gemeld dat presi- moordbrigades iri Libanon op dent Gadhaffi heeft besloten al- aanvallen te doen op stellingen les te doen om de Palestijnen in vanhet Libanese leger. Waarne- hun huidige conflict met de Li- mers in Damascus zien in de banest regering te steunen. Losgeld voor ontvoerde consul MEXICO De kntvoerders van de Amerikaanse cojsul In gia- dalajara (Mexico), Terrence G. Leonhary, hebben voor dienst vrijlating op het laatste moment een losgeld van 235.000 gulden geëist en gekregen. VANDAAG Na Amerika zijn wij de grootste frisdrank- drinkers. Onze dorst neemt nog steeds toe. PAGINA 7 Nixon moet worden gehoord in het Penta gon Proces. Dat heb ben de advocaten geëist. PAGINA (ADVERTENTIE) dat je zo mooi bij Waals kan afslanken door het winkelen vergeet je gewoon te eten uiteengezet. Ook gaat het stuk uitvoerig in op de vraag hoe de begroting zo uit de hand heeft kur.nen lopen. De wethouder Lammers (punlieke werken) enPolak (Financiën) hebben gis teravond een en ander toege licht. Ze beandrukten dat de nota geheel los staat van het onderzoek dat de gemeentelijke accountantsdienst heeft inge steld naar vermeende fraudes bij de metrobouw Daarkver is momenteel een rap- pori in de maak, „maar", aldus wethouder Polak, „ik kan nu al zeggen, dat alle beschuldigingen ongegrond zijn gebleken. Ook zijn de gemeentelijke diensten te goeder trouw geweest, toen ze hun veel te lage ramingen opstelden. Ze hebben bijvoor beeld geen opzettelijke te gun stige begroting gemaakt om ge makkelijker g-'ldcn te krijgen". De Oostfijn (Bijlmermeer-Oen- traalstation) moet volgens B. en W. zonder onderbreking worden voltooid. Een van de argumen ten is. dat de Nederlandse Spoorwegen werken aan de Schiphollijn. Er odstaan plan nen om deze lijn, die van de be staande spoor lijn Den Haag- haarlcm bij Leiden afbuigt en via Schiphol bij het Roi-gebouw in Amsterdam moe uitkomen, aan te sluiten op de Oostlijn, zo dut een directe verbinding Schiphol-Centraal Station ont staat. Verder hoopt B. en W., dooi de bouw onverminderd te iaten doorgaan, zo snel mogeijk rendement van de linn tekunncn hebben. TEN HAAG (ANP) Zonder hoofdelijke stemming is de Eer ste Kamer dinsdag akkoord ge daan met de verhoging van do luister- en kijkgelden. Deze zul- en worden g-hracht van j 75,- np I 10B,-. Do fracties van SGP, 'Pi l en PSP In de senaat spra ken zich uit tegen de wijziging. AMSTERDAM Tussen het Valeriusplein en het Hiltonho- tel aan de Apollolaan in Amsterdam heeft zich vandaag enige uren lang een angstige wild-westoverval en achter volging afgespeeld. Hierbij zijn zeker vier gff.vonden ge vallen: een politieman, twee overvallers van de Amro- bank aan het Valeriusplein en een burger. Twee overval lers konden na de achtervolging gearresteerd worden, de derde verdachte, die zijn toevlucht gezocht had op de 8ste verdieping van het Hi'tonhotel heeft zich daar nog uren lang kunnen ophouden. Men vreesde tegen het midda guur, dat hij zou trachten gijzelaars te krijgen voor een vrije aftocht. Om rond half tien vanmorgen drongen twee overvallers de Amrobank aan het Valeriusplein te Amsterdam binnen, één van hen was gewapend. De andere overvaller sprong over de balie en daarna over een glazen wand, waarbij hij viel en zich aan het gezicht verwondde. Bei den gingen er met een onbe kend bedrag aan geld vandoor in een auto, waarin een derde overvaller wachtte. De politie door het bank-alarm in aktie gekomen, achtervolgde het drie tal, dat zich - bedreigd voelend - in het Hiltonhotel aan de Apol- lolaan wilde verschansen. In de lobby van het hotel echter ontmoetten de drie de beman ning van een Israëlisch vlieg tuig. De Israëlische veiligheid sofficier bij de bemanning dacht, dat de overval op hem en zijn mannen bedoeld was. Hij trok een wapen en begon te schieten, aldus het ooggetuige- verhaal van een hotel-employé. Bij de daarop voortgaande schietpartij raakten een politie man. twee overvallers en een Israëlische vlieger gewond. Dit laatste meent de hotel-employé met zekerheid te hebben waar genomen. Een burger, die zich bij dit geweld uit de voeten wil de maken viel van een hek en liep enkele wonden op. Intussen hadden tal van gasten het belegerde hotel verlaten, op diverse kamers bevonden zich echter nog gasten. De politie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De grote oliemaatschappijen hebben gedreigd leveranties aan witte pomphouders te mi- niseren, omdat het ministerie van Economische Za ken het verzoek om verhoging van de benzineprijs met 2,9 cent al een maand aanhoudt. De oliemaatschappijen kunnen hihv.overschotten op het ogenblik gemakkelijk kwijt aan de Verenigde Staten, waar een tekort heerst. De prijs, die op het vreesde, dat de derde overval ler, die naar hogere verdiepin gen van het hotel verdwenen was, gijzelaars zou nemen, om zich te kunnen beschermen. Een deel van het bank-geld was intussen bij de twee gearres teerde overvallers (vermoede- De overvallers van de AMRO-bank op het Valeriusplein in Amsterdam lijk buitenlanders) gevonden, de raakten in vuurgevecht met de politie. Eén van de achtervolgende derde overvaller zou nog meer agenten werd daarbij door een kogel in het been gevloerd. Collega's geld bij zich hebben. buigen zich hie rover de gewonde. ogenblik in de VS voor benzine gekregen wordt, is aantrekkelijker dan die van de witte pomphouders, van wie nu ook een hogere prijs gevraagd wordt. Als in ons land de benzineprijs wordt verhoogd, dan bestaat er bij de maatschappijen minder be hoefte de benzine in de VS te slijten. Het dreigement de benzinekraan in ons land wat dichter te draaien wordt gebruikt om het ministe rie van Economische Zaken ertoe te bewegen de gevraagde prijsverhoging toe te staan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1