Witte Huis al in 1969 aan het afluisteren Zware bewaking bij viering in de RAI VRIJHEID IN SPANJE Angstkreet Nieuwe onthullingen Time: Zoete wraak voor Jan Porterfield DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119498 MAANDAG 7 MEI 1973 TV-selectie Ned. I: 19.30 uur Stripkwis. Kuif je; 21.10 uur Cannon, tv-serie; 22.00 uur Televizier-magazine. aandacht voor de Watergate-af faire. Ned. II: 19.05 uur De familie Ash- ton; 21.10 uur Umberto D, film van Vittorio de Sica. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Tot matig of krachtig toenemende noordwes telijke wind. Min. temp. onge veer vijf graden. Maxima mor gen rond dertien graden. Dinsdag zon 4.5820.16. Maan 10.24—1.20. Schev. hoogw. 6.52 -19.29. Laagw. 2.43—15.09. WASHINGTON (UPI/AP) - De onthullingen over spio nage van het Witte Huis nemen dagelijks toe. Na dat zaterdag de ontslagen presidentiele adviseur John W. Dean had verklaard be reid te zijn te getuigen dat president Nixon persoon lijk op de hoogte was van de Watergate affaire, schrijft het tijdschrift Time van deze week dat al in 1969 door het Witte Huis werd gespioneerd. Hierbij moesten vooral journalis ten het ontgelden. Time zegt dat het Watergate- schandaal slechts een is van de vele. John Dean, een voormalig advo caat van het Witte Huis zei za terdag over een document van 34 pagina's te beschikken waar uit blijkt dat Nixon van de af- luister-affaire in het hoofdkwar tier van de Democratische par tij en van andere gevallen van politieke spionage op de hoogte was. Het Wkie Huis zou gepro beerd hebben al deze zaken in de doofpot te stoppen. Volgens de tijdschriften Time en News week zou president Nixon zijn adviseur Dean die betrokken is geweest bij het inbreken in en het afluisteren van het hoofd kwartier van de Democratische partij zelfs gefeliciteerd hebben met de wijze waarop hij, Dean, de zaak verdoezeld zou hebben. federale recherche, FBI, betrok ken zou zijn geweest bij de Wa- tergate-zaak. Het Witte Huis heeft Hoover willen chanteren, maar hij had zelf geheime stuk ken waardoor hij degenen die hen wilden aanvallen in het nauw bracht. Time zegt uit goe de bron vernomen te hebben dat president Nixon kort na zijn ambtsaanvaarding in 1969 woe de aanvallen kreeg toen ver- scheidenen geheimen naar de pers bleken te zijn uitgelekt. Hij besloot na te gaan welke jour nalisten inlichtingen kregen over de besprekingen van de militai re strategie van de regering. In middels hebben 58 van de 59 hoefden van regionale bureaus van de FBI president Nixon te legrafisch verzocht iemand uit de organisatie zelf tot directeur te benoemen. Na het ontslag van Patriok Gray, die betrok ken is bij het Watergate schan daal, heeft Nixon William Ruc- kelshaus voorlopig tot chef be noemd. Het kader van de FBI vindt dat Ruckelshaus om poli tieke redenen is benoemd en on der druk staat van het Witte Huis. Kleuter (6) maakt dodelijke brommer-rit Stadskanaal (ANP) In het aca demisch ziekenhuis in Gronin gen is zondagmorgen de zesjari ge Han Wubbels uit Stadskanaal overleden. Hij werd zaterdag middag levensgevaarlijk ge wond toen hij, rijdende op een bromfiets, de macht over dat vervoermiddel verloor en tegen een flat aanreed. Hij liep daar bij zwaar hersenletsel op. fen grotere jongen uit de buurt liet andere, jongere kinderen op zijn brommer wel eens rondjes draaien op een grasveld. Hen mocht zaterdagmorgen ook even rijden, waarbij hem summiei de te verrichten handelingen werden uitgelegd. Na gestart te zijn kon de zesjarige de brom- (ner niet onder controle houden en zag evenmin kans de motor uit te schakelen. Hij reed var het gras af over het trottoir en de weg, om aan de andere kant tegen de flat te botsen. ISRAëL 25 JAAR AMSTERDAM Zware veilig heidsmaatregelen moesten de viering van het 25-jarig be staan van de staat Israël, in het RAI-gebouw in Amster dam, gisteravond ongestoord laten verlopen. De gehele om geving was met hekken afge zet. Voor de bewaking was honderdvijftig man politieper soneel ingezet. Agenten pa trouilleerden met honden en le den van de bewakingsdienst liepen >met schietklare karabij nen aan de schouder. Boven het congrescentrum cirkelde een vliegtuigje van de rijkspo litie en er stond een pantser wagen klaar. Alle bezoekers werden gecontroleerd, terwijl tevoren het RAI-gebouw uit voerig was onderzocht. Er heb ben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Voor het zilveren feest waren drieduizend joden naar Am - sterdam gekomen. Onder hen waren ambassadeur Bahr-On en burgemeester Samkalden, en vertegenwoordigers van alle joodse organisaties in Neder land en het rabbinaat. Er wer den telegrammen met gelu kwensen en aanhankelijksblij- ken gestuurd naar de president van Israël, naar premier Gol- da Meir en naar David Ben- goer ion. De heer G. Bolle, voorzitter van het werkcomité van de Nederlandse Zionistenbond, wees in zijn rede op de plicht van joodse ouders hun kinde ren te leren en op te voeden zodat zij eens deel zullen uit maken van het land Israël. Ook riep hij op tot solidariteit met de Russische joden. "Het werk moet worden afgemaakt, zodat allen naar huis. naar Is raël. kunnen terugkeren". Het feest werd opgeluisten. door joodse kunstenaars als Lex Goudsmit, Benny Behr en Sem Nijveen Voorts werd een historisch spel. "25 jaar Is raël" door rabbijn Soetendorp opgevoerd, waarin Caro van Eyck meespeelde. De koptisch-ortho- doxe patriarch Schenouda III, hoofd van miljoe nen koptische christenen in Egypte en Abes- sinië heeft een bezoek aan paus Paulus gebracht. Voor het eerst sinds de scheiding 15 eeuwen geleden is er aldus weer contact tussen de hoofden van beide kerken geweest. Schenouda heeft daarbij de paus uitgenodigd tot een bezoek aan Egypte. Of paus Paulus deze uitnodiging zal aanvaarden wordt zeer twijfel achtig genoemd, gezien de aanzien lijke politieke consequenties. Prinses Irene pleit: ESTELLA (AFP/RTR) Prinses Irene heeft gisteren op de jaarlijkse bijeenkomst van de Carlistische beweging op de Montejurra in de Spaanse provincie Navarra ge pleit voor een sociale revolutie in Spanje teneinde een wijziging te brengen in het onrechtvaardige bewind en het totalitaire stelsel en de onaanvaardbare economische structuren te vernietigen. De prinses was zaterdag ille gaal Spanje binnengekomen voor de traditionelë toogdag. Op de 850 meter hoge berg waren 8.000 Carlisten bijeen gekomen. politie vier man van het dak van een juwelier De Montejurra is de plaats waar de Carlisten in de vorige eeuw in een royalistische oorlog een overwinning behaalden. De berg j wordt ook beschouwd als een monument voor de duizenden Carlisten die in de Spaanse bur geroorlog (1937-1939) sneuvelden toen zij aan de kant van Franco streden. De laatste jaren zijn de Carlisten echter duidelijk tegen over Franco komen te staan. De leden van de Carlistische ko ninklijke familie zijn uit Spanji verbannen. In redevoeringen werd gepleit voor de vorming van een demo cratisch en revolutionair front dat een einde zou moeten ma ken aan het fascistische bewind. In plaats daarvan zou er een fe deratie van sociale republieken moeten komen. Er klonken leu zen als Franco verrader en Weg met Carrero (de plaatsvervan ger van Franco). Ook werd er aangedrongen op amnestie en op politieke vrijheid. Bijna anderhalve hectare duinbe groeiing is zaterdagmiddag aan de Duinlaan, in de buurt v: het voormalige Milvakamp Den Haag, door brand ver woest. De brandweer was acht uur 's avonds in de om het vuur te bestrijden. Er werd gebruik gemaakt van vijf stralen. Lijk chauffeur na maanden aangespoeld BURGH (ANP) Zondagmorgen is bij Westenschouwen op Schouwen-Duiveland het lijk aangespoeld van de 43-jarige chauffeur Th. W. van der Stap uit Delft. Hij sloeg op 24 januari jl. met een vrachtauto met aan hanger van Van Gend en Loos door de leuning van de Zeeland- brufe en stortte In de Ooster- schelde. De vrachtwagencombi natie werd enkele dagen na het ongeluk al opgetakeld. Vlaardingen in stank Een vrouw staat in wanhoop voor haar brandende huis in Battle Creek in de Amerikaanse staat Michigan. Haar kinderen zijn in veiligheid gebracht, maar zij schreeuwt om de baby. Haar vorige huis brandde vorig jaar af. Daarbij kwam haar zoontje om het leven, terwijl zij vijf andere kinderen redde. Vlaardingen Vlaardingen en omgeving wordt opnieuw geteis terd door een smerige rubber stank. De centrale neld- en re- gelkamer van Rijnmond bedt al meer dan honderd klachten ontvangen. Het begon gisteravond omstreeks half elf. De eerste stankgolf duurde ongeveer een half uur. Tussen drie en vier uur van nacht volgde de tweede stank- golf en vanmorgen om lacht uur begon het opnieuw. Volgens Rijnmond wordt de stank veroorzaakt door butylaldehyde. Deze stof kwam vrij bij over- pompwerkzaamheden in de ha vens. VROUW RAAKT ONDER TREIN VOORBURG De 77-jarlge me vrouw M. M. de Voogd uit Voor burg is zaterdagmiddag ernstig gewond geraakt doordat zij op het station Leidschendam-Voor- burg onder een trein raakte. »e vrouw, die haar gehoorappa raat in de handtas meedroeg, wilde de trein naar Den Haag halen, die bij het perron stond te wachten. Zij negeerde daar om de gesloten spoorbomen van de voetgangcrsoversteekplaats over de rails. Vanuit Den Haag kwam een trein, die zij niet op merkte. Ook de geluidssignalen van de machinist hadden geen resultaat. De vrouw is in zie kenhuis St.-Antoniushove opge nomen met letsel aan hoofd, buik en benen. Speurtocht over daken van Haagse binnenstad Den Haag Vier Haagse jongelui hebben gisteravond een uur lang vijftien man van politie bezig gehouden met een speurtocht over da ken in de binnenstad. De jongemannen (15, 16, 17 en 18 jaar oud) werden gezocht in verband met een poging tot inbraak, diezelfde avond in een juwelierszaak in de Spuistraat. Uiteindelijk wer den ze gearresteerd op het dak van een schoenwinkel in de Wagenstraat. Voor de zoekactie had de politie dat deel van de bin nenstad omsingeld, dat ligt binnen de Grote Markt straat-Wagenstraat-Spui straat en de Eerste Haag poort. Rechercheurs met schijnwerpers en politiehon den zochten de daken af. Met getrokken pistolen werd het viertal door poli- tie-mannen van het dak van de schoenwinkel gehaald en in gereedstaande politiewa gens naar het politiebureau Jan Hendrikstraat gevoerd. DEN HAAG Ian Porterfield, de held van de Engelse beker winnaar Sunderland, had als vijftienjarige knaap bij Leeds United de teleurstelling van zijn leven meegemaakt. Hij werd daar weggestuurd omdat hij niet voldoende talent zou hebben. Die Hulp bij huur- problemen van KVP-adviseur LEIDEN Om de uurbelangen te behartigen heeft afdeling Lel den van de KVP een huuradvl- seur aangesteld. Het afdelingsbestuur heeft daartoe besloten, omdat in Leiden de laatste tijd nogal wat verwar ring is ontstaan over de diverse huurverhogingen; verwarring ook door foutieve adviezen, die gegeven blijken te worden waardoor de huurders op nieu we dwaalsporen komen. De KVP-huuradviseur zal in voor komende gevallen klachten in behandeling nemen, de klagers van advies dienen en zonodig hulp verlenen in het contact met huuradviescommissie, bouw en woningtoezicht of andere in stanties. Men kan zich wenden tot KVP-woningadviseur, Post bus 222, Leiden. deceptie heeft Ian Porterfield nooit kunnen vergeten. En zater dag, de dag van de cupfinal, brak het moment van wraak aan. Hij stond bij Sunderland opgesteld In de finale tegen Leeds United. Een schitterend schot van Ian Porterfield was het begin van een van de groot ste sensaties, die de cupfinal ooit beleefd beeft.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1