VW O-exaniens in nieuwe stijl vergen duidelijk hoog niveau amro bank X NUNTIUS VAN WAPENHANDEL BESCHULDIGD £eidoe Sotvuxnt Rijnmond wil radio en tv inschakelen bij calamiteiten MONDELING: REDDINGSBOEI OF STROHALM Strijd Libanon nog niet geluwd Vergeefs beraad visserij oorlog Weer gratis reizen Boete voor Boltini Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! NS-Vakantie- dagtochten 2 dagen in mei op uw 65+kaart en op de60+dameskaart Katholiek protest in Polen ZATERDAG 5 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze onderwijsredactie Den Haag Op de ruim veertig experimenterende athenea en gymnasia, de „voortopers" van het mammoetlegioen, is afgelopen tien dagen door menig eindexamenkandidaat groot leed geleden. Het schriftelijk examen V.W.O. „nieu we stijl" lag gemiddeld op zulk hoog niveau dat het geen wonder zal zijn wanneer ook dit jaar gemiddeld twintig procent van de kandidaten afgewezen wordt en het aantal herexamens eind augustus groot zal zijn. Heel wat kandi daten vrezen dat het komende weken volgende mondeling examengedeelte hun reddinsboei zal moeten worden; een deel vermoedt dat het een strohalm zal blijken. Van menig onderdeel kan inder- wordt door nogal wat docenten daad niet gezegd worden dat gedeeld. Frans en Duits ging het gelegenheid bood om in een wel, maar bij de opgaven En- rustig tempo te demonstreren gels zaten lastige vragen over dat de kandidaat rijp is voor lastige fragmenten, wetenschappelijk onderwijs. Bij Heftige discussies hebben op de diverse onderdelen Neder- betrokken scholen vooral de landse tekstsamenvatting, wis kunde en economie II in het bij zonder moest met de tijd ge woekerd worden. Vorige jaren is bij de experiment examens V.W.O. nog wel eens de vraag gesteld, of de „multi ple choice" opgaven voor de mo derne talen niet te gemakkelijk waren. Voor dit jaar was daar twee wiskunde-zittingen opgele verd. Blijkens een steekproef zijn er docenten die dit wiskun de werk „interessant" en „heel geschikt" noemen, anderen vin den dat niet en klagen bijvoor beeld over de omvangrijkheid van 't werk en de gevolgen van de cascade-opbouw van bepaal de vraagstukken. volgens de meeste leerlingen Wiskunde II bracht volgens het geen sprake van en hun mening Beproef uw kennis Voor wie zijn wiskundige krachten nog eens op de proef wil stellen volgt hier een der lastige opgaven voor stereometrie. In een regelmatige vierzijdige piramide T.ABCD is punt S het snijpunt van de lij nen AC en BD. Bovendien is gegeven dat AB is ST is 6. Een bol met middelpunt M gaat door de punten C, S en T en raakt de lijn BD. Deze bol snijdt de ribben AT, BT en DT bovendien res pectievelijk in de punten P. Q en R. a. Bereken de inhoud van het lichaam MPQRT. b. Een tweede bol gaat door de middens van de lijnstukken AP, AQ, AR en AS. Bereken de straal van de snijcirkel van de tweede bol met het vlak ABCD. tussenprogram analytische meetkunde (AM) en stereome trie. Het examenwerk bestond uit 2 redelijke AM-vraagstukken en twee pittige stereoproblemen, Wie bij de onderdelen a of b van die problemen bezweek, kon de rest wel vergeten. Exa men-technisch een nogal kwalij ke zaak. De klachten over econo mie zijn gematigder. Weinig tevredenhefd leefde er ook over het werk natuurwetenschappen. WAGENINGEN (ANP) De kantonrechter in Wageningen heeft circusdirecteur Tony Bolti ni bij verstek veroordeeld tot een boete van 2500 gulden, waarvan 1500 voorwaardelijk, omdat hij in de bossen van Rhe- nen e^n stuk bosgebied had la ten kappen ten behoeve van zijn circusresidentie. Op het terrein stalt hij zijn wa gens, hij gebruikt het voor het storten van afval en heeft er houtopslagplaatsen. Het ge meentebestuur van Rhenen heeft het terrein, waarop de re sidentie is gevestigd, echter be stemd als landelijk gebied. ADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures ,,Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Woonplaats:I Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden I worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. Are Hylette, Lyn Stephenson en Rudi (achternaam onbekend) tonen in Londen drie originele hoedjes vervaardigd van respectievelijk glinsterend lurex, rose jersey en Mongools lam. (Van onze correspondent L. K. Kleijn) PARIJS In een verklaring aan de pers heeft de heer Hugues de rEstoile er de pauselijke nun tius in Beiroet van beschuldigd dat hij de verkoop van zes Franse helikopters aan Libanon heeft verhinderd en de verkoop heelt weten door te zetten van zes Amerikaanse helikopters die in Licentie in Italieè worden ge maakt. De heer De l'Estoile is directeur van internationale zaken bij het Franse ministerie van landver- dediging. Hij ontving de pers naar aanleiding van de dertig ste internationale luchtvaartsa- lon die eind van deze maand op het Parijse vliegveld Le Bour- get zal worden geopend. Onze controle op de uitvoer van fran se wapens, zei hij, is zeer streng. Zelfs zo streng dat be- palde Franse industriëlen ons verwijten kopers te verliezen omdat wij er op staan dat in het contract een bepaling wordt opgenomen waardoor herexport wordt verboden. Hij doelde op de levering van Franse mirages aan Libië, die volgens Israëli sche inlichtingen doorgeleverd zouden zijn aan Egypte. Wat wapenleveringen betreft ge draagt Amerika zich tegenover Frankrijk uitermate aggressief. Het Amerikaanse ministerie van Landverdediging beschikt elk jaar over een bedrag van 10 miljard francs om daarvan ca- deau's aan sommige landen te betalen. Men moet er zich niet over verbazen als binnenkort Amerika vliegtuigen gaat leve ren aan Libieè. Men vroeg in de persconferentie de heer De l'Estoile nog wat hij dacht van het protest van het Franse episcopaat en de federa tie van protestantse kerken te gen de internationale handel in wapens." Van geen enkele be lang", zei hij, „het protest is gepubliceerd zonder dat men er behoorlijk over nagedacht heeft". Bommen werper verongelukt: 20 doden PHNOM-PENH - Tenminste twintig mensen rijn om het le ven gekomen en veertig gewond toen gisteren een Amerikaanse jachtbommenwerper van het i type A-7 buiten de landingsbaan I doorschoot en zich in een Cam-1 bodjaans legerkamp boorde. j De piloot van het toestel die zijn schietstoel had gebruikt, kwam er met lichte verwondingen af. Agent in Ulster zwaar gewond BELFAST (UPI) Een Noord- j ierse politieman is door gewa- pende mannen neergeschoten en ernstig gewond in Coalisland op 48 kilometer ten westen van Belfast. De bemanning van Skylab 1, van voren naar achteren, Charles Conrad, Paul Weitz en dr Joseph Kerwin, verlaten hier hun verblijven voor het doen van speciale oefeningen. Ze zullen 15 mei gelanceerd worden. REYKJAVIK Onderhandelin gen tussen Engeland en IJsland om te komen tot het opstellen van een voorlopige regeling van de acht maanden oude „kabel jauwoorlog", tussen beide lan den zijn in de IJslandse hoofd stad afgebroken zonder dat een overeenkomst Is bereikt. partijen hebben verklaard, dat zij na vijf uur besprekingen er niet in geslaagd zijn een ge meenschappelijke basis te leg gen voor een oplossing van het geschil, dat ontstond toen IJs land zijn visserijgrenzen op 1 september vorig jaar uitbreidde van twaalf tot vijftig zeemijl uit de kust. De onderhandelaars van beide De leider van de Britse delegatie, lady Tweedsmuir, heeft tegen over de pers gezegd, dat de kans op nieuwe onderhandelin gen op korte termijn nihil is. De IJ slanders hadden geweigerd hun eisen ten aanzien van een aanzienlijk beperkte Britse vangst te wijzigen. De Britten hadden wel behoorlijke conces sies gedaan,aldus lady Tweeds muir. (ADVERTENTIE) 'n Dagje naar Antwerpen of 't Lips Autotron, naar 'r Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Vraag op 't station dc brochure „NS- Vakantiecjagtochtcn". voordelig uit met NS „De Wereld 5 mei 1975 heropend WAGENINGEN - Op 5 mei 1975 zal het gerestaureerde hotel „De Wereld" te Wageningen, waar in 1945 de Duitse capitula tie werd getekend, officieel wor den heropend. Op die dag is het namelijk dertig jaar geleden dat ons land werd bevrijd. Doekje voor het bloeden WEL EEN OPKIKKERTJE zo n bericht in uw krant dat de prijs van roomboter als gevolg van de nieuwe E.E.G-maatregelen met negen cent verlaagd zal worden en als de regering een beetje over de subsdiebrug komt misschien zelfs het dubbele daarvan. Hoeveel huisvrouwen zullen op de kalender de dagenaftellen, totdat ze van dit voordeeltje kunnen profiteren? En dan natuurlijk niet kankeren dat als gevolg van dezelfde E.E.G- maatregelen de melk 1 cent duurder wordt en de suiker één cent. Ook niet boos wworden wanneer binnenkort vlees en brood niet meer voor de huidige prijs te koop zijn. Een mens moet geen kniesoor worden; want de roomboter gaat toch meer dan een veelvoud daarvan in centen omlaag. MAAR WIE HEEFT ONGELIJK wanneer hij erbij blijft dat de goed- t kopere roomboter voor de doorsnee-huisvrouw niet meer dan een doekje voor het bloeden blijft? (zeker nu de margarine weer 2 cent duurder wordt). Een gelukstelegram voor de conferentie van land bouwministers van de E.E.G zou geen welgemeend gebaar zijn. Bij zo'n roomboterprijs-bericht krijgen we hetzelfde gevoel als wan neer krantenadvententies proclameren dat een kleuren-tv-apparaat weer 50 gulden goedkoper gaat worden of dat de prijsstijging van de middenklas-auto-prijs van fabrikant X slechts 3 procent be draagt, terwijl andere merken met 5 procent stijgen. DE BURGER FLEURT van de berichten minder op dan hij afknapt bij het constateren dat een paar schoenen, een sportief jasje en het koekje-voor-bij de-thee meer dan een paar procenten duurder ge worden zijn. Wie verneemt dat zijn ziekenhuisverzekering 20% duurder gaat wor den, roept ook niet „hoera" als er bijverteld wordt dat voortaan de fysio-therapeut en de kraamkamer tot op zekere hoogte inclusief zijn. Nog even en we hebben allemaal een zolder vol met zulke doekjs voor het bloeden. ROTTERDAM (ANP) - Het Rijnmondbestuur wil in geval van ernstige luchtverontreini ging de inschakeling van een calamiteiten-zender vla radio en televisie. DU is nodig om paniek reacties te voorkomen. Tevens kan op deze wijze de nodige hulp van buiten het rampgebied zo geconcentreerd mogelijk wor den verleend. Een massale vlucht van de bevolking van verscheidene woonwijken kan volgens Rijnmond rampzaliger zijn dan de directe gevolgen van de calamiteit zelf. Deze maatregel acht het bestuur noodzakelijk, omdat uit de stank- golf op 21 maart j.l. in Vlaar- dingen is gebleken, dat bij drei gende calamiteiten de overheid in onvoldoende mate de bevol king onmiddellijk een beeld kan geven van de ernst van de ge beurtenissen. Ondanks geruststellende resulta ten uit het derde milieu-onder- zoek in het Rijnmondgebied, waarvan het rapport eerder deze week werd gepubliceerd, is het bestuur van plan de bestrij ding van luchtverontreiniging met kracht voort te zetten. Wel iswaar is het percentage van de mensen, dat hinder onder vindt van de luchtverontreini ging gedaald van 70 procent in 1971 tot 53 begin dit jaar, niette min is dat percentage voor Rijn mond belangrijk genoeg om haar beleid op dit punt niet te laten verslappen. Militairen verongelukt STUTTGART (DPA) Een ver keersongeluk met een Franse militaire vrachtwagen in de buurt van de Westduitse stad TUbbingen heeft aan zeven solda ten het leven gekost. Zeven in zittenden zijn zwaar gewond. De vrachtwagen was vermoedelijk door de te hoge snelheid van de weg geraakt en een helling af gestort. Libanese militairen brengen een Palestijnse guerrillastrijder op tijdens de afgelopen gevechten bij een vluchtelingenkamp in dc omgeving van Beiroet. BEIROET (AP) - In Libanon zijn gisteravond nieuwe gevech ten ultjgebroken tussen eenheden van het Libanese leger en Pa lestijnse guerrillastrijders in de omgeving van de dorpen AUia en Rachaya Foukhar. Hiermee is een bestand dat twee dagen geleden werd gesloten, maar weinig getrouw nageko- ADVERTENTIE INDIAANS BEROEP OP V.N. NEW YORK (UPI) Een groep Amerikaanse Indianen heeft een petitie overhandigd aan de Ver enigde Naties waarin ze vraagt om hun bemiddeling tei beëindi ging van het beleg van Woun- dedknee, het dorp in Zuid-Dako- ta, dat op 27 februari door mili tante Oglala Sioux-indianen j werd bezet. Hoe u gratis reist Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past, behalve donderdag 31 mei Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zover u wilt. Wilt u le klas reizen, dan geldt dc nieuwe regeling volgens welke u ongeacht de reisafstand f 4.- per persoon bijbetaalt. Wat die kaart kost Jaarkaart 65+ of dames 60+ f 50.-, voor een 65+ echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) f 75.-; dricmaanclskaart 65+ of dames 6f>+ f 20.-, voor een 65+echtpaar f30.-. Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een eerder gebruikt NS-idcntiteits- bcwijs meebrengen. Aan 't loket zorgt men Voor de rest. Wat u ermee doet Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkelc-reisprijs. En soms gratis! voordelig uit met NS men, wcor in gevaar gebracht. Volgens guerrilla-radiostations in Cairo hebben Libanese artillerie en luchtmacht posities van de Paiestijnen bij de dorpen be stookt. Aiha ligt bij de grens met Syrië. Rachaya Houkar in het zuid oosten van het land bij de grens met Israël. In Beiroet zelf is de dag van gis teren zonder incidenten verlo pen. Tussen de autoriteiten en de Palestijnse guerrilla-organi saties werd onderhandeld over een nieuwe formule voor naast elkaar leven. De gevechten bij Aiha wijzen erop dat de naar schatting 5000 man sterke guerrillastrijdmacht die uit Syrië Libanon was bin nengetrokken niet Is terugge trokken zoals was toegezegd door de Paiestijnen. De Syrische president Assad heeft inmiddels beloofd dat ze alsnog zouden worden teruggetrokken. WARSCHAU - De wankele betrek kingen tussen de katholieke kerk in Polen en het communis tische bewind kregen vandaag een gevoelige slag te verwerken door een pastorale brief aan de gelovigen waarin zij werden op geroepen: om zich t» verdedi gen „tegen diegenen die hen dwingen tot het atheïsme". In de brief, die in alle Poolse ka tholieke kerken werd voorgele zen, en die ondertekend was door Stefan Kardinaal Vlsjlnski, werd '.esuggereerd dat vele Po len niet durven toegeven dat zij katholiek zijn, omdat het hun kansen op promotie zou verklei nen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7