FRACTIES GEVEN FIAT DEELNEMING KABINET df Nixon legt staf zwijgplicht op Kissinger in beraad met Sovjetleiders Compromis bereikt over abortuskwestie v.d.wiel Ontslag voor te veel bidden Antirevolutionairen verdeeld Dolle Mina's ageren voor gelijk loon v.d.wiel Leiden herdacht de doden zeer sober Wiesenthal ontdekt SS-leider 64e JAARGANG No. 119497 ZATERDAG 5 MEI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-selectie Zaterdag, Ned. I: 20.21 uur. Een van de acht. feestelijke quiz; 22.20 uur Achter het Nieuws, Ned II: 20.40 uur Wie was Mr. Grimes, tv-film; 22.20 uur Farce Majeure, satire. Zondag, Ned I: 20.25 uur Citroen tje met suiker, deel 8; 21.10 uur. Rondom Alfrink, twintig jaar ontwikkeling in de RK Kerk. Ned. I: 19.30 uur en 21.10 uur Stu dio Sport. OPKLARINGEN Opklaringen met in de nacht hier en daar mist en minimumtem peraturen van ongeveer 9 gra den. Overdag plaatselijk buien. Maximum temperaturen van 14 tot 18 graden. Overwegend ma tige zuidelijke wind. Zaterdag: zon: 05.03—20.11. maan 06.32—23.59. Hoogwater Scheve- ningen 4.29—16.57. laagwter 0.12 -12.42. Agt, Den Uyl, Burger, Ruppert, mevrouw Vorrink, Van Doorn, BoersmaBrouwer, Lubbers, Westerterp, Gruijters, Vredeling en Duijsenberg. DEN HAAG De kandidaat- ministers van het kabinet- Den Uyl zijn tijdens ,hun werkvergadering van donder dag tot overeenstemming ge komen over kwesties van de grondpolitiek, het huur beleid, de gezondheids zorg, het particulier initia tief, de sociale uitkeringen en de bevolkingspolitiek. Deze overeenkomst is hier en daar anders, dan in het oorspronkelijke werkstuk van de informateurs van Agt en Albeda opgenomen werd. Het kabinet-Den Uyl wil voor wat de grondpolitiek betreft speculaties tegengaan door een voorkeursrecht te geven aan de overheid, met name aan de gemeenten. Aan de huurliberalisatie zal in afwadhting van het nader be raad geen verdere uitbrei ding gegeven worden. Bij de gezondheidszorg zal aan de algemene beleidsnormen ook een volksverzekering voor zelfstandigen toege voegd worden. Bij de sociale uitkeringen zal het vraagstuk bestudeerd worden van automatische koppeling van sociale uitke ringen aan de ontwikkeling (anders dan volgens de loon index) van ihet wettelijk mi nimumloon. Over het abortusvraagstuk hebbende kandidaat-ministers de volgende voorstellen ge daan: het kabinet zal het be staande regeringsontwerp pas intrekken, nadat de christen-democraten een ei gen initiatiefontwerp hebben ingediend. o UTRECHT Een groot aantal „Dolle Mina"-groepen in ons land is gisteravond onder het motto „de pijp uit" begonnen met een plakaktie waarvan de puien van grote confectie-bedrij- ven in het hele land het doelwit vormen. Dp de muren van de confectie-be- prijven werden grote affiches aangebracht, voorzien van het aktiemotto. t)e aktie is bedoeia als protest te gen het feit dat vooral in de confectie-industrie veel vrouwen een lager loon krijgen dan hun mannelijke collega's, terwijl zij precies hetzelfde werk doen. Vandaar dat op de affiches een broek staat afgebeeld met één afgeknipte pijp waarbij tevens wordt gesteld dat deze ongelijk heid ,,de pijp uit" moet. Coekoek krijgt geldboete ►AGENINGEN (ANP) - De fractieleider van de Boerenpar tij in dc Tweede Kamer de heer H. Koekoek, is bij verstek door de kantonrechter in Wageningen veroordeeld tot een boete van 2500 gulden, waarvan 2000 voor waardelijk. inkele maanden geleden verwij derde de politie een aantal ca ravans van het privéterrein van. de heer Koekoek in de bossen bij Bennekom. Dit na herhaalde waarschuwingen door de politie. De heer Koekoek, voorvechter van de vrije recreatie, liet de caravanbezitters zonder vergun ning kamperen op zijn terrein. (ADVERTENTIE) hanteert 'n montuur als make-up! Want in wezen is v.d. Wiel méér dan opticien. U zou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die "t nuttige met 't aangename kombineert. Terecht; want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het lijnevan ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 leiden. De Deense advokaat Mogens Glistrup, bijgenaamd de Deense Poujade en stichter van de partij voor de vooruitgang", laat niets na om in de publiciteit te komen. Vandaar deze rit op een olifant door de Deense hoofd stad. Glistrup is voorstander van afschaffing van de persoonlijke inkomstenbelasting. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Zonder veel enthousiasme stemmen de fracties van de PvdA, D'66, PPR, KVP en AR in mét deelname van zestien geestverwanten aan het ka binet Den Uyl. Daarmee staat thans niets meer de definitieve vorming van dat kabinet in de weg. In de loop van de volgende week wordt het na de offi ciële constituerende verga dering door koningin Julia na beëdigd. Dan hopen de formateurs Burger en Rup pert ook de laatste proble men rond de verdeling van 17 staatssecretariaten ge regeld te hebben. P.v.d.A.: drie- leden stemden tegen kabinetsdeelname, te we ten mevr. Salomons en de heren ombrink en Hartemeijer (allen nieuw links. Vandaag zou de PvdA-partijraad zich uitspreken in Utrecht. - K.V.P. eveneens drie leden te gen, te weten de heren Noten boom, Bremen en Fievez. - D'66 unaniem akkoord. - P.P.R. akkoord, indien niet ge tornd wordt aan de voorgeno men benoeming van staatsse cretaris Röling op buitenlandse zaken (vredesvraagstukken). De A.R. zou die post graag aar prof. Kooymans willen toebede len. A.R. acht leden voor, zes te gen. Wat de staatssecretarissen betreft zijn met name de twee posten op financiën en de twee op C.R.M. nog niet rond. Voor fi nanciën werden totdusver de K.V.P.-er Van der Stee en de D'66-er De Goede genoemd. Voor C.R.M. worden de P.v.d.A.-ers Meijer en Marcel van Dam (de ombudsman) ge noemd. Toekomstig C.R.M.-mi- nister Van Doorn schijnt van Dam echter niet te willen heb ben. De zes ARP-fractieleden die tegen hét zitting nemen van geestver wanten in het kabinet Den Uyl zijn, zijn: mevrouw Van Leeu wen en de heren Van Dam, Schakel, Roolvink, Schouten en de Kwaadsteniet. De positie van de heer Aantjes als fractievoorzitter is op partij bestuursvergadering van de ARP nauwelijks ter discussie geweest. Het partijbestuur heeft de wens uitgesproken dat de de missionaire premier Biesheuvel actief zou blijven voor de ARP. Er zal een delegatie van het partijbestuur met de heer Bies heuvel contact opnemen om diens positie te bespreken. VOORBURG Vijf flesjes per etmaal, waarvan vier overdag en één om twee uur 's nachts, daarmee moet babyvosje Mickey van mevrouw H. Linck uit de Voorburgse Hofwijchstraat groot worden. Mevrouw Linck heeft sinds gisteren het twee weken oude \>osje als huisdier. Haar vorige vos, ook met de naam Mickey, verdween in maart en is sindsdien niet meer teruggekomen. Mevrouw Ltnck heeft de nieuwe Mickey gekregen van een AmsterJnmte bioloog Het is ccn telg van een Veluwevos. die het jong niet kon grootbrengen. Daarmee is mevrouw Linck nu belast. Zij hoopt in het diertje een waardig opvolger te zien van haar voormalige Mickey, die vermoedelijk een ongeluk is overkomen. LEIDEN De nood, die allen bidden leerde, is voorbij. Nu, bijna dertig jnar later, kost het moeite zelfs dc niet al te grote Marenkerk vol te krijgen met. mensen, die zich willen bezin nen op de vrijheid en op de prijs, waartegen die voor ons gekocht werd. Nog geen kwart procent van de Leldse bevolking nam gisteravond deel aan de dodenherdenking. Het was een bijeenkomst zoals burgemeester Vis haar in zijn openingswoord karakteriseerde „in eerbied, rouw en dank baarheid, die ons past. Maar ook in wroeging omdat we de laatste 30 jaar niet hebben ge bruikt, zoals zij het bedoelden, toen ze hun leven gaven voor een betere wereld". In zijn roerende herdenkingstoe spraak bad rabbijn J. Soeten- dorp om de eeuwige rust. De doden vragen ons, elk jaar de doden te herdenken Bij het licht van de kaars in ons hart, wenen wij om wat niet is geworden. In een stad, waar vrijheid een be grip is, wilde de heer Soeten- dorp de velen herdenken, die werden weggesleept terwijl wij met lege handen, onmachtig, moesten toezien. En degenen, die vertrokken om orde en recht te handhaven. Na dertig jaar herdenken zijn we moe en kapot door een vrede, die we niet hebben gevonden cn een wereld, die wij niet hebben ge wild. De plechtigheid, muzikaal omlijst door het Nederlands Madrigaal koor o.l.v. Herman Strategier en op het orgel begeleid door Jan van der Meer werd be sloten met een stille tocht naar het herdenkingsmonument aan de Molenwerf. WENEN (AFP) Simon Wiesen thal, directeur van het joods do cumentatiecentrum In Wenen, heeft vrijdag de ontdekking be kendgemaakt van een belangrij ke figuur uit het derde rijk. Het is dc oud-SS-gcneraal Horst Bender, die „minister van justi tie" van Hlmmlcr en hoofd van de SS onder Hitler was. De 68- jarige Bender is advocaat in Stuttgart. De ontdekking van de oud-,.opper rechter van de SS, is volgens Wiesenthal met name belangrijk omdat Bender de eerste was die onstrafbaarheid voorstelde voor het vermoorden van joden door de SS om politieke redenen. MOSKOU (UPI-Reuter) President Nixons speciale advi seur Henry Kissenger is in Moskou aangekomen voor overleg met de leiders in het Kremlin. Hij zal, naar men verwacht, in de eerste plaats het fiat van de Russische partijleider Brezjnew proberen te krijgen voor het pro gram van diens bezoek aan de VS, dat waarschijnlijk in juni zal plaatshebben. Voorts zal ongetwijfeld van ge dachten worden gewisseld over de toestand in Indochina waar de bestandsschendingen en de Noordvietnamese troepenbewe gingen het Witte Huis steeds meer zorgen baren, de ontspan ning tussen Oost en West, het conflict in het Midden-Oosten, de handel tussen de VS en de Sovjet-Unie en het vraagstuk van de troepenvermindering in Europa. Van Russische zijde zal waar schijnlijk de nadruk worden ge legd op de handel tussen beide landen en de kwestie van de veiligheid in Europa. Een aan tal Amerikaanse Congresleden heeft gedreigd zijn veto uit te spreken over de clausule inzake „de meest begunstigde natie het wetsontwerp dat de handel tussen de Sovjet-Unie en de VS regelt, als de Russen de vrije emigratie uit hun land blijven tegenwerken. Hoewel het Kremlin de zogenaam de diploma-belasting die toe komstige emigranten moesten betalen, althans tijdelijk, heeft ingetrokken, zijn er nog altijd joodse intellectuelen in deSov- jet-Unie die niet naar Israël mo gen emigreren. De joodse lei ders in de VS hebben Kissinger een lijst gegeven met de namen van 1000 joodse Russen die naar Israël zouden willen emigreren. Washington (Reuter) President Nixon heeft alle huidige en voormalige personeelsleden van het Witte Huis verboden tegen de grand jury in de Watergatezaak, de federale recherche of het Con gres te zeggen of zij al dan niet met hem hebben gesproken over het afluisterschandaal. Nixon be roept zich daarbij op de zogeheten „voorrech ten van de uitvoerende macht", waarover hij het al eens met het Congres aan de stok heeft gehad. Het Congres kan geen vergeldingsmaatregelen nemen als er een beroep wordt gedaan op deze voorrechten, maar een grand jury kan iemand dwingen te getu gen en een getuige die zijn mond houdt, straffen. Intussen rolt de sneeuwbal door. Donald Segretti een republikeins deskundige in wat genoemd wordt „politieke spionage" is door de federale grand jury van Orlando (Florida) beschuldigd dat hij nagemaakte brieven zou hebben laten stu ren om de senatoren Jackson en Humphrey in kwaad daglicht te stellen. Beiden streefden des tijds naar de democratische kandidatuur van het presidentschap. In de brieven werden zij van sexueel wangedrag beticht. Segretti zou destijds aangeworven zijn door Chapin, een van Nixons vroegere secretarissen. Inmiddels zijn nieuwe onregelmatigheden aan het licht gekomen. De rekenkamer van het Congres heeft verklaard dat het Witte Huis de wet over treden heeft door met overheidsgeld een propa- gandamap aan te leggen om in het Congres aan hangige, ongewenste wetsontwerpen te helpen kel deren. Volgens de New York Daily News zou de ontslagen juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean gezegd hebben dat Nixon wist van de sa menzwering het Watergateschandaal in de doof pot te stoppen. Dean. die voor zijn leven vreest, is momenteel ondergedoken. De helft van de dezer dagen door het bureau Gal lup ondervraagde Amerikanen is van mening dat Nixon betrokken is geweest bij de pogingen de Watergatezaak in de doofpot te stoppen. Veertig pet van de ondervraagden gelooft dat Nixon wist van de pogingen tot afluisterpraktijken over te gaan. President Nixon heeft generaal Alexander Haig aangesteld als tijdelijke chef van de staf van het Witte Huis. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN Een Islamitische arbeider van de Ford fa briek te Langley in het Engelse graafschap Bucking hamshire, staat op het punt z'n baan van 33 pond per week te verliezen, omdat hij geregeld de lopende band in de steek laat om te gaan bidden. Op gezette tijden spreidt hij in een hoek van de werk plaats zijn bidkleedje uit. Mohammed Rafique (30) werd bij de personeelschef ge roepen en hij kreeg te horen, dat hij ontslagen zou wor den als hij nog bad onder het werk. „Ik moet vijfmaal per dag bidden", was zijn verweer. „Meestal kan ik het doen tijdens de lunch en theepauze, maar er zijn ogen blikken. afhankelijk van de stand van de zon, waarop dit niet mogelijk is". Een verstilde groet van koningin Juliana en prins Bernhard na het leggen van de eerste krans bij het Nationaal Monument op de Dam ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers. Gerucht over Groenoordhal verrast raad LEIDEN - Is het juist dat Albert Heyn de Groenoordhal heeft wil len kopen, dat het dagelijks be stuur van de g-2meen;e het be sluit heeft genomen, vooralsnog een dergelijke transactie niet aan te gaan en vindt het college van b en w het verstandig en juist, de gemeenteraad geheel van een dergelijke beslissing onwetend te laten? Dat zijn vragen, die het gemeen teraadslid Herman Amptmeijer aan B en W gestéld heeft naar aanleiding van geruchten, die dezer dagen in enkele dagbla den werden gelanceerd. In de hoop dat B en W toegeven dat er op ambtelijk- en bestuur lijk niveau onderhandelingen hebben plaatsgevonden, stelt Amptmeijer nog een reeks vra gen over de affaire met betrek king tot de stadsontwikkeling, het verkeer en de sportvoor/ie- ningen. Ten slotte informeert hij of er - gezien de antwoorden op zijn vragen - een indicatie te geven is van het totaal van in komsten en uitgaven dat de ver koop van de Groenoordhal met zich mee zou brengen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1