Met Marianne terug naar de natuur Met de tent de Franse boer op Kamperen op de luxe toer Utim Niet in de rij staan voor de wasbakken. Als u nog steeds behoort tot het gilde der recordjagers (alsmaar verder, alsmaar van de vliegende brigade van kilometervreters, die in het holst van de nacht uit het va. derland wegvluchten en plankgas doorrazen naar de verste stek (sparen we het geld van een hotelletje onder weg uit, kunnen we straks^ fijn zenuwpillen en het rust. huis voor onze overspannen moeder van betalen), weet dan bij deze, dat u in dat ge val Frankrijk beter kunt mij den. Goed, er zijn tegenwoor dig in het gebenedijde land van Marianne uitstekende au towegen, maar de tol, die u daarvoor betaalt, als u er in één gestrekte draf overheen jakkert, ligt echt hoger dan d'e zestig franken wegenbe lasting. Maar als u rust zoekt, als u wat wilt pionieren en u pas jofel voelt In een klein dro merig dorp, dat in de vorige eeuw al is afgehaakt en sindsdien met grote slaap- ogen in het eindeloos verla ten land ligt, dan is Frank rijk voor u op maat geknipt. Daar vindt u nog de stille, kronkelende dorpsweggetjes, waar de enige files gevormd worden door sjokkende koeien op weg naar een ver- se wei. Daar staan ze, de kampeerterreinen, waar de bezoekers niet met hun hand doek en hun stukje zeep in de rij hoeven staan voor de wasbakken en waar ze niet als dank voor het aangenaam verpozen van hun voorgan- - gers struikeiep over de kilo's afval. r In Frankrijk kan kamperen Met Rousseau terug ri en caravannen nog een feest zijn. Anders dan in de lan den, die al ortdekt en vervol gens bedolven zijn onder het massa-toerisme. Daar ge beurt alles nog volgens de scheerlijnen der geleidelijk heid en vindt de individualist de ruimte om bij een flesje wijn de ziel van zijn wankel bestaan te doorgronden. Grijp dit jaar eens de kans op een unieke vrijheid en be paal van uur tot uur, van dag tot dag uw eigen reis schema, uw eigen avontuur. Mogen we u daarbij vrijblij vend enkele suggesties aan de hand doen: Op weg naar BRETAGNE: blijf een paar dagen hangen in de Mayenne. De Mayenne, een beetje Nor- mandië, een beetje Bretagne. Een gebied, dat ten onrechte nog niet ontdekt is door de vakantieschare. Er zijn on- stuimige rivieren om te vis sen, er staan verweerde kas telen, waar nog nooit een Ne derlander van gehoord heeft. Er zijn ook romeinse ruines, zoals de Jublains en prachti ge vergezichten vanaf de Butte de Montaigu. En wees er van overtuigd, dat de schapen en blaarkoppen in dit gebied nog altijd talrijker zijn dan de verdwaalde bui tenlanders. En tenslotte is er het bos van Mayenne voor de geheide voetzoekers. Goede campings in de Mayenne: Ambrières-le- Grand: Camping de Gênes, 6000 m2 aan de oever van de Varenne. Kanovaren en vis- Saint-Denis-de-Gastines: ge meentelijk kampeerterrein van 10.000 m2, warm water, douches, tennisbaan. Sainte-Suzanne: camping de la Croix Couverte, 10.000 m2. Warm water, douches. Voor caravans aansluiting op elec- trisch net, Tennis en vissen. Voor zonzoekers op weg naar het zuiden: ontdek het hart van Frankrijk. Het hart van Frankrijk is boordevol stokoude geschie denis en cultuur. De kastelen van Culan, Chateauneuf, Lignières en Saint-Amand- Montrond bewijzen overdui delijk, dat de adel vroeger goed wist, wat leven als God in Frankrijk Inhield. De na tuur is rijk gezegend met meren, vennen en landelijke wandelpaden. Goede campings in het war me Franse hart: Saint-A- mand-Montrond (Cher): cam ping de la Roche. 10.000 m2 langs de Cher. Douches met warm water. Electrische aansluiting voor caravans. Kanovaren, vissen, zwembad vlakbij. Mehun-sur-Yevre (Cher) ge meentelijk terrein, 8000 m2, zwembad en tennisbaan dichtbij. Op weg naar de Atlantische kust: paar dagen plakken in de Charente. De Charente is een natuurlijk minnedicht, lieflijk, schuch ter. Veel bos, talloze pittores ke boerderijen met eindeloos akkerland en weiden. En als krenten in dat agrarische brood de kasteeltjes. La Ro- chefoucault bijvoorbeeld en le Maine-Giraud. En pokdali ge kerkjes, de grotten van Quéroy, de ruïnes van Casse- non en de abdij van La Cou- ronne. Een gebied geknipt voor meditatieve geesten. Angoulême (Charente): camp de Bourgines, 20.000 m2 langs de Charente, rustig gelegen. Warm water, dou ches. Electrische aansluiting voor caravans. Zwembad, vissen. ChOteauneuf-sur-Charente (Charente), camping Le Bain des Dames, 10.000 m2 langs de Charente. Douches met warm water, vissen, kanova ren. Confolens (Charente), Cam ping International, 20.000 m2 aan de oever van de Vienne. Douches met warm water. Electrische aansluiting voor caravans. Kampwinkel, Zwembad dichtbij. Vissen. Hier bent u in het hart van de beroemde wijnstreken. Een land van eten en drin ken, maar ook geknipt voor rustzoekers, die rieleksen te midden van uitgestrekte wijngaarden, in kleine nie- mandalletjes met vergeten dorpjes. Goede campings in Beaujo- laisBeaujeu (Rh^ne), ge meentelijk kampeerterrein, 16.000 m2, vissen. Tarare (Rhöne, gemeentelijke kam peerterrein, 7.000 m2, warm water, douche, electrische aansluiting voor caravans. Kampwinkel, zwembad dicht bij. Villefranche-sur-Saóne (Rhóne), camping de la Pla ge, 15.000 m2 langs de Sa^ne, kampwinkel, restaurant, zwemmen, vissen. Op weg naar de Languedoc- Rousillon: stille stekken in de Cevennes. De Cevennes vormen een ideale vakantiestreek, die nog totaal maagdelijk is. Wie er doorheen racet mist alles, wat een vakantie waardevol maakt. Doe het kalm aan. Zet in hemelsnaam die tent eens neer in de schaduw van een kastanjeboom en snuif de geur der duizenden wilde bloemen op. dis de groene flanken van de Corniche be dekken. Breng en passant een bezoek aan de Grotte des Demoiselles, de Cirque de Savacelles of Mont-Aigoual. Goede campings In de Ceven nes: Le V'gan (Gard), camping Le Val de L'Arre. 40.000 m2 aan de oever van de Arre. Warm water, douches. Elec trische aansluiting voor cara vans. Kampwinkel, zwem men, vissen. Saumane (Gard), camping Le Verdier, 13.000 m2, dou che met warm water, kamp- winkel, zwemmen, vissen. Viols-le-Fort (Hérault). cam ping Domaine de Cantagrills, 40.000 m2, douches met warm water, electrische aansluiting voor caravans. Kampwinkel, restaurant, kant-en-klaar- maaltijden. Op weg naar de Vogezen en de Elzas: dagje uithljgen tus sen Maas en Marne. Eerlijk is eerlijk: in dit ge bied vindt u geen geschied kundig interessante steden, geen fijne kastelen, geen ker ken en abdijen om voor om te rijden. Maar tussen de twee rivieren ligt wel een dik tapijt van dichte wouden, waar uw peluwtje van mollig mos gespreid is. Goede campings: Saint Mlehc! (Mouse), Bas» de Plein Air, 5.000 m2 langs de Maas. Electrische aanslui ting voor caravans. Zeilen, kanovaren, klimmen. Joinville (Haute-Marne), Camping du Petit-Bois, 7.000 m2, douches met warm wa ter, electrische aansluiting Vouecourt (Haute-Marne), camping Le Voltré, 5.000 m2 langs de Marne. Electrische aansluiting voor caravans. Vissen. Oh, zit de zaak zo. U zoekt helemaal niet tiaar een camping of een kampeerterrein tnet de zegeningen van onze welvaart. U wilt jewoon met Jean Jacques Rousseau terug nv* naar de natuur. Ook dat kan toevallig in ro, frankrijk soepel worden geregeld. Neem pa pier en potlood en noteer de volgende moge- tijkheden (of bewaar deze pagina, nog handi- ter): ind. r Card: vrij kamperen kan men overal in het Aigoual massief (Cevennes), met name in de omgeving van de départementale weg D 10, .'en noorden van Valleraugue, de D 18 (tus- •en de D 269 en de D 19 ten westen van de ■"bergtop) en langs de D 329 op de Montagne Je l'Espérou. Manche: de streek In het uiterste noorden ^■langs het Kanaal van de Cap de Ia Hogue en ANt-de Nez de Jobourg, tevens langs de gehele Tel. kust ten zuiden van dit gebied, voornamelijk pissen Flamanville en Carteret. Tal van kre ken, baaien en stille, maar gemakkelijk be- 'Mikbare strandjes. Pyrenées-Atlantlques: In de omgeving van Arette. Langs de weg van La Pierre-Saint- Martin bij de Soulaing en de Guillers berg toppen. Boven Laruns en les Eaux-Chaudes en in de buurt van de stuwdam van Bious- Artiques, te bereiken via D 231. Savoie: in het massief van de Beaufortin ten oosten van Albertville en ten zuiden van Beaufort, in de omgeving van Le Planey en Saint-Gërin. tevens in de buurt van het Rosp- lend meer. Voorts rond Saint-Jean-de-Mau- rienne, met name bij La Toussuire. Fontcou- verte, Le Corbier en Albiez-le-Jeune. Tarn: Rond de D 4, een bosweg, die loopt van Mazamet naar Pic-de-Nore. In het Foret de Montaud, in de Montagne Noire streek, met name tussen de Pa» du-Rieu en Massa- guel (D 56 en D 14). Vogezen; langs de Route des Crêtes, met name tussen de Col du Dr^omme en Le Markstein. Tal van weiden bosranden, be ken en riviertjes. Ook in de :r»geving van de Grand Ballon, in het bos van Cuebwiller. 1 Een fraaie kampeerstek onder de zon. U zoekt een stille, landelijke kampeerstek bij een boerderij in vol bedrijf? Ook dat kan in Frankrijk. En wees gerust: uw kinderen mogen wel wis en drie meehelpen bij het agrarisch gebeuren rondom de tent. Alle inlichtingen krijgt u bij de volgende adres sen in de streek van uw keuze: Aveyron: Office du tourisme, Place Jean-Jaurès, 12-Rodez (bro chure op aanvraag). Landcs: Maison de l'Agriculture, Cité Galliane, 40-Mont-de-Mar- san (speciale brochure op aanvraag). Sarthe: Comité Départemental du tourisme, Préfecture de la Sarthe, 71-Le Mans (brochure en kaart met ligging der boerderij en op aanvraag). Savoie: Rekiis des Giles Ruraux, 5, rue du Chftteau, 73-Chambé* ry (speciale boerderij-brochure op aanvraag). Oise: Association départementale du tourisme de l'Oise 37, rue Beauregard, 60' Beauvais. Lot: comité départemental du tourisme, chambre de Quay Cavaignac, 46-Cahors. Wilt U in Frankrijk kamperen op de luxe toer, dan kan dat ook. U kiest dan wat de Fransen zelf ,,de openlucht hotels" noemen. Het zijn luxe campings, die qua comfort aan goede hotels doen denken. Ze hebben fraaie wasruimten, wasmachines, zwembaden, ten nisbanen, restaurants, bars en dancings. Een paar voortreffelijke adresjes: Soulac (Gironde), Camping Palace,' 4 ster ren. 100.000 m2. douches met warm water, electriciteit, grote kampwinkel, restaurunt, kant-en-klare-maaltijden, televisiezaal, bio scoop, zwembad voor kinderen, manege. Guerande (Loire-AUantique), Le Pré du Cha teau de Careil, 4 sterren. 15.000 m2 in het kasteelpark. Douches met warm water, sau na, electriciteit, kampwinkel, kant-en-klare- maaltijden. wasmachine, televisiezaaL bad voor kinderen. Frejus (Var), Le Colombier, 4 sterren, 100.000 m2, douches met warm water, elek triciteit, kampwinkel, restaurant, kant-en- klare maaltijden, wasmachines, televisiezaal. kinderbad, zwembad. Villeneuve-Loubet (AIpes-Marltlmes), Pare des Maurettes. 4 sterren, douches met warm water, electriciteit, kampwinkel, restaurant, kant en-klare maaltijden, tennisbanen vlak bij. Salnt-Gcorges-de-DIdonne (Chn rente-Mariti me) Bois Soleil, 4 sterren, 80.000 m2 vlakbij zee. Douches met warm water, electriciteit, kampwinkel, restaurant, kant-en-klare maal tijden, telcvisiezaal, wasmachines. C'arry-le-Rouet (Bouches-du-Rhone), Le So leil, 4 sterren, 170.000 m2 op 50 meter van de zee. Douches, warm water, electriciteit, kampwinkel, restaurant, kant-en-klare maal tijden, televisiezaal. wasmachines, kinder bad, zwembad, manege. Wilt U het naadje van de Franse tent weten: het Frans Verkeers Bureau, Prinsengracht 670 in Amsterdam-Centrum, telefoon 020— 247534, geeft U alle Inlichtingen. comperen en caravannen nog eer

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17