Nieuwe buitenspelregei verantwoordelij kheid van vergroot spelers De doffe ziel van de voetbaltrainer Noteer bij de radio ZATERDAG 5 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 i leeuw vecht om een treffer te voorkomen. In het midden op de achtergrondCoen Kronenberg kijkt "Kapitalist" en "Vuile stu dent" waren zeer lang be laden kreten, die het imago van hockey omlaag haal den. Zij stamden nog uit de tijd, waarin het zalig- niets-doen-leventje zich meester maakte van deze sport. Daarna maakte het hockey een pas op de plaats. De behoefte aan ge- j zefligjheid domineerde bij de mensen die er interesse voor opbrachten. Door een omzichtig beleid van het hookeybestuur is het laatste jaar het roer 180 graden ge draaid. Wat werd aangekondigd als een argeloos voorstel ("de hoofdklasse") tekent zich nu steeds meer af als een start- sohot voor een nieuw tijdperk. Wat is er namelijk allemaal ge beurd? De erdoor gedreven hoofdklasse heeft veel meer los gemaakt dan ooit was voorzien. Het belangrijkste was echter dat de gemoederen Ik heb ze bij dozijnen zien feomen en gaan. de gebenedijde heren voetbaltrainers. Ze kwamen zo happig als het nog maar pas wak- kergekuste Doornroosje en ze gingen zo lusteloos heen als het meis je dat In het gedrang haar onderpastoor is kwijtgeraakt. Bij een iets minder beknopte benadering van het fenomeen dient voorop ge steld te worden dat voetbaltrainers qualitate qua geen blijvertjes zijn. Trainers zijn vlieders. Als je het mij vraagt zwarte vlieders want als ze gaan dragen ze as op het hoofd en een rol bankbiljetten in de broekzak. Trainers worden in tegenstelling tot de gangbare mening niet betaald om voetballers te leren voetballen, maar om boete te doen voor de blunders der clubbestuurders die daar hun hobby van maken. Clubbestuurders blunderen in principe voortdu rend en als de maat vol Is wijzen ze met de rechterwijsvinger de trainer als de schuldige aan. Deze luikt dn onmiddellijk de ogen en houdt de hand op. Dc eerste aanwezige en dikste mecenas vult die hand en daarmee is de kous af en de trainer ontslagen. Het hoeft niet, maar trainers kunnen toch maar beter buitenlanders met onuitsprekelijke namen en zwaar accent zijn. Dat verhoogt niet alleen hun prestige, maar maakt het ook gemakkelijker hun de zak te geven als de tijd daartoe gekomen is. Een land- en volksgenoot stuur je nu eenmaal niet zo makkelijk de laan uit als een vreemde ling die je dan rare snulter en gastarbeider kunt noemen. In Neder land is men kennelijk tuk op trainers uit de Balkan. Hier, in België. geeft men de voorkeur aan Nederlanders omdat altijd weer het Vlaams applaus opklatert als zo'n Hollander eruit wordt geknik kerd. Oog Door de bank genomen zijn voetbaltrainers mooie jongens die het ene oog op de bal het andere op de vrouwtjes gericht houden. Ze dra gen dezelfde dure pakken waarmee verkopers van auto's ons intimi deren en als het even kan, grijzen ze aan de slapen. Voetbaltrainers Sportbrief uit Brussel ste keer binnen vier jaar het Oranjeshirt aan en weet precies waarover hij praat. „Een jaar geleden was het hockey nog een pure amateursport. Nu neigt het naar volwassenheid". Een kort, maar krachtig antwoord, waar mee Coen Kranenberg de situa tie haarscherp typeert, reldje^beweging 'kwamen. Het In het verleden gooiden India en einde van een ellenlange hoe- Pakistan met de 2-3-5 formule keyslaap was een feit. Ook het Nederlands elftal werd niet ontzien. Na de Olympische Spelen van Milnchen heeft coach Ab van Grimbergen, vaste, jarenlang ingeburgerde opvattingen over taktiek en al dat soort zaken laten varen. Nieuwe, voor hockey revolutio naire spelersopdrachten gaven een impuls aan de a-seléctie, waarin vooral de oudere spelers zich weer willen manifesteren. De vernieuwingen in deze sport (o.a. de buitenspelregel) worden door de meesten als een uitda ging, een aanzet tot een nieuw hoogtepunt gezien. ken, waarin voetbal en hockey tegenwoordig veel op elkaar lij ken. Zo kon het onlangs voorko men, dat coach Van Grimber gen een "kijkopdracht" voor Ajax-Bayern Munchen uit schreef. Kranenburgs conclusie: "Zeer nuttig. Er valt voor ons nog ontzettend veel van voetbal te leren". gen werd er een hartver- Sinds het begin warmend enthousiasme losge- keling zijn slagen. Maar wél een eenzijdige geestdrift, want als tegenstan der een keer verliezen gaat nog, maar telkens verliezen is onver draagzaam, hoeveel bewonde ring je ook voor dit magische hockey mag koesteren. Europa (Spanje, Westduitsland en Ne derland vooral) opende de ogen Van de ontmoeting tegen de en sloeg een brug naar het sys- Olympische kampioen West- teemhockey. Geen initiatief om Duitsland wordt verwacht dat deze ontwik- maar enkele maanden verlopen. In die perio de zijn er drie interlands (tegen Engeland, Schotland en België) gespeeld. Het valt nog moeilijk te zeggen welke voorlopige con clusies er getrokken kunnen worden. Volwassen Een van de hockeyers, die gegre pen is door wat er allemaal om hem heen gebeurt, is Coen Kra nenburg. 'De linksback van de hockeyclub Laren trekt morgen in Hamburg, tegen de Olympische kampioen West-Duitsland voor de vijftig- trots op te zijn maar wel de enige manier om ooit van de underdogrol af te komen'. Dat "spel van opdrachten en per soonlijk initiatief" blijft ook na de invoering van de nieuwe bui tenspelregel natuurlijk bestaan. Erger nog: De nadruk komt nu Coen Kranenberg zal een voorna- op de perfectie te liggen. Het me schakel daarin vormen. Hij voetbal van Ajax was een leer- is in het Oranje-team de Iinks- zaam voorbeeld voor de huidige half, die primair de Duitse de twijfel zal verdwijnen. Deze tegenstander bezit namelijk ook Tippy Lanoy Meier neemt een dron uit de kampioensbeker, terwijl Coen Kranenberg (r.) toekijkt het aanvallende vermogen ook mag gaan als dat kan. Een ander zal zijn opdracht dan moeten overnemen. "Voor mij een geweldig plezierige zaak, omdat ik me als aanvaller nu ook kan uitleven. Daar kwam ik vroeger nooit aan toe. Wat zeg ik: Dat was me verboden". pressie uit te oefenen, waardoor het Nederlands team als geheel eindelijk goed doorgelicht kan worden. hockeykern. Hoe de linies in el kaar schuiven, hoe het overne men van de diverse taken func tioneert, het zijn allemaal za- rechtsbuiten moet uitschakelen. Maar er komt een extra verant- Veranderd woordelijkheid bij, omdat hij - in tegenstelling tot vroeger - Zo zijn ook de opdrachten RmnpHi collega's van Coen Kranenberg veranderd. De konsekwentie van deze „evolutie" is dat de lest voor International van nu bewuster bezig moet zijn en daardoor een groter gevoel voor verantwoor delijkheid aankweekt. "De jonge hockeyer zal in dit op zicht een goede opleiding moe ten krijgen. Daarom is het zo belangrijk dat de interland te gen West-Duitsland succsvol verloopt- Want als de clubs in zien dat ons systeem goed is zullen ze het waarschijnlijk van zelf overnemen en komt de op leiding voor de jonge hockeyer er ook geleidelijk". Dit "experi ment" vraagt veel van het aan passingsvermogen van de huidi ge hocktytop. Kranenberg: "Je hebt voor dit systeem met de nieuwe buitenspelregel als spe ler een totaal andere mentaliteit nodig. Vroeger was het zo: Wie de bal kreeg speelde rustig af en weg was zijn verantwoorde lijkheid. Nu loop je in het veld in de eerste plaats veel meer en behoor je voortdurend ook aan andere dingen te denken". Con ditioneel wordt er meer van een hockeyer gevergd, dat is duide lijk. Na 15 juni. wanneer het Nederlands elftal zich serieus op de voorbereiding van het we- reldtoernooi in Amsterdam (in september) gaat toeleggen moet blijken of het allemaal reëel is wat er tegenwoordig Nederlands hoekey hebben uit de aard der zaak geen zenuwen en als er al eens eentje tussenliep die zenuwen had, heeft hij ze weg laten nemen. Ze heb ben uiteraard geen geweten maar wel karakter en dat tonen ze ook. Vele trainers hebben lichtelijk afgebrokkelde snijtanden. Dat is een beroepsmankement en te wijten aan het bijten op de fluit die ze vrijwel voortdurend tussen de tanden klemmen. Oefenmeesters leiden over het algemeen een gezond leven en de sterf te in de trainersgelederen is gering. De band die dc onderscheidene trainers bindt is niet hecht. Vele trainers zouden eikaars bloed willen drinken, maar doen dat bij nader inzien meestal niet. Van een verdiept geestelijk leven kan bij een trainer natuurlijk nau welijks sprake zijn. Daarvoor is de bal te rond en de concentratie te hevig. Kunstzin daarentegen is allerwegen aanwezig. Ook aan liefde voor de natuur is geen gebrek. Geen trainer die niet alvorens de training aan te vatten de grasmat streelt. Pensioen zit er overi gens niet aan vast. Je traint niet tot je zestigste en als het even wil, lig je er kort na fe 40ste lente al uit. Trainers moeten er dus voor zorgen reeds voor hun vroegtijdige abdicatie binnen te zijn. Degenen die dat niet halen vinden merkwaardig genoeg meestal een onderkomen bij dorpse fanfares waar ze het koper poetsen en de dikke trom dragen. Raardsel Het karakter van de voetbaltrainer is een raadsel. Ernst Happel zei kort geleden: „Niemand kent me, ik ken mezelf niet eens". Dat is de spijker op de kop. Ik heb trainers gekend die hadden zo'n geslo ten karakter dat, ofschoon ze het toonden, toch niets ontbloot en al les verborgen bleef. Ze hebben natuurlijk wel een ziel maar bij ge brek aan geweten kunnen ze zich daar niet in spiegelen. Voetbal trainers hebben doffe zielen en kunnen ook niet in eigen hart schou wen. De hand in eigen boezem steken is er helemaal niet bij, in an dermans of vrouws boezem daarentegen wil het handje wel eens dwalen. De bewering volgens welke trainers binnenvetters zijn is juist. Het voorstel trainers te verplichten tot het dragen van uniformen met kepi's en laarzen verdient ons aller ondersteuning. Trainers die niet meer trainen verdwijnen niet uit de samenleving, doch keren terug naar hun geboortegrond waar niemand hen kent en ze de rest der dagen doorbrengen in het gepeins waar ze in hun actieve dagen niet aan toe zijn gekomen. In het algemeen is het met trainers goed kersen eten en rum drinken. Politiek staan de trainers rechts en zij genieten van een bepaalde door een corner-engel toegemeten gena de van bijstand opdat zij met hun toch al glansloze ziet niet in de vele duivelinnenbekoringen vallen die speciaal hun trainerswerk sie ren. Trainers zijn nomaden met dan ook betrekkelijke kuise levens wandel die van het hen toelachende ondermaanse houden. Goed be keken hebben juist de trainers van voetballers uitzonderlijk slechts aan een ding grondig de pest: aan het betalen van belasting. COEN KRANENBERG tevreden met de prestaties van de laatste jaren hoe alles wat er nu gaande is afloopt". hockeyer geëist wordt. En dat Coen Kranenberg, door de toen- wordt nog erger. Wie het werk- malige bondscoach Roepie Krui- schema bekijkt voor Montreal. ze ontdekt, is In de ban van het waar de volgende Spelen wor- moderne hockey, den gehouden schrikt van de verplichtingen. Onmiddellijk Als tastbare herinnering aan deze rijst de vraag of het nog wel tijd mag Coen Kranenberg mor- authentiek aandenken voor later te hebben Dit gebeurde ook na het veroveren verantwoord is om dat allemaal te blijven doen. "Een speler zal het over vier, vijf jaar waar schijnlijk gemakkelijker hebben dan wij. De ontwikkeling van allerlei zaken is dan een stuk verder en dat zal de duidelijk heid zonder twijfel bevorderen. Ik ben overigens wel benieuwd gen een "paspoort voor het I* ven" in ontvangst nemen. Een garantiebewijs voor het op de hoogte blijven van de ontwikke lingen in hockey, die echter zel den weer zo interessant zullen worden HANS DE BRUYN Eredivisie FC Utrecht—PSV NEC—Go Ahead Eagles Feyenoord—FC Amsterdam FC Groningen—Haarlem NAC—AZ '67 Telstar—MVV Ajax—Sparta FC Twente—Excelsior FC Den Bosch—FC Den Haag Eerste divisie PEC Zwolle—Heracles Roda JC—Fortuna Vlaardingen De Graafschap—De Volewijckers Wageningen—Willem II SC Cambuur—Veendam Volendam—Heerenveen FC VVV—Vitesse Fortuna SCFC Dordrecht SW—HVC Helmond Sport—Eindhoven De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11