Stichting Jeugdwerk Leiderdorp Bij herstel van wallekant Dragline zakt weg in het Rapenburg Burgemeester knipt nieuw kleuterschooltje open WACHTLIJSTEN EN LEDENSTOPS VOOR CLUBS EN SOOS De jeugd moet het zelf maken K f r< „Leidse Hofjes trekt aandacht van Haarlem stad en randgemeenten Coos Huurman: Heibaas ontsprong de dood TijJi Waarom bleef VVV met Pasen dicht? PAGINA 3 VRIJDAG 4 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP De oprichters 1 van de Stichting Jeugdwerk Lei dt- derdorp hebben in 1969 wel haarscherp aangevoeld, dat er nog veel voor en door de jeugd gedaan kon worden. Nu, vier jaar na de oprichting gonst het van de activiteiten. Iedere week ondernemen 200 jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar aller- rie hande activiteiten in hobby clubs: er wordt geschilderd en getimmerd, gewerkt met klei en lappen; de leukste dingen wor den gemaakt van waardeloze materialen. Ieder weekeinde ko men ook nog zo'n 150 jongens ein meisjes van 14, 15 jaar naar de soos in de Lindelaan, 's Zo mers wordt een twee weken du rend vakantieprogramma afge- m werkt enz. Hoe is dat allemaal zo gegroeid? vai Wat wordt ermee bereikt? Daarover praten we met Coos I Huurman, die sinds juli 1972 als sociaal-cultureel werker bij de Stichting in dienst is. Jcoos Huurman: „Het is eigenlijk j niet te geloven, zoveel werk als enf" hier de laatste jaren, enkel en alleen maar door vrijwilligers verzet is. Neem nu het clubge bouwtje hier aan de Lindelaan: het is verbouwd door vrijwilli- gers. Dat moet een enorme klus geweest zijn. De mensen, die i daaraan meegewerkt hebben ik ken ze bijna allemaal zijn stuk voor stuk idealisten. Trou- wens, heel Leiderdorp heeft aan die verbouwing bijgedragen: de in 1971 gehouden aktie „Fijn van u" bracht liefst rond 10.O00,- op. Alle hobbyclubs worden geleid door vrijwilligers. Het vakantiewerk steunt op vrijwillige krachten". Wat wil je met je werk bereiken? „Nou, het is nog maar de vraag, of ik zo nodig wat moet berei ken. Je zou eigenlijk moeten vragen; wat is de doelstelling van de Stiohting, waar je bij werkt? Wat is de doelstelling van jeugdwerk? Op het Ministe- rie van cultuur, recreatie en am- maatschappelijk werk hebben ze daar een prachtige omschrij- iier^ ving voor: ze hebben het daar, op als ik het zo uit m'n hoofd goed iLv' herinner, over werkzaamheden mu- van sociaal-culturele, educatie- taf' ve' creatieve en recreatieve De aard. Voor mezelf zeg ik altijd: ik hoop, dat de jeugd de kans j krijgt haar vrije tijd op een prettige manier door te bren- gen, dat ze de kans krijgt aller- lei activiteiten te ondernemen, ï.oo Stiekem hoop ik dan ook nog, dat Een i ze er iets van opsteken. Het is dus echt niet zo, dat ik iets moet bereiken. De jongeren zelf zullen iets moetpo bereiken, de jeugd zal het zelf moeten ma ken. De taak van mij daarbij is het geven van begeleiding, niet het de baas spelen of leider zijn. Ik houd ook niet zo van het woord jeugdleider. Noem me maar sociaal-cultureel werker of liever nog gewoon Coos". Dat klinkt allemaal prachtig. Maar komt er van die mooie doelstelling ook iets terecht? „Ik vind van wel. Voor de hobby clubs bestaan lange wachtlijs ten. Voor de soos is een leden stop ingesteld, omdat het te druk werd. Voor mij zijn dat bewijzen, dat de jongeren het naar hun zin hebben. Maar er is meer. Op een gegeven moment vonden de jongeren zelf het no- r*x~y~ dig, dat er een soos-bestuur kwam. Dat bestuur is er geko men: voorzitster is Lieke vl.d. Bijl. We hebben een avond zit ten prater over de taak van een voorzitter, van een secretaris, van een huishoudelijke dienst. En ineens worden door dat soos- bestuur allerlei dingen aangepakt het overdreven lang laten lopen van bromfietsmotoren, waar door overlast wordt bezorgd aan de buren, de keuze van muziek, het probleem van sigarettenpeu ken op de vloer. Ze hebben me gezegd dat ik niet gezelllig ge noeg ben en dat ik daar verbe tering in moet zien te brengen. Dat is toch hartstike leu- Nu pas nog zijn er ideeën gelan ceerd over het uitgeven van een soos-blad En ;het werken in hobbyclubs, dat geeft toch niet alleen ontspan ning? Het is ook creatief en LEIDEN Draglinemachinist J. Wol- ters uit Hoogmade werd gistermorgen aan een arm en een been gewond toen zijn 28 ton zware machine op het Rapen burg te Leiden wegzakte en omsloeg. Hei baas J. J. Wijfje uit Hazerswoude-Rijn- dijk ontkwam door een snelle sprong aan de vallende giek en heistelling. Hij bleef ongedeerd, evenals de derde man C. Zwetsloot uit Hoogmade die werkzaam was bij de voorbereiding van de walle- kant-restauratie. De vallende dragline vernielde een boom en deed een deel van de oude beschoeiing met de daarop opgeslagen rioolsegmenten in het Rapenburg wegzakken. COOS HUURMAN jeugd zelf maken vormend om met materialen be zig te zijn. Op dit moment zijn de hobbyclubs druk bezig voor een tentoonstelling. En er gaat nog veel meer gebeuren; let maar op". Fe was juist zo enthousiast over het clubgebouwtje hier aan de Lindelaan. Eerlijk gezegd is het nogal klein en zie ik niet goed ,Ik deed enthousiast over het werk dat verzet is en wordt door de vrijwilligers, mensen die een drukke baan hebben of thuis voor het gezin werken. Ik heb niet gezegd dat dit een ideaal gebouw is. We behelpen ons ermee en zijn er blij mee, maar we barsten er ook uit. Dat is soms ik zei het al ook vervelend voor de buren. De buren brengen trouwens veel „Het was net schaften geweest, het zal kwart vooi tien geweest zijn. Ik stond op die dekschuit. Ik zag het gebeuren. Het ging niet snel maar ik dacht „Weg voordat ik door die giek geraakt word". Ik sprong van die schuit naar de wal Maar de kant stortte in en ik kwam tot m'n knieën in het watei terecht. Ik voel de schrik nog in m'n benen... Nee, wat Wolters precies mankeert, weet ik niet. Toen de dragline om sloeg, sprong hij uit de cabine. Ik kon niet zien, hoe hij terecht kwam. Maar z'n hand was zo vreemd: helemaal dik en hij had iets aan z'n enkel. Hij kon niet meer lopen. Ze hebben hem naar het ziekenhuis gebracht". Dat if het nuchtere relaas van de man, die op het nippertje aan de dood ontsnapte. Want als niet de vallende giek dat éne stuk rioolbuis had vastgeklemd op een dekschuit met stalen dc heibaas wellicht door de be- 1 tonnen kolos onder water ge- duwa. De oorzaak van het ongeval was een oud gewelf waarschijn lijk de overhuiving van een vroegere stadssloot die op nauwelijks een halve meter on der het zandlichaam van de rij baan verscholen lag. Het oude metselwerk begaf het onder het gewicht van de heimachine, die tot aan de cabine in het gat zakte. Giek en heistelling vielen op een dekschuit met een stolen dam wand-elementen. Na hei ongeval werd een tweede schuit als ponton onder de stel ling gevaren, waarna de giek vai. de dragline werd losgekop peld. Een zware kraanwagen van Blansjaar uit Den Haag werd bij dc berging van dc drag line ingeschakeld. i de stichting Jeugdwerk. begrip Op voor het werk, dat ge daan wordt en voor de moeilijk heden, waarmee we zitten. Ver geet dat niet op te schrijven, want het is zo". „Het is toch eigenlijk te gek om los te lopen, dat je met wacht lijsten en ledenstops moet wer ken. En dat, terwijl er nog zo veel méér gedaan kan worden; en niet alleen voor de jeugd". Dit is de ravage die ontstond toen de metershoge dragline in het Rapenburg was gezakt. Het was een hele toer om het gevaarte weer overeind en op het droge te krijgen. Een zware kraanwagen van Blansjaar uit Den Haag moest er aan te pas komen. Uiteraard had de toestand veel bekijks. 55 t LEIDEN De stichting Leidse Hofjes heeft het afgelopen jaar 1972 op vele manieren de i aandacht gevestigd op de stad Leiden en haar rijke bezit aan hofjes. ■I j Het jaaroverzicht vermeldt de viering van het eerste lustrum, bij welke gelegenheid een ten toonstelling gehouden werd in dc Lakenhal. Die stimuleerde tot een aantal acties en publica ties in dagbladen, periodieken en radio. Er werd een begin ge maakt met een artikelen-serie in ringband voor de „Vrienden var. de Leidse Hofjes" en mid dels VVV-Leiden wordt zeer vele bezoekers van de stad ge wezen op het bestaan en het cultuur-historische belang van de hofjes. Eind 1972 werd reeds duidelijk, dat de tijd voor ingrij pende restauraties van deze in stellingen rijp is. Bij al haar activiteiten bleef de stichting trouw aan haar uit gangspunt: het bevorderen en in stand houden van de Leidse Hofjes, in de eerste plaats als woongelegenheid voor bejaar den. Daardoor heeft de stichting de in teresse gewekt van de gemeente Haarlem die verzocht om uit voerige inlichtingen over het ontstaan en de werkzaamheden van de stichting. Na enkele ge sprekken met bestuursleden werd een vergadering belegd, waarop onder meer werd beslo ten, een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van de Haar lemse hofjes, teneinde deze eveneens te behouden en te blij ven gebruiken voor de huisves ting van bejaarden. Overweg in Kanaalweg gesloten LEIDEN In verband met re constructiewerkzaamheden aan de spoorbaan Leiden - Utrecht, zal de overweg in de Kanaal- weg in de nacht van donderdag 10 op vrijdag 11 mei a.s. van tien uur 's avonds tot 6 uur 's morgens voor alle verkeer ge sloten zijn. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE LEIDEN WEGBLIJVERS KRIJGEN GEEN HERHAALDE OPROEP DAAROM Benut deze laatste gelegenheid tot onderzoek: Maandag 7 mei 9.00-12.00 uur en 17.30-20.00 uu Dinsdag 8 mei 9.00-12.00 uur en 14 00-16.30 uu In het HOOGLANDSE HUYS - MORIAANSTEEG 7 HAAST U DUS LEIDEN Terwijl het westen Mr R. J. In 't Veld, lid van de des lands tijdens de Paasdagen werd overstroomd met vreem delingen, die dc bollenvelden wilden bezoeken, was het kan toor van VVV-Leiden (op Paas zaterdag) gesloten. Fancy- -fair voor jeugd in Hocus Focus ZOETERWOUE De nieuwe kleuterschool aan de Oranjelaan in Zoeterwoude is wel op een bijzonder originele manier ge opend. Burgemeester Detmer moest, nadat hij samen met en kele kleuters het bordje ..Julia- naschool" had „geplant" niet één lint. maar tientallen lintjes doorknippen. De jeugdige leer lingen hadden zich tegenover el kaar opgesteld en de burge meester moest kwistig de schaar hanteren. Het ontlokte hem de opmerking „Nou zien jullie tenminste ook eens een burgemeester aan het werk". In een woordje vooraf toonde het de heer Hagemans zich bij zonder blij met de opening van de school, ook al om dat het oude schoolgebouw be slist niet voldeed. Hij was ver- W. In het nieuwe schoolgebouw zullen zowel de katholieke kleuter school De Krakepit als de prot. chr. kleuterschool De Blokhut worden ondergebracht. Over de naam voor de school zijn overi gens nogal wat problemen ge weest. Het schoolbestuur, de leerkrachten cn het oudercomité zijn eigenlnk vierkant tegen de nacm Julianaschool. Niet uit AnL-Monarchale gevoelens of zo. maar omdat zij de kleuter school liever een meer speelse naam had.cn willen geven. Het gemeentebestuur heeft de be trokkenen echter wel de tijd ge geven om een andere naam te bedenken, maar de gestelde tijd liet men ongebruikt Leiderdorp - Van 9 tot en met 12 mei a.s. organiseert de stiohting Jeugdwerk Leiderdorp een ten- toonstelling/fancy-fair in club huis „Hocus-Pocus" Lindelaan 12a te Leiderdorp. De bedoeling van de tentoonstel ling is om een overzicht te ge ven van wat er in het afgelopen seizoen allemaal gemaakt is. De fancy-fair is er aan vastgekop peld om allerhande dingen, die tijdens een aantal cluburen ge maakt zijn, te verkopen. De op brengst hiervan zal gebruikt worden voor het dekken van de onkosten van het jeugd- en jon gerenwerk, die naast subsidie van gemeente en rijk voor reke ning van de stichting komen. Met hetzelfde doel wordt op de tentoopstelling/fancy-fair een donateursactie gestart. Op de tentoonstelling zal hiervoor een aparte stand ingericht wor den en als u er wat meer over wilt weten, is er altijd wel ie mand die u er ieumcer over kan vertellen. De tijden, dut het Fon clubhuis geopend is zijn: v/oens- ko°' dag 9 mei. 14.00 tot 18 00 en 19.00 tot 22.00 uur; donderdag 10 mei, 16.00 tot 18.00 en 19.00 tot 22.00 uur; vrijdag 11 mei, 16.00 tot 18.00 en 19.00 tot 22.00 uur; I zaterdag 12 mei, 14.00 tot 18.00 en 19.00 tot 22.00 uur. PvdA-fractie in de Leidse ge meenteraad, heeft b. en w. schriftelijk gevraagd, of het deze bevinding kan bevestigen en of ze in dat geval kunnen mededelen of het belang van Leiden door het gesloten houden vai- het kantoor geschaad is. Kan het gesloten blijven van het kantoor verklaard worden uit dc financiële nood, waarin VVV- Leiden zou verkeren, zo infor meert Roel in 't Veld die voorts wi' weten of het college van b. en' w. enig ander bestuurlijk or gaan die verklaring heeft voor- gelega. Als b. en w. deze vraag ontken nend moeten beantwoorden, kunnen zij dan ook mededelen, hoe zij de gemeenteraad cn zijn organen denken te betrekken bij de behandeling van deze proble matiek? De heer Dekker, directeur van VVV-Leiden. is momentcel we gens ziekte afwezig. (ADVERTENTIEI -W Uahnaon Hoofddealer voor Leiden en Ometr. JACHTWERF POELGEEST ouwd adroü voor han- uw JOHNSON buiten boordmotor. Inruil en financiering mogelijk. A Ook voor reparatie en onder houd kunt u bij one terecht Haarlemmertrekvaart 16a, (ingang bij Kwaakbrug) OegatgeeeL Tel 01710 - 54054. I.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3