Basketbalteam staat voor een nieuwe krachtproef v. d. Smissen nog geen internationaal IJSSELMEERDIJK SCHERPRECHTER VAN OLYMPIA'S TOUR 1973 Favoriet al uit de Tulpenrally 3 Merckx controleert maar Karstens won Fransen voetbalt niet meer LEIDSE COURANT PAGINA 19 ANTWERPEN Het Nederlandse basketbalteam staat na het pre-Olympische kwalificatietoernooi van vorig jaar in Perpignan opnieuw voor een krachtproef. De door de Bel gische coach René Mol geleide formatie, die de reis naar München niet haalde en vervolgens voor een hernieuwde poging in Augsburg verstek moest laten gaan onder druk van enige verenigingen, neemt vanaf komend weekeinde deel aan de voorronde van het toernooi om het Eurolees kampioenschap in Wenen. Nederland is in' de Oostenrijkse hoofdstad ingedeeld in groep A, waaruit zich drie landen plaat sen voor de finalepoule. In Hon garije wordt groep B afgewerkt, waarvan de drie hoogst eindi gende landen eveneens voor de finaleronde gekwalificeerd zijn. Tevreden Van de op deze wijze ontstane groep van zes landen mogen René Mol, de bijzonder vriendelij- standigheid tot het uiterste zul len gaan. Oosenrijk tenslotte heeft het voordeel iri eigen land te spelen. Gesteund door eigen publiek kan het team daardoor tot verrassingen >n staat zijn". vier teams in september deelne men aan de strijd om de Euro pese titel in de A-groep, die in Barcelona wordt gehouden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat Nederland zo ver zal komen, maar Reneé Mol is opti mistisch over de kansen van zijn pupillen om in Wenen ten minste bij de eerste drie te ein digen. „Dat is het eerste doel", zegt de praatgrage Belg, die voor het tweede jaar de super visie heeft over de Oranjeploeg. „Ik geloof dat we een kans heb ben. Onze grootste concurrenten zijn Israël, Frankrijk, Oost- Duitsland en waarschijnlijk Oos tenrijk. De Israëli's hebben in tegenstelling tot de laatste jaren niet twee. maar vier Amerika nen. En dat maakt, dat hebben we in de Nederlandse competi Verdienstelijk tie kunnen zien, toch wel aan zienlijk verschil. Van de Fran- Het nationale team heeft met het sen valt altijd moeilijk te voor- oog op „Wenen" een drietal spellen hoe sterk ze zijn, maar toernooien gespeeld. De Indruk meestal komen ze in dit soort die de selectie van René Mol toernooien goed voor de dag. daarin maakte mag verdienste- Oost-Duitsland is een apart ge- lijk worden genoemd, val. De spelers komen sterk ge- „In Bremerhafen", vertelt Mol. motiveerd aan de start, want zij „hebben we gewonnen. Daarna ke Vlaming, is tevreden over de voorbereiding van zijn spelers op het Weense toernooi. „Binnen de mogelijkheden in Ne derland is alles nog behoorlijk verlopen. Je kunt natuurlijk geen vergelijking maken met de Oosteuropese landen, want daar gaat een nationale selectie we kenlang in een trainingskamp. De voorbereiding op dergelijke kampioenschappen is daardoor vrijwel ideaal. Maar dat is alle maal bekend. In Nederland is dat niet te realiseren. Daar moet je mee leren leven. De Fransen hebben evenals wij niet veel aan de voorbereiding kun nen doen. Misschien dat daar dan de mogelijkheden voor ons liggen". De Belgische coach van het Nederlandse basketballteam, René Mol zal in de voorronde van het Euro pees kampioenschap eerst en vooral streven naar het bereiken van een van de eerste drie plaatsen. strijden voor de laatste kans om als „elitesporters" te worden aangemerkt. Als ze in Wenen falen kunnen ze in de toekomst geen aanspraak meer maken op staatssubsidie. Het spreekt van zelf dat ze juist door deze om zijn we in Cluj als vierde geëin digd. In dat toernooi wonnen we van Oost Duitsland, maar ver speelden vier punten tegen Hon garije, omdat we niet volledig in het veld konden komen. We eindigden als vierde. Daarna hebben we nog deelgenomen aan een toernooi m Antibes. Daarin waren de resultaten niet zo bést, maar we hebben daar doelbewust het accent gelegd op de training. Veel jongere spe lers kregen een kans en dat gaat natuurlijk ten koste van de resultaten. Over het algemeen genomen ben ik echter tevre den. Er is na die toernooien nog één centrale training in een weekend geweest en daarin bleek dat de mentale gesteld heid uitstekend was. De spelers hebben veel ambitie en dat is een goed uitgangspunt. Om de hele voorbereiding af te ronden had ik graag nog twee weekends de spelers bij elkaar gehad, maar dat bleek niet te realise- Positief volgens René Mol, een positieve invloed op het spelniveau van d=! Nederlandse spelers gehad. „Maar", oordeelt de Belg, „als dat niet gepaard gaat met inter nationaal contact is het effect niet optimaal". „Vooral in verdedigend opzicht schiet het Nederlands team nog tekort. Daar moet nog veel aan verbeterd worden- Hoofdoorzaak van dit „gebrek" is de nog steeds niet voldoende individue le techniek van de Nederlandse basketballers. Vergeleken met bijvoorbeeld de Belgen moet het te veel van het teamverband komen. Daarin ontwikkelt men zo'n grootste kracht. Maar het leidt wel tot stoornissen als de spelers individueel niet de ver eiste klasse halen. Daardoor wordt er niet georganiseerd ge noeg gespeeld". De oorzaken voor deze gebreken zijn door René Mol snel aan te wijzen. „In het verleden", zegt hij, „is er te weinig aandacht besteed aan dit aspect. Het ac cent bij de trainingen ligt te veel op het ploegverband. Daar zie je nu de konsekwenties van". „Het is bijna ondoenlijk, zo niet onmogelijk oudere spelers om te scholen. In het team zit ten spelers als Sikking, Boot, Kales, Smit en nog enkelen. Die zijn niet meer om te vormen. Je moet met ze spelen zoals zij dat al jarenlang doen. Maar basketbal is in Nederland nog steeds een sport in opkomst. De jongere spelers zijn graag be reid om het anders te doen. De ideale leeftijd van een basket baller ligt tussen de 26 en 28 jaar. We hebben nog een be hoorlijk aantal spelers dat jon ger is. zodat het nationale team nog alle toekomst heeft". FRANK WERKMAN. 'ISLA De Nederlander Cees van Grieken, winnaar van de sterrit in 1970, heeft na de eerste dag de lei ding in de algemene rang schikking van de 23ste Tul penrally. Met co-equiper Wiedenhoff was hij de snelste in de eerste klasse- mentproeven. M in de beginfase van de rit deed zich een kleine sensatie voor. Gisteren moest een van' de grootste favorieten voor de eindzege de strijd al staken. Motorpech dwong de talentvolle Pool Krzysetof Komernicki zijn wagen aan de kant te zetten. bü^Tot de uitvallers behoorde op dat moment o.m. de Nederlander Lutkemeijer, die al na 200 kilo meter door motorpech werd uit- iyk-Franken raakte van de weg. De Eindhovenaar Eine werd kansloos tengevolge van een defecte versnellingbak. Efn trieste ervaring deed in de eerste nacht het echtpaar Van Beusekom op. De combinatie uit Beusichem zag zijn snelheids drift vergaan na een botsing met een overstekend hert. De rijders kwamen met de schrik vrij. Het hert verloor het leven en de Lancia 1600 hf werd dusdanig beschadigd dat aan verder rij den niet te denken viel. Niet alleen de deelnemers hadden vanaf het eerste uur af proble men, ook de wedstrijdleiding op Schiphol werd direct al op de proef gesteld. Tot veler verba zing behoorde tot de na-inschrij- vers de Valkenswaardse combi natie Jonkers—De Jongen. Zelfs een ervaren rot als Cees Rijshouwer moest er de boeken op naslaan of de Internationale Automobiel Federatie hem, „diesel" welhad gehomolo- cees van Grieken en zijn co-óquipier Rob Wiedenhoff geerd. Dat bleek inderdaad het karavaan thans aan. geval. Wel rest de vraag wat een deelnemen met een trage Teneinde de twintig deelnemers alle hoop te ontnemen, heeft het kilometer te bekorten en een ex- dieselauto zoekt in een veld van aan de nationale rally in de wedstrijdcomité besloten voor tra rust van anderhalf uur in snel optrekkende raspaardjes. tweede nacht niet bij voorbaat deze groep het parcours met 76 het schema op te nemen. de start van de Tulpenrally. Zij voeren de CASTELLON DE LA PLANA Eddy Merckx is niet van plan de eind zege in de Ronde van Spanje een van de weinige palmares die hem nog ontbreekt uit handen te geven. Hoewel hij in de algemene rangschikking vooralsnog ge noegen neemt met de tweede plaats achter José Pesarro- dono controleert hij het hele gebeuren. Hij won de sprints op twee cols en nam een premiespring voor zijn reke ning. Maar aan net eind van de etappe van Playa de Far- nals naar Castellon. door heuvelachtig gebied met drie cols, was het een sprinter die zegevierde: d er.ige Ne derlander Gerben Karstens, die daarmee zijn derde etap pe-zege behaalde. Merckx ging het snelst naar boven bij de zes kilometer lange klim van de Col de la Eslida en won ook op de Col de a Basa. Voor het overige stond hij geen enkele tege naanval toe. Op enkele 'kilo meters van Castellon maakte Karstens zich los om vervol gens nog juist een meter verwchil met de achtervol gers over te houden bij de eindstreep. Karstens verbeterde zijn lei dende positie in het punten klassement. Hij heeft nu 126 puntent egen Perurena 92. De uitslag van de zevende etappe: 1. Gerben Karstens (Ned) 4.31.22 (met bonificatie 4.31.02) over 165 km; 2. Roger Swerts (Eelg) 4.31.22 (met bonificatie 4.31.12) Voor de derde maal kon Gerben Karstens de in de Ronde van Spanje zijn arm juichend in de hoogte steken. De zevende etappe was ook een prooi voor de Nederlander die bijzonder sterk rijdt. i 80.26.21: 5. Perurena (Sp) 4.31.22 li. ;r In dezelfde tijd o.n. Tor tel (Belg.) 30.26.03 He Porur sukcr (Hel|!) Het algen Merckx' 80.26.31; G. Swerts 30,26.35; Ocann (Sp) 30.26.36; s. Unurca (Sp) 30.26.47; 9. Thevenct (Fr) 30.26.52: 10. Torre* 30.26.53; 11. Van Sprlngcl 30 27 03. WENEN Hoeveel talent de achttienjarige Brabander Christ vain der Smissen ook heeft, aan de internaitionale biljart top is hij nog lang niet toe. Dat bleek overdui delijk op de eerste dag van het Europees kampioen schap bandstoten in We nen. Tegen de trage Oostenrijker Weingartner kon de bij de inter nationale senioren debuterende Nederlandse kampioen zich nog, zij het zeer moeizaam, handha ven, maar in de Spanjaard Gal- vez had Van der Smissen al zijn meester gevonden. De Braban der ging mentaal k.o. door de zware carotte van de routinier Galvez, die was getergd door een, overigens volkomen norma le. nederlaag tegen de Belg Boulanger. Hij had de bedoeling de Nederlandse benjamin een lesje te geven. Het werd meer: een gevoelige afstraffing. De machthebbers in het toernooi waren na de eerste dag al be kend. De Belgische titelverdedi ger Ludo Dielis en zijn landge noot Laurent Boulanger bleven als enigen ongeslagen. uitslagen: .Velngartner (Oost) 143 v.d. Smissen (Ncd) 200 Boulanger (Big) 200 23 37 8.69 Galvez (Sp) 114 23 29 v.d. Smlss h».. iiIk. gem 1. Dlelis 2. Boulanger 200 14 48 14.28 155 19 44 8 15 200 19 67 10.52 Ion (re*p, punten. [STERDAM De 75-jari- ge Amsterdamse wielerver eniging 'Olympia' brengt in zijn 22ste internationale Ronde van Nederland 52 buitenlandse amateurwiel renners aan de start, 8 van de 12 geïnviteerde landen hebben positief gereageerd op het verzoek van 10 tot Nederlands grootste wieler- Nederlands grootste wiele- evenement. België, Dene marken, Italië, Polen, Tsje- cho Slowakije, West-Duits- land, Zqitserland en Enge land, Zwitserland en Enge- zes renners. Daarnaast rij den twee Nieuwzeelanders (Bridon en Banker), een Australiër (Sefton) en een Engelsman (Thomas) in Nederlandse ploegen. ede door de concurrentie van de Vredeskcers. die in dezelfde pe riode wordt gehouden, zulien Frankrijk, Noorwegen en Zwe den en dc vorig jaar sterk voor l gekomen renners uit Rusland, net Zijn vertegenwoor- Midde|infei jeidcr van Olympic's Tour: ,.Dan schaffen we volgend jaar zelf een fotofinishappara- tuur aan". het parkoers van ruim 1150 km, bestaande uit twee persoon lijke tijdritten, een ploegentijd- sers (onder leiding van Rudi Al- kan het dan dc karavaan nog tig) Weiss en Oleknavicius. de erg moeilijk maken cn de be- Belg Lannoo en de Italianen slissing tot in de laatst© kilomc- Pak en Zanoni. ters uitstellen. Permissie Ondanks de moeilijkheden van vo rig jaar. toen het verkeer in Amsterdam op dc dag van de stan uren lang in de knoop was, hebben de organisatoren weer permissie gekregen op 11 mei op het Rembrandtsplein de ceremoniële start te houden. Een dag eerder is het eerste klassement dan al tot stand ge komen in de proloog, een indivi duelf tijdrit ov»r 13 km in Mij drecht. Na de etappeplaatsen Dongen en Ulestraten volgen de bergrit door Zuid Limburg naar Bruns- sun en het dagtraject naar Bla de!. Teneinde de oversteek over de grote rivieren te vergemakkelij ken en de verkeersknooppunten op de bruggen te om !-n. maakt de karavaan van Bladel een geneutralieerde naar Didam en de slotetappe naar Amsterdam. Teneinde de koer. langer jper." te houden, is dit jaar de laatste etappe ge programmeerd langs de IJssel- meerdijk. Een zuidwesten wind Te duur De begroting van rond 150.000 gul den is rond, maar de eis van een Zwitserse uurwerkfabrikant on. 7000 gulden te betalen ten- cir.dc de foto-finishinstallatic te krijgen, drukt tc zwaar op het buoget en is niet te verwezenlij ken. Er zal getracht worden op een andere manier die appara tuur te verkrijgen, die een eer lijke uitslag waarborgt. „Zou", voegde algemeen leider Joop Middelink eraan toe, „de KNWU niet besluiten om voor volgend jaar een foto-finishap- paratuur aan te schaffen, dan zal Olympia d-f zelf doen ten- eindee de zekerheid te hebben voor de volgende ronde". De prijzenpot bestaat, behalve uit talrijke prijzen in natura, uit een bedrag van bijna 22.000 gul den. Voor het eerst dit janr heeft de Ronde een combinatie klassement waarvoor gelden de plaatsen in het algemeen punten- cn spriniersklussement. Het aan tal premiesprints is met 't oog daarop verdubbeld en gebracht op twee per etappe, waaruit steeds vijf renners zullen wor den geklasseerd. Piet Fransen (links): eind van carrière. GRONINGEN De oud ste voetballer in het be taalde voetbal, Piet Fransen, stopt ann het eind van het seizoen. Fransen, die op 5 Ju'i 37 ;.r wordt, is zijr -or '.r 'O baan begonnen bi) Veioci Op 21-jarige leeftijd stupie hij in 1957 over naar GVAV, als semi-prof. Acht jaar later werd Fransen, die toen reeds viermaal het oranjeshirt had gedragen, als full-prof gecontracteerd door Fcyenooril. Hij speelde ruim anderhalf jaar in dc Rotterdamse club en kwam in die periode nog tweemaal uit voor het nationale elftal. Het noorden bleef echter trekken, vooral bij zijn vrouw, waardoor Fransen In 1987 bij h t, inmiddels ge vormde. FC Groningen, te recht kwam. Door I C Gre irren ral een af- scheidsv.-cdstri'd vro Het Fransen worden gecreëerd, waarvoor e cr.iui.i rog r.iet v..* 5 - 'r lijtt In «Te be doeling rsen later aan te stellen als beheerder van het te houwen restaurant bij het Groningse Sportpark.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19