Pax Christi vijf jaar op zoek naar vredeshouding India wil steun aan missie gaan controleren KORTE METTEN Theologische hogeschool blij met erkenning Nog steeds verzet tegen Frans stuk over joden LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 MEI 1973 Hoe kan het vredewerk beter doorkomen? Deze vraag stelt de katholieke vredesbeweging Pax Christi, nu de Nederland se afdeling haar zilveren jubi leum viert. Om deze vraag te kunnen beantwoorden lanceert Pax Christi een vijfjarenplan, genaamd „voor alle zeker heid". De beweging wil hierdoor meer inzicht krijgen op de houdingen motieven en structu ren die zitten achter het al dan niet hebben van belangstelling voor de vragen van oorlog en vrede. Ook wil de beweging onderzoeken of en hoe men blijvend invloed kan uitoefenen op deze houdingen, zodat er meer betrokkenheid ontstaat op de internationale proble men. Omdat deze houdingen en ver anderingsprocessen volgens de vredesbeweging, allen te ma ken hebben met gevoelens van hunkering naar zekerheid, vei ligheid en geborgenheid is als voorlopige werktitel gekozen „voor alle zekerheid". Het plan is nog niet uitge werkt. Pax Christi legt het idee voor aan alle geïnteres seerden vooral aan verwan te organisaties om het met hen vorm te geven. In het uit gangspunt voor dit vijfjaren plan legt Pax Christi de vraag voor waarom het komt dat er zo weinig is dat werkelijk aan spreekt. Hoe komt het dat men zo slecht „iemand ergens warm voor krijgen kan", dat men liever schijnt „te blijven zitten waar men zit", dat „vrede wel aardig is maar dat je toch altijd ruzie blijft hou den". Al deze vragen moeten volgens de vredesbeweging al lereerst dichtbij huis gesteld worden.' Pax Christi wil dit onderzoek instellen met andere organisa ties die ook moeite hebben om de afstand tussen top en basis te overbruggen. Daartoe zijn en worden kontakten gelegd met Interkerkelijk Vredesbe raad, het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, het Vredesberaad, Kerk en Wereld, medewerkers aan polemologi- sche instituten en het NKV. Het provinciaal kapittel der paters dominicanen heeft een nieuw bestuur voor de orde in Nederland gekozen. Tot opvol ger van de huidige provinciaal, pater drs. E. H. J. van Waes- berge, die deze functie twaalf jaar heeft bekleed, werd pater VI. G. A. Vijverberg gekozen. Tot co-provinciaals werden ge kozen pater E. J. M. Robben uit Nijmegen en pater J. H. L. Kuhlmann uit Leeuwarden. ft De oude Stint-Nicolaaskerk te Ermelo is na een restaura tieperiode van drie jaar weer in gebruik genomen. De kerk dateert uit het begin van de elfde eeuw en is een van de oudste kerken van de Veluwe. De hervormde gemeente heeft ter herinnering een legpenning laten slaan. ft Over enkele weken zal In het Vatikaan een modern res taurant voor toeristen worden geopend. Het is het eerste in het Vaticaan. Het komt tussen de tuinen en de musea. De be zoekers kijken vanaf het ruime terras behalve op de Vaticaan se tuinen ook uit op de koepel van de Sint Pieter. Het restau rant wordt ingericht volgens de modernste technische eisen. Met zelfbediening, ft Ondanks de kerkelijke toe stemming wil zeventig procent van de vrouwen van Columbia liever geen communie uitrei ken tijdens de eucharistievie ring. Zij zouden het wel doen als de kerk het uitdrukkelijk vroeg. De voornaamste reden voor hun gereserveerde hou ding is het feit, dat een vrouw op de altaartreden teveel de aandacht zou kunnen trekken, letgeen zou kunnen leiden tot oneerbiedige opmerkingen van de mannen. ft Op 10 mei begint in Zagreb een politiek proces tegen de katholieke journalist Zivko Kustic. Tegen hem is de be schuldiging ingebracht, dat hij leugenachtige berichten heeft verspreid via zijn blad „Glas Konzila". (De Stem van het Concilie). De hoogste straf hiervoor is een jaar. ft Naar de mening van paus Paulus wordt de sport van dag tot dag noodzakelijker, zo heeft hij gezegd tot het inter nationaal katholiek verbond voor lichamelijke opvoeding en sport. Hij zag het belang voor al voor het geestelijk en licha melijk evenwicht van de men sen, voor de besteding van de vrije tijd en de maatschappe lijke betrekkingen. Hij wees evenwel sterallures en over dreven neo-nationalisme van de hand. ft De regering van Chili is be reid het project, dat beoogt het onderwijs via eenheidsscholen te geven, op te schorten om een breed, democratisch en constructief debat over het thema mogelijk te maken. De aartsbisschop van Santiago, kardinaal Silva Henriques had president Allende persoonlijk hierover aangesproken. Het episcopaat vreesde, dat het on derwijs eenzijdig op de pro- duktie zou worden gericht, met verwaarlozing van de geloofs- opoveding. De theologische hogescholen zijn verheugd dat de Tweede Kamer het wetsontwerp heeft goedgekeurd waardoor voor hen de mogelijkheid wordt ge opend dat hun graden en ge tuigschriften worden erkend. Het gaat hier om de gerefor meerde theologische hogescho len in Kampen en de christelij ke theologische hogeschool in Apeldoorn, alsmede om de r.k. theologische opleidingen in Amsterdam, Heerlen, Tilburg en Utrecht. Tot nu toe zijn alleen de facul teit der godgeleerdheid van de vrije universiteit in Amster dam en de theologische facul teit van de katholieke universi teit Nijmegen als wetenschap pelijke theologische instellingen door het rijk erkend. Als de officiële erkenning een maal een feit is, komt de des betreffende hogeschool recht streeks voor subsidie in aan merking. Tot nu toe ontvangen de meeste niet-erkende theolo gische hogescholen gezamen lijk een subsidiebedrag, dat zij onderling verdelen op basis van het aantal studenten. Veertig in Libanon werkende jezuieten van diverse nationali teiten hebben in een verklaring het Franse bisschoppelijke do cument over de verhouding tussen christenen en joden van de hand gewezen. Zij achten het verwarringwek kend, wanneer men spreekt van de terugkeer van de joden naar Palestina zonder dat men oog heeft voor de politieke kant van deze zaak. In hun verklaring merken de jezuieten voorts op, dat het Franse document het anti-zio- nisme veroordeelt. Volgens hen is het anti-zionisme echter een toegestane politieke keuze, ter wijl daarentegen het antisemi tisme door de kerk veroor deeld is. Intussen wil het Vaticaan nog steeds niet officieel reageren op het Franse document en op de vele verontwaardigde Ara bische reakties. De auteurs van het Franse bisschoppelijke document onderstrepen, dat de erkenning van het recht van het joodse volk op een eigen staat geen uitsluiting van de rechten van het Palestijnse volk inhoudt. De bisschoppen van India heb ben voor hun vergadering in mei twee moeilijke punten op hun agenda staan, namelijk liet probleem van de buiten landse missionarissen voor wie het steeds moeilijker wordt verblijfsvergunningen te krij gen en het probleem van de fondsen uit het buitenland. Wat dat laatste betreft: binnen de regering is er een groep, die krachtige maatregelen wil om die buitenlandse hulp aan banden te leggen. De regering als geheel is géén tegenstander van die hulp, zolang zij maar weet waarvoor de fondsen be stemd zijn en hoe zij worden gebruikt. De bedoeling is dan ook bin nenkort bij het Indiase parle ment een wetsvoorstel in te dienen om controle uit te oefe nen op de fondsen, die missio narissen en zendelingen uit het buitenland ontvangen. Het zou gaan om een kleine tweehon derd miljoen gulden. Hoewel een gemengde commis sie van katholieken en protes tanten het kan billijken, dat regelend wordt opgetreden te genover buitenlandse fondsen met het oog op de souvereini- teit van India, heeft men ook uiting gegeven aan de bezorgd heid, dat de wet zou kunnen worden aangegrepen om het werk der kerken aan banden te leggen. Men wijst erop, dat alle activiteiten iedereen ten goede komen, ongeacht kaste, geloof, ras of sociale standing. Van de 8 bisdommen worden er 6 door Indiërs geleidt; 787 van de 8.221 priesters, 270 van de 2.272 broeders en 1.934 van de 33.595 zusters zijn afkom stig uit het buitenland. Het to taal aantal katholieken is nu AFLEVERING 110 Luitenant Tony Briggs van de Roayl Navy was officieel 'ergens in Enge land' gestationeerd. Iets meer nauw keurig, ergens aan de zuidkust. Zijn schip, een omgebouwde trawler, wachtte evenals hij, op de invasie in het door de vijand bezett? Noord- Franktijk. Evenals duizenden ande re mannen van de marine, wist Tony dat D-day niet ver meer ws; nog een paar dagen, een week hoog stens. De voorbereidingen waren zo ver gevorderd, dat het wel zeer spoedig moest zijn. De Duitse verdedigers aan de overkant van het Kanaal wisten het ook. Ofschoon de ge heimhouding nog nooit zo strikt was ge weest. Sefton schreef aan Tony 'c/o G. P. O. Home Forces', om te vragen waar hij was, maar Tony antwoordde: „Sorry va der, dat mogen we niet zeggen. De marine is daar erg streng in'. Uiteindelijk vernam hij het uit een andere bron. Het was de marine zelf, die Sefton meedeelde waarheen hij moest komen: met spoed, als Tony's naaste bloedver want. Tony was, zelfs zonder zijn fraaie uniform, een knappe jonge man. De meisjes waren weg van hem, een verschijnsel dat Tony nauwelijks raakte. Barbara woonde in het dorp, 'ergens aan de zuidkust'. Toen ze met Tony in de duinen zat, onvermijdelijk pratend over 'als de oorlog voorbij zou zijn', zagen ze een paar tje van middelbare leeftijd, hand in hand Dy Briggi, officier bij de Engelse wandelen, dichtbij 'n met prikkeldraad afge sloten zandstrook. Ze wandelden als teena gers langs de bordjes 'Mijnenveld ver boden toegang'. De dood en verderf bren gende mijnen waren er begraven toen, na Duinkerken, een invasie in tegengestelde richting dreigde; een dreiging die werd op geheven toen Churchill de betrekkelijk wei nige piloten onsterfelijk maakte die de Duitse bommenwerpers en jachteskaders terugsloegen tot ze het uiteindelijk opga ven; een opluchting voor het eiland. Barbara vertelde hem, dat het hele dorp de geschiedenis van dat paartje kende. De slanke man met het witte haar was een gepensioneerd kapitein, te oud om zelfs voor een post aan de wal door de marine te worden opgeroepen. De knappe, enige jaren jongere vrouw was de vrouw van een 'plaatselijke hoge ome' (zoals Barbara het uitdrukte), in octieve dienst in het Ver re Oosten. ,Ik heb hem sinds het begin van de oorlog niet gezien'. Het leek een kleine oorlogsromance. Twee eenzame mensen die elkaar hadden gevon den. ,Als de oorlog voorbij is' zullen ze el kaar nooit meer zien Plotseling sprong Tony verschrikt op. De ka pitein drukte het prikkeldraad omlaag, om zijn dame gelegenheid te geven, op het ter rein te stappen, waar de dodelijke mijnen onzichtbaar waren begraven. Tony schreeuwde: ,Hé! Jullie mogen daar niet komen! Barbara zei, al even bezorgd: ,Ze weten vast wat ze doen'. Ze wisten het inderdaad. Ze liepen opzette lijk, gearmd en hun handen ineengeklemd, het mijnenveld op, hun voeten vast en ste vig neerzettend, alsof ze hoopten op een explosie onder hen. Tony rende luid schreeuwend in hun richting. ,Kom terug! Ze keken eenmaal over hun schouders naar hem en negeerden toen zijn ge schreeuw. Barbara rende Tony achterna, maar ze was een paar meter achter hem toen hij het prikkeldraad bereikte. Hij sprong er over heen op de plaats waar het paar er onder-» door was gekropen. ,Tony, kom terug! Je zult een ongeluk krij gen! Maar Tony liep door, zorgvuldig zijn voeten in de voetsporen in het zand zettend, in de hoop daarmee te voorkomen dat hij zelf in stukken zou worden gescheurd. Hij had dat meer dan eens zien gebeuren; hij wist wat een landmijn met zijn slachtoffer kon doen. Barbara bleef als versteend staan, terwijl Tony geleidelijk de twee mensen op het mijnenveld inhaalde, die zijn ge schreeuw nog steeds negeerden. De explosie dreigde haar trommelvliezen te doen scheuren en wierp haar achterover op de grond. Toen ze zich voldoende had hersteld om naar de rookwolk te kijken, zag ze Tony's roerloze lichaam in zijn ver scheurde uniform als een hoop zand op de grond liggen. Het tragische minnende paar was ergens onzichtbaar in de rook; als er tenminste nog iets van hen over was. Tony had, behalve een aantal lichtere ver wondingen, een ernstige verwonding aan zijn been opgelopen. Op zijn hospitaalbed liggend zei hij tegen Barbara, dat D-Day voor hem niet doorging. Zij vertelde hem van de rouw in het dorp. Van twee stille, af zonderlijke begrafnissen. Een vrouw van wie Barbara meende dat het de weduwe van de gepensioneede kapitein was, had er één van bijgewoond. De 'hoge ome' was voor de andere van het Verre Oosten te ruggevlogen. Barbara was benieuwd of ze elkaar hadden ontmoet. Zouden ze elkan ders verdriet kennen? Zou dat hun enige troost geven? Of zou het er nog erger door zijn geworden? Tony dacht aan die noodlottige dag; ze waren gestorven voor iets dat meer was dan een 'kleine oorlogsro mance'. Leidse agenda Maandag 7 mei LAK Theater 20.00 „Land te koop" door Surinaamse cabaretgroep. 19.00 en 21.15 uur en zondag ex- Bioscopentra voorstelling om 16.45 uur. Lido: „Turks Fruit". (18 jr). Da- ™a"on:n and ®eSS"' gelijks 14.30, 19 en 21.15 uur en (a )-_ Dagelijks 14.30, 19.00 en zondag extra voorstelling 16.45 uur. Luxor: „De vier vuisten de lucht Studio: „Roma", (18 jr). Dage zondag extra voorstelling om 16.45 uur. Rex: „De Liefdes van Greta", (18 jr). Dagelijks 14.30, 19.00 c-n 21.15 uur en zondag 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Vr/za. nacht voorstelling 23.30: „De ketting- gangers bende", (18 jr). (14 jr). Dagelijks 14.30, lijks 14.30, 19.00 en 21.15 uur en Camera: Geen opgave ontvangen. Markten Coop. Veluwse Eierveiling Aan voer: 2.483.530 stuks, volgens de veiling 1.503.980 stuks. Stem ming: redelijk. Prijzen (in gul dens per 100 stuks): eieren van 50-51 gram 11,23-11.48; 55-56 gram 13,31-13,63; 60-61 gram 14,26-14,67; 65-66 gram 14,67- 15,46. Eierveiling Aanvoer: 1.518.010 stuks. Stemming: rede lijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 47-48 gram 10,42; 56-57 gram 13,62; 61-62 gram 14,45; 66-67 gram 4,80. Eiermarkt Aanvoer: ca. 2.000.000 stuks. Handel: redelijk. Eieren van 50 gram 11,30-14,25 per 100 stuks, kg-prijs; 2,26- 2,46; 59-64 gram 14.50-15,10 per 100 stuks, kg-prijs 2,46-2,36; 65- 69 gram 15,35-15.75 per 100 stuks, kg-prijs 2,36-2.28; witte eieren 0»0,1,00 per 100 stuks la ger. voer 4528, runderen 1215, vette kalveren 8, graskalveren 99, nuchtere kalveren 1303, schapen 362, lammeren 209, varkens bo ven 100 kg 303, biggen 683, bok ken en geiten 20, slachtrunderen 775. Prijzen (in guldens per kg): slachtkoeien gesl. gew. 6,00-6,25 (extra kwal.) 5,70-6,00 (le kwal.) 5,40-5,70 (2e kwal.) 5,00-5,40 (3e kwal.); stieren gesl. gew. 6,35-6,80; worstkoeien gesl. gew. 5,00-5,20; vette kalve ren lev. gew. 5,00-5,85; nuchtere kalveren lev. gew. 1,30-1,70; slachtzeugen lev. gew. 2,80-2,87 (extra kwal.) 2,77-2,82 (le kwal.) 2,72-2,77 (2e kwal.) 2,57- 2,67 (3e kwal.); slachtvarkens lev. gew. 3,07-3,12 (extra kwal.) 3,02-3,07 (le kwal.) 2,97-3,02 (2e kwal.) 2,92-2,97 (3e kwal.); (in guldens per stuks): melk- en kalfkoeien 1800-2100; kalfvaar- zen 1270-1580; vare koeien 960- 1265; pinken 825-1275; stieren 1400-2250; graskalveren 635-865; nuchtere kalveren 30-70; nuchte re kalveren voor fok en meste- rij 200-400; vette schapen 140- 215; vette lammeren 200-260; weide-lammeren 120-145; zuig- lammeren 150-185; drachtige varkens 500-750; schrammen 120-160; biggen 90-130; geiten 20-75. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrunderen ma tig -— even lager, mrtk- en kalf koeien rustig even lager, jongvee vlug ruim prijshou dend, vette kalveren vlug even hoger, nuchtere kalveren flauw prijshoudend, nuchtere kalveren v.d. fok en mesterij flauw lager, schapen willig vast, lammeren willig vast, varkens redelijk even lager, schrammen en biggen willig even hoger, geiten wil lig niet geheel prijshoudend. Kaasmarkt Gouda (3 mei) Aanvoer: 12 partijen. Prijzen (in guldens per k8): 4,36-4,60. Handel: zeer flauw. Marktberichten. Koelofarendhvecn, Bloemenveiling 3 mei 1073. Anjers 29—54, Rozen Gnrnette. Cnrel, Marimba, Riswltha, Zorlna, Molrea 26—35. Sonla 39—65, Ylona 56- Promlnenl. Carina. Spanish f Esther Ofarlm 33—42. Belinda. I cilia 39—19, Lelies 49—75. Gei 42—43. Vlollei 36. Aisiroeme i.i' 1,301.S5. Free: 3,30, Lathyrus 1,30-2,55. schoon 1,30—1.80. Anemc. 1,30, Tulpen 60—2,35, Idem eenb gesneden 3269, Narcissen 00 per bos.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18