„Van controverse is beslist geen sprake" Mansveld niet Den tegen Bosch Nederland winst Davis op voor Cup TEXAS EN DHB GAAN SAMEN „SPORTIN V ALIDE" NIELS HOLMSTRÖM SCOORT EROP LOS Handbalvoorzitter Rien Maas: Ronde van I Capitol Ajax gaat niet naar 3 Mexico Uitgebreide programma's op Duindigt en Alkmaar VRIJDAG 4 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG - Rien Maas, de voorzitter van de afde ling Den Haag van hetNe- derlands Handbal Verbond, is het beu, meer dan beu. De in een steeds hogere frequentie circulerende be richten over een weer op laaiende controverse tus sen de Haagse en West- landse handbalverenigin gen zaaiden in brede kring ernstige onrust. Gevolgen bleven niet uit. Al spoedig vlogen de beschuldigingen spits gedreven- Het werd Rien Maas allemaal te veel, wat blijkt als hij verzucht: „Ik wil maar een ding, en dat is dat het in de afdeling zo snel mogelijk weer rustig wordt." Inkele momenten wacht Rien Maas af. terwijl hij zijn mede bestuursleden Tineke Nuysens, Ab de Vos en Frans v. d. Lin den aankijkt. „Er is helemaal geen sprake van enige contro verse", gaat hij verder, „ook niet, zoals is gesteld, van we derzijdse jaloezie en gebrek aan informatie. Vorige week is de voorzitters-regiovergédering ge houden. Als een van de West- lanase verenigingen klachten had gehad over het technische be leid dan was dat het moment om het aan de orde te stellen. Niemand heeft echter een nega- •i tief geluid laten horen. Ook is het niet waar dat de heer Zui- «i derwijk kwaad uit de vergade ring is weggelopen. In het begin van de avond had hij mij en de werk van de technische com missie. Rien Maas legt uit: „Om de zaak goed te kunnen begrijpen, moeten we helemaal naar het begin teruggaan. Na het debacle in Spanje zag het hoofdbestuur van het NHV in dat men zo niet op de goede weg was. Daarom werd beslo ten in het vervolg veel meer geld en tijd te gaan besteden aan de zogenaamde onderlaag. Daartoe werd de zestien afdelin gen verzocht uit te zien naar spelers met meer dan normale capaciteiten. Uit de afdelings teams zou d;%n een verdere se lectie kunnen worden gemaakt voor de regioploegen, waaruit dan, weer een stapje verder, een nationaal B-team te voor schijn zal moeten komen, De heer Rien Maas voor het afdelingsbureau van het NHV. Binnen kort zal het bureau uitgebreid worden wegens de enorme vlucht die de werkzaamheden hebben genomen. heer V. d. Linden al in kennis De afdeling Den Haag ging snel gesteld van het feit dat hij he laas wegens bepaalde omstan digheden niet langer dan tot handbaltrainers Hoops en Stam. In een later stadium werd door deze twee heren én door nog acht clubtrainers een selectie gemaakt voor een afvaardiging voor het regioteam. Wat gesug gereerd is, dat iemand door kon gaan alleen om het feit dat de clubtrainer selecteerde, is uit de lucht gegrepen. Dit wil ik zeer het werk. Uit de verenigin- duidelijk stellen." gen in het rayon werden veertig Een ander punt waar grote ondui- kandidaten geselecteerd. Rien delijkheid over heerste, was de Maas: „Deze groep ging aan preciese gang van zaken om- het werk onder leiding van de trent het spelen c.q. uitstellen ook fel bij de bond geprotes teerd." Dan zwijgt Rien Maas, neemt een slokje van zijn thee en kijkt de anderen weer aan. Hij heeft zijn hart gelucht en kan zijn gedach ten weer op andere dingen rich ten. „Ondanks het feit dat wij zeer weinig aan propaganda doen, ligt het ledenaantal in de afdeling Den Haag nu rond de 6500. Dat is een stijging van vijfhonderd in een jaar. Voor het grootste gedeelte bestaat deze aanwas uit jeugdige spe lers. Tot nu was het altijd zo, dat voordat de jeugd de zaal in ging de veldcompetitie voor do helft plus een was gespeeld. Na de winter bleek dat we, door de ledenwinst, weer een geheel nieuwe indeling moesten maken, waarbij het door de vele wijzi gingen onmogelijk was een idee te krijgen van de nieuwe krachtsverhoudingen. Automa tisch moesten dus nieuwe teams in de oude competitie Ingevoegd worden. Daarom is nu besloten door de jeugd in totaal drie competities te laten spelen: veld, zaal en weer veld." Financiële problemen waren ook niet onbekend. Door het dicht draaien van de „subsidiekraan" bij CRM zou oorspronkelijk op technisch werk besnoeid moeten worden. „Maar" zegt Rien Maas, „daar wilden wij niet aan. Door het verhogen van een aantal contri buties, die door de verenigingen als acceptabel werden vaard, kunnen wij nog zeker één jaar op eigen kracht door draaien." Een ander knelpunt vormde (na tuurlijk) de tendens om hoe lan ger hoe meer over te gaan van elf naar zevenhandbal. „Als be stuur staan wij nog steeds op het standpunt dat wij moeten doen wat de verenigingen wil len" stelt Rien Maas terecht. „Als blijkt dat veel clubs zeven handbal willen spelen, zullen wij er bij de gemeenten op aan moeten dringen dat er verharde velden komen. Diegenen, die voor zevenhandbal kiezen, moe ten echter ook goed de conse quentie overzien." ,De wedstrijd Velo-Hellas" legt Er zal wel haast gemaakt moeten Rien Maas uit, „was gepland voor 's middags vroeg. Op het zelfde tijdstip zou in Utrecht het duel Nederland-Polen worden gespeeld. Toen laste de bond als voorwedstrijd in Regio R'dam- Regio-A'dam. Er moesten plot seling spelers geteverd worden en dit had weer tot gevolg dat de wedstrijd naar 's morgens verplaatst werd. Wij hebben te gen deze gang van zaken dan worden, want nu een landelijke zevenhandbal-competitie is inge steld, komen van de kant Hermes en Hellas al geluiden dat men bang is dit seizoen de boot te missen. Niet onwaar schijnlijk, want als men inder daad nog twee jaar wacht, kon de aansluiting met de top wel eens heel erg, zo niet te, moei lijk worden. PAUL HOVIUS. (Van onze sportredactie) rotsDEN HAAG Morgen (Bevrij- dingsdag) zal de traditionele wjelerrronde van Capitol wor- stJe den gereden. \N.[)e wedstrijd staat onder leiding van de RRC Sparta, die deze j wielerrace voor de 26ste keer USB organiseert. 0e deelnemerslijst vermeldt vele bekende amateurwielrenners uit ten Tije, Edward Kroon, de ge- j broeders Kettenis en de West- 'andse wielrenner Janus van Tol. •De amateurs, die tachtig kilome ter rijden, zullen om 15.00 uur van start gaan. Het wielerpro- gramma begint met een race voor adspiranten over 25 km. j Aanvang 14.00 uur. hefl AMSTERDAM Ajax gaat niet de naar Mexico om als sparring ge- partner te fungeren voor het nan- i Mexicaanse nationale elftal. De f'" voorzitter van de Mexicaanse aarj voetbalbond, Jose Luis Perez twetj Noriega, had het bestuur van de d®n Amsterdamse club hierom ver zocht. Ajax-voorzitter Jaap van Praag: „Woensdagavond, na Nederland—Spanje, hebben we er over gepraat. Maar ik zie er geen gat in. We zouden in fe bruari 1974 een week of drie naar Mexico moeten gaan en zolang er nog geen winterstop is, valt daar niet aan te denken, want de competitie is dan in De» volle gang", dil ïe Promotie naar Res. Ie klas DEN H/4AG De strijd om twee plaatsen in de Res. Ie klasse gaat zondag verder. In het Zui derpark gaan ADO 3 en VUC duelleren, aanvang 14.00 uur Wint ADO, dan is de promotie een feit. Om de tweede promo tieplaats moeten VUC en Zwijn- drecht dan elkaar bestrijden. Kampioenschap van Afdeling lEN HAAG Op dinsdag 8 mei wordt het kampioenschap van de Haagse Voetbal Bond be twist tussen OSC en SVPTT. De eerste werd kampioen van de Hoofdklasse in het zondagvoet bal en SVPTT bij de zaterdag- voetballers. Deze beslissende 'ontmoeting wordt gespeeld op ïhet terrein van OSC (Vlamen- burg, Mariahoeve) en begint om 19.30 uur. DEN HAAG In de eredivi sie resteren nog slechts drie wedstrijden, maar in feite is de zaak al bekeken. Zondag kan Ajax het landskampioenschap beha len. De Amsterdammers moeten dan voor eigen pu bliek winnen van Sparta, terwijl Feyenoord in de Kuip een punt moet ver spelen aan FC Amsterdam. moest noodgedwongen op enkele plaatsen worden gewijzigd. Aan voerder Aad Mansveld danig geprikkeld door dat hij niet werd gekozen voor Oranje heeft tijdens de training van zijn club wat moeilijkheden ge maakt waardoor hij niet werd opgesteld tegen FC Den Bosch. Bovendien moest Thijs Wijn- gaarde (geblesseerd) vervangen worden. In de eerste lijn werd Kees Bregman vervangen, zodat Harald Berg weer in de spits speelt en Leen de Graaf op het middenveld. Of alles zo zal verlopen, dient af gewacht te worden, mede omdat Sparta dat met FC Twente B-elftal deelt-^ich'tot heUtfteiWe'ïS H« B"el"al «PW>t. morgenochtend weren. FC Den Bosch en Excel- staan in punten gelijk op de twee degradatieplaatsen en daarboven huist NAC met slechts twee punten voorsprong. De Bredanaars heben het op pa pier minder lastig dan FC Den Bosch, want de Brabanders krijgen bezoek van AZ'67, dat wat van slag is. FC Den Bosch zorgde afgelopen zondag voor enorme verrassing door FC B-elftal: Louwerens/Ardesch; een revanchewedstrijd tegen de reserves van Excelsior, die des tijds met 1—0 zegevierden in de eerste oefenpartij. Om 11 uui wordt begonnen. FC Den Haag: Thie; Kila, De Zoe^ te, Ouwehand, De Caluwé, Au- gustsson. Advocaat, De Graaf; Berg, Fuglset, Bres. Wisselspe lers: Louwerens» Bregman en Van Vliet. Van onze sportredactie HAARLEM Eredivisieclub Haarlem heeft met verbazing kennis genomen van hfct feit, dat Niels Christian Holmström woensdagavond een van de Uit blinkers was in het Deense elf tal, dat Tsjecho-Slowakije in een kwalificatieduel voor het wereldkampioenschap voetbal 1974 een gelijkspel van 1—1 af dwong. Holmstrom werd name lijk tijdens het seizoen 1970/71 door Nederlandse artsen wegens een knieblessure afgekeurd voor het bedrijven van topsport. De Deen, die van ADO was overge nomen als versterking van do aanval, kwam welgeteld één keer uit voor Haarlem, dat het zelfde seizoen als degradant ein digde. Henk Hut. de voorzitter van de sectie betaald voetbal in Haar lem: „Het is een merkwaardige zaak, maar we kunnen er niets tegen ondernemen. Holmström werd indertijd afgekeurd voor het betaalde voetbal en in Dene marken hebben ze geen profs, al zijn de Deense amateurs na tuurlijk niet te vergelijken met de onze." Niels Christian Holmström maak te dit seizoen een opmerkelijke jn Nederland werd Niels Holmström (foto) afgekeurd. In Denemarken come-bark in de Deense eerste divisie. Hij hielp zijn (oude en nieuwe) club KB Kopenhagen verschillende keren met schitte rende kopballen aan overwinnin gen en bleek ook weer te be schikken over het dodelijk schot, dat hem vóór zijn Neder landse periode de bijnaam „Torström" opleverde. In de wedstrijd tegen landskampioen Vejle scoorde Holmström zelfs binnen vijf minuten twee mag nifieke doelpunten en dat wa penfeit was voor de Oostenrijk se coach van het Deense elftal. Rudi Strittich mede aanleiding de afgeschreven vedette terug te halen in de nationale ploeg. Spektakelstuk Een keuze, die door de Deense fans werd toegejuicht, omdat Holmström er voor verantwoor delijk was geweest, dat in Ko penhagen de belangstelling plotsklaps weer was toegeno men, niet alleen vanwege zijn doelpunten, maar meer nog door zijn vrijpostige optreden tegenover de scheidsrechter bleek „Torström" een specta- kelstuk van de eerste orde te zijn. Een schutter van het kaliber Holmström (hij stond ongeveer twee jaar op non-actief) had Haarlem trouwens ook best kun nen gebruiken. Henk Hut: „Hij heeft zelfs geen contact met ons opgenomen toen hij weer kon spelen. Omdat hij niet was ver zekerd, betekende Holmström een behoorlijke verliespost. Al leen als hij ooit nog eens zou proberen in het buitenland aan de slag te komen, kunnen we misschien nog iets terugvan- gen." Omdat Holström pas 26 jaar is, zit die mogelijkheid er natuur lijk in. Haarlem zal daarom de verdere ontwikkelingen rond de Deense „sportinvalide" nauwlet tend blijven volgen. schittert hij in clubvoetbal en interland. Tel Aviv - Op de erste dag van de Davis Cupwedstrijd IsraelNederland in Tel Aviv hebben Jan Hordijk en de verrassend tot "tweede man" aangewezen Niek Fleury een voor sprong genomen van 2—0. Hordijk won van Joshua Shalem met 6—1, 6—0, 6—2 en Fleury versloeg Ronny Lerner met 6 1, 6—4, 9—7. Bij winst van het totale duel ont moet Nederland in de volgende ronde Roemenië. Voor ons land zal dan Okker uitkomen. In het damestoernooi om de Fede ration Cup heeft Nederland, na winst op Frankrijk en Denemar ken. in Bad Homburg in de kwartfinales met 3—0 verloren van bekerhouder Zuid Afrika. Marijke Schaar verloor met 6— 3. 6—3 van Pat Prctorius, Tru dy Walhof-Tine Zwaan moest de meerdere erkennen in het duo Pretorius-Lana Kloss met 64. 6—0. West Duitsland versloeg het team van de Verenigde Sta ten met 3—0 Aad Mansveld moeilijkheden DEN HAAG In de Haagse In het seizoen 1974/75 krijgt de voetbalwereld is wederom fusie op til, tussen de KNVB 2e klasscr Texas en DIIB (De Haagse Boys), uit de tweede klasse van de Onderafdeling van de KNVB. combinatie een eigen complex op Ockenburgh I en daar zal Texas/DHB een magni fiek „eigen" clubhuis bouwen. De komende fusie vergt even wel nog de toestemming van de leden van DHB. die op maan dag 14 mei in vergadering bij een komen in „The Corner" aan de Laan van Mccrdervoort. Er wordt verwacht dut de leden Iunaniem akkoord zullen gaan. schreven. De nieuwe combinatie De nieuwe clubkleuren worden: zal in het eerste jaar onder shirt rood-wit-blauw veri:-:«i. Texas/DHB geregistreerd wor- gestreept; broek wit en blauwe den. Beide fusiepartners hebben kousen. elk een terrein aan de Buurt- Aan het bestuurscollege - ar weg. dat bij toerbeurt bespeeld Texas worden vier DHB :-e- gaat worden. stuursleden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling om met elf seniorelftallen aan de com petitie te gaan deelnemen, 'ter wijl bovendien twee jeugdteams voor de competitie worden inge- Fut eruit FC Den Bosch speelt wederom thuis, tegen FC Den Haag. Door allerlei omstandigheden is de fut er bij de Hagenaars een beetje uit, mede omdat de be geerde derde plaats niet meer te bereiken is. Er mag worden aan genomen dat de equipe van Evert Teunissen zijn sportieve plicht, jegens Excelsior en NAC zal nakomen, maar dit wil geenszins zeggen dat FC Den Haag twee punten rijker wordt. Excelsior moet bij FC Twente op visite. Voor de "Tukkers" is er alles aan gelegen om de derde plaats definitief te veroveren. En met dit vooruitzicht moet Excelsior op stap. De formatie van FC Den Haag Peeters al weg bij NAC BREDA In overleg met Ben Peeters is besloten dat hij de training van NAC reeds thans in handen heeft gelegd van zijn opvolger Henk Wullems die tot nu toe Willem II trainde. De Tilburgse club staat thans onder leiding van Jan Brouwer, die '.•••"'.Je trainer was bij Ander- ei. daar zijn contract heeft C_->g-Wgd. Bïr. Peefors g??L het volgende seizoen ErclPior trainen. d. Burch, De Jong, Monnee, Jansen; v. d. Wulp, Lochten- bergh, Van Spronsen; Ling, pas, Roodnat. WASSENAAR Zaterdagmiddag wordt gereden door Ina Schwarz- lria Bascom-Prijs: Lady van staan twee belangrijke rennen op kachel. Bij de hengsten zien we Hovi, Lex Areta en Lord Axkit. het programma van Duindigt. De veel in de combinatie Robert We- Illustre Ha"™er-P",#: K,° driejarige volbloeds komen uit in tcmans-Panta Rei. al zal Dark Scotch. Kaptein Sister B. Jupiter hun klassieke produktenrennen. Horse wel de eerste favoriet van P en outsider Jonathan. Bij de merries is. ondanks het het pubiek worden in handen van Van Hanover-Priji slechte debuut van enkele weken kampioensjockey Henk van der Kenau geleden, Hillegonda toch favoriet. Kraats. De merrie heeft in Wim van Dijk De eerste start is om half drie en een andere trainer gekregen en de tips zijn: Het ambitieuze plan om Cassius Clay aan het eind van dit jaar in het Sportpaleis Ahoy een revanche tegen Ken Norton te laten boksen, gaat niet door. Clay wilde wel, Norton niet. Gisteren werd in New York het contract getekend voor het duel dat op 10 september In Inglewood (VS) wordt ge organiseerd. Clay ontvangt (gegarandeerd) 275.000 dollar of, indien de ontvangsten zeer hoog zijn 35 procent. Voor Norton wordt dat 200.000 dollar of 30 procent. Dit duel brengt het gevecht Clay- Lubbers op 14 juli in Djakarta niet in gevaar. Clay heeft laten weten dat zijn tournee door het Verre Oosten doorgang vindt. „Mijn artsen zeggen dat ik medisch gezien geheel in staat zal zijn mijn plichtingen na te komen", berichtte Clay. Op de foto Clay (links) die op zijn in het eerste duel met Norton gebroken kaak wijst. Rechts Ken Norton, na de ondertekening van het contract. Hengsten produktenren: Panta Rei, Dark Horse, Rebel des Monts en outsider Mano River. Inspirit-Prijs: Honey Six. Hanover Calvaljos en Icare Quick. Irene Frances-Prijs: Eland, Gudo an Bonni en Guy Volann. Merries Produktenren: Hillegon da. Queen of Roses S on Arriba. Iskra-Prijs: Kaper W, Hnnnie Judson W en Ide Buitenzorg. Iboya-Prijs: Kinley's Speed. Iliona Marijeke en Jimmy Boy Intrepid-Prijs: Kwik V, Kame raad en Kapoer du Beis. Alkmaar Zondagmiddag staan tien draverij en op het programma op de baan van Alkmaar. De eerste start is daar om half twee. De tips: Brahms-Prijs I: Lexy Hollandia, Lcu Hagheweijde en Lotus Margo- Brahms-Prijs 2: Largo, Luckey Flight en Lea W. Bach-Prijs: Lidla Du Bois, La Damsel en Karma Kandia. Bizet-Prijs: Iris Way, Korry Bui tenzorg en Hendrien Z. Chopin-Prijs: Kwik Hannover, Ja mes Hagheweijde en Ivoor S. Amatriceskampioenschap II: Ge lukster. Idle Way en Izmir. Grote Voorjaursprijs: Jonker Vo lann, Helios Ch en Florisant. Haydn-Prijs: Ideal Dear. Holda Z en Junibus B. Berlioz-Prijs: Jaap Hollandia. Janny P en Klaartje. Bartok-Prijs: Karabijn, Karate en Janet.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15