Land wacht niet zo direct op buitenlandse toeristen ■pr; Dietrich Derz wil geen vrijheid maar eerherstel DDR komt uit schuilhoek Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, bljjkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. "PAGINA 8 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 MEI 1973 De mateninflatie Is internationaal en niet alleen beperkt tot West- Europa. De serveersters in het Leipziger restaurant dragen hun truitjes ook tenminste één maat te klein. Mijn tafelgenoot, een Zweedse koopman, laat er zich herhaaldelijk door afleiden. Toch moet hij, afgaande op de Zweedse reputatie, aan iets mi- nimalers gewend zijn. De rest doet ook aan thuis denken: de lengte van de rokjes, de be werkte nylonkousen, het gebruik van doffe kleurtjes op de oogle den, de zorgvuldig bijgewerkte wenkbrauwen en ook het huisor kest. Een hammondorganist, een elek trische gitarist en een drum mer. Ze verstaan het gebruik van een versterker met een se rie vervaarlijke luidsprekers minstens zo goed als onze beat- groepen. En Johnny Hoes' rij melarij blijkt niet zo exclusief als het je op Hilversum III wel eens voorkomt. Tenminste zo komt het via de vocalist van de groep over. In deze omgeving heb je een drankje van Bols, een Schotse wiskey, een brok Emmentaler of een paar plakken cervelaat- worst maar voor het bestellen. Het bier uit een Thuringer of Saksische traditie gebrouwen vloeit er simpel, goed en goed koop. Jongemannen wekken niet de indruk, dat ze de kapper overlopen. Het haar van velen reikt tot op de schouder. «i t""r'ZCnrr'' rJT*r X r rir r r~ r* r.f U rrnr «r B» rJ- Sinds de Westeuropese staten de Duitse Democratische Republiek heeft erkend na een wezen lijk bestaan overigens van bijna 25 jaar staat deze Duitse staat onder een sterke toeristi sche druk. Slechts in bescheiden mate worden toeristen binnen gelaten. Met name in West- Duitsland, en dan in het bijzon der nog in de kring van hen, die met Willy Brandt's politiek niet weglopen, wordt de bescheiden heid, waarmee toeristenvisa worden uitgereikt, uitgelegd als een onvriendelijkheid. De DDR, zo heet het in deze verhalen, moet vreemde pottenkijkers verdragen, maar ze ziet de toe risten liever niet. De heer Steinführer van het Reisebüro der DDR bestrijdt die visie met de grootst mogelijke stelligheid. ,,Wij zijn doodeenvoudig op het toerisme niet ingesteld", zo ver klaart hij. Bij de stichting van onzea staat hebben we ons voor genomen ons te ontwikkelen tot een industriële natie. Erg een voudig was dat niet, want de deling van het Derde Rijk bevond zich aan de westelijke zijde van de huidige grens de grootste industriële centra en we ontberen bovendien de na- Hotel ,,Unter den Linden" in Berlijn: één i de beste hotels in de DDR. Er is zelden een kamer Toch ben je In een compleet ande re wereld. Je zit in Leipzig, in het hartje van de Duitse Demo cratische Republiek. Men maakt er hier allerminst een geheim van met wie men sympathi- (Van onze correspondent F. Wennekes) BONN De cipiers van de gevangenis Tegel In West-Berlljn zullen binnenkort de 52-jarige Dietrich Derz met geweld het genot van zijn vrijheid verschaffen. Dietrich Derz is het meest opzienbarende justitiële geval van de Bondsrepubliek geworden, omdat de man 21 jaar lang hemel en aarde be woog om de vrijheid te verkrijgen, maar zich thans met hand en tand tegen het verlaten van de gevangenis verzet. Deze situatie is echter alleen maar op het eerste oog een onge rijmdheid. Derz is niet van gedachte veranderd en begeert even fel als vroeger de vrijheid, maar niet onder de voor waarde van de Berlijnse justitie. Hier heeft men namelijk het plan opgevat Derz na een begenadiging te ontslaan, maar deze wenst de gevangenis alleen maar als een gerehabiliteerd man te verlaten. Wat hij verlangt, is een nieuw proces, waar in zijn onschuld zonneklaar wordt vastgesteld. De affaire begon in maart 1952 toen Dietrich Derz ervan be schuldigd werd zijn 61-jarige vader en diens 38-jarige verloof de Anne-Marie Genzmer in de ouderlijke woning door vergas sing om het leven te hebben gebracht. Hoewel Derz van meet af aan vurig zijn onschuld betuigde, werd hij op grond van tot bewijzen verheven aanwijzigingen tot een levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. In de gevangenis begon hij met opvallend succes die takken van wetenschap te bestuderen, welke experts toepasten om zijn schuld aan te tonen. Gewa pend met deze kennis vroeg hij reeds in 1958 een herziening van zijn proces aan. maar de justitie weigerde de zaak op nieuw te behandelen. Tot 1972 leden nog vier andere pogingen van Derz schipbreuk. Zelfs wanneer zijn schuld onomstotelijk vast had gestaan, had het proces van de jaren 1953 en 1954 op zich al een schandaal moeten ontketenen. De president van de rechtbank was na melijk onder Hitier Sturmbahnführer bij de SS geweest, ter wijl Derz tijdens de oorlog aan Poolse zijde aan het verzet tegen de nazi's deel had genomen en hiervoor door de SS in een concentratiekamp was gestopt.. Niet alleen veroorloofde de Berlijnse justitie zich deze misdadige confrontatie, maar de rechter had tijdens het proces zelfs nog de brutaliteit op te merken, dat Derz zich in het concentratiekamp smalend over de SS had uitgelaten. Het hoeft echter niet te betekenen, dat deze ergerlijke omstan digheid tot de veroordeling van Derz heeft geleid. In de ge vangenis brachten zijn wetenschappelijke naspeuringen even wel nog andere feiten, die zijn onschuld zouden kunnen bewij zen, aan het licht. Een van de voornaamste motieven van het vonnis was de bewering van de rechter, dat Derz' vader en diens verloofde serieuze trouwplannen hadden, maar Dietrich Derz kan thans aantonen, dat zijn vader enkele keren voor het huwelijk vastgestelde termijnen op de burgerlijke stand heeft laten verstrijken. Dietrich's these is het nu, dat zijn va der helemaal niet meer wilde trouwen en de verloofde hem daarom van het leven heeft beroofd. Of zij tevens zelfmoord heeft gepleegd of hierbij toevallig de dood vond, wil hij in het midden laten. In elk geval staat het voor hem vast, dat Anne-Marie Genzmer de schuldige in dit drama is. Het toeval kwam hem bij deze veronderstelling nog kort geleden te hulp. In Anne-Marie's vroegere woning werd onlangs een prop in de schoorsteen van een gaskachel ontdekt, die voor aanwezigen in de kamer onherroepelijk de verstikkingsdood had betekend. De kachel werd sinds Annie-Marie's dood niet meer gebruikt en dit wijst erop, dat zij indertijd met moordplannen rondliep. De politie ontdekte, hierna, dat Annie-Marie er in het begin van de vijf tiger jaren op dezelfde wijze bijna in geslaagd was een van haar onderhuursters om het leven te brengen. Het geval heeft intussen zoveel deining veroorzaakt, dat de se naat van Berlijn, de regering, zich met deze affaire bezig gaat houden. Hoewel Derz nog meer onjuistheden en tegen spraken in de procesvoering heeft ontdekt, weigert de justitie nog steeds zich opnieuw met zijn geval te belasten. Ze willen zich kennelijk van hem ontdoen door hem wegens goed ge drag te begenadigen. seert. Overal prijken Russische lettertekens naast Duitse leuzen. Het zal stellig een perfecte ver taling zijn, want „gründlich" zijn ook deze Duitsers. En ten slotte leert men het Russisch als tweede taal al op de basis school. Ze zijn meesters in het organiseren, maar improviseren kunnen ze niet. Een voorbeeld: Bij toeval kom ik aan de weet, dat aan de Leipziger universi teit, die de naam van Karl Marx meekreeg, ene dr. Helga Dierch werkt. In de sectie cultu rele wetenschappen en germa nistiek leidt zij de Nederlandse afdeling. Vijfentwintig studenten blokken onder haar toezicht op de kennis van onze taal. Ze schijnt het met minimale mid delen te moeten doe n. Begrijpe lijk, want waar vind je op een universitaire gemeenschap van 7000 mensen een groepje van 25, dat het in het hoofd haalde Ne derlands te studeren. Op kosten van de staat nog wel. Die dr. Helga Diersch zou ik nu zo graag gesproken hebben. In mijn programma was het niet voorzien. Tenslotte wist ik pas in Leipzig van haar bestaan. Ik vertelde het daarom die Leipzi ger student journalistiek, die mij ter begeleiding van vroeg tot laat werd meegestuurd. Hij is ook prompt op pad gegaan, want zonder aandacht voor mijn wensen was hij allerminst. De tuurlijke grondstoffen. Wat we aan toeristische accommodatie hebben opgebouwd, is in de eer ste plaats afgestemd op de be hoefte van eigen mensen. De huidige toestand is zo. dat we eigenlijk voor eigen mensen nog onvoldoende voorzieningen heb ben. De Oostzeekust en de Sak sische Schweiz zijn van oor sprong onze vakantiegebieden. We zijn nu bezig om noordelijk van Berlijn, in het Mecklenbur- ger merengebied, voorzieningen voor de vakantiegangers te ma ken. Velen van onze burgers waren en blijven aangewezen op de Sovjet-Unie en Bulgarije. Het toerisme naar Polen, Tsjecho- Slowakije en Hongarije is in op komst. Niet alleen van onze kant bestaat belangstelling deze landen. Ook van West-Eu ropa uit heeft men deze landen voor het toerisme ontdekt. In Roemenië en Joegoslavië zijn we met onze interesse zelfs als tweede. In deze situatie moeten we met toerisme van buiten onze republiek zeuinig aan doen. Je kunt toch moeilijk te gen je eigen mensen zeggen, blijf maar thuis, want het zo merhuisje of de hotelkamer die je wenste hebben we verhuurd aan een Belg. een Fransman of een Nederlander". Voor wie het overigens wil wagen om op vakantie naar de DDR te gaan, zal, wat het verlenen van boodschap, waarmee hij terug kwam, hield alle mogelijkheden in zich. Een paar uur later, toen ik dacht oog in oog met haar te staan, vertelde de grote baas van in de DDR reizende journalisten me, dat het „leider nicht" ging. De universiteit was gesloten. Er was niemand be reikbaar. En zodoende. Toch had ik ook haar huisadres in Leipzig afgegeven. Bovendien w5s ze in Leipzig. Een Neder lander had haar een paar uren tevoren nog uitvoerig gespro ken... Dat van die gesloten universiteit in Leipzig was waar. De weten schap kapituleerde een dag of tien voor de economie; De Leip ziger Messe, ook voor de oorlog een instituut van beduidende be tekenis, trekt honderduizenden bezoekers uit de gehele wereld. Ver over de zeshonderdduizend mensen kwamen in een week naar Leipzig om eens te bekij ken wat er in het oostelijk Eu ropa industrieel aan de hand is. Uit andere delen van de wereld vindt men het interessant om eigen maaksels den volke te to nen. Uiteraard met de bedoeling tot handel te komen. Op zo'n massale toeloop us de hotelerie niet berekend. Om toch ieder- werden de Leipzigse studenten een dag of tien naar huis ge stuurd. De internaten, waarin zij comfortabel wonen, kregen een funktie als hotel. Echtparen sliepen er raison van 34 mark per nacht per persoon in stapel bedden. In een rustige omge ving met goede sanitaire voor zieningen. een visum betreft, het niet moeilijk krijgen wanneer hij bij de ambassade (Van der Spiegel straat 5 in Den Haag) zijn reis biljetten en zijn hotelreserve ring kan overleggen. Zo'n visum kost hem vijftien mark of in Nederlands geld omgerekend 13,50. Voor de consulaire amb tenaren staat de DDR-mark op 90 cent. Met de wisselkoers is het echter een uiterst wonderlijke geschie denis. Wie in de DDR Neder landse guldens omwisselt krijgt voor honderd Nederlandse gul dens slechts 96,60 marken. Biedt men Westduitse marken aan, dan geldt een koers 1 tegen 1. En dat is al sinds onheugelijke tijden zo. Uitsluitend op basis van prestige-overwegingen wil men het niet weten, dat de DDR-mark er minder goed voorstaat dan de Westduitse mark. De beide opwaarderingen van de Westduitse mark van de laatste tijd worden simpelweg genegeerd. Buiten de DDR is de mark te koop voor 43 cent. In- en uitvoer van de DDR-mark is echter verboden. Niemand wenst het risico te lopen om op grond van marken-invoer kennis te maken met de politiecellen in het oosten. Feit blijft intussen mijn ervaring, dat een Berlijnse kelner, ont dekkende dat ik een buitenlan der was, het aanbod deed de re kening te vereffenen met Neder landse munt voor een derde van de prijs. Dollars had hij, on danks de crisis, eigenlijk nog liever. KLAAS VOS Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch went die kunt u niet missen, geen dag. yr/co 69 S

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8