Bezwaar Rijnlandse Molenstichting tegen ontwerp Streekplan Scherpe afkeuring in raad Bodegraven over kraakactie Krediet voor aardgasleiding Rijp we tering Stichting Open Bejaardenwerk in oprichting rijn- en veenstreek PAGINA 4 WOENSDAG 2 MEI 1973 F.EIDSE COURANT BlMrTOWMIfflMMlIIMIMfflWMtllfflBWMHBIlMi ALKEMADE Ook de Rijnlandse Molenstichting is gekant tegen het zeer bekritiseerde ontwerp streekplan voor het Plassengebied. De stichting is daarom overgegaan tot het opstellen van een bezwaarschrift tegen het plan. Dit ge schrift is aan de provincie toegezonden. Het gaat de Mo lenstichting vooral om de voorgestelde vergroting van het waterareaal met 800 hectare. Verwacht wordt, dat door deze ingreep onherstelbare schade wordt berokkend aan het unieke polderlandschap van de provincie Zuid-Hol land. Een fraai polderplaatje, straks misschien alleen nog onder water te aanschouwen De relatie polder-molen moet volgens het ontwerp streekplan worden gehandhaafd. De Rijnlandse Molenstichting is daarover verheugd doch heeft haar twijfels. De Rijnlandse Molenstichting schrijft in het bezwaarschrift erkentelijk te zijn voor de op haar aandrang in het plan opge nomen passage, dat het "van belang is, dat de op de monu mentenlijst voorkomende wind watermolens in de betrokken polders een zodanig gebied zul len moeten behouden, dat zij hun functie als maalwerktuig kunnen blijven uitoefenen". Even verderop in het ontwerp streekplan staat "dat het histo risch karakter van deze monu menten (o.a. molens) gerespec teerd dient te worden, waarbij tevens grote zorg dient te wor den besteed aan de relatie van het monument met de omge ving". Volgens de Molenstich ting betekent dit, dat naar de mening van G.S. de windwater molens niet alleen dienen te blijven maar ook, dat zij als maalwerktuigen moeten kunnen blijven werken. Hoewel dit alles de stichting ver heugt, heeft iets anders de al eerder tegen het plan uitgespro ken ongerustheid, niet kunnen wegnemen. En dat is de voorge nomen vergroting van het water areaal. Terwijl in het concept ontwerp streekplan (vorig jaar gereed gekomen) nog polders met name werden genoemd, die daarvoor in aanmerking komen, is in het nu ter inzage liggende plan, alleen aangeduid, dat het nieuwe waterareaal "ergens" tussen de Kagerplassen en de Wijde Aa-Braasem en voorts in een aantal polders ten zuiden daarvan moet komen. Om te be ginnen betreurt de Molenstich ting elke 'ingreep in het unieke polderlandschap. Een vergroting van het waterareaal zal uiterst zorgvuldig dienen te worden af gewogen tegen andere mogelijk heden om in de toekomstige re creatiebehoeften van de rand stedelingen te voorzien. De Rijnlandse Molenstichting is in 1959 op initiatief van de provin cie in het leven geroepen. Sinds dien heeft de stichting twintig molens in onderhoud en beheer overgenomen terwijl met drie polders de onderhandelingen gaande zijn over de aankoop van een molen. De meeste van deze molens zijn mede dankzij de steun van het rijk, de provii cie en de betrokken gemeente gerestaureerd. Ook voor het o| derhoud van de molens verleng deze instanties niet onbelangrij ke bijdragen. Daarom is volgens de stichting in strijj met het algemeen belang waj neer het tot op heden gevoerd beleid door de ongenuanceerd wateruitbreiding zou wordei gefrustreerd. Bodegraven Het Aktiecomité Emmakade heeft zich de ont stemming van de heer Hamoen (CH) op de hals gehaald door de woning Emmakade 50 le De Raad had gisteravond met zij er vertrouwen in heeft, dat het komité het pand weer zal ontruimen. kraken en ter beschikking te stellen aan een echtpaar, dat door eigen familie op straat was gezet. Hamoen zei voor deze ak- lie peen begrip te kunnen op brengen, omdat we zo recht streeks aankoersen op de chaos. Naar zijn ervaring distantiëren vele kadebewoners zich trou wens ook van deze aktie en hij gelooft, dat het komité belang hebbenden hiermede een slechte dienst bewezen heeft. Mevrouw Bilderbeek (VVD) was het met hem eens. Burgemeester Croles veroordeelde de aktie eveneens. Het komité is op de stoel van de Woningad viescommissie gaan zitten, die al bezig was een oplossing voor dit gezin te zoeken. B. en W. hebben het komité nu geschre ven. dat zij een gevraagd onder houd over de saneringsplannen voor de kade zullen verdagen totdat het komité deze kraakak- tie weer ongedaan heeft ge maakt. Hoewei de gemeente een kort geding kan aangaan voelt zij dar niet veel voor, omdat woningproblemen te ken. Groen (AR) hield opnieuw een pleidooi voor bevordering van de doorstroming. Hij herin nerde er aan, dat een proefpro ces elders onlangs met succes De Raad kocht Martens (PvdA) en Van Doorn (KVP) vinden de tijd nog niet rijp. Er zijn al heel wat mensen doorgestroomd, maar er is ei genlijk nog behoefte aan betere woningen voor mensen, die wel door willen stromen maar geen geschikte woning kunnen vin den. bekroond was en hij toonde zich er voorstander van, omdat de gemeente ook hier maar eens de rechter in de hand zou moe ten nemen om mensen die een te hocg inkomen hebben voor de woningwetwoning waarin zij wo nen, tot verhuizen te dwingen. Hij kreeg steun van mevrouw Bil derbeek (WD), maar de heren ha landbouw grond aan voor verdere uitbouw van de gemeente ten zuiden van de spoorlijn in oostelijke rich ting. Martens (PvdA) hoopt dat hier o.a. ook vooral goedkope woningen gebouwd zullen wor den en vooral op korte termijn, want daaraan is grote behoefte en er zijn er momenteel niet meer in aanbouw. ALKEMADE Op maandag 7 mei kdmt de Raad van Alkema de 's avonds- te 8 uur in openba re vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. heit voorstel told het aangaan van de gemeenschappelijke regeling Regeling Energiebedrijf Rijn land" en tot benoeming van de heer P. M. F. Smolders tot lid van de algemene raad van dat dtreekbedtrijf. Voorstel tot het nemen van maabregeflen teir be spoediging van de procedure tot onteigening van de gronden, groot ca. 23.555 oa van de1 heer C. M. vaai- Benten te Rijpwete- iring. Voorstel tot het overne men van het onderhoud vam een over de Oud Ade gelegen beton nen brug alsmede van het op die brug aansluitende gedeelte van de Zwarte weg te Oud Ade. Voorstel tot het beschikbaarstel- flen van een aanvullend krediet vanwege wijziging in de aan schaffing van kaartjesautoma ten. namelijk om over te gaan. «fit in afwijking van het voorstel Competitie met 15 bedrij ven BODEGRAVEN Opnieuw zal in Bodegraven het bedrijfsvoetbal weer plaatsvinden. Er n dit jaar 15 bedrijven aan deel, waaronder zelfs nu de midden stand Is vertegenwoordigd, kaashandel Van de Poll zal samengaan met de Melk-Unie, en winkelinterieurs bedrijf Van Dijk doet het samen met melk handel Mak. Na loting zijn in poule I opgeno men: v.d. Poll/Melk-Unie; Alg Kaashandel; Voorn en Koning, Dranken-Unie, Baas en Dom burg: Versluys; Eminent en de combinatie Groenen/Oudenrijn. In poule 2 gaat bekerhouder Cen tra de strijd aanbinden met de Middenstand: Andrélon/Chem- Y; Middenstandsbank, combina tie Van Dijk/Mak; De Liko en het tweede levensmiddelenbe- drijf in deze poule met r.ame van Van Tol b.v. Morgen zullen de eerste wedstriiden worden gespeeld. Men zal het tot 7 mei met twee velden moeten stellen, daarna zal men ook het ESTO- veld kunnen gebruiken. De fina le is gepland op 1 juni. Het pu bliek zal bijna iedere keer vrij gesteld worden van toegang, al leen bij de grote finale zal een kleine vergoeding aan het hek worden gevraagd, dit dan ten bate van de jaarlijks terugke rende ouden-van-dagen-reis. KATWIJK De actie „Geef Max wijk beginnen. Speciaal daarom kwam Max Tailleur naar Calvijnschool om de hoofden van de zak" gaat binnenkort in Kat- de Katwijkse basisscholen instrueren. ALPHEN AAN DEN RIJN Pierre Fortier is gisteravond in de kantine van Alphense Boys geïnstalleerd als 600ste lid. Het 600ste lid die 8 jaar is. werd met zijn ouders door 't bestuur ontvangen en toegesproken door voorzitter Van der Geest. Er kwamen ook cadeaus. Zoals een trai ningspak, een sporttas en een bal. Pierre mag boven dien morgenavond de al trap doen in de wedstrijd Alphen se Boys-Wageningen. Ge- sponsored door het modehuis Cdijk komt Wageningen zich in Alphen voorbereiden op de promotiecompetitie. De ba ten van deze wedstrijd gaan echter geheel naar de Boys, die best wat financiële steun kunnen gebruiken in hun spectaculaire groei. Het is nog maar anderhalf jaar ge leden. dat het 500ste lid werd ingeschreven. Alphense Boys heeft nu net zoveel elftallen als ARC. dat iets meer leden heeft. PTT-er Van Zaal gepensioneerd HOOGMADE PoistbesteJler C. P. Van Zcjal heeft gistermorgen afscheid gerjomen vffu zijn werk. Hij heeft de pensioen ge rechtigde leeftjd berekt. Di-rekPeur Mourik van het kantoor Leiden was met de referendaris sen Roovaard en Zwetssloot naar Hoogmcde gekomen om afsched re n:'mer, en hem te bedanken voor de trouwe en goede plichtsvervulling geduren de vele jaren. De heer Van Zaal kreeg b.j deze gelegenheid de penr r.g var het staatsbedrijf. Ook plee :e!.jke instanties en personen hebben in de loop van de dag bedankt voor de service, die de 'heer Van Zaai altijd heeft geboden. Alkemadc Sinds medio 1972 wordt door een voorbereidings comité onderzocht of In de ge meente Alkemade behoefte be staat aan een stichting Open Bejaa-rdenwerk. Dit comité heeft tevens op zich genomen om zo nodig reeds tussentijdse activiteiten ten behoeve van de bejaarden te ntwikkelen, aldus wordt vermeld in een prea-ad- v.'-es van B. en w. aan de Raad van Alkemade inzake ht verle nen vam een subsidie aan ge noemde stichting. In dit voorbereidingscomité heb ben naast de heer N. G. Kuiper als vertegenwoordiger van de bejaarden afgevaardigden van de volgende intellingcn rtting genomen M. L. voor L.T.V. me fouw do Koning: voor Zonne- Een van de eerste aktivititen is bloem mevr. W. M. Reijnders; geweest het hcuen van een on- Berkel en namens de gemeente de heren H. Breström en J.A. L. Hendriks tevens resp. secre taris en penningm. voor Plattelandsvrouwen A. Heemskerk: voor K.I.N.D.A. de heer H. J. Straathof (tovers voorzitter): Maatschapoe'ijk werk de heer B. Berk; Jonge ren sociëteit de heer H. van dsrzoe'.c naar r'e omstandighe den enbehceften van de ca. 700 bejaarden in Alkemade. De ver kregen gegvens worden thans in een rapport vrWerkt. Reeds was hieruit gebleken de behoefte aan bejaardengymnastiek? Ge start werd in de Aendshorst met een groep van ca. 20 bejaarden. Nu zijn er reeds 2 groepen en voorbereidirgen om ook elders in de gemeente te beginnen zijn :n een vergevorderd stadium. A a .'ere tussentijdse Ectiviteiten zijn tot nu toe geweest:b;blio- theekvoorziening. autohulp dienst, filmavond, enkeie ont- spanninsavonden en middagen, communicatfe-verbeteringn. van 26 febr. 1973. tot aanschaf fing van bonnen automat en me elektronische munttelinrichtin) iüen behoeve van het pontveer tl Kaag. Op 26 februari 1973 weri 5976,03 gevoteerd. Nu is be no diiigd' 7254,06, zodat het krediej verhoogd moet worden me| 1278.03. Voorstel tot teruggave van de ei gendom van de ondergrond vai het parkeerterrein bij hei Dorpshuis te Rijpwötering aai het beattuiur van dat Dorpshui: Voorstel tot het vaste Bellen vi de verordening op de heffing ei invordering van schooligeldei voor de openbare kleuterschool Voorstel tot beschikbaarsteilinj van een subsidie ad 417, vool aanschaffing materiaal t.b.vl bejaardengynvnastriek aan hel voorbereidingscomité „Stichting Open Bejaardenwerk Alkemade"| Voorstel tot beschikbaar stellen vam een krediet van 21.00! voor de aanleg van aardigasieij dingen naar een aantal woninj gen, gelegen ten westen van dl 'Rijpweteringsevaart. Accordeonisten uit Alphen winnen concours Alphen aan den rijn Tijden! het in Schiedam gehouden Ac- «mrdecm solisten concours heb hein meerdere leerlingen van de school van Gerard Beuk uitste kende successen behaald. Zo wist Marjan van de Born als eerste te eindigen in de elemenj taire klasse waarmee zij teven! het kampioenschap in deze groep in de wacht sleepte: Tweede werd Anja van den Berg uit Aarlanderveen. In de afdeling Jeugd kwam Hen* van der Heen tot de derde' plaats en in de afdeling I Amaj teurs werd Arie van Veen ook! derde. In de afdeling Amateurs II weri Trudy Pijnacker uit alphen eer ste en tevens kam.ioen. RIJPWETERING Meer dan een halve eeuw geleden was het Leid- se drie-oktober-feest aanleiding tot een nu 50-jarig huwelijk tussen A. J. Zandvliet (72) en P. W. Zandvliet-Dongelmans (69). Reeds vanaf de trouwdag woont het gouden paar in het kleine, gerieflijke huisje aan de Poeldijk, waar de bruidegom ook geboren is. Zowel de bruid, afkomstig uit Warmond, als de bruidegom zijn nog zeer vitaal. Het hele huishouden runnen ze zelf en zij maakt nog veel fietstochtjes. Een grote hobby van hem is jagen, getuige de vele op gezette dieren, die een daar. or specical i r::nch: karn,./? s. - Hij heeft ccn rijk. arbeidzaam leven achter de rug. en het land laler bij dc C:\ :sm:.derij. Daarnaast knapt h j ver.' i watcrspertrccrccnlcn en is erg actief geweest in het r.: ziele (vckb.pden, gemeen.:, cc 1 cn tuneelvsre.ll^ng). Het gouden echtpaar heeft 13 kinderen. 65 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. Met hen wordt het feest gevierd op 15 mei met een plechtige mis in het Ripse Dorpshuis, waar de avond tevoren een receptie is van 19 tot 21 uur. Brandweer uit Wetteren België op bezoek BOSKOOP Het vuur van d Europese eenwording is gistere: in Boskoop weer wat aangewak ker door het bezoek van d brandweer uit de Belgisch plaats Wetteren. De spuitgasten, die te gast van de Boskoopse brandwee b'rjden c?c gemeente e v. zz lcn in Neuf gefêteerd nada z on passant hun Pcskonps collega's op het voetbalveld ml 4-2 hadden geklopt. Het bezoe werd ook opgeluisterd door ee« optreden van de jeugdbrand

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4