President Nixon vestigt alle hoop op briljante minister Richardson Nederlandse economie in gevarenzone verzeild ÊeidócSouxant Nog geen resultaat in landbouwberaad PRESIDENT NEDERLANDSE BANK: No» seen zekerheid V eronica-personeel Seatfabriek Barcelona gesloten N.-Zeelandse ministers naar gebied kernproeven Illegale zender uit protest tegen sluikreclame DINSDAG I MEI 1973 LEIDSE COURANT WASHINTON, (Rtr/AP) Elliot Richardson, de man op wie president Nixon zijn hoop he ft gevestigd voor de zui vering van het Witte Huis van het Watergate-schandeel. zal al zijn diplomatieke bedrevenheid moeten aanspreken voor zijn nieuwe taak. Hij heeft een staat van dienst die vertrouwen kan geven. rig jaar minister van defensie geweest. Hij had toen al een re putatie als een briljant man verworven in zijn functie als on derminister van buitenlandse zaken en minister van onder wijs. Hij was advocaat van pro fessie, stamt uit een oude patri ciërsfamilie in Boston, en is goed bevriend met mannen als Miniparkje in Amsterdam Ergens tussen afgebroken huizen in Amsterdam heeft de jeugd dit plekje gevonden. Men is nu met man en macht bezig er een tuintje van te maken, een heidens karwei dat echter vol en thousiasme aangepakt wordt. Als alles straks klaar Is, zal dit mini-parkje, dat de naam „de Boomgaard" meekrijgt, weer een stukje groen in de hoofdstad betekenen. Kissinger en Rogers. Hij is een progressief republikein, die te gen elke disciriminatie is ge kant, een welsprekend redenaar en een man die straalt van energie. Met Bob Haldeman vertrekt de machtigste man in het Witte Huis na Nixon zelf. De 46-jarige Haldeman diende Nixon als hoofd van de staf met een onge kende trouw. Hij trok rond de president een scherm op dat in Washington bekend werd als de „Berlijnse muur": hij maakte persoonlijk uit wie tot de presi dent werd toegelaten, zelfs als het om ministers ging. Hij zwaaide de scepter over de wer kruimte van Nixon, maakte het slechte nieuws bekend dat Nixon zelf niet bekend wilde maken, en werd als zo onmis baar voor Nixon beschouwd dat een vroegere collega verklaar de: ,,Als hij niet had bestaan, had Nixon hem moeten uitvin den." Met Ziegler, Ehrlichman en Kis singer werd Haldeman tot de groep „Duitsers" rond Nixon gerekend. Ehrlichman, de Kis singer van Nixons binnenlands beleid, vertrekt gelijktijdig met n haldeman. De naam van Kis singer is nooit in verband met de Watergate-affaire genoemd. Men verwacht dat mannen als Haldeman en Ehrlich bijzonder moeilijk te vervangen zijn. Voor de jurist Dean is gemakkelijker een vervanger te vinden. DJAKARTA (AP) Prins Bern ard zal met het jacht Linblad deze maand een bezoek brengen aan Indonesië. Prins Bernhard zal op 17 mei op 't eiland Banda arriveren, waar hij de plaatselijke flora en fau na zal bestuderen. Het is het vierde bezoek van de prins aan Indonesië. Amsterdam Hoewel dr. L. Zijlstra, president van de Ne- derlandsche Bank in zijn jaarverslag van vandaag de ovei- heid prijst, dat zij met haar financieringsbeleid op beslis sende wijze bijgedragen heeft tot beteugeling van de overbesteding, die tussen 1964 en 1971 welig tierde, heeft hij veel kritiek op de gang van zaken rond een loon- en prijsontwikkeling. Deze is volgens hem een zelfstandig le ven gaan leiden en vertoont bovendien een versnelt ka rakter. „De op volle toere draaiende Deze afwenteling op de loonsom loon- en prijsspiraal heeft de zal de neiging tot afwenteling in Nederlandse economie in een gevarenzone gebraoht, waar een terugdringen uiterst moeilijk is geworden", aldus dr. Zijlstra. Hij vindt het maar merkwaar dig. dat h^t nodig is de wense lijkheid van inflatiebestrijding nog te bepleiten. Er zijn er ech ter die een voortgaande geldont waarding aanvaardbaar vinden als belangrijke doeleinden als werkgelegenheid en inkomens verdeling worden bereikt. Ande ren betogen dat men door een te sterke inflatiebestrijding over spanning oproept en daardoor de inflatie weer aanwakkert. Vanuit deze laatste stelling ook voor dit jaar besloten de flatie slechts #efasperd terug te dringen. De bankpresident betoogt in zijn jaarverslag dat tegenwoordig de loonstijgingen worden opgebla zen, omdat men toch een stukje reële koopkrachtvermeerdering wil bereiken. Naarmate het terende bedrag kleiner wordt, zal de neiging tot afwenteling door optrekking van de con tractloonstijging toenemen, de prijzen stimuleren, waardoor de loon- en prijsspiraal versnelt. ,Het lijkt niet waarschijnlijk, dat bij voortduring van een gunsti ge produktiviteitsontwikkeling de bereidheid zal bestaan blij vend genoegen te nemen met de afwezigheid van enige stijging van het beschikbare reële loon. Derhalve is de mogelijkheid voor een doeltreffende inflatie bestrijding in elk geval afhanke lijk van het stijgingstempo van belasting- en premiedruk". Men kan zich echter niet beper ken tot het voorkomen van nieu we impulsen voor loon- en prijs stijging, de huidige intergratie- graad moet ook worden terug gebracht. Daarvoor is een pa rallelle verlaging van de huidi ge loon- en prijsstijging nodig. Dr. Ziilstra erkent, dat dit zeer moeilijke opgave zal zijn. Maar de mogelijkheden moeten toch worden onderzocht. Humanist dr. Van der Wal overleden UTRECHT (ANP) Een val oprichters van het Humanistisch Verbond, en oud-rector van Delftse Grotius gymnasium, dr. Libbe Gerrif. van der Wal, is vorige week vrijdag op 72-jarige leeftijd in het Rosa Spierhuis in Laren overleden. Dr Van der Wal is van 1948 tot 1967 lid geweest van het hoofd bestuur van het Verbond. Ook bekleedde hij van 1952 tot 1936 een bijzonder hoogleraar schap aan de Technische Hoge school in Del't namens de huma nistische stichting Socrates. Na leraarsbetrekkingen in Zwolle I en Groningen werd hij in 1936 rector van het Grotiusgymna- i sium in Delft, waarvan hij tot zijn pensionering in 1966 rector bleef. HILVERSUM Naar aanleiding van een brief van de NVV-bond Mercurius aan het NOS-bestuur waarin zij de kansen van het Veronica-personeel werk te vin-, den bij de omroep aan de orde- stelt, heeft het NOS-bestuur be sloten zich over dit probleem nader te beraden, waarna zij haar standpurft openbaar zal Alleen de heer Kloos (VARA) stond er positief tegenover dat het vrijkomend Veronica-perso neel met vastgelegde prioriteit bij de omroep aan te stellen. Hij wees op de mogelijkheden tot zendtijduitbreiding bijvoor beeld door Hilversum 3 24 uur fe later» uitzenden. „We hebben van Veronica veel geleerd", ze» de heer Kloos, „Hoewel we for-» meel gelijk hebben, Veronica te verbieden, moeten we er reke ning mee houden dat deze zen der de sympathie van het pu bliek en ook van ee-n aantal po- litici heeft". De heer Kloos drong aan m eeni beslissing op kerte t-err-ija or ar i de politici bij onde'rU.::=i-g van het verdrag van Ztrav'.rburg moeten weten waar ze aan toe I zijn. 1 BARCELONA (EFE) De Spaanse autofabriek Seat in Barcelona is gisteren gesloten nadat zich heftige botsingen tus sen stakrs en werkwilligen hadden voorgedaan. Bij de fa briek wordt gestaakt uit protest tegen een verhoging van sociale verzekeringspremies die van het loon worden ingehouden. De sta kers eisen dat het bedrijf de verhoging voor zijn rekening neemt. Maandagochtend kwam het tij dens verhitte discussies tussen stakers en werkwilligen tot vechtpartijen waarbij verschei dene gewonden vielen. De be drijfsleiding liet toen via de luidsprekerinstallatie weten dat de fabriek werd gesloten. Daar op verlieten alle 24.000 arbei ders het fabrieksterrein. Vliegramp in Zuid-Jemen: minister omgekomen ADEN (R.TR) De minister van buitenlandse zaken van Zuid-Je- men, Mohammed Salah Aulaqi, is gisteren bij een vliegtuigon geluk in zijn land om het leven gekomen. Het toestel waarin de minister zat, is neergestort op 480 km ten noorden van Aden. Tot de 24 slachtoffers van de vliegtuig ramp behoren ook de ambas sadeurs van Zuid-Jemn in Groot-Brittannië, de Sovjet-U nie, Irak, Somalia en Libagon en de permanente vertegen woordiger van Zuid-Jemen bij de Arabische liga. De minister en de diplomaten keerden terug van een diploma tieke conferentie die zij elders in de republiek hadden bijge woond. WELLINGTON (AFP) - „Als alle andere middelen falen zal Nieuw-Zeeland een marineschip met regeringsleden aan boord naar de zone sturen waar Fran se kernproeven worden geno men", zo heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Norman Kirk, gisteren op een persconferentie I verklaard. I Kirk. die hoopt dat het internatio nale gerechtshof in Den Haag de aanvraag van zijn land om de proeven te verbieden in de komende twee weken zal behan delen, zegt dat „er geen gebrek is aan vrijwilligers". Nobelprijswinnaar dr. Linus Pau ling zei gisteren in Sydney dat elke ontploffing in de atmosfeer van een waterstofbom van 20 megaton er de oorzaak van kan zijn dat 500.000 kinderen met misvormingen worden geboren en dat 500.000 mensen kanker krijgen. kou verblijft voor besprekingen met zijn Russische collega's, heeft een krans neergelegd bij het graf van de eerste Russi sche astronaut Joeri Gagarin, in de muur van het Kremlin. Ga garin is enkele jaren geleden bij een vliegtuigongeluk om het le ven gekomen. Als uitstel maar geen afstel wordt VOLGENS KVP-VOORZITTER De Zeeuw is het echt niet de bedoe ling, dat het besluit van de drie christen-democratische partijen om later dan op 19 mei te beslissen over hun verdere samenwerking, een kwestie die via uitstel tot afstel moet gaan leiden, wordt. Maar ir. De Zeeuw veinst niet, dat zijn vurige hoop hetzelfde is als een steHige verwachting: hij ontkent tenminste niet, dat de situatie se dert 29 november erg moeilijk is geworden en dat de politieke eens gezindheid van de drie partijen ernstige averij heeft opglopen. Daarmee kan ir. De Zeeuw onmogelijk alleen maar doelen op het feit dat de CHU in de lopende kabinetsformatie uiteindelijk toch een an dere weg dan haar beide partners gekozen heeft. Ook de minderhe den in KVP- en ARP-fractie die tegen de confessionele rand aan een kabinet-Den Uyl zijn, maken het wenselijk niet in grote haast en onder de druk van algemeen-politieke beschouwingen na een ui terst-moeilijke kabinetsformatie beslissende gesprekken over confes sionele samenwerking in de toekomst te gaan praten. MERKWAARDIG IS intussen, dat de grote animator van de christen democratische samenwerking, prof. Steenkomp, nu heel andere pro blemen op te lossen krijgt, dan die welke een jaar geleden ernstig begonnen te knellen. Toen waren het principiële bezwaren bij enkele CHU'ers en vele anti revolutionairen welke het tempo dat de KVP voor integratie en minstens voor federatie begeerde, ernstig vertraagden. Nu zijn het politieke moeilijkheden die tot uitstel nopen. In zekere zin zijn het niet meer de drie partijen alleen die de oplos sing van die problemen beïnvloeden zullen: het kabinet-Den Uyl en het daardoor te voeren regeringsbeleid gaat indirect een belangrijke rol meespelen. Het is juist dat de 3 partijbesturen in de onzekere sfeer die heerst, de 19e mei niet willen laten doorgaan. Want een mislukking had ver strekkende gevolgen kunnen meebrengen. Anderzijds kan met be sluiten niet gewacht worden tot nieuwe verkiezingen in zicht komen. De „progressieve drie" hebben vorig jaar moeten ervaren dat het klimaat om gewichtige beslissingen te nemen dan ook niet onver deeld gunstig is. TUSSEN DE BEDRIJVEN door speelt ook nog een rol het streven naar een a-confessionele centrumpartij. De voorstanders hiervan zullen niet treuren om het uitstel van de 19e mei; ze zullen veeleer hopen, dat het wel van uitstel tot afstel komen gaat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Precies drie kwartier hebben de Amsterdam se recherche en de PIT gisteren nodig gehad om 'n einde te ma ken aan de vierde Nederlandse etherpiraat. Het station dat zich naar de golflengte waarop het uitzond kortweg „270" noemde, bevond zich niet op de vrije Noordzee, maar in de Utrechtse straat in het hartje van Amster dam. Het was alleen In Amster dam te horen- De klandestiene zender, opgericht door een aantal zakenlieden on der leiding van de heer Otten, was bedoeld om de regering wakker te schudden. Het wordt tijd, aldus le heer Otten, dat er een einde komt aan de illegale sluikreclame in radio- en t.v.- programma's van de officiële omroepen, maar ook vla de pi ratenzenders op de Noordzee. Zij plegen een onrechtmatige daad; daar hebben wij nu ook een onrechtmatige daad tegen over gesteld. Voornaamste grief - van de heer Otten is, dat de of ficiële omroepen geregeld recla me -maken voor enkele particu liere drive-in-shows, die slechts de naam van de om roepan gei- bruiken om die sluikreclame te verbloemen. Maar er zijn in Ne derland ongeveer 200 drive-ln- 8hows, die geen gratis reclame mogelijkheden hebben via radio en t.v. Zelf heeft de heer Otten ook een drive-in-show, die hij via „270" meer bekendheid had willen geven. Naar zijn zeggen heeft hij met de illegale zender namens een aantal zakenlieden een proefproces willen uitlokken tegen de officiële omroepen en de piratenzenders. „Onze raads man heeft al opdracht daartoe". Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Italiaanse luchtmacht heeft prinses Paola van België gisteren in Brussel een ontvangst bijgewoond van Italiaanse officieren die ver bonden zijn aan Navo en Shape. De prinses, van Italiaanse afkomst, kreeg een schaalmodel van het eerste vliegtuig van de Italiaanse luchtmacht ten geschenke. Op Flevohof te weinig rolstoelen DEN HAAG (ANP) Het Rode Kruis beschikt niet over vol doende rolstoelen voor invali den, die de Welfaremanifestatie op de Flevohof willen bezoeken. De meer dan honderd rolstoelen die er zijn gestationeerd zijn bijna voortdurend in gebruik. Invaliden die de komende dagen op r'-oen gelegenheid naar de Flevohof komen, doen verstan dig !".un ■>'?»-. rolstoel mee te nemen, aldus het Rode Kruis. LUXEMBURG We schrijven 1 mei en de nieuw* landbouwprij zen zijn nog niet van kracht. De negen volkeren van de Europe se gemeenschap zullen deze zonde tegen de heilige Europese spelregels niet meteen aan lijf en beurs ondervinden, maar de boeren zullen morren. Om te begrijpen waarom de ne gen ministers van landbouw, on der aanvoering van het Europese commissielid voor landbouwza ken. ir. Pierre Lardinois er te Luxemburg ook na een vierde marathonzitting niet in geslaagd zijn tot een compromis te ko men. moet men weten dat we te doen hebben met negen nationa listische minister-; die niet de gemeenschappelijke, maar hun eigen nationale belangen dienen, maar daarbij wel voortdurend met de Europese vlag zwaaien. Het gaat overigens nog steeds om de prijsverhoging van het agra rische pakket met 2,76 procent, zoals Lardinois dat heeft voorge steld. Dat percentage van 2,76 komt precies overeen met het percentage waarmee de Bene- luxlanden laatstelijk hun munten revalueerden. Een dergelijke prijsverhoging zou de gemeen schappelijke landbouwmarkt in de Benelux, Denemarken en Frankrijk althans ten dele her stellen. Ertl blijft echter de kop- Ir. Lardinois is r.iet lui geweest en ae man beschikt over een schier onuitputtelijk uithou dingsvermogen. Hij heeft dag en nacht gewerkt en alle moge lijke variaties op zijn oorspron kelijk voorstel ten tonele ge voerd. Niets hielp. Vanmorgen hadden de Europese landbouwministers nog geen en kel resultaat geboekt. Het compromis dat de Europese commissie gisteravond heeft voorgesteld, had genade gevon den in de ogen van zeven delega ties Twee ministers, de Neder lander drs. Jaap Boersma en de Duitser Joseph Ertl, hadden het niet geaccepteerd. De Nederlandse bezwaren tegen het voorstel waren nog steeds dat de melkprijs er te veel door verhoogd zou worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9