Onvrede over woningbeleid voert Leiden naar 'n chaos Zeven maatregelen om ellende in de toekomst te keren Waardering voor burg. J. A. Detmers Alle plaatsen in Foreschate zijn al bezet stad en streeknieuws i Hl Rector H. A. J. Drost Zomer breekt door op veiling EMM PAGINA 3 DINSDAG 1 MEI 1973 LEIDSE COURANT een band hebben in de „Bond van Huurders en Woningzoeken den". De samenwerking met deze bond is practisch nihil om dat in deze organisatie een sterk politiek eenrichtingverkeer domineert. De actie-punten nemen nog steeds in aantal toe. Wat dat betreft )rgde de uitvinding van de LEIDEN Het achterhoedege vecht in de saneringsbuurt He- rengracht-Waardgracht is in Leiden het eerste symptoom ge weest van de onvrede, die onder de bevolking heerst over het „woningbeleid"'. Het gevecht werl geleverd door een Aktie Komitee Woningnood", dat de eerste bezwaren tegen de ge bruikelijke gang van zaken aan het licht bracht. Bedoelde bin- nenstadswijk was via „achter stallig onderhoud" naar „ver- pakhuizing" en totale verkrot ting afgezakt. Totale sanering was de oplossing. Maar wonin gen grondspeculatie staken de kop op. De gemeenschap van de buurt werd uiteengerukt, waar bij de onvoldoende sociale- en financiële begeleiding de meeste ergernis veroorzaakte. De actie bloedde dood door het simpele feit, dat er tenslotte geen „betrokkenen" meer in de wijk woonden. De volgende uiting van onrust kwam uit „Plan Noord". Ook hier was het eerste probleem dat van het „achterstallig on derhoud". Een ontijdige en one venredig hoge huurverhoging die er werd toegepast - terwijl het onderhoud nog niet klaar was - deed er de vlam in de pan slaan. Nadat vele „hoge" en ambtelijke barièren genomen waren, werd hier door overleg een min of meer gunstige regeling bereikt. Maar in andere delen van het zelfde Leiden-Noord bleken, óók in gemeentewoningen, dezelfde problemen gevoeld te worden. Van een grootscheepse onder houdsbeurt was geen sprake. Het actie-comité „Plan Noord" kreeg daardoor versterking en groeide uit tot een wijkcomité. Om „onderhoud en/of renova tie" te krijgen, organiseerde het een staking van de huurverho gingen op grond van de toe stand van de woningen. Honder den bewoners weigerden de huurverhoging en kwamen bij de Huuradviescommissie te recht. Het wijkcomité „Plan Noord" be stookte inmiddels alle instanties met verzoeken om stopzetting van de huurverhogingen tot het moment, waarop de woningen in redelijk staat zouden zijn ge bracht. In deze fase van de ontwikkeling kwamen in andere delen van de stad, op dezelfde gronden, ac ties op gang. „Mors"- en „Haagwegkwartier" schreeuw den om een oplossing voor hun problemen en al gauw vonden de comitées elkaar in gezamen lijke acties. Na bijna een jaar dralen deed de gemeenteraad iets. Via een paar tumultueuze vergaderingen icwamen enkele besluiten uit de bus met betrekking tot de ge meentewoningen. 1. De huren van het vooroorlogse woningbestand worden geblok keerd, totdat de woningen in goede staat verkeren; 2. Er worden renovatieonderzoe- ken ingesteld; 3. De gemeenteraad vroeg b. en w., bij renovatie een sociale be geleidingscommissie in te stel len. Door alle acties heen probeerden politieke groeperingen van di verse pluimage „greep" op de geïrriteerde massa te krijgen. \Vaar de mensen die het betrof dit in de gaten kregen, werden deze pogingen over het algemeen afgeslagen. Nog steeds spelen bijbedoelingen hier en daar mee maar bij de woningacties in het overgrote deel van de stad wordt geen partijpolitiek meer geduld. In al dit tumult werd de positie van de betrokken wethouder bij na onhoudbaar, mede door een rumultatie van functies en een te laat reageren op de proble men. De resultaten van de renovatieon- derzoeken laten lang op zich wachten. De besturen van de woningbouwcorporaties, die van ■1e gemeenteraad de aanbeve ling kregen, dezelfde maatrege len te treffen als de Gemeente lijke Woning. Stichting, reageer den niet of schoorvoetend. Sinds een jaar zijn de actiegroe pen, die zich uitsluitend met de woningproblemen bezighouden, gekoppeld in het „Leids Huur ders Komitee". Het wijkcomité ,,1'len Noord", dat in grote lij nen de doelstellingen van het Leids Huurders Comité onder schrijft, heeft zich op formele gronden niet aangesloten, hoe wel het wel met het LHC sa menwerkt. Naast deze grote concentratie werkt een groepje comité's die onderhand een situatie ontstaan, die doet vrezen dat ze eerlang tot een chaos leidt. De actie-comité's hebben hun wensen bij herhaling naar voren gebracht. Sommige ervan zijn 3 qc Uj[ renovaties voortkomende bij verschillende gelegenheden hiruraartpassirrgen moeten zoda uitgevoerd; daarbij moeten de betrokkenen of hun vertegerv woordigers van dag tot dag in zicht in de gang van zaken krij- als mogelijkheden aanvaard. Maar daarbij is het weil geble ven. „Kuurharmonisatie" voor olie Do samengevoegde e.sen leiden op het vuur. De agerende bewo- met elkaar tot een strategie die ners waren niet bereid, na de in de toekomst een chaos zou huurverhogingen die de laatste kunnen voorkomen, jaren met grote regelmaat te Het realiseren ervan heeft grote rugkwamen zonder dat ze ver betering van het woningonder- houd brachten, nu ook nog nig zijn, dat zij de term „Volks woningen" niet tot een aanflui ting maken. In veel wijken van Leiden hebben de comités reeds huurbedragen van ca. 95,- als maximum genoemd. De vast stelling van dit bedrag wordt op sterke groniden verdedigd. ♦e gaan betalen aan veel te Jure nieuwbouw. Deze actie sloeg vooral aan in de wijken nomen of voorkomen, en buurten waar de „harmoni- De maatregelen die daarvoor ge satie" het meest reëel werd ge voeld als een aanslag op het huishoudbudget. Vooral deze actie bracht de bestu ren van de woningbouwvereni gingen in moeilijkheden. Daar droegen de ondoorzichtigheid van hun beleid en de aantoonba re onrechtvaardigheden bij het toewijzen van woningen aan bij. Ook de structuur van de woning exploitatie kwam nu in het ge ding. „Democratisering" werd het slagwoord bij de Gemeente lijke Woning Stichting en bij „De Eendracht". De besturen van „Ons Belang" en van „De Endracht" werdden weggestuurd; het reeds gewij zigde bestuur van „Tuinstad- wijk" heeft moeflijfkheden met een renovatieprocedure. Het kantoor van de Gemeentelijke Woningstichting aan de Tur- looislaan werd bezet door bet „Haagwegkwartier", waar men ontevreden is over het onder houdsbeleid. In „Plan Noord" heerst grote onvrede over de voorlichting en de gering snel heid, waarmee de renovatieron- derzoeken worden uitgevoerd al sook over het resmrttaat ervan. Dat de acties voortkomen uit een min of meer degelijke siludie van de versiChiFlertde facetten Renovatie, komt er nog wat van? van het grote probleem „Wo nen", wordt door de bestuur ders van de stad en van de wo- ngcompleken onvoldoende haast. Als het stadsbestuur 4. Voorafgaande aan de renova- en met hem allen, die in de wo- ties moet een sociaal begelei- ningsector werken daarvan dingsteam waarin óók bewo- doordrongen raken', kan veel cl- ners van de betreffende wijken lende in Leiden worden wegge- zitting hebben de gevolgen nomen moeiten worden zijn: 1. Voor alle woonbuurten en woonwijken moet zo spoedig woners. Hum doel moet zijn., het genoemde onder punt 3 gestalte te geven. mogelijk een bestemmingsplan j Tijdens de hele proced-uie moe- op taf ei! komen. In zo'n bestem mingsplan (tot woongebied) moeten de volgende zaken gere geld worden: geizien,èZ j blijven zich beroe pen op reeels voor woningtoe wijzing, cp wetten voor huur verhoging, aanwijzingen van de minister en dergelijke formali teiten. Zij begrijpen niet dat de bewoners van de opstandige a) geen won ng mag meer aan de wijken verwachten, dat hun woonbestemming ontrokken standpunten minstens naar de worden; betrokken hogere instanties b) Verkrotte woningen moeten worden doorgespeeld. De bewo- worden afgebroken met de ver- ners verwachten dat hun me- plichting dat de vrijkomende ning door de bestuurders in ei- gronden op korte termijn weer gen visie worden verwerkt, dan- bebouwd worden; wel dat die hun zienswijze gron- c) Bij verkoop moet de gemeente 8. Er moet een begin gemaakt dig weerleggen. een dwingend voorkeursrecht worden met het opnemen De kennelijke houding van „Wat hebben, weten jullie daar nou van'" 2. De renovatieplanoen voor daar- leidt tot communicatiestoornis voor in aanmerking komende en felle aanvallen-. Daaruit is woningen moeten snel worden J. VERVOORN. ten achterstallig en noodzakelijk onderhoud en reparatie normaal doorgang vinden. 6. Ook in de pa-rtiku1iere sector moeten maatregelen en verorde ningen van kracht zijn, die het verval van hele wijken kunnen stoppen. 7. De- verdeling van de beschikba re woningen moet volgens een openbaar en onafhankelijk sta tuut geschieden bewoners in het bestuur van de Gemeentelijke Woning SthAting. VOORSCHOTEN Voorschoten heeft er weer een bejaardente huis bij. Op 11 mei zal het tien de bejaardentehuis van de ver eniging „Pro Senectute" (Voor de Ouderdom) in de wijk Bosch geest officieel worden geopend. De naam van het tehuis is nau welijks een verrassing, „Fore schate", men heeft gekozen voor de schrijfwijze zoals deze o.a. door Dr. L. vain de Gouw wordt aanbevolen. Het tehuis is van beperkte grootte en berekend op 60 bewoners, die allemaal al aanwezig zijn. Aan het bejaardentehuis zijn 29 „aanleunflats" gebouwd, be stemd voor gepensioneerden, die het eigen huishouden nog geheel zelfstandig kunnen en willen voeren. Slechts in tijd van nood kan hulp worden opge roepen en verkregen vanuit het bejaardentehuis. Huize „Foresohate" ademt een sfeer van vrijheid en individua liteit. Door de geldelijke steun van leden en vrienden van „Pro Senectute" is het bstuur in staat gesteld geheel naar eigen inzicht dit tehuis te bouwen. Het comfort is gelukkig niet uniek meer. De afmetingen van de ei- vvL' Het nieuwe Forescate. gen kamer of 'lever het eigen flatje, mag zeker voor de huidi ge begrippen, royaal worden ge noemd. Elk flatje heeft een ei gen toilet en douche, een keu kentje met bergruimte en een eigen balkon. Met het oog op de zelfstandigheid, is de zorg voor da broodmaaltij den aan de bewoners gelaten. Een deel van de in de pension- prijs begrepen voedingskosten wordt aan de bewoners terugge geven, waardoor zij zelf hun in kopen kunnen doen in het eigen winkeltje. Dat winkeltje staat reeds thans goed in de belang stelling van de bewoners. Direkteur van het tehuis Is de heer C. de Jongh, bij wie de zelfstandigheid en de vrijheid van de bewoners hoog geno teerd staat. „Pro Senectute" is opgericht in 1922. Het nieuwe te huis in Voorschoten stat open voor iedereen, maar voorlopig zijn alle plaatsen reeds bezet. ZOETERWOUDE - Tijdens een bijzondere openbare raadsver gadering en een daarop volgen de zeer druk bezochte receptie is de waarderng voor burge meester Detmers bij diens 12 '/z-jarlg jubileum op ondubbel zinnige wijze tot uiting gekomen. Wethouder A. Duindam benadruk te de goede sfeer welke er bin nen het college is en de fijne samenwerking met de raad. De jubilaris heeft daarin een groot aandeel. Zoeterwoude heeft in de afgelopen periode van 12y3 jaar een grote ontwikkeling doorgemaakt. Burgemeester Detmers draagt echter ook het verleden een warm hart toe, ge zien zijn aktiviteiten in de Stich ting „Oud-Zoeterwoude" waar bij wethouder Duindam er enke le opsomde. Zijn omgang met de gemeentenaren is erg mense lijk. Voor dat alles overhandig de wethouder Duindam een be drag onder couvert. Namens de gehele raad sprak de heer J. B. N. van Diemen. Hij wees vooral op de belangrijke rol welke burgemeester Det mers heeft gespeeld in de ver beterde verhouding tussen het dorp en de Rijndijk. Dat is heel anders geworden. Namens de wethouders en de raad bood de heer Van Diemen een wekkerra dio aan. Burgemeester Detmers betrok in zijn dankwoord vooral zijn echtgenote en dankte God voor de goede gezondheid. Daarna meldden zich de eerste receptie-gangers en gedurende anderhalf uur hield de stroom van mensen aan. Daar onder waren vele collega's uit de om geving namens wie het woord werd gevoerd door burgemees ter Croles .van Bodegraven en mr. Staab van Wassenaar. In de rij van bezoekers die doorliep tot buiten in de regen waren vele bestuurders van organisa ties en verenigingen maar ook zo maar gemeentenaren die hun gelukwensen kwamen aanbie den. Het geheel werd besloten met een serenade door de S-. Jans Fan fare, die vanwege het druilerige weer in de hal werd gegeven. In Memoriam De kranten meldden het overlij den van de voor velen bekende rector Drost, de oud centraal- praeses van de St. Jozefgezellen Vereniging. Hij werd 71 Jaar oud en was 48 jaar priester. Rector Drost was een befaamd predikant. Waar hij sprak, in de jaren voor en na de wereldoor log, waren zowel kerken als za len stampvol met een luister- grage menigte. Maar vooral voor de duizenden jongeren in de toen zo bloc ende Cczellenbc- weging, heeft Rector Drost bij zonder veel betekend. Goed organisator, gaf hij toch vol op ruimte aan de jongeren-zelf om hun vereniging te besturen. En zo hebben velen geleerd, di verse organisaties, in de ruim ste zin van het woord kerk en maatschappij te dienen en goed sociaal werk te leveren. Het is verbazend jammer, dat rector Drost er niet in is ge slaagd, na de oorlog het jonge renwerk weer op te bouwen. Met de bekende rector Beune heeft hij moeten toezien hoe èn de Gezellenvereniging én de Bond van Katholiekeke Jonge Middenstanders èn de Kajotters ten offer zijn gevallen aan de vrijzinnigheid en de neutraliteit In de Nederlandse kerkprovin cie.Zodat er practisch geen ka tholiek jongerenwerk meer be staat. De vele oud-Gezellen in het rayon Leiden mogen thans die goede priester, rector Drost gedenken in dankbaar gebed. S. MENKEN oud-districtssenior ROELOFARENDSVEEN Aan de bloemenveiling EMM Roelof- arendsveen zal de aanvoer van een van haar belangrijkste pro- dukten, nl. de bolgewassen Tulpen omlaag, rozen omhoog spoedig tot het verleden beho ren. Bij de narcissen is dit praktisch reeds het geval. foor de tulpen is 1973 niet ongun stig geweest. Rond Pasen was er zelfs sprake van gekke prij zen. Aanvankelijk leek het erop dat de goede belangstelling voor tulpen zich zou voortzetten. Naarstig bracht men grote par tijen naar de veiling, ook die kwalitatief bezien niet de beste waren. Vrijdag kwam de kente ring in de tulpenhandel. De tul pen werden overwegend goed koop, behalve een enkele partij langstelige tulpen van goede kwaliteit. itussen is nu de reclame gericht op de komende Moederdag. Mis schien dat de teruglopende prij zen voor rozen tegen die dag weer wat aantrekkelijker wor den. De aanvoer ervan is intus sen vrü belannriik. zodat de ro- zen de plaats van de tulpen in nemen. Tot de best betaalde mo gen gerekend worden: Ylona, Sonia en Baccara. Anjers worden eveneens iets rui mer aangeboden, al is het aan tal zgn. geplakte anjers vrij groot. Voor de anjers werden over het algemeen redelijke prijzen betaald, evenals voor de fresia's hoewel die beginnen terug te lopen. Irissen, met een vrij grote aanvoer van Ideal, ondergingen de laatste dagen flinke prijsdalingen. Verder beginnen meer zomerse bloemen als Duizendschoon. Margrieten, Pyretheum, Dhoro- nicum, Bruidsanjers, Brodea etc. de aandacht te vragen. Een SASSENHEIM De heer 1 beslist goede prijs werd verkre gen voor de Colvilleis uit de kas met als belangrijkste Nymph. Bij de diversen verkreeg de Gerbera noga! wat concurrentie van aanvoer uit het Westland. EngbertsVan Andel uit de Molenstraat in Sassenheim. her denken morgen dat ze 55 jaar geleden in het huwelijk traden. Ze kwamen in 1927 vanuit Hillegom naar Sassenheim. Hij was een hoefsmid van de oude stempel, zij een huisvrouw. Tot I960 werkte hij voor zijn eigen zaak. Naast zijn werk nam de smid enthousiast deel aan het maatschappelijk leven. Vele jaren was hij ouderling van de Hervormde kerk er, voorzitter van de Chr. middenstand. Het echtpaar heeft 5 kinderen, S kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. De receptie is vrijdag 4 mei in het Bruine Paard van 5 tot half 7 's avonds.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3