INDUSTRIEBONDEN WAREN FINANCIEEL EN MOREEL AAN EIND VAN HUN LATIJN Wat Nederlandse toerist mee naar huis mag nemen UITWORP VAN CIR OORZAAK KOPERGIF IN RIJNMOND £cidóc<3owumt Aftreden Sake van der Ploeg Brand op Prinsendam niet aangestoken Overval op postkantoor MARKTEN ATERDAG 28 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Industriebond NVV: Financiële positie nog steeds goed NUNSPEET (ANP) De financiële positie van de In dustriebond NVV is, on danks de stakingsacties, stevig, zo heeft de heer A. Lochorn, eerste vice-voor- zitter en penningmeester van deze bond, gisteren in de vergadering van de bondsraad meegedeeld. Le den van die raad hadden het bondsbestuur daarover vragen gesteld, naar aanlei ding van hetgeen Sake van der Ploeg, de vorige week afgetreden voorzitter van de AVB, de leden over de noodlijdende situatie van de Industriebond NVV heeft la ten weten. De heer Lochorn, merkte op dat een bond die een open verslaggeving van an deren voorstaat niet ge heimzinnig over zijn finan ciën kan zijn. Publikaties over die financiële situatie zijn gedurende de periode van de stakingsacties in de pers verschenen. Hij herinnerde er aan dat de Industriebond NVV de periode van stakingsacties is ingegaan met een weer standsfonds van negen mil joen gulden. Tijdens die stakingsperiode heeft de bondsraad desgevraagd het bondsbestuur gemachtigd tot twaalf miljoen te gaan. Als dat bedrag zou zijn be steed, zo is de bondsraad toen meegedeeld, dan is er nog voor dertien miljoen gulden aan stille reserves beschikbaar. Er is voor het begin der stakingsacties tot aan het opschorten ervan in totaal ongeveer een kwart miljoen manuren gestaakt door le den van de Industriebond NVV; dat heeft deze bond een klein tien miljoen gul den gekost, aldus de heer Lochorn. Ieder kan dus vaststellen dat er nog ge noeg beschikbaar is. UTRECHT Volgens de afgetre den voorzitter van de Agrari sche en Voedings Bedrijfsbond NVV. Sake van der Ploeg, heb ben de drie industriebonden hun acties beëindigd omdat zij „fi- nancieel en moreel aan het ein de van hun kracht waren geko men". Van der Ploeg schrijft dit in een „verantwoording", die hij aan de 81 leden van de Bondsraad van de AVB heeft gestuurd en waarin hij uitvoerig verslag doet van de gebeurte nissen, ie tot zijn vrijwillige ontslag hebben geleid. bonden. Uit een en ander con cludeerde Van der Ploeg dat het binnen zijn eigen zuivelbond in elk geval niet mis mocht gaan. De verwikkelingen hierover heb ben tot zijn ontslag geleid. Toch heeft Sake v.d. Ploeg heim wee naar de bond, waarvan hij ,,Ter Heide's ontslag was de prelude", zegt hij. ,,Het is aan zijn grote geestkracht te danken dat hij stilzwijgend is wegge gaan en er staan meer in de rij. Er bestaan generatieverschillen in de bonden. Er is veel con flictstof. 28 jaar deel heeft uitgemaakt. Vraag: Is er ooit sprake geweest „Het gaat je niet in de koude yar. een reële kans op staking kleren zitten", geeft hij eerlijk in de zuivelindustrie? toe. De tekst van zijn afscheids- Van der Ploeg: „Ik heb op een woord in het officiële bondsor- gegeven ogenblik gezegd, mijn Uit een bijeenkomst van de NVV- Uit gaan durft hij niet hardop voor te lezen, omdat hij bang is in tranen te zullen uitbarsten. top op 9 april was hem geble ken dat de Industriebond NVV aan het eind van haar financië le latijn was. Op die bijeen komst werd hem ook duidelijk dat de eerder gedane medede lingen over de financiële situa tie van de bonden grotelijks was overdreven. 'erantwoording" blijkt dat er allang spanningen tussen hein en zuivelsecretaris van de AVB Cees Schelling bestonden. Op de thans afgesloten zuive- c.a.o. wil Van der Ploeg geen commentaar geven, al zegt hij wel „een ontzaglijk mooi gevoel te hebben omdat ze mijn poli tiek hebben uitgevoerd". Ook organisatorisch en moreel Van der Ploeg is verweten te be stonden de bonden er slecht voor. „Verteld werd dat ver scheidene bestuurders van de industriebonden, met name de rooms katholieke, vrijwel op in storten stonden. Bovendien luis terde de afdeling Limburg van de Industriebond NKV niet meer naar de directieven uit Driebergen", aldus Sake van der Ploeg in zijn verantwoor ding. Tijdens de NVV-bijeenkomst ble ken andere bonden, die horen tot een uitstervend soort vakbondsleider die volgens goe de traditie wel dreigende taal sprak aan het adres van de boe renwerkgevers, maar waarin ater alles op zijn pootjes terecht kwam. Van der Ploeg is niet on dersteboven Waar hij op tegen isl is de naar zijn mening te sterke druk die sommige vakbondslieden op hun mensen uitoefenen. In dit ver band spraakt hij pelen". pool niet onder een cao onder stakingsdwang. Maar als we niet gelijk hadden gekregen, dan waren we uit de fabriek ge gaan. Het klinkt misschien pa thetisch maar als het m oethe ik in Frieslad binnen het kwar tier die jongens uit de fabriek en als ik wil zijn zee r ook weer binnen het kwartier in. Maar denk eens aa het effect als er ee dag in Friesland was ge staakt. Direkt was er dan spra ke geweest va besmette melk. (Van der Ploeg duidt hier op de afspraken die er bestaan tussen de coöperatieve fabrieken die voorschrijven dat de een 10 pet van de melk van de ander over neemt ter verwerking ten tijde van nood). cao hadde gesloten, er weinig Zijn ontslagname brengt hij in voor te voelen o mbij te dragen verhand met die van drs. Harry aan de acties van de industrie- ter Heide (ex-voorzitter NVV). Volgens politie Rotterdam (anp) De poli tie van Schiedam blijft erbij dat de brand van afgelopen dins dagavond aan boord van het nieuwe HAL-schip „Prinsen- dam" niet is aangestoken. „Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de brand nog niet helemaal is afgesloten, sluiten wij brandstichting volledig uit", aldus de Schiedamse politie. De Schiedamse politie blijft deze uitgesproken mening toegedaan ook na de poging van een onbe, kende, donderdagavond, om het kantoor van de Holland Ameri ka Lijn in Amsterdam in brand te steken. De Amsterdamse en Schiedamse politie houden het erop dat een gestoorde juist in verband met de brand op de „Prinsendam" het Amsterdam se HAL-kantoor heeft uitgezocht om er brand te stichten. Volgens de politie in Schiedam is de brand op de „Prinsendam" ontstaan door onvoorzichtigheid. Haagse politie krijgt nieuwe commissarissen Het Haagse politiecorps krijgt er twee commissarissen bij. Dit maakte burgemeester mr. V. G. M. Marijnen gistermiddag be kend tijdens het afscheid van commissaris J. Klijzing. De nieuw benoemden zijn de hoofd inspecteurs A. A. Hasselman en J. C. Moulijn, die respectie velijk per 1 mei en 1 augustus hun nieuwe functie zullen aan vaarden. o'n uitlating. Over de taktiek van de AVB zegt Sake van er Ploeg: „Ik heb gezegd dat er veel schijnbewe gingen moesten worden ge maakt. We zullen zo moeten spelen dat iedere tegenstander op het verkeerde been komt te staan en wij er tengs kunnen. Als het half akn zonder te sta ken, maar als het wel moet, welnu.... We hebben tegen elkaar gezegd: We zullen de boel zo hoog opj- gen dat iedereen denkt dat de hele Nederlandse zuivelindustrie plat komt te liggen als de AVB- hand dat wil. En toen is het verder gegaan. En ik heb als een gek geschreeuwd en gebla zen en j zo i.-npopulair ge maakt als maar moest. Dat kon me op dat moment niet schelen. Als we maar vor die minimum jongen die ƒ150,- verdienen en daar vallen 90 procent van onze zuivelleden onder, dan is Sake- bereid om zich Is een hans- I Leden van de toneelgroep Globe vragen aandacht voor de actie I „Kunstenaars voor Vietnam". De toneelgroep presenteert in I het Amsterdamse Nieuwe de la Mar theater het boosaardige I sprookje Soldaat Tanaka". DEN HAAG Het ministerie van Finan ciën he&ft ten behoeve van de Neder landse toerist op een rijtje gezet wat hij nu eigenlijk precies uit het buiten land mag invoeren. Uit landen binnen de EEG mag voor een waar de van 450 per persoon ingevoerd worden, uit landen buiten de gemeenschap 90 per persoon aan scuveniers en cadeaus. Uit lan den buiten de EEG mogen 200 sigaretten, 100 cigarillo's, 50 sigaren of 250 gram rooktabak vrij ingevoerd worden (voor invoer uit EEG- landen zijn deze getallen 300, 150, 75 en 400). Aan drank met een alcoholgehalte van meer dan 22 procent mag uit landen buiten de EEG 1 liter (uit de EEG-landen 1V£ liter) meege bracht worden. Van mousserende wijnen, li keurwijnen en niet-mousserende wijnen 2 li ter (uit EEG-landen 3 liter). Van niet-mousse rende Luxemburgse wijnen mag 8 liter of 10 flessen vrij ingevoerd worden. De Nederlandse toerist mag van buiten de EEG CO gram parfum vu>t El landen 75 gram) invoeren. Benzine mag vrij ingevoerd worden voor zover die ?ich in de benzinetank bevindt. wordt aan te stellen. voor Klaasje (zijn vrouw Van der ploeg is gisteren met zijn red.) wil hebt en", caravan naar zijn geboorte* ,Ik kan natuurlijk niet in zo korta grond in Friesland getrokken waar hij tot rust wjl komen Hij as werkloos e omdat hij zelf ont slag heeft genomen komt hij niet dn aanmerking voor een WW-uitkering. Hij hoopt dat de bond met name aandacht zal schenken aan de weduwen-pen sioenregeling, omdat „Ik liefst de grootst mogelijke zekerheid tijd zoveel verdienen dat zij, als ik er eens niet meer zou zijn. onbezorgd ve "der zou kunnen, zoaic ik mij dit altijd heb voor gesteld", zo heet het in zijn ver- ant.voording. En voor de rest* „Mijn loon kunt u op mijn giro overmaken tot en met maan- dagavond. Daarmee is het basta en c!at blijft het ook". ROTTERDAM (ANP) Een on derzoek van de centrale milieu- beheersdlenst, de Rotterdamse keuringsdienst van waren en de gezondheidsdienst voor dieren, heeft uitgewezen dat de koper- vergiftiging waaraan de afgelo pen maanden in Vlaardlngen en ook op Voorne-Putten 50 scha pen zijn gestorven, is veroor zaakt door koperdioxyde uit worp van de Chemische Indu strie Rijnmond. Het centraal actiecomité in Rijn mond wees al eerder dit doch terbedrijf van de Staatsmijnen aan als de fabriek die de voor de schapen fatale dosering koper dioxyde de lucht inbracht. Het onderzoek van de drie instanties heeft nu definitief uitgemaakt dat de Chemische Industrie Rijnmond de voor de schapen dodelijke vervuiler is geweest. Het is nog niet bekend of de com missaris van de koningin van Zuid-Holland stappen gaat on dernemen tegen het bedrijf. Hij kan maatregelen tegen de Che mische Industrie Rijnmond ne men op grond van artikel 43 van de wet op de luchtverontrei niging. De Rotterdamse officier van justi tie mr. P. A. H. Bos laat onder zoeken of de Cheipische Indu strie Rijnmond vervolgd kan worden wegens het lozen van fenol in de Nieuwe Waterweg. Eind vorig jaar was het ook het Centraal Actiecomité Rijnmond dat de fenol-lozingen ontdekte en in de publiciteit bracht. De fabriek heeft al aangekondigd de afvoer van fenol in de Nieuwe Waterweg in de toe komst te zullen gaan staken. Het afvalprodukt zal dan door de NV Afvalverwerking Rijn mond worden verbrand. AMSTERDAM (ANP) Drie bui tenlanders, vermoedelijk Noord afrikanen hebben gisteren bij een overval op een sigarenzaak annex postagentschap in de Mo- lukkenstraat hoek Valentijnkade in Amsterdam 2.000.— buitge maakt De mannen bedreigden de winke lier en zijn vrouw met een pi stool en maanden hen in gebro ken Nederlands „kalm te blij ven". Daarna haalden zij do kas leeg en verdweren in een auto ret een Parijs kertekc-, die later onbeheerd werd aarge troffen op het Ceramplein. Het is de 42e overval op een posta- 1 gentschap dit jaar. (27 april) middelbare 3,94: Gt 4,09. Handel: r;ued. 'ulvelbeurs Leeuwarder Veemarkt Lelden. (27 april) oer: stieren 40; melkkoeien vette koelen 240: vare koelen Krnskolveren 19: vette kalveren vette schapen 100: fokschapen vette lammeren 392: zuiglammen» 174: varkens (zeugen) 46; schr men 63; biggen 398: geiten 31; toni 1900. Prijzen (in guldens por stuk): fokstieren 1300-1500; slncht- j koelen 950-1600-1900-2240gras- kalveren 1300-1400; vette kalveren per kg lev. gew. 6,25-5,85; vette schapen 125-175; fokschupc Weeroverzicht Bij moest xwafefee winden en on- gestoorde zonneschijn stegen gisteren de middagtemperatu- ren op enkele plaatsen in zuiden van het land tot 18 gra den. Alleen in een smalle strook langs de kust en op de Wadden eilanden werd het door de aan- landige wind niet warmer dan 7 d 8 graden. Ook in noord-en midden-Frank rijk, zuidelijk-Duiisland en het Alpengebied werd het een fraaie voorjaarsdag -met veel zon en maximumtemperaturen tot dicht bij 20 graden. Dit aangename weertype wordt echter zowel van het noorden als van het zui den uit bedreigd door twee fron ten. Het noordelijke front dat de voorste begrenzing vormt van koude lucht die geen maxima toelaat dan 6 d 8 graden, trekt langzaam over het midden van de Noordzee in zuidoostelijke richting. Het zuidelijk front dringt met bewolking en een re genzone over noord-Frankrijk verder naar het noorden op. Vandaag zal er In het ruiden van het land dan ook enige tijd meer bewolking zifn met moge lijk hier en daar wat lichte re gen of een bui. De komende da gen lijkt een terugval van het weer waarschijnlijk. Vooruitzichten voor maandag. Af on toe regen of een bui en gelei delijk lagere temperaturen overdag. Aantal uren zon0 tot 7. Min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp: van onge veer normaal tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 pro- Cent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 100-110-115; geiten 20-100. Handel sl.-'chi -.tieren .i-d mcll.i ..e|. n iv.le- lijk; vette koelen goed; vare koelen kalm; graskalveren lui; vette kalve ren vlug: vette schapen en -lamme ren vlutfzeugen. s< hrnmmen en biggen goed: geiten vlug. Groenteveiling Lelden (27 april) -J Appelen 64-97. champignon* 2.40-3.30. nndljvlc 40-58, peulen 14.90. snijbo nen 4.10-5.00. stamboom 1404.00. kroten, gekookt 1.20. postelein 78- 1.01 rnhnrber 51-61, prei 66-71, pepers 30-73. tomaten A 11.4 B 13.80-14.20, tomate bloemkool A 2,16^2,35. bloemkool B 1.60-1.85, bloemkool C 1.25, komkom mers AAA 60-69, komkommers AA 50-53, komkommers A 44^17 kommer» B 41-43, komkomn 35-39, komkommers D 29.31, kommers E 29-30. sin A 34-44, *ln B 26-33. lx,speen 1.38-1.73, radijs 52-68. Duur, duurder, duurst VOOR DE "REVALIDATIE" van Scheveningen liggen er nu drie plannen op tafel, waaruit de belanghebbenden - met voorop het Haagse gemeentebestuur - een keus moeten maken. Het wordt in elk geval de keus tussen duur-duurder-duurst, waarbij dan niet al leen de kostenfactor meetelt, maar ook wat men voor het uitgege ven geld gaat krijgen. Onder "men" moet de overheid die beslissen gaat, dan natuurlijk niet in de eerste plaats verstaan de eigenaren, maar de gemeenschap. De combinatie van bouwmaatschappijen en financiers die Schevenin gen op grote schaal willen moderniseren, schat het karwei op zo iets van tegen de 200 miljoen; een Haags architect heeft een heel wat bescheiden plan vna 45 miljoen. Als derde mogelijkheid rest dan nog de grote opknapbeurt waarbij in elk geval Kurhaus en Grand-hotel behouden zouden blijven. De kostenramingen hiervan lopen sterk uiteen. Den Haag richtte, bleef in feite over; het casino, met een passend onderdak voor kleinkunst. De vraag blijft o.i. dat, wanneer hot be drag bekend is dat de grote opknapbeurt van Kurhaus en omgeving vergen gaat, gelet op de nog uiterst-labiele bestemmingsmogelijkhe den, geen dure kwestie gaan worden. In elk geval voelt wat dit be treft, ook het Haagse gemeentebestuur zich kennelijk niet meer ste vig in de schoenen staan. HET TWEEHONDERDMILJOEN-PLAN heeft op papier allure, maar het heeft ook de twee risiko's welke in Nederland aan de meeste grootse ondernemingen gepaard gaan: niemand weet wat er in de praktijk uiteindelijk van terecht komt en iedereen weet dat de kos ten in de praktijk veel hoger zullen zijn dan men nu raamt. Dit laatste risiko zien we ook onherroepelijk verbonden aan het plan van de Haagse architect, dat overigens wel de verdienste heeft dat het duidelijk tot doel heeft ook de eigen gemeenschap van de ge meente te dienen. De keuze voor het gemeentebestuur blijft in elk geval moeilijk. DE HANDTEKENING-ACTIE "Red het Kurhaus" loopt misschien niet zo ontstuimig als de initiatiefnemers gehoopt hadden, maar mag evenmin een mislukking worden genoemd. De grote vraag blijft echter: "Welke functie krijgt dan straks het gebouwencomplex tussen strand en plein?" Zodra de toekomst van het Kurhaus begon te wankelen, hebben wij gesteld, dat acties tot behoud alleen zinvol zijn. wanneer men voor het gebouw (meer van belang qua sfeer dan qua cultuur) een dui delijke, zinvolle bestemming weet. Toen het Residentie-Orkest zijn belangstelling op een plaats elders in Jammer, maar geen ramp VOOR DE TWEEDE KEER heeft dr. Tilanus moeten laten weten, dat de C.H.U, zich distantieert van de totstandkoming van een ku- binet-DenUyl met confessionele Inbreng. Omdat de formateurs in 2de rond het spel meer elegant gespeeld hebben dan de heer Burger destijds solo, is ook de C.H.U. minder onvriendelijk. De fractie zal in de Kamer wel kritisch zijn, maar niet bij voorbaat in Wiegel's oppositieboot stappen. Onder die omstandigheden behoeft het kiezen van een andere weg dat K.V.P. en A.R.P. deden, geen doodwonnis voor de christen-demo cratische samenwerking te betekenen. En om die reden concluderen we, dat het besluit van de C.H.U. wel jammer is, maar daarom niet direct als een ramp beschouwd behoeft te worden. Te meer niet, omdat het zitting nemen van C.H.U.'ers in het kabinet ook weer een probleem had kunnen worden, nu in Tilanus' partij de tweespalt der politieke geesten aanzienlijk scherper is dan in de beide andere confessionele partijen. „IJzeren arrogantie VOORBIJ IS DE TIJD dat in kranten en tijdschriften met zwaar ge schut stelling genomen werd tegen communicatie-media die met ge waagde publikaties of uitzendingen bij bepaalde bevolkingsgroepen ergernis wekten. Nu is actueel dat personen of instanties geatta queerd worden die bij wijze van uitzondering eens een publikatle of ether-program verbieden. Een term als "misplaatste censuur" is dan schering en inslag; een N.R.C.-medewerker bracht dezer da gen een nieuwe oordeelsomschrijving op de markt: "ijzeren arro gantie". Het komt bijna altijd erop neer dat personen In de een of andere ver antwoordelijke positie de aanmatiging verweten wordt op ander mans vrijheid te korten om te oordelen zoals hij zelf wil. Maar vergeten wordt don dat het meestal gaat om aan die personen in verantwoordelijkheid ondergeschikte medewerkers, die zich aan matigen zelf de grens te kunnen bepalen van wat voor massa-com municatief gebruik geschikt is. MET NAME omroepverenigingen wordt tegenwoordig bij traditie ver weten dat ze hun programmamakers niet do vrije hnnd laten. Ter wijl note bene alle omroepverenigingen pnrtlkullero organisaties zijn, die zich in meerderheid thans ervoor druk maken de insprauk van hun achterban op het beleid te vergroten. De critici van verbodsbepalingen doen net of ln alle gevallen welke ze wraken, artikel 7 van de grondwet wordt aangetast of alsof een omroepbestuur alleen maar verbiedt uit vrees voor ledenverlies. Ook het argument "we hebben het recht en de plicht om taboo's of te breken", is een te gemakkelijk gehanteerd argument; in de milieu's die van dit argument niet gediend zijn, zou men wel eens erover kunnen gaan denken dan ook de geestelijke vrijheid waarvan publi cisten en programmakers in hun, gevraagde of ongevraugde, rela ties met anderen uit gaan, als een taboe te gaan aanpakken. DE N.R.C.-MEDEWERKER hoopt dat het besluit van K.R.O.-voorzIt- ter Van Doorn om het Lenny Bruce-program te verbieden die om roep meer leden zal kosten dan bij wei-uitzenden het geval zou ziin geweest. Omdat we het program niet kennen, beweren we niet dat Van Doorn het juiste besluit genomen heeft. Maar wanneer do N.R.C.-mede werker hem van "vrijheidsbeknotting in Nederland" beticht bewe- ren we wel dat deze medewerker zich aan vrijheidsbeknotting schuldig maakt. 6 Omdat hij in een privaatrechtelijke aangelegenheid anderen de vrij heid ontzegt, uitgaande van een opgedragen verantwoordelijkheid aan vrijheid grenzen te stellen. tlof 1.07-1.7 Rapport over buitenlandse pleegkinderen DEN HAAG (ANP) —De com missie buitenlandse pleegkin deren heeft voorgesteld de toe lating van buitenlandse pleeg kinderen niet meer te laten af hangen van de grootte van het pleeggezin maar van de ge schiktheid ervan als opvoedings milieu. Dc bepaling In de huidige richtlij nen, dat gezinnen met twee of meer eigen kinderen of pleeg kinderen niet in aanmerking ko men voor opneming van een buitenlands pleegkind dient vol gens de commissie te vervallen. In het Brabantse Dongen is gisteravond in korte tijd een plasticvlokkenfabriek en tapijt groothan del afgebrand. De gehele voorraad ging verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7