KUNST OP ZICHT Meesterlijk compromis 9raf i e k 2 x 12 Veelzijdig en modern geleerde Schilder- en textielkunst bij Ars van Gregoriaans en orkestapparaat Requiem van D Archeoloog Reuvens: TWEE PALETTEN MET KARAKTER kunst Mozaik brengt grafin Mariza 24 uur PAGINA 5 ZATERDAG 28 APRIL 1973 NOORDWIJK Operettegezelschap Mozaik presenteert zaterdag 5 mei „Grafin Mariza" in theater Royal in Noordwijk. Het li bretto van dit gezongen verhaal in drie bedrijven is van Julius Brammer en Alfred Grunwald op muziek van Emmerich Kla- mdn. Medewerking verleent het Haarlems Operetteorkest. De muzikale leiding heeft Ben Swaab, de regie is in handen van Joh. G. Looijenstein en het ballet is gechoreografeerd door Nancy Geerdes. Het verhaal gaat over een verwende gravin, die zich amuseert, terwijl haar landgoederen beheerd worden door een aan lager wal geraakte graaf. Ondanks allerlei strubbelingen en ondanks jaloerse minnaars worden Mariza en haar rentmeester aan het eind van de operette een gelukkig paar, terwijl de zuster van de graaf ook nog in de armen valt van een niet onaardige jon geman. De hoofdrollen worden vertolkt door Ans Poppe en Jac. van Pa- rera. De avond begint om 8 uur, de zaal is open 19.15 uur. Het Toonkunstkoor, onder leiding van Gerard Akker huis, zal op maandag 14 mei in de Stadsgehoorzaal het Requiem van Maurice Duruflé uitvoeren, de hoofdschotel van een in zijn totaal prachtig pro gramma, dat verder nog van Ernest Chausson de Chant-funèbre op. 28 nr. 3, het Magnificat van dezelf de componist, en de 5 Mys tical Songs van Vaughan Williams bevat. Medewer king verlenen het Kralings Vrouwenkoor dat de wer ken van Chausson voor zijn rekening neemt, als mede de solisten Elisabeth Cooymaits (alt) en Bernard Kruysen (bariton), en het Residentie-Bachorkest, sa mengesteld uit leden van het Residentie-orkest. Maurice Duruflé, in 1902 in Lou- viers (Frankrijk) geboren, vol tooide zijn Requiem opus 9 in 1947. De authentieke zangen van de Gregoriaanse dodenmis wa ren zijn inspiratiebron, en hij heeft deze melodieën (ook de tekst) vaak letterlijk gevolgd. Omdat de notatie van onze mu ziek metrisch is, vond hij voor het behouden van de niet-metri- sche-, vloeiende ritmische lijnen van het Gregoriaans, een com promis in wisselende maatsoor ten, waardoor de metrische ac centen vervaagden. Opmerkelijk is zijn orkestratie die hij aan het Gregoriaans moest aanpassen en die hij uiterst so ber heeft gehouden. Althans die indruk maakt het, ofschoon hij toch een indrukwekkend instru mentarium neeft voorgeschre ven met, naast de strijkers- groep, 4 hoorns, 3 trompetten, 2 trombones, 1 tuba, 2 fluiten, 1 piccolo, 2 klarinetten en 1 bas klarinet, 2 hobo's, 2 fagotten, harp, pauKen en celesta. Som mige delen worden door het koor a cappella gezongen; ande re en vooral die waartoe de tekst aanleiding geeft, zijn rijk geïnstrumenteerd, zoals in het Christe eleison, en aan het eind van het Sanctus met de climax In het „Hosannah". Men lette op de prachtige toepassing van het koper, de hoornsolo met een cantus firmus in het fugatische Kyrie, de trompetten, trombo nes en de tiiba in het reeds ge noemde Christe eleison. Het hele werk bestaat uit 9 delen, waarvan het Dies irae als zelf standig dael kwam te vervallen. Wel gebruikt de componist hier van de laa-ste strofe in Pie Jesu. Er zi,n twee solopartijen voor de bariton, de eerste aan het eind van het derde deel „Domine Jesu Christe" met hef „Hostias e: preces", en in het achtste Jïel „Libera me Domi- ba- De solo voor mezzo-sopraan komt voor in het vijfde deel „Pie Jesu". Wij zouden alleen al over dit Requiem pagina's kun nen vullen. Maar we moeten volstaan met een algemene in druk: imposant en devoot tege lijkertijd. Dit prachtige werk mag men niet missen. Ernest Chausson schreef 4 Chan sons de Shakespeare, samenge vat in op. 28. De Chant-funbre, die door het Kralmgs Vrouwen koor zal worden uitgevoerd, is de derde uit deze reeks. Het is ontleend aan „Much ado about nothing": de klaagzang van Claudio bij het graf van zijn verloofde Hero, die hij, na de ook in dit stuk gebruikelijke in trigues, van ontrouw heeft be ticht en heef' verstoten. Shakes peare liet haar ogenblikkelijk bezwijmen, maar volgens het bekende drama-recept vertelt men Claudio dal zij dood is. Wanneer de intriganten zijn ont maskerd, moet Claudio zijn „dode" v?rloofde in het open baar in eer herstellen en dit doet hij in een klaagzang aan haar graf, waaraan dit werk is ontleend. Het is oorspronkelijk een a cappella werk voor vier stemmig vrouwenkoor. Vincent d'Indy, vriend van de slechts 44 jaar oud geworden Chausson, heeft later de orkestratie toege voegd. Ook in dit werk subtili teit in harmonieën, en in de toe passing van het orkest. Na een korte inleiding, zet het koor a cappella in, onderbroken door een tussenspel van een blazers kwartet, waarna het koor weer t cappella verder gaat. Daarna Gerard /tkfcerhuJ. d.r.geru volgt hetzelfde tussenspel maar d("e Vrouwenkoor, nu voor blazers-trio. In een be wogen samengaan van koor en orkest, die naar een climax leidt, eindigt het werk met een klaagzang uitgevoerd door de sopranen en de mezzo-sopranen i het Leids Toonkunstkoor en het Bre- unisono (in sextolen); de alten bepalen de harmonieën. Deze klaagzang wordt ondersteund Het is door althobo en klarinet, waar- mooi bij zich in (ie slotaccoorden de fluiten, hobo en strijkers voe gen. kort, maar bijzonder B. Rljnders Kunstkortjes BAARTHUYS In het Baprthuys te Alphen aan den Rijn (hoofd straat 169) exposleteait Mariska Habraklen. De itentoonisiteïï'img is open: zonda gen 29 april, 6 en 13 mei van 16 tot 17.30 uur; zaterdagen 5 en 12 mei van 15 tot 17 uur en vrijdag 11 mei van 20 tot 22 uur. LAKTHEATER Op 10 mei om 20.30 uur vindt de voorstelling van „La Voz de les Venvidos" plaiats in het LAK-thearter aiam het Levendaal. Het. is een 'Spaans oratorium over het his torische proces dat in Latijns-A- merika zich ontwikkelde vanaf Ide verovering door de Spanjaar den tot heden. O kabinet gaper LEIDEN Kabinet Gaper houdt dit weekeinde een 24-uurstentoonstelling onder de naam 2 x 12 is 24 uur grafiek. Het is een unieke ge beurtenis voor Leiden. Vanmiddag om 4 uur wordt de expositie geopend door Hans van Dam, directeur van de Leidse schouwburg, maar vanaf elf uur 's ochtends is het werk al te bezichtigen. Vanavond om 11 uur sluit de eerste periode van 12 uur en zondag is de tweede ter mijn van 11 tot 11 uur. Er is werk van tien kunstenaars, 7 uit Leiden, 1 uit Leiderdorp, 1 uit Noordwijk en 1 uit Den Haag. LEIDEN In de maanden mei en juni is er in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een tentoonstelling gewijd aan de eerste hoogleraar in de archeologie, te vens grondlegger van de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden en eerste di recteur ervan. Caspar Jacob Christiaan Reuvens was zijn naam. De expositie is ingericht ter gelegenheid van de verschij ning van het in Reuvens' handschrift be waard gebleven dagboek van zijn archeo logische onderzoekingen in Drenthe. Het boek is gepubliceerd door J. A. Brongers onder de titel :„1833: Reuvens in Drenthe" Caspar Jacob Christiaan Reuvens werd op 22 januari 1793 in Den Haag geboren en stierf in Rot terdam op 26 juli 1835. Sinds 1818 bekleedde hij een hoogle raarszetel aan de Leidse univer siteit in de archeologie. Deze veelzijdige geleerde had nog meer pijlen op zijn boog: egyp- tologie, classicus en numismati- cus (muntkundige). Reuvens was zijn tijd ver vooruit en zijn methoden van registratie, me tingen, profielen en karteringen bij zijn opgravingen in Neder land werden pas meer dan vijf tig jaar na zijn dood weer opge vat en worden nu nog steeds toegepast. Hij is vooral bekend geworden ln binnen- en buiten land door zijn opgravingen te Arentsburg, een landgoed bij Voorburg. Het rijk kocht dit ter rein in 1826 om het ter beschik king te stellen van Reuvens voor zijn onderzoek. In de bo dem van het landgoed bleek het Forum Hadriani, een Romeinse vesting, te zitten. Prachtige kaarten, tekeningen en platte gronden worden op de tentoon stelling in het Rijksmuseum van Oudheden voor het eerst ge toond, samen met een aantal vondsten, die bij de Arentsbur- ger opgravingen aan het licht zijn gekomen. Uit de archieven van museum en universiteit is een overzichtelijk beeld samen gesteld met duidelijke toelichtin gen van Reuvens als mens, als archeoloog en van zijn belang rijke werk. De tentoonstelling is gratis toe gankelijk voor de bezoekers van het Rijksmuseum, Rupenburg 28, Leiden, dagelijks geopend van 13 tot 17 uur. Een begelel- van 13 tot 17 uur. Eenbcgelei- dende tekst van J A. Brongers is ter plaatse verkrijgbaar voor een gulden. Leiden over het optreden van Paul van Vliet, volgende week woensdag en donderdag, valt weinig vooraf te vermelden. Zijn op treden is altijd der mate spectaculair geweest dat hij waarschijnlijk wel voor alle geledin gen van de Neder landse bevolking méér is dan alleen maar een naam. Anders dan Wim Kan heeft hij het optreden voor de televisie nooit ge- PAUL VAN VLIET schuwd, maar inte gendeel zelfs ge tracht hierdoor aan een bepaald etiket je te ontsnappen en een zo groot mo gelijke veelziidig- hcid te ontplooien, o.a. door zi'n optre den in de ♦elevisie- serie „Waal- [?t programma Oost-West dat Paul van Vliet volgende week in de Stadsge hoorzaal brengt, is een nieuwe stap in de ontwikkeling van deze cabaretier. Na het Leidse Studen ten Cabaret en PePijn werd tijdens de bijzonder suc cesvolle „Avonden aan Zee" in het Kurhaus te Scheve- ningen duidelijk, dat hij langzamer hand de kant van de one-man-show op zou gaan. Dat d:t nog steeds een ontwikkeling in po sitieve zin is, blijkt uit het succes dat hij, begeleid door een kwartet onder leiding van Rob van Kreeveld, alom in den lande heeft. LEIDEN In het gebouw van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht exposeren Lucresa Kern z.g.n. lapjesdoeken en gouaches en Leny Noyen schilderijen, pastels en een groot aantal poppen. Leny Noyen doet zich hier kennen als een schilderes van formaat, ietwat mannelijk van toets in overwegende gedekte kleuren. Veel genres beheerst ze: het portret o.a. van de Leidse schilder Gerard de Wit en de heer J. de Graaf het stilleven en vooral het kinderportret. Hoewel zij soms overwegent bruinen gebruikt, toont zij toch wel en veelkleurig palet. De pastels zijn overwegend veel kleurrijker. De kinderportretten zijn innig en indringend geschilderd of getekend. Mooi zijn ook enkele bloemstukken, vooral het forse „Bloemen van Jan" mt de paarse rhododendrons. Mooi is ook het fors geschilderde zeer grote doek „Bar" met de vele karakters en types. Mooi is ook „Poppenkast", mede door de fraaie compositie. Lucresa Kern hanteert een geheel ander palet met veel witten. Haar vormgeving neigt naar het primitieve maar is zeker niet onaantrekkelijk. Qua vormgeving vertonen haar schilderijen veel overeenkomst met de kleurige en soms merkwaardig gecomponeerde lapjesdoeken. Niet alleen merkwaardig door de compositie echter, maar ook door techniek, die sterk afwijkt van het gebruikelijke patroon. Zeer mooi werk. Van haar gouaches vielen mij bijzonder op het geestige „Hoedensalon" en „Spaanse lijkwagen". De expositie duurt tot 12 mei a.s. WILLEM PRINS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5