LOGEPLAATS ONDER DE ZON Nieuwe recreatiecentrum in Limburg geeft laatkomers ZATERDAG 28 APRIL 1973 Vanaf 1911 heeft het eerbiedwaardige missiehuis Sint Paul in het Limburgse Arcen dienst gedaan als opleidingscentrum voor missionarissen van Mariannhill. Nu wordt het warmkloppend hart van een uniek recreatie-centrum. „Het kan verkeren", heeft de wulpse bard Brederode in een ver verleden al geroepen en achteraf is gebleken, dat de geschiedenis hem keer op keer gelijk gaf. Het zoveelste voor beeld wordt nu weer aangedragen door de missionarissen van Mariannhill, die sinds 1911 vanuit hun neogotische klooster Sint Paul in het noord-limburgse Arcen honderden Neder landse paters en broeders naar verre buiten posten in Afrika, Amerika, Polen en Oostenrijk hebben uitgestuurd. Gods burcht Sint Paul was jaren lang een godsdienstige smidse, waarin vrijwilligers uit geheel Europa voor hun komende missionaire taak gevormd wer den. Mariannhill werd een springlevend begrip in het rijke roomse leven tussen twee wereld oorlogen en Sint Paul. gebouwd in de beproef de zegevierende Cuypers'stijl was daarbij het koortsachtig kloppend hart. Tijdens de tweede wereldoorlog werd het klooster achtereenvolgens toevluchtsoord voor ronddolende evacués, lazaret voor de gewon den van de moordende slag bij Overloon, hoofdkwartier van Generaal Model en tenslot te één der vele vestingen in het Limburgse slagveld. Toen de kruitdampen eindelijk optrokken, leek het er even op, alsof het eerbiedwaardig mis siehuis op de oude christelijke voet zou wor den voortgezet, maar geleidelijk aan viel door de veranderde structuren van kerk en maat schappij de oorspronkelijke bestemming lang zaam weg. De nieuwe jaargangen van missio narissen werden steeds verder uitgedund en tenslotte bleek het niet meer de moeite om het kolossale klooster te gebruiken voor opleiding van Gods' dienaren in de missie. Eerste fase Er werd daarna koortsachtig gezocht naar een nieuwe taak voor het landgoed van Mariannhill en dit zoeken resulteerde maart 1969 in de stichting „Het Veldkampdie een recreatie centrum moest creëren, geschikt voor alle „HET VELDKAMP" IS PRIJZENSWAARDIG En d:t zijn de prijzen voor een zes-persoons riante bungalow in „Het Veldkamp" te Arcen: 11/8 - 18/8 325 gulden; 18/8-25/8 300 gulden; 25/8 - 1/9 295 gulden. Na I september (er zijn dan reeds 60 bunga lows klaar) gelden de volgende prijzen: eerste week september 250 gulden; tweede week sep tember 225 gulden; derde week september 200 gulden; vierde week september 175 gulden. Tussen 30/9 en 22/12 per week 125 gulden, in de herfstvakantie per week 295 gulden, in de kerstperiode 22/12 - 5/1 295 gulden en tussen 5/1 - 30/3 per week 125 gulden. De richtprijzen voor korte weekends (zaterdag tot zondagavond) zijn 60 gulden, voor lange weekends (vanaf vrijdag tot maandagmorgen) 100 gulden. groeperingen in de maatschappij, inclusief be jaarden en gehandicapten. De plannen zijn inmiddels feiten geworden en begin juli zal het eerste gedeelte van wat ken ners nu reeds het mooiste recreatiecentrum van Nederland noemen in gebruik worden ge nomen. Rondom een romantische bosvijver op een landgoed van 180 hectaren staan dan de eerste 40 van de 152 geplande riante zesper- soons bungalows wijd open voor vakantie-vier- ders, die tegen speciale kortingsprijzen mogen delen in de oude natuurlijke rijkdommen van Mariannhill. Een novum voor Nederland is, dat „Het Veld kamp" beschikt over bungalows, die ook be woond kunnen worden door families met ge handicapte gezinsleden. Tot nu toe behoorden deze mensen tot een vergeten groep, voor wie er nergens plaats in de vakantie-herberg was. De gezonde familieleden waren welkom, maar men voelde zich meestal gedwongen de gehan dicapten apart hun vrije tijd te laten door brengen in speciale tehuizen. Voor iedereen In „Het Veldkamp" is plaats voor iedereen en dat is het unieke van dit centrum. De bunga lows, op zichzelf fraaie, ultra moderne kleine villa's met ruime woonkamer, twee slaapka mers, keuken en natte cel, hebben geen drem pels en beschikken over extra brede deuren. Alle kamers zijn gelijkvloers en voorts be schikt elke wooneenheid over een alarmsy steem, dat in verbinding staat met het dien stencentrum. Ook zijn alle vertrekken ver warmd. In de oude boerderij op het landgoed, waar de paters van Mariannhill vroeger met landbouw en veeteelt het geld verdienden voor hun colle ga's in de missie, wordt deze zomer een pe tit-restaurant geopend. Tevens zal deze rustie ke ruimte plaats bieden aan een snackbar, kindercrèche, een supermarkt en enkele za len. Op het terras van de boerderij komt een barbecue en op het plein daarvoor komen voorzieningen voor volleybal en badminton. Aan de Maas Het landgoed zelf is gelegen aan de oostkant van het Maasdal en heeft een rijke afwisseling van jonge en oude loof- en naaldbossen, zand verstuivingen en landbouwgronden. Dit prach tige natuurgebied van 180 hectaren grenst onmiddellijk aan de reservaten „de Ha mert" van 650 hectaren en de „Ravevennen" van 350 hectaren. In het oosten grenst „Het Veldkamp" aan het onmetelijke, geheimzinnige Reichswald in Duitsland. Voor verstokte wan delaars wordt gezorgd, dat ze eindeloos de pa den up en de lanen in kunnen en voor de vis sers zijn uitgelezen stekken gereserveerd aan de oever van de Maas. Vogelpark Dit grandioze recreatie-project, dat een inves tering vergt van 50 miljoen gulden, beschikt nu ook over een verwarmd zwembad op een steenworp afstands, trimbanen, een veebedrijf en een uniek vogelpark. Resumerend kan worden gezegd, dat Neder land dit jaar een vakantie-centrum rijker is geworden, dat zijn weerga in de lage landen en ver daarbuiten niet heeft. De paters van Mariannhill hadden geen betere bestemming kunnen geven aan hun bezittingen in het bronsgroen eikenhout. Loge-plaats De opening van „Het Veldkamp" dn juli van dit jaar stelt overigens nippertjes-beslissers opeens in staat om toch nog een loge-plaats voor hun vakantie te verwerven. Als u behoort tot het gilde der eeuwige weifelaars en kno- pentellers - „ja, nee. doen, niet doen" - be hoeft u zich ditmaal niet te laten afschepen met de kruimels van de vrijetijdskoek. Inte gendeel: het stuk met de meest krenten en ro zijnen ligt voor u klaar in het meesterlijke ri vierdorp Arcen. U hoeft daarvoor alleen maar contact op te nemen met Albert Heijn Reizen, die dit jaar de verhuur van de gereedgekomen bungalows regelt. U moet er wel vlug bij zijn, want voorlopig zijn er maar 40 landelijke pa- leisjes te vergeven. Bel daarom, als u belang stelling hebt. vandaag nog naar 02980-92070 of 02980-92180. Of schrijf naar Albert Heijn Rei zen, postbus 500 in Zaandam. Wellicht dat u dan een missie wacht, die de rijkste vruchten van uw leven afwerpt. Bij het neogotische klooster Sint Paul van de missionarissen van Mariannhill ligt het nieuwe dit jaar gedeeltelijk gereedgekomen recreatiecentrum "Het Veldkamp" Het landgoed "Het Velcfkomp" ligt in een prachtig natuurgebied oan het onmetelijke, geheimzinnige Reichswald. 180 hectaren, dat in De 152 bungalows van "Het Veldkamp" zijn geschikt voor gezonden en gehandicapten: er zijn geen drempels en de deuren zijn extra breed. enTOURage-enT Fietsend door Denemarken Evenals in Nederland waar de fiets welgemoed aan zijn twee de leven is begonnen (com pleet met hoog stuur en ge zondheidszadel) is er ook in Denemarken een merkbaar groeiende belangstelling voor dit vervoersmiddel bij uitstek tegen hartvervetting en vaat- vernauwing. Ook de Deense vakantie-organisatoren hebben zich op de twee-wieler gewor pen en bieden in diverse delen van hun zalige land acht fiets vakanties van een week aan. De tochten voeren onder meer door de mooiste delen van het eiland Funen en van Jutland. De prijzen variëren tussen 175 gulden voor kinderen onder de 12 tot 350 gulden voor volwas senen. In deze prijs zijn inbe grepen zeven overnachtingen in goede hotels, alle maaltij den, routebeschrijving, wegen kaart en kosten van veerboten. Als men zijn eigen fiets op de bult meeneemt krijgt men uit het vuistje nog een korting van 25 gulden. Een kostelijke bro chure, die misschien de beslis sende spaak in uw vakantie- wiel steekt, kunt u krijgen bij het Deens Verkeers Bureau, Keizersgracht 518 in Amster dam, telefoon 020—226717. Bij ditzelfde adres komt men ook alles aan de weet over de Spartaans getinte all-in kano- vakanties in Midden Jutland. De tocht gaat stroomafwaarts over de romantische mini-ri vier Gudena. Kosten 190 gul den voor twee volwassenen, in clusief huur kano, kampeeruit rusting en overnachtingskosten op de camping. OURage-enTOUR Aqua Vivo brengt volop avontuur en romantiek De Aqua Viva Adventure Club (AVAC) is de eerste organisa tie In Nederland, die zich in navolging van reisbureaus in Engeland heeft gespecialiseerd in het maken van avontuur-va- kanties. Deze club werd enkele jaren geleden door d,e in Frankrijk wonende Nederland se kano-kenner Jan Wester op gericht. Zijn credo: avontuur hoeft men niet ver weg te zo» ken en hoeft ni-et peperduur te zijn. Er zijn volgens hem zelfs In het overbevolkte Europa nog enige paradijzen, die men echter niet met de conventio nele middelen kan bereiken. Vandaar dat bij AVAC kano, paard en zeilboot een belang rijke rol spelen. Op het pro gramma van 1973 staan onder meer een 14-daagse Dordogne- kano-trip voor 415 gulden, een provencaals avontuur van 14 dagen met een kano-trektocht dwars door de kloven van de Ardèche, paardrijden in wild west heuvels en rieleksen in St. Tropez voor 390 gulden en vakanties in Wales, 210 gulden per week of 395 gulden voor veertien dagen. Alle tochten zijn bedoeld voor volslagen be ginners. Ervaring in de spor ten, waaraan gedaan wordt, is dan ook niet nodig. Aqua Viva heeft ook een eigen camping in de Dordogne met 80.000 vier kante meter afwisselende na tuur. Bij alle prijzen zijn kampgelden, maaltijden, ge bruik van tenten, luchtbedden kano's, huur paarden en dien sten van instructeurs inbegre pen. Inlichtingen bij AVAC, Verl. Hereweg 17R In Gronin gen, telefoon 050—254959. age-enTOURage Dr. Dominicus doet boekje open over Portugal ejn eiland Kreta Een leerzaam voorproefje van een geslaagde vakantie In Por tugal en op Kreta krijgt men bij aanschaffing van de nieuwe geschreven portretten van be reisde roei dr. Dominicus over Portugal (f 12,90) en Kreta 11,10). Het zijn voortreffelijk uitgegeven (door GottmeT in Haarlem) en zeer informatieve gidsen, waarin de toerist alles vindt, wat hij van de vakan- tiestek van zijn keuze wil we ten. Dominicus vertelt In vlot proza over historie en cultuur, over sfeer en leefwijze van het volk. dat klaar staat om dc va kantiepegels uit uw beurs te kloppen. De verschillende hoofdstukken laten zich ais een smakelijke roman lezen en ge lukkig vervalt Dominicus niet in de fout van vele reisgidsen makers, die hun wetenschap in gortdroge stadhuistaal ventile ren. De boeken uit dc Portret reeks van Dominicus (dc- dok tor geeft het zijn e'gc:: kinde ren) zijn dan ook uilo--* bruik baar bij de voorbereiding van een vakantie. Foto's, kaarten ;n plattegronden completeren de uitgaven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17