Prof. Muntendam voorziet tekort aan verzorgsters Gewestregeling goed ontvangen Vogelbuurt schoonmaak houdt grote eigen bos in Centrum voor dagbehandeling staat nog leeg College van Bestuur vraagt besluit vernietiging Leidse U.R. Overleg gaande over kruising stad en randgemeenten Zuydtwijckofficieel open 1 Patrimoniumpark - crijgt een buslijn Broers kri jgen lichte straf voor kledingkraak Winkels in binnenstad op 30 april gesloten 'AGINA 3 VRIJDAG 27 APRIL 1973 LEIDSE COURANT ïIDEN Door het onthullen het wapen van „Zuydt wijck" door de kunstenaar Guus rbe-Heiligers uit Steggerda ontleend aan het historische zegel van de Heren van Zuydtwijck heeft erjedr. A. J. Vis, burgemeester van Leiden, hedenmiddag het ver- )!eeghuis en reactiveringscen- ïum van die naam officieel In gebruik gesteld. Voordat de (eestelijke openingshandeling verricht, had prof. dr. P Muntendam -- lid van de Zie- lenfondsraad in een beschou wing over de betekenis van het verpleeghuis twee schrijnende problemen aan de orde gesteld: het gemis aan een financiële re- >eling voor de dagbehandeling, ïame van aphasie-patien- n de nabije toekomst drei- >ende tekort aan vrouwen in de verzorgende beroepen. uydtwijck" gelegen aan de ialtje Noordewierlaan in Zuid- Vest telt negen etages. Op 1 •ril 1972 werden de eerste pa- iënten opgenomen. En nu, na vol jaar, staat van het huis etage, dié gereserveerd is dagbehandeling, nog steeds eeg omdat de financiële grond- Slag voor die vorm van verzor- lt|£ing nog niet is gelegd. of. Muntendam: ,,De samen- verking tussen verpleeghuis en icademisch ziekenhuis is een mtwikkeling, waarvan Leiden primeur heeft. De interessan- situatie voor Leiden is, dat reeds van de aanvang af, in de lommissie van voorbereiding de bouw van dit verpleeg de faculteit der geneeskun- met twee leden vertegen- voordigd was. Zowel op het ge- >ied van de medische, para-me- lische, verpleegkundige en ver- jendenopleiding, als ten aan- van de «an de opname roorafgaande medische selectie, de samenwerking van Zuydt- ijck met het A.Z.L. van de Met een ander probleem richtte •ootste betekenis. Niet alleen de spreker zich over de hoof- lor het onderwijs maar ook den van zijn auditorium heen Rrtvoor het wetenschappelijk on- tot de regering. De Nederlandse lerzoek, waar het verpleeghuis bevolking „vergrijst" sterk. ,£n wjn reactiverende functie een Rond de eeuwwisseling zullen bijzonder terrein biedt voor re search dat voor de geriater nog veelal een braakliggend gebied Als een fraai voorbeeld van sa menwerking tussen Zuydtwijck en het AZL noemde prof. Mun tendam de gemeenschappelijke voorbereiding voor de stichting van een aphasie-centrum Tal van patiënten, die aan een her- senaandoening lijden, ondervin- de een spraakstoornis of de on mogelijkheid tot spreken, die wordt aangeduidt als aphasie Veel van deze patiënten hebben geen opname in het verpleeg huis nodig maar zij kunnen niet geholpen worden met de twee uur logopeadische behandeling per week, die tot nu toe door de ziekenfondsen worden verstrekt. Zij hebben dagbehandeling no dig. En het is juist dit voor de therapie in een verpleeghuis es sentiële element, dat buiten het verstrekkingenbesluit van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten valt. Na een opsomming van de economische en sociale voordelen, die de dagbehande ling tot een centrale functie van een verpleeghuis maken, zei prof. Muntendam, dat hij de zie kenfondsraad van welk li chaam hij zelf lid is dringend verzocht heeft, genoemd vraag stuk in studie te nemen. de bejaarden ca. 12% van de bevolking uitmaken. In het eer ste kwartaal van de volgende eeuw zullen we geconfronteerd worden met de bevolkingsexplo sie van de jaren 1946 e.v. Daar entegen zet zich de geboortedaf- ling si.ids 1964 zodanig voort, dat we zeer spoedig "het punt zullen bereiken, dat er niét vol doende of niet voldoende meis jes worden geboren (tegen elke 106 jongens worden 100 meisjes geboren) om t.z.t. de vrouwen in de productieve leeftijd te ver vangen. Het gevolg: een duide lijk teruglopend aanbod van jon ge vrouwen voor de verzorgen de beroepen tegenover een groeiende behoefte met name in het verpleeghuiswezen. Prof. Muntendam concludeerde: „Van een regering mag men vra gen, te beseffen, dat slechts toe komstig beleid doelmatig kan worden geplanned, indien het stoelt op wetenschappelijk ver antwoorde demografische prog noses. Men moet er zich nu reeds op beraden, hoe men vanaf 1985 meent te kunnen voorzien in de behoefte aan verplegenden en verzorgenden in onze ver pleeghuizen. Slechts indien deze voorziening in beginsel gewaar borgd is, zal het verpleeghuis zijn plaats en zijn functie in de gezondheidszorg kunnen behou- e centrum dat vandaag geopend is LEIDEN De speel gele genheid in het Roomburgerpark was tot dusver uiterst summier. Bij gelegenheid van de opening van haar nieuwe kantoor aan de Burggravenlaan heden heeft de Algemene Bank Nederland daar gisteren wat aan gedaan. De directeur van de ABN-Leiden overhandigde burgemees ter Vis een cheque met de bedoeling dat er voor het aangegeven bedrag speeltoestellen voor het buurt- park worden aangeschaft. Wanneer het speeltuig bevalt, zullen de kinderen hun ouders extra-dankbaar zijn voor een zo plezierig gebruik van hun bankrente. ZOETERWOUDE Zoeterwoude Is bereid mee te werken aan de totstandkoming van het gewest Leiden. Gisteravond nam de ge meenteraad met algemene stemmen het besluit om het ont werp „Regeling Gewest Lelden" goed te keuren. Daarbij zal het gewesthestuur wel verzocht worden om alle pogingen in het werk te stellen om alle gemeen ten welke genoemd worden In het rapport van de V.N.G. en welke niet vermeld staan In de ontwerp-regeling te bewegen toe Het blijkt dat nu ook Voorschoten westwet nog steeds uitbleef. Burgemeester Detmers benadruk te. dat het er nu om gaat of we ja kunnen zeggen tegen het ge west. Het takenpakket de volg orde hiervan en de opbouw van het apparaat komen later aan de orde. Het uitblijven van de Gewestwet werd ook door de voorzitter betreurd maar er zijn belangrijke zaken welke hierop niet kunnen wachten. Niet al leen Zoeterwoude blijkt te klein voor de vele taken, maar zelfs Leiden en andere gemeenten. te treden. Alleen de heer Engelkes had be denkingen. Niet tegen de toetre ding op zich maar wel tegen het grote takenpakket, dat het ge west zou moeten aanvatten. Hij wilde dit voorlopig beperken tot het verkeer, vervoer, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. De heer Engelkes vond het ook een kwalij. e zaak, dat de Gp- bereid is financieel mede ie werken bij het onder zoek naar het openbaar ver voer. Het mag echter niet zo zijn, dat Leiden voor de zware kosten opdraait. Er blijkt over leg gaande te zijn of deze aan gelegenheid niet thuishoort in het gewest of wat mogelijk nog juister is, bij de provincie... Ook de problematiek rond de afsluit- dagen van Heineken door de Gasunie zal onder de aandacht van het gewest worden ge bracht. - De Leidse Universiteits- s op haar standpunt blij- 8.1 en staan, dat het aanvragen oH 'an numeri f«xi voor enkele stu- jo« lierichtingen in strijd is met pWL laar maatschappelijke verant- r je- foordelijkheld. Dit kwam naar icljroren in een langdurige en vaak b^„. '°Sal verwarde diskussie, die Inhoudelijk stelt een dergelijke tiging aan de minister voor te willen dragen. Formeel was dit de enige weg, die haar nog openstond om het komend jaar voor enkele studierichtingen een beperking van het aantal eerste jaarsstudenten te bewerkstelli- 12.de Raad gisteravond in een bui- engewone zitting met het Colle- 'B van Bestuur voerde. 17-i als bekend had het College van lêstuur vorige week te kennen vernietiging echter weinig voor, zolang daar liet een positief be sluit, n.l. om wel numeri fixi aan te vragen, tegenover staat. Het was dan ook de bedoeling van het College van Bestuur, dat de Raad alsnog zou beslui- irdorp Het gemeentebe- tuur was gisteravond op volle u terkte tijdens de wijkavond litietaor het Patrimoniumpark en •nge|le Achthovenerweg. Achter de 3 b «stuurstafel in de kantine van gi lurisol zat het voltallige Colle- W., met gemeen- /tfe-secretaris en een ambtenaar n openbare werken, in de al tussen de ongeveer zeven- i! ig burgers de raadsleden. ee ar de bewoners was deze avond oor al belangrijk omdat goed De Doesbrug wordt opgeknapt. over de Achthovenerweg gaan. Het aanbod is te gering, de au tobus te groot en de weg te smal. Wethouder Drenth gaf de bewoners de verzekering dat het gemeentebestuur zal zorgen voor openbaar vervoer. Er is een gesprek gaande met de NZHVM en indien de gemeente zorgt voor o.a. een draaicirkel en een financiële tegemoetko ming dan bestaat de kans op een autobus. ijlaar voren kwam de toch wel »lle( éïzrkte macht van een ge- 'ete neentebestuur op het gebied rde an zaken, die volgens de bewo- r onjiers de leefbaarheid aantasten, nt et hangijzer is al enige jaren et openbaar vervoer. Met 'PB ang van augustus zal ook eig< West-Nederland" niet meer iekj i e 11' ADVERTENTIE Volgens de omwonenden liggen er negen balken los, waardoor 's nachts gevaar bestaat uit het bed te vallen. Blijkbaar gaat zwaar vrachtverkeer in de nacht de brug over, ondanks de beperking van de tonnages wel ke bij de opritten zijn aange bracht. De burgemeester beloof de een nachtelijke controle. Het fietspad dat zal worden aange legd vrijliggend van de Achtho venerweg wordt door de bewo ners gezien als een verbetering van de verkeersveiligheid voor al voor de sch >oljeugd. Via de ourgemeester werden enige b ize woorden gericht tot het hoofd van de Engelendaal- school, die kinderen uit het Pa trimoniumpark liefst niet wil la ten overblijven. Wethouder Tichler adviseerde contact op te nemen met het r.k. schoolbe stuur en eventueel aan te bie den bij toerbeurt een moeder toezicht te laten houden. ten, van haar eerder ingenomen standpunt af te zien, en in een nieuw besluit de aanvrage van numeri fixi voor enkele studie richtingen zou vastleggen. Nu de Raad in haar standpunt heeft volhard, zal het College van Bestuur gebruik maken van haar recht, de beslissing van de Raad ter vernietiging aan de minister voor te dragen. Of deze stap zin heeft hangt af van de snelheid, waarmee de minis ter een beslissing neemt: Ver nietigt hij het raadsbesluit, voordat hij de numeri fixi vast stelt, dan kan het College van Bestuur alsnog een voorstel bij de Raad indienen om voor be paalde studierichtingen, zoals medicijnen, farmacie, biologie, Nederlands, Engels en geschie denis numeri fixi aan te vragen. Vernietigt de minister niet of te laat, dan bestaat de kans, dat er aan de Leidse Universiteit 'n chaos zal ontstaan, waarvoor het College van Bestuur, getuige haar voorstel tot vernietiging, te kennen heeft gegeven, de verantwoordelijkheid niet te wil len dragen. Onderhoud aan Bernardusschool wordt beperkt ZOETERWOUDE - De raad be- sloot niet in beroep te gaan te gen de beslissing van de staats secretaris die geen bijzondere situatie aanwezig achtte voor de St. Bernardusschool. In afwach ting van de nieuwbouw zal het onderhoud tot het uiterste be perkt moeten worden. De raad betuigde adhesie aan de motie van de gemeente Alkema de inzake de ongerustheid over het evt. verdwijnen van de Leidse veemarkt. Wethouder Duindam toonde zich optimis tisch. Als de Rotterdamse marict naar Leiden komt wordt de Groenoordhal zelf winstge vend. Leiden heeft natuurlijker wijs al monopoliepositie. L. v. d. Post onderstreepte dat Lei den destijds een fikse E.E.G.- subsidie heeft ontvangen om de bouw mogelijk te maken. Men kan nu niet zo maar sluiten. Bo vendien zullen dan de tekorten toenemen. De subsidiëring van de kinderspeelzaal welke vorig jaar niet haalbaar bleek werd nu een hamerstuk. Lidmaatschap raad vergt te veel en geeft weinig ZOETERWOUDE - Het enor- me verloop onder raadsleden heeft de VNG er toe ge bracht een onderzoek in te stellen naar het raadswerk. In het kader hiervan enquêteerde KVP'er H. Broekhuis zijn collega raads leden. De voorlopige uitkom sten hiervan liegen er niet om. Doorgaans wordt 8 uur per week besteed aan het raadswerk met grote uit schieters. De wethouders zijn voor het vervullen van hun taak 22 uur per week in de weer. De raadsleden beste den 1 uur per week voor contacten met de achterban en V/2 uur voor kennisverrij king. Bijna allen hebben di verse andere funkties in het openbare leven. Gezin, be drijf en recreatie komen daarom in het gedrang. De honorering van de wethou ders is absoluut te laag evenals de presentiegelden van de raadsleden. Zij zou den in aanmerking moeten komen voor een onkostenver goeding. Dit alles zou belas tingvrij moeten zijn. Kort om: er zullen gunstiger voorwaarden geschapen moe ten worden om mensen te kunnen blijven aantrekken voor het raadswerk. Zoeterwoude Het kon niet uit blijven, dat de verkeerssituatie op de splitsing Nieuwewcg Wel- poortseweg, enkele dagen na een nieuwe botsing, aan de orde gesteld zou worden. Het was de heer J. v. Diemen die dit aan roerde. Uit het antwoord van de voorzit ter en wethouder De Jong bleek, dat verbetering van dit beruchte punt reeds in bespreking was voor het jongste ongeluk gebeur de. De heer Van Diemen deed de suggestie om door gronduan- koop mogelijk te maken, dat het verkeer van en naar de Hoge Rijndijk achter de oude imede- rij omgeleid gaat worden. Ove rigens benadrukte wethouder De Jong nog eens dat bij alle mo gelijke maatregelen die men zou treffen ongelukken niet kun nen uitblijven als er zo onver antwoord wordt gereden als zondag j.l. De heer Staver had vernomen, dat de bouw van de w.w.-woningen in gevaar dreigde ningstichting hogere kosten wc- gens een te bouwen brug. De voorzitter dis had dinsdag een onderhoud met de betrokken Expl. Maatschappij was hier over niets bekend en hoopt dat het bij geruchten zou blijven. Het instorten van een stuk be tonwerk bij de aanleg van het zwembad noemde wethouder De Jong niet alarmerend. LEIDEN De kinderen van de Leidse Vogelbuurt en hun moeders hebben de paasvakantie aangegrepen om „grote schoonmaak" te hou den in hun eigen wijkpark. dat nogal van de storm geleden heeft. De buurt heeft de strook bo s achter het vroegere „huis van Bosman" een jaar of twee geleden in bescherming genomen toen de vernielingen er uit de hand dreigden te lopen. De twee zware stormen, die onlangs over Nederland raasden, lieten het bosgebiedje niet ongemoeid. Bomen, die omgewaaid waren, werden wel in hanteerbare brok ken gezaagd maar de takken-wirwar bleef liggen. En daarmee was het bos nauwelijks meer begaanbaar. Eén van de woordvoersters: „We begrijpen best. dat de gemeente niet alles in een keer kan doen". Daarom stak de buurt jeugd zelf de handen uit de ijver wordt beloond met het plaatsenvan enkele banken, waarop het na gedane arbeid zoet zal zijn te rusten. LEIDEN De Officier van de 6000,- aan suède jasjes e.d. ge- Haagse rechtbank eiste vier en stolen. Het pand werd verbouwd vijf weken gevangenis» raf te- zodat de toegang daartoe niet zo gen twee broers uit Leiden die, moeilijk bleek te zijn. voor de zoveelste keer een Het helen van het goed leverde kraak hadden gezet. Ditmaal meer moeilijkheden op en de waren zij binnengedrongen in broers werden zelfs aangehou- een pand aan de Haarlemmer- den. Rekeninghouden met de straat en daar voor bijna plannen van de reclassering veroordeelde de politierechter beiden tot twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf. De helers van de gestolen waar kregen voorwaardelijke straffen van vier weken en één van hen 100,- boete. Ook tot 100,- boete werd een 23- jarige bouwvakker uit Leiden veroordeeld. Hij had zijn auto uitgeleend voor een .handel tje". Het handeltje betrof een partijtje roomboter, dat ont vreemd werd uit een fabriek aan de Rijnsburgersingel. „Toen het werd afgeleverd in het café moest ik er niks van hebben", verklaarde verdachte. „Nee, maar u gaf het wel weg en verkocht zelfs een gedeelte", repliceerde de rechter die ster ke vermoedens had, dat ver dachte zich wel meer met „vreemde" zaakjes bezig hield. Verdachte was duidelijk in zijn schik met de milde straf. Geslaafde avond NKV-vrouwen LEIDEN De Leidse Vrouwen beweging van het NKV heeft in de Kleine Burcht een bijzonder gezellige avond gehouden. Na het welkomstwoord van waarne mend voorzitster Mevrouw Van Leeuwen-Gordijn, oogstte het optreden van de muziekgroep van gehandicapte meisjes veel bijval. Dirigent' De Jeu bracht een veel zijdig programma en kan na af loop een groot aantal donateurs noteren. (De uitbreiding van de groep dwingt tot de aanschaf van vaak kostbare instrumen ten). De verdere avond werd doorgebracht met sjoelen en klaverjassen en na het af scheidswoord van de voorzitster ging iedereen tevreden naar huis. Voorlichting 'Eigen Huis' LEIDEN De stichting „Eigen Huls" zal, om haar plannen de leden bekend te maken, aatal voorlichtingsbijeenkom sten houden. De leden worden verzocht om op 1,2 of 3 mei aanwezig te zijn in de Grote Zaal van Den Burcht. Voor de pauze wordt een uiteen zetting gegeven ove. het project en de financiële aspecten, ter wijl in de pauze de maquettes en modellen bezichtigd kunnen worden. Daarna is er gelegen heid tot het stellen van vragen. De voorlichtingsavonden begin nen om 19.30 uur en er kunnen per gegadigde slechts twee per sonen worden toegelaten. LEIDEN Het Leidse City Cen trum de overkoepeling van middenstands- en grootwinkelbe drijven in de binnenstad heeft zijn leden geadviseerd, op Koninginnedag, maandag 30 april a s., de gehele dag hun winkels of bedrijven gesloten te houden. LEIDEN - Zaterdag 28 april is er 's avonds om 7 uur een eucharistieviering in de Willibrorduskerk te Oegst- geest met medewerking van de jongerengroep The Lord's Folks. Celebrant: kapelaan F. Poelma.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3