ACCENT ■s S Schade april-orkaan niet veel kleiner dan novemberstorm Epidemische groei be j aardentehuizen HP PTT gaat zich beveiligen tegen roofovervallen g„e3ï Weer felle gevechten op Japanse stations -O Q) so Gerard van het Reve: God droomt ons d0ENE f "r1- Diplomabelasting in Sovjet Unie nu totaal afgeschaft fardfort MJ holslioff' expositie ■Trr Artifort een internat fortaal begrip voor LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De PTT gaat maatregelen nemen tegen de be langstelling van roofovervallers voor postale Inrichtingen, die enorm gegroeid is sinds de banken meer en meer worden beveiligd. De laatste maanden kon het staatsbedrijf rekenen op een overval per twee dagen. Sinds begin van dit jaar rijn rond 140 overvallen gepleegd op postale inrichtingen, voor het merendeel postagentschappen die meestal in winkels zijn gevestigd, maar ook en dan soms op geraffineerde wijze op auto's van de posterij en. Deze beveiliging waarop o.m. de houders van postagentschap pen hebben aangedrongen, gaat de PTT vele tientallen miljoen gul dens kosten. Reeds in uitvoering is, volgens de personeelskrant Aangetekend de toepassing van alarmeringstech- nieken en apparatuur. Dit jaar zullen alle postinrichtingen van alarminstallaties zijn voorzien, j Er zijn in ons land 1800 post- is kantoren en 700 agentschappen. Reeds was voorgeschreven dat de geldvoorraad op de kantoren zo klein mogelijk moest zijn. De olie gevolgen hiervan zouden al merkbaar zijn. Hoewel het aan- 'g tc» tal overvallen dit jaar groter is dan vorig jaar, is de buit meestal kleiner. De kans is niet uitgesloten, dat men voor het jj yi uitbetalen van een groter be- ~n drag een afspraak zal moeten ,s J maken. de Bestaande postkantoren zuilen- worden voorzien Vj gewejcisteren is in Nederland aange- oorll komen de heer Claus Wolfdie ie ml als eerste ambassadeur van Oost-Duitsland zijn land in Ne- \MP» derland zal vertegenwoordigen. I Ambassadeur Wolf (38 jaar) kwam in 1959 in dienst van hei Oostduitse ministerie van buiten- L landse zaken. Hij is gehuwd en J heeft twee kinderen. zij e )ek li roots ^OKIO (AP) Gisteravond is het opnieuw tot ongeregeldhe den gekomen op Japanse sta tions, waar verbitterde forensen hun woede koelden op materieel en medewerkers van de Japan se spoorwegen die een lang- zaamaan-actie voeren. De inci denten kwamen aan de i avond van een nationale staking van spoorwegpersoneel die 72 Uur zal gaan duren, angel 'P een station is Osaka bestorm den woedende reizigers een trein, braken de ramen en sleurden de machinist van de bok. De man wist zich los te rukken en te ontkomen. °S nc|e onbemande trein blokkeerds het gehele forensenvervoer in deze grote Japanse stad en 1000 man van de rellenbrigade moes ten in aktie komen om .erger on geregeldheden te voorkomen. .ÜÜLÏet treinverkeer in Tokio onder vond inmiddels nog veel last door de rellen van dinsdag avond toen reizigers een groot aantal treinen beschadigden en in brand staken. aar schatting 6 miljoen mensen konden gisteravond geen ge bruik maken van hun normale transportmiddel, de trein, om dat de Japanse spoorweggen het verkeer op 13 lijnen moest sta ken vanwege het beschadigde materieel. politie heeft 138 mensen gear resteerd op beschuldiging van vernieling. Egypte kreeg 18 Mirages van Libië ARIJS (AP) Libië heeft 18 van zijn 60 Franse Mirage straaljagers naar een Egyptisch militair vliegveld overgebracht, to heeft Asher Ben-Natan, de Israëlische ambassadeur in Frankrijk, medegedeeld. zijn aankomst uit Tel Aviv op de luchthaven Orly zei Ben Na- lan dat Israël bovendien over bewijzen beschikt dat de nood zakelijke infrastructuur op de grond en het onmisbare mate riaal voor de vluchtleiding van de Mirages reeds op Egyptisch grondeebied zim geïnstalleerd, i Israëlische autoriteiten leggen toveel nadruk op deze ontwikke ling omdat Frankrijk in het ver leden heeft verklaard bereid te djn de levering van Mirages »an Libië te staken als zou blij- cen dat de toestellen paar een and worden doorgeleverd dat rechtstreeks bij de oorlog in het lidden Oosten is betrokken. glas geen open loketten meer. Nieuwe of te verbouwen postkantoren zullen deze beveili ging meteen krijgen. Postagent schappen, die meestal in parti culiere winkels zijn onderge bracht, krijgen ook pantserglas indien dit mogelijk is. Voor zover de grotere waarde transporten van de PTT al nog niet door van Gend en Loos (het transportbedrijf, dat hierin is ge specialiseerd) worden verzorgd, zullen postauto's zendingen van kleinere waarden vervoeren. Al deze auto's die hierbij zijn be trokken, krijgen in elk geval mobilofoon aan boord. Wordt zo'n auto overvallen dan zal een signaal worden uitgezonden naar de centrale mobilofoon- post, die vervolgens de politie alarmeert. Elsevier rapporteert deze week over Wijk aan Zee, een sterven de badplaats. „Het dorp zit vi sueel in de klem. Hoogovens is echt niet te beroerd om miljoe nen uit te gevpn om de overlast te beperken. Maar het gezicht blijft". In Bloemendaal is het blad een trimveibod op het spoor gekomen. Het betreft het fraaie bos Middenduin, waar be zoekers een stencil krijgen uit gereikt met de tekst: „Met in gang van 14 april zal het uitslui tend toegestaan zijn om hier ge woon te wandelen. Hardlopen in de vorm van trimmen of veld loop zal verboden zijn". Het omslagartikel gaat over fo bieën. „Er is weinig nog te weinig bekend over fobieën, maar steeds meer dringt het be sef door, dat lijders eraan ge holpen kunnen worden. In Neder land is het onderzoek op dit punt gelukkig ver gevorderd". Een primeur heeft het blad met nieuwe gedichten van Gerard Reve. „God droomt ons. Als hij wakker wordt, zijn wij voor goed verdwenen". De Haagse post blikt na op de ac tie voor het behoud van Veroni ca. „Nederland heeft zich ge committeerd om het verdrag van Straatsburg te ratificeren. Daarvoor moet Veronica voor de bijl. Met de droevige scherts- vertoning die de piraat op 18 april tijdens de hoorzitting in Den Haag gegeven heeft, heeft ze haar beul een handje gehol pen". Een groot portret over Sake van der Ploeg eindigt aldus: „We vragen ons af of, en zo ja. hoe de vakbeweging haar ereschuld aan uit de boot gevallen vak bondsleiders moet vereffenen. Het gironummer van de actie „Kom op" (30.500) zou als de arbeidsrust is weergekeerd, wel licht gehandhaafd kunnen blij ven voor een nog mooier doel. Ttenslotte kan niet ieder slacht offer van de door Arie Groene- velt belichaamde verniewings- drang bankadviseurs en profes sor worden, zoals oud NVV-voor- zitter Harrie ter Heide". In Vrij Nederland zegt Mellina Mercouri, dat ze terug wil naar Griekenland „maar als vy- and" is ze veranderd door haar bannelingenbestaan? „Ja. Mijn egocentrisme is verdwe nen. Ik heb geestelijk pijn gele den, machtmerries gehad. Ik ben een beter mens geworden. Een parlementair haalbaar red middel voor Veronica ziet er m het blad aldus uit: ,,a) Hilver sum 3 wordt een echte volwaar dige popzender, b) Er wordt 24 uur per etmaal uitgezonden ge durende de hele week. c) Hil versum 3 is niet commercieel:, de huidige formule met de Ster- reklame blijft gehandhaafd, d) Horizontale programmering wordt als uitgangspunt geno- men. e) Ook Veronica-personeel gaat meewerken aan de nieuwe Hilversum 3". Over de vraag: wie wordt de nieuwe burge meester van Rotterdam?, deze alinea: „Er zijn niet zoveel mensen die het willen of in aan merking komen. Thomassen wil de destijds in eerste instantie ook niet. Hij zat comfortabel in Enschede en wilde daar blijven. DENIEUWELINIE De Nieuwe Linie heeft een ge sprek met Adri de Boon, waar nemend voorzitter van het NVV. „In het algemeen is de strategie van de vakbonden dat er een heid van opvatting bestaat bij de drie bonden over het hogere inkomensbeleid. De strijd die nu gevoerd wordt, is nog maar het intro voor de cao-onderhandelin gen van volgend jaar. Dan gaat het ons om afremming van de hogere inkomens". Een pagina ook over de Libische leider ko lonel Kadaffi. Zijn ideaal is de schepping van een nieuwe sociaa' politieke theorie, die modern is maar tegelijk gebaseerd op de openbaringen van de islam. Een gesprek tenslotte met de zo juist cum laude gepromoveerde filpsoof Kees Bertels. Wat in onze cultuur aangepast moet worden? „De doorsnee-verwach tingen. De mensen moeten afle ren te kijken en te luisteren als gemiddelde Nederlander met gemiddelde gevoelens, waaruit de verschillen verdwenen zijn". De Groene brengt een dubbele pa gina over „Vrouw zijn en je vrouw voelen", en citaat: „Wat het bloed is voor de ras senleer, dat rijn de chromoso men en de hormonen voor de sextheorie. De verenigde een- richtingsinspanningen van ou ders. buren, onderwijzers en massamedia maken van kleine meisjes echte vrouwen, en van kleine jongetjes echte mannen, maar meestal belemmeren ze dat ze uitgroeien tot een beetje mens". Ook wordt het VARA- dagje „Van onderen" geanaly seerd. „Het heeft een erg, be langrijke functie vervuld. Het heeft informatie in de huiskamer gebracht. Maar ook in de vak bonden, in de VARA zelf, infor matie die jarenlang over het hoofd is gezien omdut arbeiders met weinig meer in verband werden gebracht dan met loon strijd. Accent blikt terug op de stakin gen in Suriname. „Nu na drie maanden de acties zijn verlo pen, is het duidelijk geworden dat de leiders daarvan een ab solute nederlaag hebben gele den. Winnaar werd statenvoor- zitter Lachmon, wiens partij (vrij kort voor de verkiezingen) sterk uit de strijd kwam". Het omslagartikel gaat over de 7 juni te openene Eemshaven. „Een project dat zo staat het in de plannen een wezenlijke bijdrage moet leveren aan het werkloosheidsprobleem in Gro ningen. Tot heden heeft geen enkele industrie toegezegd ge bruik te willen maken van de mogelijkheden die de Eemsha ven biedt. De milieubescher mers zijn vol wrok en de werk lozen weten niet of ze lachen moeten of blijven huilen. „El ders zegt de miskende ama teur-archeoloog Tjerk Verma ning uit Meppel: „Ik blijf door gaan. Ze krijgen mij er niet on der". Den Haag (ANP) Het zal nog wel even durem, voordat voor wat het verzekeringsbedrijf betreft de omvang bekend Is van de schade, die de or kaan van 2 april heeft veroorzaakt. De verschil lende verenigingen van assuradeuren zijn nog be zig -hun leden te enquêteren over de schade-uit keringen, die zij vermoedelijk krijgen te doen, al dus het voorlichtingsbureau van het schadeverze keringsbedrijf. De voorzitter van de Vereniging van Transportas suradeuren in Nederland, jhr. Mr. P. H. G. Na- huys, heeft gisteren in de jaarvergadering van deze organisatie gezegd, dat de schade, veroor zaakt door de orkaan van 2 april niet veel klei ner zal blijken te zijn dan die van de storm van november van het vorige jaar. De stormschade van de novemberstorm, die ten laste van de transportassuradeuren komt, zal niet ver van de 20 miljoen gulden liggen, aldus jhr. Nahuys. Hij zei verder te moeten constateren, dat 1972 voor de transportassuradeuren niet de verbetering heeft gebracht, waaraan deze bedrijfstak zo drin gend behoefte heeft. De voornaamste oorzaken daarvan zijn de niet aflatende concurrentie met en tussen verschillend» andere en grotere verze- keringsmarkten dan de Nederlandse en de infla tie. Mede met het oog op de voortdurende stijging van de gevallen, waarin schepen geheel verloren gaan, waarschuwde de heer Nahuys, dat Neder landse reders dikwijls te laag verzekerd zijn. Gisteren is het laatste gedeelte van de grote ringweg rond Parijs geopend die ruim 1,5 miljard gulden heeft gekost en automobilisten in staat stelt ongehinderd door verkeerslichten rondom de Franse hoofdstad te rijden. De aanleg van de ongeveer 35 kilometer lange hoofdweg heeft 17 jaar geduurd. Op de bovenste foto de nieuwe weg in de omgeving van de Porte Maillot. Onder: Een groot deel van de weg ligt op een diepte va n ongeveer 25 meter onder het Parijse wegen niveau. Drie oude gebouwtn aan de westelijke ingang van het Rode Plein in Moskou zullen verdwijnen: het zijn van links naar rechts het 100 jaar oude Lenin museum, het vroegere Tsaristische Stadhuis en het Historische museum. Een en ander maakt deel uit van de plannen tot reconstructie van de hoofdstad van de Sovjet Unie. Prins Bernhard krijgt zilveren olifantje ARNHEM (ANP) De directeu ren van zes Nederlandse dieren parken hebben besloten oni prins Bernhard een zilveren oli fantje te geven als blijk van waardering voor de manier wuarop hij vorig jaar als voor zitter van World Wild life Fund heeft bijgedragen tot de be scherming van flora en fauna. Directeur Van Hooff van Burgers dierenpark zei gisteren dat voortaan elk jaar een zilveren olifantje aangeboden zal worden aan een persoon of instelling die zich dat jaar heeft ingezet voor het dierentuinwezen en/of de bescherming van flora en fau na. Het beeldje is ontworpen en vervaardigd door de Amster damse edelsmid en beeldhouwer Jaap de Vries. De uitreiking aan de prins vindt dinsdagmid dag I mei plaats op paleis Soestdijk. Akkoord over zuivel-cao UTRECHT (ANP) De onder handelingsdelegaties van werk gevers en werknemers In de zuivelindustrie hebben gisteren volledige overeenstemming be reikt over de nieuwe cao voor de 26.000 werknemers. Vorige week werd in principe reeds een akkoord bereikt over het groot ste knelpunt, de maximering van de prijscompensatie. De partijen zijn het eens gewor den over het bedrijvenwerk van de vakbonden, de uitwerking van de minimum vakantietoe slag van 1200 gulden voor dit jaar en van 1050 gulden voor het afgelopen cao-jaar en de aaneengesloten vakantie van drie weken in de zomermaan den. Voor de vakbondsvertegen woordigers die deelnemen aan het bedrijvenwerk, geldt in de zuivelindustrie thans dezelfde rechtsbescherming als voor die voor de leden van de onderne mingsraden. centrale thema van de gezond- heidsdag, die door de provincia le raad voor de volksgezondheid is opgezet. GRONINGEN (ANP) De epide mische groei van bejaardente huizen heeft bijgedragen tot de ex-communicatie van mensen die niet in tehuizen zitten. Bo vendien Is er een tendens om alleen jonge bejaarden op te ne men en zich af te wenden van moeilijke gevallen. Het is onze taalk om tehuizen juist te be trekken bij noodgevallen. Dit zei de heer E. de Haan, genees kundig inspekteur voor de gees telijke volksgezondheid in Fries land gisteren in Groningen op de provinciale gezondheidsdag. Hij levorde met zijn woorden een bijdrage tot de discussie over „de zorg voor de gezond heid van de oudere mens", het De heer De Haan ging In dit ver band ook in op het verbod In vele tehuizen om huisdieren te houden. Zij weten niet welk ern stig trauma dit voor baas cu dier tot gevolg heeft, aldus de heer De Haan. Hij wees op de mogelijkheid om via een asiel bij het tehuis de band met de huisdieren te behouden. De heer De Haan meende dat het erg moeilijk is om bejaardente huizen te betrekken bij hulpver lening aan bejaarden buiten het tehuis. De mate van medewer king is volgens hem volledig af- Naast de heer De Haan voerden hankelijk van de houding van andere deskundigen het woord de directies. Hij zou liever zien over het probleem van de zorg dat de opnameprocedure meer voor ouderen. Men bleek alge- ruimte vrij laat voor hulp aan noodgevallen. De steriele opstel ling van de tehuizen, zo zei hij, wordt door ons sterk anngeval- i van mening, dat een groot aantal vooroordelen over be jaarden imoeten verdwijnen en dat met de persoonlijke verlan gens van bejaarden niet genoeg rekening kan worden gehouden. WARSCHAU (AP) Leonid Brezjnev, de secretaris-generaal van de communistische partij in de Sovjet Unie heeft tegen een groep Amerikaanse senatoren verklaard dat de zogenaamde diplomabelasting, die kort gele den Is opgeheven, niet meer zal worden geheven in de toekomst. Senator Frank Moss, een demo craat uit Utah, heeft dit in War schau verklaard, waar hij sa men met zes andere Ameri kaanse senatoren is aangeko men na hun bezoek aan Mos kou. Hij zei dat de senatoren bijna vier uur lang met Brezj nev waren samen geweest. Ik geloof dat de Russen werkelijk 1 tn plan zijn de dmloma-belas- ting niet meer te heffen, omdat zij vastbesloten zijn om hun handel uit te breiden, zo zei Moss. Brezjnev zei duidelijk dat er g^en verandering zou komen In d? Russische politiek ten opzichte van de belasting, zo voegde hl] er aan toe. De senatoren zijn al len lid van de commissie voor He handel van de Amerikaanse senaat. In Warschau hebben zij meer dan een uur gesproken met de leider van de Poolse communistische partij Edward Gierek en met premier Piotr Jaroszewicz. Minister Engels opgenomen in ziekenhuis LEEUWARDEN Minister En gels van CRM. is vorige week vrijdag ter observatie opgeno men in het Bonifatius hospitaal ln Leeuwarden. Volgens zijn huisarts is de minister overver moeid. Voorts zou de heer En gels hartklachten hebben. Hij is uit voorzorg geplaatst op de in tens! ve-carc afdeling van het ziekenhuis. Tijdens zijn afwezig heid zal minister V.-|i Agt van justitie de CRM zaken voor zijn collega WWVÏÏ. k k k k k k k k k k k k k een bizondere méubelkolfektie. 0 Komfor tabel, luxueus en funktionéel Bij Hulshof! maakt U er kennis mee. Van 18 april t/m 12 mei a.s. maken wij graag ruimte voor de Artifort expositie U ontmoet er de nieuwste modéllen. De expositie Artifort bij Hulshof! is een must voor hen die hoge eisen aan het interieur stellen. U bent van harte welkom' :Den Haag: Spul Rijswijk Leiden Rotterdam Leidschendam

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7