„...een aanmelding isnog geen donor" EUROTRANSPLANT, LEIDEN: Veel werk voor nieuwe knooppuntcentrale bij Leidse Merenwijk Kinderspeelzaal Zoeterwoude nu wel subsidie? Petit Festival du Pop in de Stadsgehoorzaal Buitenbad Does 5 mei geopend Leidse schakers goed op dreef in Frankrijk stad en randgemeenten Nieuw gezicht bij Spyders PAGINA 3 DONDERDAG 26 APRIL 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De telefoon bromt gedempt. Eurotransplantdi- recteur Schippers onderbreekt het gesprek. Er is een Bel gische legerhelicopter op komst, die op verzoek van dok ter Alexandre uit Leuven een nier komt ophalen. De heer Schippers laat het vliegveld Valkenburg op de hoogte stel len. Want, al vliegt het voor een menslievend doel, het is nu eenmaal een legertoestel. Dan waarschuwt 'hij de ter reinbewaking, de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen te treffen rond de helihaven achter het Academisch Zieken huis. En als tenslotte de „vrachtbrieven" geschreven wor den, vat hij de draad van het gesprek op, waar hij geble ven was: „De afstoting is voor ons het grootste pro bleem Het menselijk lichaam „herkent" vreemde weefsels. •laarmate de weefselkenmerken of antigenen van ontvanger en donor meer met elkaar overeen stemmen, is de kans op afsto ting geringer. Daarom is het no dig. een zo groot mogelijke groep van toekomstige ontvan gers achter de hand te hebben waaruit gekozen kan worden op het moment dat een nier (of an der orgaan) ter beschikking komt. Het onderzoek naar de aard van de antigenen wordt histocompatibiliteitsonderzoek genoemd. Histo-compatibiliteits- antigenen bevinden zich op alle kernhoudende cellen in het li chaam. Maar de cel, waarop hun karakter of specialiteit het best afgelezen kan worden, is het witte bloedlichaampje. Het gemakkelijkst. Toch zijn er nog altijd zo'n 25.000 groepen van specificiteiten, waarvan 8.000-10.000 combinaties regel matig voorkomen. Daaruit selecteert de computer de veertig gegadigden met de hoogste klinische urgentie en de best overeenkomende weefsel- kenmerken. Van deze veertig kunnen er in het gunstigste geval maar twee geholpen worden. Eén mens heeft nu een maal maar twee nieren. Prof. dr. J. J. Rood becijferde destijds, dat ongeveer 1.000 wachtende ontvangers met een willekeurige weefselgroep nodig zijn om een goede kans te heb ben, een passende ontvanger te vinden. Om nu te voorkomen, dat de schaars ter beschikking komen de organen niet gebruikt wor den, moet men een zo groot mo gelijk aantal candidaat-ontvan- gers hebben. Dat is alleen mo gelijk in internationaal verband. Dat was de achtergrond .waarte gen prof. Rood in 1967 te Turijn zijn idee voor een internationale transplantatiesamenwerking lan ceerde. Uit dat idee ontsproten (in 1968) Eurotransplant, dat zijn basis heeft in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, en gelijkvormige organisaties voor Skandinavië, Engeland en Frankrijk, die onderling dage lijks contact onderhouden. In Eurotransplant werken 76 dia lysecentra (kunstniercentra) sa men; 30 weefseltyperingslabora- toria, die beschikken over bloedserum-monsters van elk van de 1.200 potentiële ontvan gers, die geregistreerd staan met de cellen van de ter be schikking komende donor-nie ren, 36 transplantatiecentra en Weefsel van ontvangers en donors moet passen meer dan 150 donor ziekenhui zen, verspreid over Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Tot 1 april 1973 werden er 1.150 transplantaties verricht: in 1972 alleen waren er dat 356, waar voor 445 donors nodig waren. Dat wil zeggen 2,6 nieren per uitgevoerde transplantatie. Slechts in 28 gevallen waren dat jaar de weefselgroepen van ont vanger en donor volledig iden tiek. Ruim 2.000 mensen in Nederland dragen nu waarschijnlijk een geschreven en ondertekende verklaring of „codicil" op zak Met een helicopter wordt een nier aangevoerd uit Leuven. dat zij, na hun dood, hun orga nen ten behoeve van de mede mens willen afstaan. Naar aanleiding van een recente TV-reportage komen nog steeds vele reacties binnenv van men sen, die nadere informaties vra gen. Maar reakties zijn nog geen donors en volgens een rap port van de Gezondheisraad zul len er in Nederland in 1973 on geveer 200 transplantaties ver richt moeten worden. Dat houdt in, aldus drs. H. M. A. Schip pers, dat er 400 tot 500 potentie- Ie nierdonors (overledenen) aangemeld moeten worden. Ver wacht wordt, dat het er onge veer 90 zullen zijn, waarmee dan ongeveer 100 transplanta ties zullen worden verricht. Van het aantal nodig geachte nier transplantaties (200) kan slechts 50% uitgevoerd worden. Het benodigde aantal donors is er momenteel wel. Hoe wrang het ook klinkt: jaarlijks eist het verkeer in Nederland 3.000 slachtoffers. Toch stelt de heer Schippers vast: „Voldoende do nors hebben we pas, als we in 300 tot 400 gevallen de organen (nieren) van zojuist overleden en aangeboden krijgen". Want ook degenen, die een codicil bij zich dragen zijn op het moment van hun dood niet altijd als do nor bruikbaar. Er zijn vele medische redenen, ter beschikking staande organen niet voor transplantatie gebruikt kunnen worden. Boven dien komt het voor, dat na een verkeersongeval de geschokte familieleden hun medewerking weigeren, niettegenstaande de beschikking van de overledene. Juist daardoor zijn er enorm veel mensen nodig om op de lange duur écht een voruiming van het donor-aanbod te kunnen ,EIDEN De uitbreiding van de naJ gemeente Leiden met het inwo- nerpotentieel van de Merenwijk is voor de PTT aanleiding ge- ayel weest tot vernieuwing en uit- breiding van haar apparatuur in Leiden. De bouw van deze nieu we Leidse wijk heeft de PTT aangegrepen om de 7D-knoop- puntcentrale aan de Boom- Spor markt, in de oude stad gelegen, te vernieuwen. Op een centraal punt bij de nieuwe wijk verrees een 7 verdiepingen tellend ge bouw in moderne stijl, waar de Ned. Standard Electric Mij De sector Leiden heeft veel direct NOS NZH-lijn 50 tijdens het Bollencorso edr E1DEN - In verband met het Bollencorso zal de NZH op 28 april-de dienstregeling van haar buslijn 50, Leiden-Haarlem v.v. moeten wijzigen, e bussen van Leiden naar Haar lem rijden: tot en met 9 uur tot jS Haarlem; t/m 10.45 uur tot Ben- nebroek; t/m 13.30 uur tot Hille- gom; t/m 14.30 uur tot Lis- se; t/m 15.45 uur tot Sassen- heim; t/m 17.00 uur tot War- - monden vanaf 17.15 uur weer (ruit naar Haarlean. Nwi anaf Haarlem gaan de bussen t/m 10.20 tot Leiden; t/m 12.50 uur vervallen alle ritten; daar na t/m 15.20 tot Benn'ebroek; t/m 15.35 uur tot Hillegom; t/m 16.05 uur tot Lisse en vanaf 16.20 uur weer naar Leiden. De directie imaakt er de reizigers op attent, dat ze rekening moe ten houden met vertraging. Van en naar Keukenhof, Lisse wor- den zonodig extra diensten inge legd. N.V. sinds enige tijd begonnen is de knooppunt-apparatuur sy steem 7E-nieuw te installeren. Dit meldt het maandelijks ver schijnende blad van de NSEN te Den Haag. Zoals bekend is het telefoonnet in ons land verdeeld in districten, die weer een aantal sectoren omvatten, ieder met een z.g. knooppuntcentrale (KC) als cen trum.' De van de KC uitgaande lijnen lopen nog niet recht streeks naar de telefoonabon nees, maar via zogenoemde eindcentrales. Voor de sector Leiden zijn dit de eerderge noemde stadscentrale aan de Boomnïarkt, waar het lokale deel van de apparatuur gehuis vest blijft, en voorts Leiden- Zuid en de omliggende eindcen trales Zoeterwoude, Noordwijk, Katwijk. Warmond, Oegstgeest, Roelofarendsveen, Rijpwetering, Koudekerk a.d. Rijn, Zoeter- meer en Voorschoten. telefoonverkeer met het omlig gende gebied, z.g. dwarsver- keer, dat niet over de districts- centrale Den Haag wordt ge leid. Gezien de afstanden waar- j over deze verbindingen lopen, I worden de telefoonstroompjes j onderweg versterkt. Hiertoe i wordt de tweedraadsverbinding, j die bij de abonnee begint, in j een vierdraads omgezet. Een tweedraads versterkerdeel zorgt i voor de heengaande richting en een ander voor het teruggaande deel van het gesprek. Mede i door de vele, reeds in het voor- j gaande genoemde, dwarsver- keersbundels worden alle ver- bindingen van en naar de nieu we KC Leiden vierdraads door de apparatuur geleid. Deze laat ste zal omvangrijker worden dan de eveneens door de NSEN geleverde en geïnstalleerde nieuwe districtscentrale in het Bezuidenhoutkwartier te Den ZOETERWOUDE Vorig jaar bleek in de gemeenteraad juist geen meerderheid te vinden voor een voorstel tot subsidie verlening aan de Stichting Kin derspeelzalen. Nu doen B. en W. opnieuw een dergelijk voorstel en weten zich daarbij gesteund door een meerderheid van de commissie voor de finnnciën. lingsaspect voor de kinderen, waardoor het voortbestuan in het belang van de gemeente moet worden geacht. Op grond hiervan is men de mening toe gedaan, dat niet geheel mug worden uitgegaan vun het prin cipe „selfsupporting", Hlhoewel het tekort binnen redelijke gren- i moet blijven. De speelzaal is in 1972 door ge. ,n '"band hiermede zal de .dbsl- diërmg van jaar tot jaar moe ten worden bezien. Voorgesteld der Geest Ce es v ZOETERWOUDE De groep „Spyders", overeind gebleven in de afgelopen jaren waarin de Zoeterwoude wil mooiere tuinen RWOUDE In de begro- |ting voor dit jaar is onder meer ïn bedrag opgenomen van 300,— voor het beschikbaar i prijzen om de bewo- irs te stimuleren meer zorg aan hun voortuinen te besteden, in dit jaargetijde bloemen en lanten weer tot hun volle recht &an komen, lijkt b. en w. (26 de tijd aangebroken om een lanc tommissie te benoemen, die :ich belast met het beoordelen ^an de voortuinen van de in- d#oners van Zoeterwoude. Deze Moei leoordeling dient te resulteren n een aan het college te geven 'r idvies inzake het aanwijzen van Fritjlegene die zich in 1973 de bezit- van de mooiste voortuin van gemeente mag noemen. NO. Voorgesteld wordt de volgende alt'lfMen te benoemen: de heren d. Jong (wethouder openba- werken), J. A. van Schie imbtenaar plantsoenendienst) n P. Bruines (bloemenkweker). lanc? LEIDEN Binnenkort, zaterdag 28 april, wordt er in de Stadsge hoorzaal het zogenaamde Petit Festival du Pop gehouden. Hoe wel „festival" wel wat overdre ven klinkt, komen er toch enke le groepen naar Leiden. Alle reerst is dat de inmiddels hoog gestegen formatie Long Tall Er nie and The Shakers, die met hun terugkeer naar de rock and roll bepaald meer roem en geld verdienen dan toen de gToep in dertijd onder de naam Moan op trad. Emie was een paar maanden ge leden al in de Stadsgehoorzaal en oogstte toen veel succes. Een groep die blijkbaar graag in Leiden optreedt ook nu is zij er weer bij s is Hobo String- band. Eigenlijk niet zo verwon derlijk, want de „boys met de violen, banjo, wasbord e»i grote hond" spelen bijzonder leuke en goede muziek wist men hier twee jaar geleden al; het begint nu ook tot de rest van het land door te dringen). Tenslotte is er een optreden van Kazimierz Lux. De uit Polen af komstige Lux is nu al zo'n twaalf jaar bezig met allerléi groepen en leek „het" in '68 ge vonden te hebben met Brainbox. Deze Nederlandse band was echter geen lang leven bescho- Kazimierz Lux, een van de gasten op het Petit Festival. ren en in 1970 ging Lux zijn ei gen weg. Niet zonder succes ge- een solo LP van Lux uit, geti- Het concert begint zaterdag 28 tuige zijn recente optreden op teld „Fm Bhe worst partner I april om 20.00 uur in de Stads- het Popgala. Onlangs kwam er know". gehoorzaal. ene popgroep na de ander ver dween. heeft een uitbreiding on dergaan en treedt nu als een vijfmansformatie op. Het nieu we gezicht is dat van Jan Vln- kesteijn. Dick Leugering, die tot nu toe de gitaar voor zijn rekening nam en ook als zanger optrad zal zich nu, speciaal toeleggen op de zang waardoor zijn vocale kwaliteiten nog beter tot hun recht zullen komen. Nadat een tweejarig contract In het Noordwijkse Casino was beëindigd had de groep in de af gelopen maanden vele losse contracten. In de komende maanden zijn zij weer geruime tijd onder de pannen in „Meer- rust" in Warmond. Daarbij zal in de nieuwe, „House sty le". Men heeft al repeterend overwin- middeld 17 kinderen per och tend bezocht. Het college con cludeert hieruit, dat het werk van de stichting in een behoefte voorziet. Uit de exploitatiereke ning over 1972 blijkt, dat deze Haasten en de nieuweling j sluitend is gemaakt door te be- schikken over het reservefonds groot 500 en over de algemene reserve tot een bedrag van 193.58. Zonder subsidiëring komt het voortbestaan van het werk van de stichting in ge vaar. De schoolgeldtarieven lig gen al op een behoorlijk peil, n.l. 3,30 per ochtend en de helft daarvan bij verzuim. Volgens B. en W. zijn bezuinigin gen niet mogelijk en reserves nauwelijks aanwezig, Het be staan van een speelzaal is, afge zien van het praktische nut voor de ouders, vooral een ontwikke- wordt de Stichting „Kinder speelzalen" over 1972 een subsi die te verlenen ter grootte van het nadelig saldo van 693,58. terd in d? recreatie-ruimte van de camping „Buitenrust" in het Westeinde waar nu weer plaats gemaakt moest worden voor de camping bewoners. De groep is op Koninginnedag weer eens te zien en te beluisteren in Zoeter woude bij het Oranjebal in „Ons Huis". OEGSTGEEST -Het Ne derlands Zuivelbureau uit Rijswijk organiseert, in sa menwerking met het Katho liek Vrouwengilde te Oegst geest, een kaasvoorlichtings avond in de groe zaal vun eht Patronaatsgebouw aan de Kerklaan U» Oegstgeest Dit vindt morgenavond plaats. Het gilde heeft tevens ingeschakeld de plaatselijke afdelingn van de Gerefor meerde Vrouwenvereniging en de KAE. ZOETERWOUDE De PCC en KVP organiseren morgenavond een bijeen komst in Ons Huis met als thema: „De toekomst van Zoeterwoude". De wethouder van openbare werken, de heer P. de Jong, zal een toe lichting geven op de plannen van het gemeentebestuur voor de komende jaren. Daarbi komen aan de orde: hoe en waar bouwen, de we genplanning. Alle belangstel lenden zijn van harte wel kom. LEIDEN Ruim 280 schakers namen deel aan het jaarlijkse internationale toernooi in Straatsburg, hieronder bevonden zich maar liefst 26 Hollanders. De Leidse Schaakbond zag 7 man uit hun gelederen naar het zonnige Frankrijk trekken Kanshebber was ongetwijfeld de enige grootmeester in het gezel schap t.w. Damjanovic. In de eerste ronde was de Leidse ploeg niet al te succesvol: over winningen van Sikkel en Mlere- met, remise van de Jong en ne derlagen van Hendriksen, Wcs- terveld, Oosterom en Schuering. Daarbij was de nederlaag van Westerveld niet al te verwon derlijk daar hij na 16 uur in de trein gezeten te hebben direct achter het bord plaats moest nrmen. Een grote sensatie reeds in de tweede ronde; Mieremet moest de degens kruisen met Damja- ronde Damjanovic nog op remi- novic. De grootmeester liet er geen gras over groeien en maakte korte metten met de Leidenaar in het Morra-gam- biet. Na 5 ronden was Damjano vic nog steeds ongeslagen en leek regelrecht op de titel af te stevenen. De LSB had nog kans hebbers in de vorm van Sikkel en De Jong. Laatstgenoemde zag zich tegen Todorcevic ge plaatst, die vorig jaar nog ge deelde eerste was. De Jong zrog- de voor een schitterende presta tie, in een Nimzowitz verdedi ging hield hij het hoofd goed koel en wikkelde gedegen af naar een remise-eindspel. Sikkel verloor wat onfortuinlijk van Webb. In de voorlaatste ronde moest Damjanovic het onderspit delven tegen de bijzonder ta lentvolle Engelsman S. Webb en toen ook Kaene in de laatste zette was het pleit beslecht: Damjanovic moest genoegen ne men met een derde plaats. Ka- raklajic en S. Webb deelden de eerste plaats met 8 punten uit 9 partijen. Tegenvallend was het resultaat van Schuering, die hoewel driftig brandewijn drin kend niet verder kon komen dan 4 punten. Hendriksen kreeg halverwege *iet toernooi een grote inzinking en haalde slechts 3 1/2 punt. De resultaten van de overige Leidenaren: Mieremet 5 1/2; Westerveld: 5; De Jong 4 1/2; Oosterom 2 1/2. De oud-Nederlands jeugdkam pioen Dieks haalde met 5 1/2 punt de kadettenprijs binnen. Totaaluitslag: 1/2. Karaklajic en K. S. Webb: 8 uit 9 partijen; 3/4/5/6. Damjanovic. Keene, Marie en Flesch met 7 1/2—9. zal zaterdagmorgen 5 mei om 10.00 uur haar poorten weer openen. Het overdekt zwembad zal nog lot 31 mei geopend blij ven en weer geopend worden op 1 september. Wanneer het slecht ween is kan men nog in beide zwembaden terecht tot 31 mei. Alleen is het echter wel zo. dat men voor de overdekte een apart kaartje moet kopen daar het abonne ment niet geldig is voor het bin nenbad. Bij het bad is parkeergelegenheid voor 300 auto's (gratis) en voor de fietsen en bromfietsen 1000 stuks, die ook geheel gratis is. De speelweiden voor de kinde ren is ongeveer een hectare groot. Het zwembad zal geopend zijn vanaf 5 mei tot en met 15 sep tember. Op zondag en en feest dagen van 12.00 tot 18.00 uur op Hemelvaartsdag en 2e Pinkster dag zal het zwembad bij mooi weer vanaf 10.00 uur al geopend zijn. I.pl.v. 12.00 uur. Maandag t/m vrijdag 07.00 tot 18.00 uur in de maand septem ber is het bad. uitgeznpderd de zon- en feestdagen van 12.00 tot 14.00 uur gesloten en kan het sluitingsuur op de werkdagen in plaats van 20.00 uur ongeveer 19.00 uur zijn. Het leszwemmen zal nog tot juni doorgaan daarna zal het stilstaan tot september waarna ze weer een aanvang zal nemen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3