KLASSEVERSCHIL GROEIDE UIT TOT VERNEDERING VAN REAL MADRID Anders dan andere CA6A1LER0 DONDERDAG 26 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van onze speciale verslaggever ilADRID De dag tevoren nog had Miguel Munoz zich met een gebaar dat niets te vragen overliet, laatdunkend uitgelaten over Ajax' trainer Stefan Kovacs. Ruiterlijk gaf hij toe dat hij zich toch enigszins nad vergist. Munoz had gevreesd voor verrassingen te worden gesteld, maar hij had in de verste verte niet gedacht dat Ajax op zulk een overduidelijke wijze de superioriteit wenste te accen tueren met een partij aanvallend voetbal, die zelfs de in het begin bijna vijandige Spaanse aanhang verleidde tot een klaterend applaus na afloop. Een beloning voor de su perbe voetbalshow, die Ajax had opgevoerd en waarvan hun bloedeigen Real Madrid het slachtoffer was gewor den. „Ik heb het gezegd", zei Miguel Munoz na afloop. „We hebben een goede ploeg maar geen grote. Ajax is groot, heel groot. Van absolute wereldklasse. Welk een eenheid, welk een raffinement, zekerheid en inhoud." inoz werd niet moe de superla- :even over Ajax uit te strooien, iet om de overwinning en het bereiken van de Europa Cupfi nale te kleineren, ook niet om de litschakeling van z'n eigen for- tie te vergoeilijken. Hij kon doodeenvoudig niet omheen: x had gespeeld met Real Madrid, op een zodanige wijze, Jat het ene doelpunt welis- niet voldoende in schrille tegenstelling stond met iet ontstellend grote overwicht lat Ajax de gehele wedstrijd lemonstreerde, tegen het eind ;o dat Real Madrid als een leginneling voor schut werd ge- et. Dat bestreed Miguel Munoz, maar wat moest hij anders? let succes dat van hem werd erwacht, was uitgebleven. Het zelfs deze trainer, die zijn anblijven jaar na jaar conti- ueerde alsof het een gewoonte- ebaar was, het hoofd kosten. )e sombere trekken op het ge- lat van Munoz contrasteerden el met het stralende uiterlijk an Stefan Kovars, de scheiden- e Roemeen, wiens enige wens et nog is Ajax met het verove- in de Europa Cup te kun- en verlaten. „Waarom", zo zei mpel, „zou ik gekozen loeten hebben voor een taktiek i het defensieve element verheerste. Ik ws>et wat mijn loeg kan." idreigd Ajax vooral kan als het be dreigd wordt. En dat bleef zo. Want de uitslag van 21 in Am sterdam was niet bepaald een hechte basis om op voort te bor duren. Maar dan breekt Ajax juist los. Stijgt het tot de hoog te, waartegen Real Madrid al leen maar kon opkijken. De samenstelling van de ploeg duidde trouwens al op een aan vallend concept. Niet de verde digend ingestelde Schilcher, maar Arnold Mühren als ver vanger van Piet Keizer, die niet eens werd gemist op een wijze die Ajax minder krachtiger deed zijn. In het bastillon van de ploeg met de rijkste geschie denis in het Europa Cuptoernooi toonde Arnold Mühren dezelfde rust en nuchterheid als de gehe le ploeg. De manier waarop de stoïcijns, maar zeker ook sterk spelende Blankenburg de weinige onzuivere passes moe ten hem vergeven worden, om dat hij zo dikwijls aan de bal was de vedetten van Real les gaf, was typerend voor de gehele houding van Ajax. De mentale kracht was zo groot dat er geen greintje angst heer ste voor do ploeg, die dit duel als het belangrijkste beschouw de na de glorieperiode, die ze ven jaar geleden moest worden afgesloten. Real Madrid, boor devol zelfvertrouwen, werd bin nen twinitg minuten naar een groepje gespeeld, dat alleen nog maar medelijden met zichzelf kon opbrengen. Amancio, de Barry Hulshoff maakt een afwerend gebaar, als hij ziet dat doelman Remon wei grijpt. Rep, die de minste was in de ploeg van Ajax kijkt Units toe. lopend in- Arie Haan komt net iets te laat. om het Garcia Remon de uitblin kende doelman van Real Madrid nog moeilijk te maken. Tourino weet, dat zijn hulp niet meer nodig is en draait zich om. rappe dribbelaar, wenkte mis moedig met de hand dat hij vervangen wilde worden. Aman cio na afloop: „Ik was kapot. Tegen een speler als Krol ga je er onderdoor.' En toch was hij, met Zoco, Benito en Pirri weer merendeels de oudere garde nog een die het af en toe kon opnemen tegen de hech te eenheid die Ajax was. Zelfs met tien man bleef Ajax een on deelbaar blok. Tien man, want Johnny Rep veroordeelde zich zelf in de eerste minuten. Doel man Garcia Remon greep een hoge bal, viel, en Rep schopte hem. Meteen trok de Belg Vital Loraux de gele kaart. Loraux: „Natuurlijk, hij schopte, terwijl de doelman de bal in handen had en weerloos op de grond lag." Het beïnvloedde het spel van Rep zodanig dat hij angstig in de duels werd en de zwakste man van de formatie was. Kwestie van tijd Desondanks werd de afweer voor Garcia Remon al zo snel aan de tand gevoeld, dat een doelpunt slechts een kwestie van tijd leek. Het werd toch nog een lange tijd. Dt actieve en uiterst beweeglijke Cruyff speelde een grote rol in het vernuftig zoe ken, en vinden, van openingen. Hij gaf het listige kopballetje naar Hulshoff, die echter ver keerd richtte. Het was een kansje, maar de grote kwamen pal achter elkaar, toen Arie Haan zich door de defensie wrong en bijna scoorde, toen Rep miste na een magnifieke actie van Cruyff en een link ooverstapje" van Neeskens, die vlak daarop paniek zaaide en de bal bijna door een Spaans been in eigen doel werd ge werkt. Het waren de twee grote heldendaden van Neeskens. die niet die imponerende kracht was op het middenveld, maar daarvoor een geldig excuus had. „Ik viel en kwam zo beroerd op m'n du:m terecht, dat hij om klapte. Dat voelde ik de gehele wedstrijd." En weer, deson danks, was Ajax heerser op het middenveld. Effectief Bij de dikwijls adembenemend schone aanvallen, waarbij steeds een vrije man werd be reikt Real gaf ruimte, maar die werd dan ook door Ajax ef fectief gebruikt staken de po gingen, meestal individueel, van Real schril af. Wat bij Ajax moeiteloos ging. was voor Real meestal een opgave, die niet kon worden volbracht. Stuy is dan ook in de eerste helft nau welijks in gevaar geweest, al ontstond er een penibele situatie bij de derde hoekschop van Real. Zelfs de truc van de vrije trap hielp de Madrilenen niet. Ze hadden een andere variatie dan in Amsterdam. Ditmaal liep Pirri langs de bal en moest Amancio of schieten of de door gelopen Pirri van een pass voorzien. Het mislukte alle ke ren dat Real een vrije trap mocht nemen. Pirri, de konings- schutter van het eerste duel, die tot aanvalsleider was gepromo veerd. Munoz daarover: „Santil- lana kon bij nader inzien toch niet spelen. De gemene trap die hij tegen Espagnol heeft gekre gen, heeft hem ook letsel aan een nier bezorgd. Daardoor moest ik gaan schuiven, Pirri in de spits zetten en Gonzales op het middenveld." Later zou Gonzales plaatsmaken voor Maranon, een aanvaller, want toen stond het al 10. Ruud Krol had zich weergaloos knap naar voren gewerkt, maar zijn voorzet werd weggewerkt. Het was niet meer dan wegwer ken, want het gebeurde en dat moest ook, want de dreiging van Ajax was te groot zonder overleg. De bal rolde naar Ger- rie Mühren, de speler die zulk een verfijnde techniek bezit, dat hij alles kan met de bal. Zijn vernietigend schot werd door Benito van richting veranderd en Garcia Remon was versla gen. Er vlogen wat bierblikjes op het veld van teleurgestelde Spanjaarden, die zich realiseer den. dat Real voor de onmoge lijke opgave stond drie doelpun ten te maken om alsnog de fina le te kunnen bereiken. Ondoenlijk En dat was ondoenlijk tegen een Ajax, dat zijn superioriteit steeds zwaarder deed wegen. Real probeerdo het. Maar het was vergeefs. Stuy onthalsde de paar kansen die Zoco, uit pure wanhoop naar voren gegaan, creëerde met een kopbal en Grande kreeg toen Loraux In zuivere buitenspelposltic liet doorspelen. Grande wilde de bal over Stuy le pelen, maar gestrekt wipte de Amsterdamse doelman de bal weg. Het was een van de weini ge fouten van de zelfverzekerde Belg, die niettemin wel in de knoop zat met de voordeelregel, die hij het meest ten nadele van Real, maar het wendde zich tot fluitconcerten imponeerden hem echter geenszins. Het publiek trok de huid van de Cameleon aan. Het keerde zich niet tegen Ral. maar het wendde zich tot Ajax, dat een verrukkelijke par tij voetbal speelde. Zo overheer send dat Amacio gedesillusio neerd het veld verliet en werd vervangen door Andres De geëmotineerde een chauvinisti sche Spaanse aanhang veroor deelde zelfs de wijze waarop Benito tegen Rep optrad in het strafschopgebied, wat evenwel niet meer dan een indirecte vrije trap opleverde. En het ap plaus dat opklaterde na de fan tastische redding van Garcia Remon op een schot van korte afstand van Cruyff was voor beiden bedoeld. Langzaam maar zeker had de furieuze aanhang van Real Madrid on derkend. dat dit Ajax van supe rieure kwaliteit is. En toen kwam de waardering: applaus voor de ploeg die in het machtige bolwerk van Real Ma drid overduidelijk had getoond dat het beter, veel beter kan dan in Amsterdnrn het geval was. En ook toen ul was het klasscverschll groot. Het groei de gisteren uit tot een vernede ring van Real. HERMAN VAN BERGEM Real Madrid: Garcia Remon. Louis, Benito, Zocco, Tourino; Grande, Gonzales, Velasquez (Maranon); Amancio (Andres), Pirri, Aquilar. Ajax: Stuy. Suurbier. Hulshoff, Blankenburg, Krol; Neeskens. Haun, Arnold Mühren, Gerrie Mühren, Rep en Cruyff. (Van onze speciale verslaggever) MADRID Zo hoog zat de neder laag van Real Madrid de in kleu rige carnavalspakken gestoken politie dwars, dat ze voor de in gang van de poort die naar de kleedkamers leidt, tonelen op voerden, die een regisseur van een gangsterfilm het water in de mond hadden doen komen. Bij het keurig gedrukte kaartje, waarop Real Madrid de compli menten deed toekomen aan de menigte persvertegenwoordigers was een biljet gevoegd dat toe gang had tot een speciale tribune en één dat moest dienen om de kleedkamers te bereiken. Er stond met forse letters ..ingang 14" op gedrukt. Maar voor die in gang stonden Cerberussen die zich in geen enkele taal dan Spaans verstaanbaar konden maken. Maar wel heftig het hoofd schud den bij het tonen van het biljet Carnavaleshe Cerberussen heschaamden gastvrijheid Koninklijke met ingang 14 erop. Ze lieten een roze kartonnetje zien en wie dat niet had mocht niet naar binnen. En niemand had het. Praten had geen zin, want de mannen stelden zich op de wijze op, die deed den ken aan donkere dagen toen Duir- se gezagsdragers het voor het zeggen hadden in Europa. Ze be gonnen te schreeuwen en te du wen en riepen tenslotte de hulp <n van een soort prins carnaval met gouden biezen op pet en costuum. Deze wond zich verschrikkelijk op, brulde zijn toegestroomde on derhorigen wat toe en wie niet snel maakte dot hij weg kwam, kon een pak slaag in ontvangst nemen. De mannen vormden een muur die naar voren trok en alles wegveegden wat hen voor de voe ten kwam. Met een klap viel liet hek dicht. Alle loyaliteit en gast vrijheid die Reals president Don Santiago Bernabeu in de middag uren tijdens een ontvangst ten toon had gespreid, waren door het brute geweld van cm stel domme gezagsdragers teniet gedaan. Hei was een onwaar:'.>e vertoning voor een club die zich de ..Ko ninklijke" noemt en het bewees eens te meer, dat men domme krachten geen uniform moet aantrekken en hen met enige macht bekleden. Cijfers van Europa Cup Europa Cup» zijnEuropa Cup 1 Max—Real Madrid 1-0 (2—1). Ajax In finale. Juvontus—Derby County 0—0 (31). Europa Cup II: AC Mllun—Spnrln Prt AC Milaan In finale. mg 1—0 (1—0) Hadjuk Spilt 0-0 (1-0) UEFA-Cup Liverpool—Tol (1-0). Llvei De finale voor de Europn i 'up 1 wordt gespeeld op 30 mei te Belgrado, de Eur..pa Cup II op 16 mei te Salonlkl. In het toernooi om de UEFA-Cup bestaat de eindstrijd uit twee ont- zonder.l. en met 25 CIGARETTES

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13