Vliegveld Texel s te onveilig Achttienduizend jongeren kwamen bijeen in Taizé Expositie over historie van Nederlandse kerklied KORTE METTEN Guerrilla's in Columbia werven priesters Zoekt u moeilijkheden als u trouwt? DONDERDAG 26 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Achttienduizend jongeren tus sen achttien en dertig jaar, af komstig uit vele Europese lan den en diverse werelddelen hebben met Pasen deelgeno men aan een internationale sa menkomst in de kloosterge meenschap van Taizé in de Bourgondische heuvels, waar een veelkleurig woud van al lerhande tenten was opgesla gen om de vele duizenden, meer dan er ooit in Taizé bij een waren, onderdak te verle nen. Met Pasen 1970 waren er tus sen de twee- en de driedui zend. Toen kondigde de prior Roger Schutz een jongerencon- cilie aan. Ditmaal kon de prior de begindatum voor dit „conci lie" meedelen: 30 augustus 1974. Het zal drie dagen duren. In de tussenliggende tijd zullen voorbereidende bijeenkomsten worden gehouden in Afrika, in De intercontinentale voorberei dingsgroep zal werken onder het motto „Strijd en beschou wing", dit gericht op de groei van de mensen tot gemeen schapsmensen. Prior Schutz verklaarde dit motto met te zeggen, dat juist een christen, die zich vergaand engageert een diep geloof nodig heeft, ook als God zich in stilte hult. Volgens hem ontleent de strijd voor de medemens zijn intensi teit aan de strijd die zich in de eigen persoon afspeelt. Ondanks de afwezigheid van een ordedienst heeft zich geen enkel incident voorgedaan on der de duizenden. Er was zelfs geen gedrang rond de dampen de ketels, waaruit de thee werd geserveerd en om stilte te krijgen rond de kerk gedu rende de diensten was het om hoogsteken van bordjes vol doende. Volgens de correspon dent van Le Monde schenen zelfs de gendarmes en de brandweerlieden onder de in druk van de zelfdiscipline van de enorme menigte jongeren. Op paasmaandag ging kardi naal F. Marty, aartsbisschop van Parijs voor bij de eucha ristieviering. Paus Paulus en dr. M. Ramsey, de anglikaan- se aartsbisschop van Canterbu ry hadden de jongeren een be- groetingsboodschap gezonden. ten. Men zal kennis kunnen nemen van uiterst zeldzame psalmen en gezangenbundels uit het be zit van de Provinciale biblio theek, zoals uitgaven van de zogeheten Souterliedekens en van berijmingen van Marnix van Sint Aldeonde, Datheen en Valerius. Ook uit andere bibliotheken van Nederland en uit de Ko ninklijke Bibliotheken te Den Haag en Brussel worden wer ken voor de tentoonstelling af gestaan, evenals uit particulie re verzamelingen. De dichters en componisten die aan 't nieuwe liedboek van de kerken hebben bijgedragen zijn vertegenwoordigd door pu- blikatles, brieven, ontwerpen en schetsen voor de leideren, berijmingen en dergelijke. „Jubilate Deo" zal het motto zijin van een bijzondere ten toonstelling, die van 19 mei tot 18 augustus zal worden gehou den in de kloostergangen van de historische abdij in Middel burg. Zij zal zijn gewijd aan het Ne derlandse kerklied sinds de Reformatie bij gelegenheid van eer gedenkwaardige gebeurte nis in Protestants Nederland: het in gebruik nemen van het nieuwe „liedboek voor de ker ken" door de Nederlands Her vormde Kerk. dr Gereformeer de Kerken, de Evangelisch Lu therse Kerk, de Algemeen Doopsgezinde Sociëteit en de Remonstrantse Broederschap. De expositie wordt georgani seerd door de Provinciale Bi- bliotneek van Zeeland en de Zeeuwse Centrale Muziekbi bliotheek. Zij zal de historische ontwikkeling tonen van het kerklied in ons land door mid del van gedrukte teksten boe ken, liednotaties en handschrif- KERK EN WERELD Het Columblaanse nationale bevrijdingsleger heeft een op roep gericht tot de priesters van het land om zich In zijn rijen te scharen. De bekende pater Camilo Torres sloot zich in d« zestiger jaren bij de guer rilla's aan. Hij werd gedood in 1966 in een schermutseling met het leger. Zijn voorbeeld werd gevolgd door twee Spaanse missionaris sen. van wie een de guerrilla's inmiddels weer verlaten heeft. De ander, pater Domingo Lain, bevindt zich nog bij het clandestiene leger. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor een pamflet, getiteld ,,De priester en de evolutie", dat momenteel in grote oplage Verspreid wordt onder studen ten, arbeiders en intellectue len. In dit pamflet daagt Domingo Lain de priesters uit „om de honger en de ellende van het volk te delen en mee te strij den voor zijn bevrijding en daarvoor het hoogste risico te lops-n". Het pamflet beschuldigt de kerk van Columbia dat zij de „onderdrukking heeft gediend en dat de kerkelijke structuren de priesters ervan weerhouden werkelijk de mens en Christus te dienen". Mere Teresa De bekende mère Teresa, die werkt onder de armsten van Calcutta, heeft gisteren in de Londense Guiidhall uit handen van prins Philip van Engeland de prijs van de Templeton- stichting in ontvangst geno men. Deze prijs, groot ruim tweehonderdduizend gulden, is beschikbaar gesteld door de Amerikaanse financier John Templeton, die deze prijs ziet als een „godsdienstige nobel- prijs". Kanunnik Burgess Car, de secretaris-generaal van de CETA, de conferentie van ker- kep in geheel Afrika, waarbij 103 kerken uit eenendertig Afrikaanse landen zijn aange sloten, heeft ondanks ontken ningen van Spanje en Portugal opnieuw gezegd, dat tussen belde landen een overeenkomst Is gesloten, dat tussen beide landen een overeenkomst is gesloten, krachtens welke Spaanse militairen kunnen worden ingezet in de Portuge se koloniën in Afrika. De CETA zou zich tot de Navo- landen hebben gericht om haar bezorgdheid uit te spreken over de ontwikkeling van de situatie in de Indische Oceaan. Op de zaterdagen 12 mei en 2 juni zal de Katholieke Onder wijs Vereniging weer studiebij eenkomsten houden en wel in hotel Lion d'Or aan de Kruis weg te Haarlem. Op elk van beide dagen zal pa ter J. Even s.m.m. spreken over „pluriformiteit en een heid" naar aanleiding van de polarisatie en de pogingen tot eenheid en integratie die bin nen de kerkgemeenschap aan de gang zijn. Aalmoezenier A. Voorbij zal het onderwerp „agressie en ge weld", ook binnen de schoolge meenschap. behandelen. De Griekse regering heeft de bisschoppen van de Grieks- orthodoxe kerk opgedragen een nieuwe heilige synode te kie zen. In een officiële medede ling wordt gezegd, dat de ze ventig leden van de Grieks-or- thodore hiërchie is opgedra gen op 10 mei bijeen te komen en de verkiezing tegen 12 mei af te sluiten. „Als zij falen, zal de regering een synode van verdienste aanstellen", zo werd er aan toegevoegd. Na een onderbreking van enkele jaren heeft mgr. Helder Camara weer gesproken via de Braziliaanse radio. Hij deed een beroep op allen zich in te zetten voor de onderdrukten. ,,De wereld verontmenselijkt steeds meer en het is zelfs moeilijk voort te bestaan", zo zei hij in verband met de kloof arm-rijk sprak hij zelfs van een vierde wereld. „Wanneer eigenbelang het vereist", zo merkte hij voorts op. „voelen de Sowjet Unie en China zich zeer wel in het gezelschap van de Verenigde Staten en de Eu ropese gemeenschappelijke markt." Jongeren met 100.000 bijbels bij 1 meiviering op Rode Plein Tweehonderd jongelieden uit Amerika en West-Europa zul len trachten op het Rode Plein in Moskou tijdens de 1-meipa- rarie een groot aantal bijbels In zakformaat uit te delen. Ds. Hans Neerskov, hoofd van de Deense Europa-uitzending, heeft te Kopenhagen medege deeld, dat de bijbels zich al in de Sowjet-Unie bevinden, zij zijn er binnengesmokkeld. Het zijn er in totaal honderddui zend. De plannen om de boeken te gaan uitdelen zijn van te voren bekendgemaakt om te voorko men dat de uitdelers kunnen worden gearresteerd wegens het ..samenzweren tegen do Sowjetwet". Dat er gearresteerd zal wor den, zal de christelijke jonge ren niet beletten met hun actie te Moskou voort te gaar. aldus ds. Neerskov. Aan het voorbereiden van de actie is meegewerkt door orga nisaties in Zweden, Noorwegen en Nederland. De jonge chris tenen zullen Individueel naar de Sowjet-Unie reizen maar daar „cellen" vormer van tien man. De groep bestaat uit tachtig Amerikanen en 120 Westeuropenanen. Zij zullen trachten vóór zij worden aan gehouden, zoveel bijbels aan de menigte op het Rode Plein uit te reiken als zij maar kun nen. De arrestaties moeten ertoe bijdragen dat meer licht wordt geworpen op het gebrek aan godsdienstvrijheid in de com munistische staat. De jeugdige demonstranten zullen zelf hun reis betalen. Ie dereen kent slechts da namen van de negen andere leden van zijn „cel". Dit zou het de Sow- jet-autoriteiten moeilijker ma ken om de hele actie te neu traliseren voor het 1 mei is. al dus ds. Neerskov. Van een onzer verslaggevers ir' ALKMAAR De Haagse ad- )0 vocaat mr. J. Sanders heeft gistermiddag voor de H- Alkmaarse rechtbank fel le kritiek geuit op de vei ligheid van het vliegveld de Cocksdorp op Texel. „De toestand op dit vlieg veld is verre van ideaal. Er is geen enkele moge lijkheid om een ramp te voorkomen als men die ziet aankomen. Met Pasen kwam er nog een vliegtuig dwars op de landingsbaan terecht". Beslist onvoldoende noemde de advocaat de communicatie tus sen de verkeersleiding en het vliegtuigmotor- en zweefvlieg- verkeer. Mr. Sanders: „dit is of gebrek aan geld of een zaak van slechte persoonlijke verhoudingen". Mr. Sanders voerde de verdedi ging van de 24-jarige vlieger N. J. M. R. uit Den Helder, die In juli van het vorig jaar met een Cessnavliegtuig kort na de start van het vliegveld Texel neer stortte. Twee van de vier inzit tenden werden gedood, een meisje en de vlieger érnstig gewond. Oorzaak van de crash was een kabel die door een juist omhooggetrokkn zweefvliegtuig was losgelaten en met een klap tegen de vleugel van de Cessna kwam. Uit de opmerking van rechtbank president mr. J. A. Markus en officier, van justitie mr. W. van Sloterdijck bleek ook dat het met de veiligheid op het vlieg veld niet zo nauw wordt geno- De officier eiste gistermiddag een boete van 1500,—. Mr. San ders wilde nalatigheid toegeven, „maar schuld ontbreekt", vond hij en vroeg vrijspraak. Uitpraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Vakmanschap is Meesterschap Scheveningse Bosjes moeten stil blijven De trimbaan en de speelveldjes voor kinderen zijn voldoende voor de recreatie in de Scheve ningse Bosjes. Verdere uitbrei ding van dergelijke zaken zou een aantasting van het groen betekenen. Dat vindt de wijk commissie opbouwwerk Archi- pelbuurt Willemspark. In een breif aan de gemeenteraad vraagt de commissie het nog resterende deel van de Scheve ningse Bosjes te bestemmen voor stille recreatie, bijvoor- beeld door er een bestemmings plan in die geest voor vast te stellen. (ADVERTENTIE) Wedden dat Texel veel dichter bij ligt dan u denkt Vraagt U het maar eens aan de VVV-TEXEL Groeneplaats 9 Den Burg 02220-2844 Ach, d'r komen natuurlijk best een paar probleempjes, ook al zoek je ze niet. Dat weet je. Al zul je er in het begin niet zo bij stilstaan. Maar één ding heb je samen goed afgesproken: met je geldzaken wil je geen moeilijkheden krijgen. En daarom heb je die goed geregeld. Bij de Amro Bank. Die Is er niet alléén voor 'n Amro Privérekening waarop 't salaris wordt overgemaakt (waardoor man en vrouw over die handige betaalcheques kunnen beschikken). Want je weet dat de Amro Bank in je gezamenlijke toekomstplannen past. Als je wilt sparen, kun je bij de Amro Bank kiezen uit diverse mogelijkheden, aangepast aan je eigen wensen. Ook kun je er beleggen bijv. via het Amro-Pierson Fund. Verzekeren van alles wat je lief en dierbaar is, 'n lening om hoge kosten op te vangen, vreemd geld als je met vakantie gaat, hypotheek voor een nieuw huis, alles wordt zonder veel problemen bij de Amro Bank geregeld. Sommige moeilijkheden kun je voorkomen, als Je de Amro Bank je geldzaken laat verzorgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11