ITT had contact met Nazileiders derente weerh°ger! 6% CONFLICT MET ROME BIJ BENOEMING VAN NUNTIUS IN D.D.R. Rogers moet integriteit van Nixon redden „Porto" in Italië duur betaald Moordmaniak gearresteerd de postspaarbank EoidóaQowuvnt W atergate-schandaal Minder werk in Benelux door invoer uit Japan Onthulling Brits journalist: altyd safe WOENSDAG 25 APRIL 1973 r LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geen toegang voor Sake van der Ploeg IMERSFOORT (ANP) Sake van der Ploeg, die vorige week maandag plotseling aftrad als voorzitter van de algemene voe- dingsbedrijfsbond NVV na een i geschil over de taktiek rond het ruivelconflict, heeft gisteren ze- I ven uur lang vergeefs in I Amersfoort zitten wachten op toelating in de bondsraadsver- gadering van zijn bond. )e deur bleef voor hem gesloten. Na acht uur vergaderen werd bekend dat de bondsraad met 70 tegen twee stemmen zijn ver trouwen in het door het bonds- bestuur gevoerde beleid had ge geven. Vice-voorzitter Ab Kui per zal tot de eerstvolgende al gemene vergadering in novem ber als waarnemend voorzitter optreden. Aanslagen in Italië MILAAN (AP) Twee bommen zijn gisteravond tegen midder nacht ontploft in de bureaus van linkse partijen te Milaan. Die bomaanslagen werden enke le uren voor het begin van ver gaderingen en plechtigheden in het gehele land ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van Italië's bevrijding door geallieerden troepen, gepleegd. Een bom richtte schade aan in een gebouw, waar de commu nistische partij en de socialisti sche partij hun plaatselijke bu reaus hebben. De politie vond pamfletten, waarin anti- fascis tische politici werden aangeval len. Deze pamfletten waren on dertekend door een'klandestie- ne rechtse groepering. Aan de voet van één van de Seinebruggen, recht tegenover de Eiffel- toren, is de schilder Juan Ramirez, afkomstig van de Canarische Eilanden, in een ei gekropen. Hij zal er 21 dagen en nachten door brengen, broedend op een aantal meesterwerken. In West-Duitsland lONN Vooraanstaande Puitse katholieken hebbengedreigd, dat het tot een ernstig conflict met het vatfkaan zou komen wan neer dit in de DDR een nuntius zou benoemen. Moenteel bereidt Rome een erkenning van de DDR voor in zoverre het die ge bieden van de DDR, die kerkre- chelijk nog tot Westduitse bis dommen behoren tot zelfstadige kerkprovinceis wil maken. Aan het hoofd hiervan zullen volgens de Vatikaanse plannn apostoli sche administrators komen te staan. iDoor de herindeling wil het Vati- kaan in navolging van de inter- nationle erkenning ok feitelijk rekening houden met de grens tussen de beide Duitse staten. Tegen dit voornemen bestaat er I onder katholieen in de bondsre- I publiek weinig verzet. Zij ver zetten er zich echter met alle macht tegen, dat deze erken- I ning nog met de benoeming van een nuntius wordt bekroond, onidat dit volgens hen beekent, dat het Vatikaan de deling van uitsland als definitief be schouwt. Een direct dreigement dat het in dit geval tot nocn- dat het in dit geval tot een con flict met Rome zou komen, I werd geuit door de minister van culturele zaken van Rijnland- Palts, dr. Bernhard Vogel, die in de CDU en in het centrale comiré van de Duitse katholie ken een vooraanstaande rol speelt. Kind ontvoerd in Argentinië BUENOS AIRES (DPA) - Vijf ge wapende mannen hebben in een buitenwijk van Buenos Aires de tienjarige zoon van een rijke ta bakshandelaar ontvoerd en een hoog losgeld geeist. De politie deelde mee dat de voerders de woning van Carlos Lopez in de buitenwijk Avella- neda waren binnengedrongen I enkele minuten later met kleine Daniel verdwenen. Via de telefoon eisten zij daarop een losgeld. De hoogte van het bedrag is niet meegedeeld. ROME Voor een tien- teel in Italië een brief laten bezorgen van Tu rijn naar Napels of omgekeerd. Een waan zinnig hoog bedrag, waar het normaal een paar dubbeltjes kost. Dit zijn de „zwarte" prijzen die steeds ho ger oplopen naarmate de posterijen in Italië blijven staken: al bij na twee weken in Rome en omgeving. En een dag of tien el ders in Italië. Het zijn hoogtijdagen voor de clandestinen, privé-postbezorgers die aankunnen. Eenbrief de vraag bijna niet wordt voor 7,50 gulden van Turijn naar Rome gebracht, het tarief voor Turijn-Milaan is bijna vier gulden. Het zijn hoge bedragen, niet alleen bepaald door raag en aanbod, maar tevens door het risico dat de privé-pos- terijtjes wettelijk na tuurlijk lopen, omdat ook in Italië de PTT een beschermende mo nopolistische staatson derneming is. Toch zijn het juist ook de reusachtige onderne mingen als Fiat en Pi- rellidie in deze dagen grif gebruik maken van de speciale koe riersdiensten om hu post bezorgd te krij gen. Overal in Italië worden bovendien de mogelijkheden uitge buit om de post in het buitenland gepost te krijgen. In de grenge- bieden bijv. wordt op grote schaal de post naar Zwitserland en Frankrijk gebracht en vadaar uit gefrankeerd en verzonden. Bedrij ven en particulieren zoeken doorlopend naar relaties of vrien den die naar het «bui tenland gaanprivé of op zakenreis, om ze de post mee te geven en die buiten Italië op de bus te doen. ANWB vraagt prijsbeschikking staan- en ligplaatsen DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft de minister van Economi sche Zaken verzocht de moge lijkheid te onderzoeken de prij- zenbeschikkingswet ook van toe passing te verklaren op de ver huur van onroerend goed in de recreatiesfeer. De ANWB heeft de minister ge schreven bezorgd te zijn over de ontwikkeling van de huren van onder meer staanplaatsen voor caravans en tenten en lig plaatsen voor pleziervaartuigen in jachthavens en winterstal- lingsbedrijven. Velen zijn volgens ANWB gedwon gen elk gevraagd bedrag te ac cepteren, gzien de schaarste aan lig- en staanplaatsen. Velen durven daardoor niet eens te klagen of althans hun naam niet te noemen uit vrees voor repre sailles. Treinongeluk eist 4 doden HAMBURG (DPA) Bij een treinongeluk op het traject Cux- haven-Hamburg zijn gisteren vier mensen om het leven geko men en 20 tot 30 gewond ge raakt. Een sneltrein reed op een be waakte overweg bij Horneburg in de deelstaat Nedersaksen op een bestelauto. Oe twee eerste wagens van de trein ontspoor den en kantelden in de berm. Theorie blijft theorie BIJ HERHALING hebben sommige politici de theorie verkondigd dat ministers en staatssecretarissen bij uitzondering buiten de Tweede Kamer moeten worden aangezocht; wie wat minder ver ging, zei dan in plaats van Tweede Kamer: uit de Staten Generaal. Een theorie waarvan men voorspellen kon dat ze gedoemd was voor een groot deel theorie te blijven. Om te beginnen doordat in de praktijk slechts ten dele waar is, dat de volksvertegenwoordiging de beste school is voor hoge regeringsfuncties. Kamerleden staan wel dagelijks in contact met het politiek bedrijf, maar in verschillende opzichten is het politiek bedrijf niet meer representatief voor de beste kennis van vraagstukken de samenleving betreffende. Toen drs. Den Uyl destijds met zijn schaduwkabinet no. 1 met veel Kamerleden in de club de publiciteit zocht, had men geen loep no dig op de zwakke plekken te ontdekken; zijn schaduwkabinet no. 2 verging het maar weinig beter, daar ook in progressieve kringen de kritiek niet onder stoelen of banken gestoken werd. Latere berichten over het kabinet-Den Uyl met of zonder de „witte rand" van confessionelen wezen uit, dat een flinke groep ministers aangezocht zou worden buiten het 150-tal huidige Kamer leden en ook buiten de Staten-Generaal in haar geheel. Menigeen heeft dus weer tevergeefs op een ministeriële steek geaasd en en gros zal de hoop nu wel gericht worden op het aantrekken van een groot aantal staatssecretarissen uit de parlementaire gelederen. Dan komt een tweede theorie aan bod: het staatssecretariaat is de allerbeste leerschool voor een ministerschap. Maar ook nu laat de praktijk het vaak afweten; want het zijn vaak de beste staatssecretarissen die niet aan een ministerschap toeko men. Hetzij omdat zij niet willen, hetzij omdat ze er vanwege poli tieke verhoudingen en de persoonlijke wensen van ministers geen kans toe krijgen. Wanneer de a.s. ministers het in hun pre-constituerende vergadering tegen sommiger verwachtingen in toch ééns zouden worden, zijn bij het aanzoeken van staatssecretarissen derhalve verrassingen ook niet uitgesloten. Oud-minister van justitie John Mitchell verlaat het gerechtsgebouw waar hij door de grand jury werd gehoord voor zijn aandeel in de Watergate-affaire. WASHINGTON (UPI) Presi dent Nixon heeft zijn minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gevraagd hem te advi seren wat er gedaan moet wor den om de „smetteloze integri teit", van het Witte Huis te her stellen, die door het afluister- schandaal diepe deuken heeft opgelopen. De nieuwsdienst van het Ameri kaanse radio- en tv-station A.B.C., die dit gsteren meldde, zei dat Nixon en Rogers deze zaak in het afgelopen weekeinde telefonisch hebben besproken. Volgens ABC had Nixon aan Ro gers gevraagd hoe hij zijn bu reau het best zou kunnen ziuve- ren van medewerkers wier naam in verband met het Wa tergate-schandaal is bezoedeld. Nixn zou van mening zijn dat Rogers, die wordt beschouwd als 'een integer politicus met een lange staat van dienst on der verscheidene presidntn, hiervoor de aangewezen figuur is. Rogsr is onder Eisenhower minister van justitie geweest. Oud-minister Mitchel en de advie- seur van het witte huis John Dean zouden in ernstige mate betrokken zijn in de affaire van het afluisteren en het in de doofpot stoppen daarvan. Mit chell, die dezer dagen voo rdf Grand Jury verscheen, sprak de beschuldiging tegen, maar gaf toe dat hij bijeenkomsten had bijgewoond waarop de plannen voor het afluisteren werden be sproken. Dean heeft gedreigd anderen in de zaak tesbetrekken door te verklaren dat hij geen zondebok voor hen zou worden. PUEBLO (AP) Een 24 jaar oude man, die negen jaar gele den zijn grootouders dood heeft geschoten, is gisteren in een te lefooncel gearresteerd terwijl hij de politie vertelde dat zij de lijken van zijn moeder en haar vriendin In een huis te Aptos (Californië) zou kunnen vinden. Edmund Emil Kemper uit Aptos in Californië, verklaarde verder zts vrouwelijke studenten te hebben vermoord in de streek van Santa Cruz in Californië. In Santa Cruz verklaarde de poli tie vier van dergelijke onopge loste moordzaken in haar ar chieven te hebben. De politie die onmiddellijk een on derzoek instelde in het huis der familie Kemper te Aptos, een badplaats bij Santa Cruz, vond Je vermoorde vrouwen. Een hunner lag onthoofd in de kast. Kcmper werd tot 1969 verpleegd in het Atascadero staatszieken- buis voor criminele krankzinni gen. In 19G9 werd hij ontslagen. Man wurgt zijn invalide vrouw (van een onzer verslaggevers.) TERSCHELLING - Op West-Ter schelling heeft gistermiddag de 53-jarige invalide heer C. de B. zijn evenens invalide 48-jarlge echtgenote door wurging om het leven gebracht. Twintig jaar lang heeft de man de verlamde vrouw verzorgd, totdat de moeilijkheden hem gisteren blijkbaar te veel wer den en hij met zijn wanhoops daad een einde wilde maken aan de situatie. Het echtpaar was enige tijd opgenomen ge weest in een psychiatrische in richting, maar daar ver weken geleden weer uit ontslagen. Twee uur nadat de ouders van de vrouw, die het echtpaar had den verzorgd, waren wegge gaan, heeft de man zijn vrouw gewurgden zichzelf daarna met een mes verwondigen toege bracht. Vervolgens belde hij de politie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De grote invoer van electronische appanrtur vanuit Japan heeft ln de Bene lux in de afgelopen paar Jaar geleid tot een vermindering van de werkgelegenheid met 1200 tot 1500 arbeidsplaatsen. Als de In voer uit Japan zo door blijft gaan zal dit aantal de komende 2"£ Jaar op kunnen lopen tot 7500 arbeidsplaatsen. Dit heeft minister Longman van Econo mische Zaken geantwoord op vragen van enkele Kamerleden. Do minister zei niet te kunnen zeggen of een dergelijke ontwik keling zal leiden tot groot scheepse ontslagen bij Philips, zoals onlangs gesuggereerd werd. B!j Philips zou ontslag dreigen voor 5000 personen door de overstelpende Japanse invoer van radio's, televisietoestellen e.d. Besprekingen tussen Japan en de Benelux, in februari, „hebben niet tot een wederzijds bevredigende oplossing geleid". WASHINGTON (DPA-AFP) Het Amerikaanse concern Inter national Telephone and Tele graph Corporation (ITT), dat wegens politieke schandalen in Chili en Argentinië al veel in opspraak is geraakt, heelt tij dens het bewind van Adoll Hit- Ier nauwe betrekkingen met vooraanstaande nazi-leiders ge had, de Duitse bewapening ge steund en de bouw getinancierd De „Volendam". het nieuwe cruiseschip van de Holland-Amerika Lijn, krijgt hier de traditionele be groeting voor een schip dat voor het eerst de haven van New York binnenkomt. Op de achtergrond het Vrijheidsbeeld. van „Focke-WulF'-bommenwer- pers, die tijdens de oorlog zwa re verliezen aan geallieerde convooien toebrachten. Dit schrijft de Britse journalist Anthony Sampson in zijn bin nenkort van de pers komende boek „De ITT: super-slaat". De gegevens voor zijn boek zou Sampson uit Amerikaanse rege ringsdocumenten geput hebben. In de jongste uitgave van het Amerikaanse tijdschrift „New York", zegt de schrijver dat het ITT zich later voordeed als „oorlogsslachtoffer" en van de Amerikaanse regering 27 mil joen dollar schadeloosstelling voor zijn door bombardementen verwoeste fabrieken in Duits land wist los te krijgen. Daar van was vijf miljoen dollar voor de door de geallieerden gebom- I bardeerde Focke-Wulf-fabrieken. Volgens Sampson vestige ITT zich in 1930 via de houdstermaat schappij. „Standard Elektrizi- tats-Gesellschaft", (SEG) in Duitsland. In augustus nI933 voerden de stichter van ITT, botheneo Behn en zijn vertegen woordiger in Du!iSia..d, Henry Mar.r., als eirsle r,r...' kaanse zakenlieden besprekingen met Adolf Hitler. Perlmeil973: vanXnaar vansXnaar op jeugdspaarreke- ningen. (De Zilvervloot) op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn van 12 maanden. op beleggingsreke ningen met opzeggingstermijn van 24 maanden. De hogere rente geldt ook voor het bestaande tegoed. Het Is mogelijk- onder bepaalde voorwaarden - zonder voorafgaande opzegging van de RPS-belegglng»- rekenlngen geld op te nemen!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9