Hazerswoude zoekt w-fgfl naarstig onderdak voor historische verza meling en Alkemade in het geweer tegen ontwerp streekplan Geen verkeerslichten wel snelheidscontrole rijn- en veenstreek i Aparte bijlage bij bezwaarschrift Van Agt antwoordt actiecomité Raadslid Van Eek kreeg toch z'n zin Gesprek niet nodig PAGINA 4 WOENSDAG 25 APRIL 1973 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE - De samenwerkende con fessionele fracties in de gemeenteraad (KVP, CHU en ARP) zien enkele oplos singen om de historische bescheiden en voorwerpen, die betrekking hebben op de geschiedenis van Hazerswoude, in eigen woonplaats onder te brengen. In een brief aan burgemeester en wethouders doen zij de volgende suggesties aan de hand: in het te bouwen bankgebouw van de Alge mene Bank Nederland aan de Dorps straat; in het voormalige raadhuis aan de Dorpsstraat; op de grote zolder van de protestants-christelijke mavoschool aan de Ds. Dirk Arie van den Boschstraat. „Er zullen waarschijnlijk nog wel meer suggesties te noemen zijn", aldus de con fessionelen, die overigens in hun schrij ven meedelen ervan overtuigd te zijn dat de door hen voorgestelde ruimten geen „pasklare" oplossingen zijn. Hazerswoudes amateurhistoricus De confessionelen in de gemeen- Cees Kroon (27) heeft de histo rische documenten, die tot voor kort lagen opgeslagen in een ka mer van de toren van de Neder lands Hervormde Kerk in het dorp. mee naar zijn woonplaats Leiden verhuisd. „Het is daar veel te vochtig", verduidelijkt de in Hazerswoude geboren en getogen historie-verzamelaar. De voorwerpen kan Kroon niet in zijn woning aan het Jacques Urlus plantsoen in de Sleutel stad herbergen vandaar dat die nu nog in Hazerswoude zijn. teraad zijn de mening toegedaan dat de complete collectie, ver band houdende met de historie, in Hazerswoude moet blijven. Zij dringen er dan ook bij b. en w. op aan, om zo'n oplossing te zoeken, waardoor het mogelijk wordt hiervoor in eigen gemeen te blijvend tentoonstellingsruim te te vinden. Zij hopen, dat het college, na ruggespraak met be paalde verenigingen c.q. instan ties, binnenkort met 'n voorstel komt. zodat Cees Kroon zijn activiteiten kan voortzetten en het in Hazerswoude kan blijven. KVP. CHU en ARP-fractiele- den wijzen er in hun brief nog eens op, dat de in najaar 1972 gehouden tentoonstelling „Ge schiedenis en volksleven van Hazerswoude" bij de bevolking goed is aangekomen. „Een per manente oplossing zou een rug gesteun zijn voor de heer Kroon om met dit werk door te gaan en een intensivering betekenen van de Hazerswoudse belang stelling", menen de confessione len. Cees Kroon, die al enkele jaren rwrrnd Goed tijden voor „Holland" in Alphen ALPHEN De 100 m baan phen werd 2e Paasdag officieel in gebruik genomen met een klein wedstrijdprogramma. De baan was nog verre van ideaal. Door de vele sprints, vielen gaten in de bodera. De AV Holland haalde vijf eerste plaatsen weg: Wim v.d. Hoorn, 100 m. Jongens A 12.7, Martien v.d Hoorn, 100 m heren D 12.7 Alma v.d. Wijngaard 100 n mes D 14,5, Anne Reik Roosing, Discus Dames D. 22,22, Ineke Altona hoog, dames D 1,35. Ook voor AV Leiden waren er kele eerste plaatsen: José Sonsbeek, meisjes D 60 m Barry v. Haarlem 80 m meisjes C 10,9, Mariet Boot 100 rr mes C 14,2 Wilma Neuteboom hoog meisjes A 1,45 (le bij da mes B). wachtende is op een goede ruimte, waarin de historische documenten en voorwerpen kun nen worden ondergebracht (hij verzamelt al 17 jaar alles wat op het verleden van Hazerswou de betrekking heeft), blijft overi gens actief. Binnenkort ver schijnt het door hem samenge stelde boek „Kent u ze nog. die Hazerswoudenaren?" (verkrijg baar in de boekhandel). Hij ver zamelde een aantal unieke foto's en schreef de begeleidende tekst. En door zijn grondig „spitten" in de historie zit het er in, dat er weer enkele nieuw tjes naar boven komen, die de deskundigen paf doen staan. Niettemin: „Het belangrijkste vind ik, dat er in Hazerswoude ruimte komt, om alles in onder te brengen." worpen: hij wil de uit 1913 date rende houtzaagmolen laten res taureren en daarin de oudheid kamer onderbrengen. Of het zo- Ver komt, is niet te overzien. In het bestemmingsplan dorp is geen ruimte voor deze molen, die door de grootvader van de architect werd gebouwd en daarom in het dorp bekend staat als Dekkermolen. De raadsleden K. H. Dekker (WD) en L. J. Matze (SGP) hebben al te kennen gegeven, dat zij vin den dat de molen op de huidige plaats moet blijven. In Hazers woude is ook wel eens gesugge reerd, dat het Dekkermolentje zou kunnen worden verplaatst en na restauratie als museum kunnen gaan dienen. Diverse mogelijkheden dus, die nu zijn aangedragen. Grote vraag blijft natuurlijk: wat gaat het allemaal kosten? ALKEMADE Ook hef college van B. en W. van Alkemade stelt de raad voor in de verga dering van aanstaande vrijdag haar goedkeuring te geven aan het bezwaarschrift van de „Plassengemeenten" tegen het ontwerp-streekplan plassengc- bied. Het college vindt, dat G.S. geen rekening hebben gehouden met de bezwaren en opmerkin gen die in het vooroverleg door de streekplancommissie en de gemeente naar voren zijn ge bracht. Het bezwaarschrift zal worden voorzien van een bijlage van de gemeente Alkemade, ge naamd „Specifieke opmerkingen met betrekking tot de gemeente Alkemade". Deze nota bevat zeven punten. Allereerst maakt men er be zwaar tegen dat de zelfstandige kern Rijpwetering slechts is op genomen in het plan als afron dingskern. Dit wordt door GS gemotiveerd met „het strever. Jan v. Rheenen bij „Kontakt" VOORHOUT De Leidse troeba- doer Jan van Rheenen zal zondag optreden voor jongeren vereniging „Kontakt". Het op treden begint om 20.00 uur Op het weekprogramma vz vereniging voor de komendt week staan voorts drie speelael- favonden (vanavond, vrijdag en woensdag 2 mei). Op deze avon den kan o.a. getafeltennist, ge biljart, geschaakt, ge amd, ge kaart word-n. Op donderdag is er «en discussie-avond ov A.V.G., aanvang 20.30 uu gebruikelijke disco-avond wordt weer gehouden op zaterdag 2i april. Toegangsprijs voor nietle- den is: 1,00. Óp koninginnedaj zal er door de vereniging sportfestijn wor en georgani s«erd, die om 14.00 uur begint. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Hans Wijnands, K~nny Floor en Kees var zen. Op dinsdag 1 mei kt dereen een kijkje komen nemen bij de open toneelavond. naar een optimaal verzorgings niveau", een argument dat vol komen in strijd is met het door de TH-studiegroep opgestelde „kernenpatroon". Daarin zou Rijpwetering zelfstandig moeten zijn willen leefbaarheid en ver zorging zich ten volle ontwikke len. - De hele leefbaarheidsproblema- tiek dient meer aandacht te blijken nu al in gevaar te komen made. Elementaire voorzienin gen (vooral kleuteronderwijs) blijken nu al in gevar te komen door de achterstand van de be volkingsontwikkeling. stellen Extra-bedrag voor aanleg Burg. Smitweg o HAZERSWOUDE-B de raad voor een krediet f 85.500,- beschikbaar te stellen voor de aankoop van grofnd voor de aanleg van de burgemeester Smitweg. Al eerder werd een krediet van 263.071,44 ver leend. Bij nader inzien blijken de bijzon dere kosten aanmerkelijk hoger te rijn. Gespecificeerd komt het extra-bedrag neer op 15.500.- aamkopen, 22.900.- nota-ris- en taxatiekosten en renten, 16.800.- b&lastingschade-uitkerin- igen en 30.300.- verrekening van meer. en minder aangekoch te oppervlakten. Wereldwinkel in De Burcht WARMOND De Wereldwinkel zal zaterdag zijn activiteiten be ginnen in gebouw De Burcht aan de Herenweg. Vanaf 11 uur kan men daar dan iedere zater dag terecht. Het doel van de Wereldwinkel is mee te werken aan de mentali teitsverandering waardoor de arme landen minder belemme ringen zullen ondervinden in hun ontwikkeling. De nadruk zal daarom in de Wereldwinkel ge legd worden op de verspreiding van literatuur en de verkoop van producten uit arme landen, zoals rietsuiker, Tanzan koffie en kunstnijverheidsartikelen. GS gaan voorbij aan bezwaren uit vooroverleg - Ten aanzien van de door de ge meente Alkemade al eerder ge maakte opmerkingen over op heffingen in de detailhandel, wordt door GS alleen maar ge sproken over „aanpassing". Ook hier betreft het vaak elementai re verzorgingsaspecten in dorps kernen, die onvoldoende aan dacht krijgen in het streekplan. Het door GS getoonde optimis me over de positieve invloed en de openluchtrecreatie vindt Al kemade „uiterst twijfelachtig". Een dergelijke invloed blijkt uit geen enkel onderzoek. - Het plan komt niet tegemoet aan de met grote nadruk door de gemeente Alkemade gemaak te opmerking, dat - mede ir verband met de ontwikkeling van de veiling EMM - de belan gen van de kastuinbouw veilig moeten worden gesteld. Het plan gaat voorbij aan een so ciaal-economisch belang van de eerste orde. - Een wijziging in het plan heeft het wel mogelijk gemaakt in te spelen op onvoorziene behoefte aan vestigingsplaatsen, maar alleen bij Ter Aar wordt een eventuele ruimte genoemd. Hiermee is het probleem voor Alkemade nog niet opgelost. Ook de agrarische bedrijfstak dient meer aandacht te krijgen. - In de bijlage wordt ook - voor de tweede maal - bezwaar ge maakt tegen uitbreiding van de Kagerplassen. De veehouderij bedrijven rond Alkemade draaien rendabel, een enkel be drijf uitgezonderd. Dat sommige bedrijven ook een recreatieve functie hebben, wil nog niet zeg gen, zo menen de schrijvers, dat ze niet rendabel zijn. - Tenslotte vindt de gemeente Alkemode het niet duidelijk waarom er geen HAVO-school mag worden gesticht, terwijl er toch voldoende leerlingen voor dit onderwijs zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN In de raadsvergadering van Alphen aan den Rijn morgenavond komt voor de tweede maal een voorstel aan de orde tot koop van het huis Prins Hendrikstraat 148. Ongeveer twee jaar geleden besloot de raad reeds tot aankoop van het pand van de heer C. Duermeijer. De prijs was 105.000 gulden, waarin een schadeloosstelling was begrepen van 26.500 gulden voor de huurder. Gedeputeerde Staten staken er indertijd echter een stokje voor .we gens het ontbreken van vaste financieringsmiddelen". Nu zijn deze middelen er wel en daarom stelt het college van B. en W. de Alphen- se raad voor een bedrag van 80.000 gulden te voteren voor de koop van het pand en nog eens een bedrag van 26.500 gulden voor de schadeloosstelling van de huurder. Noordwij kerhout krijgt spoedig overdekt bad NOORDWIJKERHOUT - Het Ad viesbureau Arnhem bv (vooi heen Kon. Ned. Heide Maa schappij) zal donderdag 24 tnt de bouw van een overdek zwembad aanbesteden. Het ba is gepland op het terrein t de Van Ierselaan en de nieuwt provinciale weg. Het ligt in de bedoeling een over dekt bassin van 11 x 25 n beweegbare bodem annex kleed ruimten en een installatiekel der te bouwen. Voor het werl staat een termijn van 180 werk dagen. BOSKOOP In de raad van Boskoop komt morgen een voorstel aan de orde over de reconstructie van de Noordeindseweg. Met deze werkzaamheden is naar raming een bedrag gemoeid van zes mil joen gulden. Als alles loopt, zoals B. en W. het hebben uitgerekend zal dat de gemeente Boskoop komen te staan op 2.466 gulden per jaar. En dt 25 jaar lang. De rijbreedte van deze teertiaire weg wordt zeven meter met aan de oostzijde een rijwielpad van drie meter. De gemeenteraad van Waddinxveen heeft onlangs besloten tot aankoop van gronden en andere eigendommen voor het maken van de nieuwe aansluiting op de Zijde/Hoogeveenseweg. De lengte van de te recon strueren Noordeindseweg is bijna drie kilometer, waarvan slechts 130 meter op het grondgebied van Boskoop ligt. Andere voorstellen in de raad morgen betreffen het inrichten van een kinderspeelplaats in het Julianakwartier (kosten 2200 guldenen beveiliging en ver lichting van het zwembad. Hiervoor is 24.000 gulden nodig. Ondanks advies van raad BOSKOOP De heer W. H. van Eek jr. heeft het college van B. en W. een brief gezonden aar aanleiding van de instelling van een commissie „wijziging sier- teeltplan. Tijdens de raadsvergadering van 22 februari '73 is door de heer Van Eek (prot christ) aange drongen ee commissie te benoe men niet alleen bestaande uit raadsleden en ambtenaren maar tevens uit leden van de stamisorganisaties, proefstations en dergelijke. Ook de fractie voorzitter J. Booy (prof christ) drong hierop aan. Het college deelde toen mede van mening te zijn dat het be drijfsleven voldoende vertegen woordigd was via de raadsle den. Vanuit andere fracties kre gen noch de heer Van Eek noch de heer Booy enige steun. Het verbaasde .de heren Van Eek en Booy dan ook dat tijdens de openbare hoorzittin g van de commissie deze wel werd uitge breid met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. De heer Van Eek protesteert te gen deze gang van zaken. Hij noemt dit een uitholling van de invloed van de raadsleden. Well deelt hij het college in zijn brief nog mede nu tevreden te zijn met de brede samenstelling van de commissie. Het college schrijft in antwoord hierop dat men tijdens de open bare bijeenomst van de com missie herz ening sierteeltplan tot de conclusie was gekomen dat het bedrijfsleven zeer veel belangstelling heeft voor de pro blemen, die zich thans voor doen, HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK AAN DEN RIJN De demissionaire minister van jus titie Van Agt kaïn weinig stap pen ondernemen o\m aan de ver keerssituatie bij het kruispunt Rijndijk-Bruggestraat-Rhijnen- burcherlaan te Hazerswoude iets te veranderen. In een brief aan het actiecomité vam onge ruste moeders laat de minister weten, dait d'e situatie op het ogenblik all veel veiliger is d;«n in het afgelopen jaar, omdat de Hazerswoudse gemeenteraad op 25 januari besloot tot afsluiting TER AAR Het echtpaar N. A. Hoogervorst-Bakker uit Ter Aar zal op 3 mei het gouden huwelijksfeest vieren. De heer N. A. Hooger- vorst is 75 jaar en zijn echtgenote mevrouw T. M. Hoogervorst- Bakker 71 jaar. De heer Hoogervorst heeft in Ter Aar en wijde omstreken vooral bekendheid door zijn activiteiten in de bloemkwe kerij. Hij was lange tijd voorzitter van de vereniging ..De Bloemis terij". De heer Hoogervorst introduceerde in ons land ..jaarrond cultuur" voor chrysanten, iels waarmee hij in de Verenigde Staten kennis maakte. De jubilaris ontving de gouden medaille in de orde van Oranje-Nassau. Het echtpaar heeft 10 kinderen en 30 kleinkinde ren. In juni. wanneer het eigenlijke feest wordt gevierd, komt een van de dochters over uit de VS; waar haar echtgenoot een kwekerij heeft. Het jubilerende echtpaar woont momenteel in een bejaarden woning in Langeraar. van een deel van de Rhijnen- burcherlaan voor het snelver keer. „De structuur vain het kruispunt is door deze maatre gelen ingrijpend gewijzigd", meent de bewJidsman. Z jn brief is een antwoord op een schrijven van het actiecomité van 16 maart jongstleden. Hier in spraken de moeders hun be zorgdheid uit over de onveilige toestand bij het kruispunt, waarbij zij wezen op het aantal ongelukken die daar in de loop van 1972 plaats hadden. Minister Van Agt wijst er op di reeds geruime tijd geleden begonnen met de voorbereidir. van de reconstructie van rijlu weg 11 (Rijndijk). Die recot structie zal in fasen geschiede» maar de voltooiing van kruispunt zal, aldus de minister waarschijnlijk voor het van dit jaar zijn bereikt. Na reconstructie zullen dt keerslichten worden geplaaW Het ministerie van verkeer waterstaat zal vijftig proce: van de aanlegkosten betalen. D overige vijftig procent i rekening van de gemeente Hi zerswoude. De minister van justitie kan gee geld beschikbaar stellen een verkeerslichteninstallat' „aangezien dit in strijd zou i met de gemaakte afspraken". Voor een goed begrip wijst V« Agt op de takenverdeling tusse de minister van Verkeer en W terstaat en hemzelf ten aanzie van het verkeer op de wega „Mijn taak is te zorgen v< toezicht op de naleving van verkeersregels, juist weggedfl etc. waarvoor mij de politie t< dienste staat. De minister zal, zo schrijft verder, zeker proberen met middelen die hij heeft, het ve keer veiliger te maken. Vo het beruchte kruispunt hou dat rn dat er scherp gelet worden op het naleven van snelheidsbeperking. Dinsd had reeds een grootschefP controle-actie plaats. De demissionaire minister zie'- de gegeven omstandigheid geen reden voor een gespf met het actiecomité. Dit he< destijds wel een onderhoud I had met de minister van H keer en waterstaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4