„Kinderjournaal moet kijkertjes activeren NOS niet in sport-TV Dillinger, gangster uit verbittering HOOGSTE WELSTAND KIJKT KLEUR Initiatief duo Spekking-Matti: TELEVISIE VANAVOND Baanbrekend echtpaar TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE CüUiïANT WOENSDAG 25 APRIL 1973 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het ligt niet in de lijn der verwachting, dat de NOS zal Koetred,en tot Sport-TV, het door zjeven Euro. pese omroteporgünisaties opge richte reclamebureau, dat in vloed wil hebben op de recla me bij grote internationale sportevenementen on de televi sie moe wil laten profiteren van de opbrengst van dese re clame. De raad vani beheer van de NOS heeft het bestuur in ieder geval geadviseerd, niet toe te treden tot Sport-TV. De raad van beheer neemt wat d'at be treft een tegenovergesteld standpunt in als de vorig jaar benoemde commissie, die on. der leiding van programma- commissaris J. W. Rengelim'f een studie van dé (sluikrecla me in de televisie en met name die sportuitzendingen heeft gemaakt. De grootst mo. gelijke meerderheid van. deze commissie heeft zich toen uit gesproken voor aansluiting bij het omroep-reclamebureau. Het dagelijks bestuur van de NOS echter acht hei een prin- cipieel bezwaar, dat het deel nemen aan Sport-TV het ge vaar oproept van een vermen ging van de programma's met de reclame. Hoewel die ook nu piaaits vindt em moeilijk is te voorkomen, zou een eigen exploitatie van de reclame toch een geheel andere situatie scheppen. Thans is het uit gangspunt van het beleid, re clame zoveel mogelijk te ver mijden. Deelneming in de ex ploitatie van de reclame zou het standpunt van de omroep ernstig verzwakken", zo stelt de ra ad van beheer. Aanstaande vrijd'ag zal het NOS-bestuur zich hierover uit spreken. Edn van de gangsters, die het Amerika uit de jaren dertig aan oon beruchte reputatie hielp, is Jokln Dillinger. Al op dertienjari ge leeftijd opereert hij in het kwaad. Een mislukte overval op een kruidenier in de staat Indiana brengt hem in contact miet een of ficier van Justitie, die hem een lichte straf belooft als hij de over val hekent. Dillinger gaat op dit voorstel im, wat hem op tien jaar celstraf komt te staan. De verbitterde gangster ontmoet in de gevange nis professionele bankrovers, die hem het vak leren. Na zijn ont slag wer*kt hij zich op tot de meest gevreesde bankrover van Amerika, die met minachting voor de poliitie, op klaarlichte dag de banken besteelt. Tot in alle uit hoeken van Amerika wondt hij ge- zoohic. Zijn brutaliteit re dit hem tot de laatste hinderlaag. De politie schiet hem na een bioscoopbezoek dood. In deze film over John Dillinger worden historische beelden afge wisseld met gespeelde scènes. De rol van de gangster wordt ver tolkt door William Wendt. Ned. II. 20.21 uur William Wendt (links) speelt de rol van John Dillinger, berucht Ame rikaans misdadiger uit de jaren dertig, wiens afbeelding hier als schietschijf is gebruikt. The Goodies Engedands meest, gekke tv-komie- ken, The Goodies, arriveren in een veni'aten dorpje in Cornwall. Het leger legt in de omgeving ge. heime bases aan, tot die plannen door The Goodies doorkruist wor- diec. Ned. II. 21.10 uur Op uw gezondheid Er gebeuren naar verhouding meer ongelukken met kleine kin deren in en om het huis, dan in het verkeer. De onderzoeken to nen aan dat er twee grote boos doeners zijn: chemioaliën en me dicijnen zoals pullen; poeiers, en drankjes. Ned. II, 21.40 uur. HOU HET SCHERM IN HET OOG NEDERLAND I 17.00 Flipper 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Van gewest tot gewest 19.05 Journaal 19.20 Socutera 19.25 FC Twente-Borussia Mön- chengladbach (eerste helft) 20.15 Politieke partijen - 20.25 Real Madrid-Ajax (eerste helft) 21.15 Journaal 21.25 Reeal Madrid-Ajax (twee de helft) 22.15 FC Twente-Borussia Mön- chengladbach (tweede helft) 23.00 Journaal „Waar wij ons het meest over verbazen, zijn de vele reacties, die binnenkomen. De telefoon heeft hier dagenlang roodgloeiend gestaan. Anny had de hoorn nog niet op de haak gelegd, of er meldde zich alweer een nieuwe klant. Van hetzelfde laken een pak bij het ministerie van CRM. Ik had van de week toevallig een van die knapen daar aan de lijn en die vertelde me, dat ze zo'n respons nog nooit hadden meege maakt. Nee, het is gewoon verba zingwekkend. De kinderen hier in de buurt hadden zelfs een protest mars naar Den Haag willen orga niseren, als de opdracht niet was afgekomen. Je kunt het met recht een hoopvol begin noemen. Het bewijst in ieder geval, dat ons idee levensvatbaar is, dat de tijd r rijp v r is." (Van onze radio- Cn tv-redaktie) HILVERSUM Bijna een derde van het <«:tntal kleurentelevisietoe- stollen in Nederland is tn het be zit van de laagste welstandsklas se. Bijna tweederde van de kleu- ren-taestellen is te vinden bij de midJSelste welstandsklasse. Rela. lief gezicln staan de meeste kleu- ren-tv's echter bij de hoogste wel standsklasse, nl. 18 prooont, doch deae groep maakt maar 10 pro- cant van cte totale bevolking uit. In de middelste welstandsklasse (45 procent van de bevolking) heeft 12 procent een kleurentelevi sie en in de laagste welstands klasse (eveneens 45 procent van de bevolking) 7 procent. Een en amder blijkt uit een publicatie van de afde'ing kijk- en luisteronder zoek van de NOS. Het kijken naar de televisie blijkt nog s.eeds toe te nemen. Welis waar is de belangstelling voor Ned. I de laatste jaren iets afge nomen, maar daar staat tegen over, dat de belangstelling voor Nod. II dusdanig is toegenomen, dat over de gehele linie nog steeds een toename van de kijk dichtheid valt te constateren. „Ons idee" is de suggestie van het Utrechtse schrijversechtpaar Anny Matti en Wim Spekking om een speciaal journaal voor kinde ren te gaan maken. Het plan werd ruim een jaar geleden gebo ren en via een intensieve brief wisseling gedeeltelijk al gerealis- serd door een onlangs gegeven studie-opdracht van het ministerie van CRM. Als alles goed gaat, hoopt men binnen een jaar met project („Een wereldpri meur", stelt Wim Spekking na drukkelijk vast) te starten. Geen interesse Hoe komt iemand op het idee van een kinderjour naal? Wim Spekking: „Het is natuurlijk voor de hand liggend, maar je moet het zien. Kijk, wij heb ben een dochtertje van negen. Die zit 's avonds vaak met vriendinnetjes naar de televisie te kij ken. Ti-Ta-Tovenaar en zo. Meestal hebben ze dan een boek op de knieën en het gekke is dat ze zo gauw het journaal begint gaan lezen. Normaal besteed je aan dergelijke dingen geen aandacht, maar er moet natuurlijk een verklaring voor zijn. Enige mogelijkheid is, dat het journaal voor hen te hoog gegrepen is. Ze snappen het niet en hebben daarom geen interesse. Er zijn wèl speciale win kels voor kinderkleding, boeken voor kinderen enz. Waarom is er dan geen journaal voor kinderen? Toen het idee eenmaal geboren was, zijn we con tact gaan zoeken met het ministerie van CRM." Waarom direct het minsterie en niet eerst de NOS? „Simpelweg omdat het hier in concreto zal gaan om extra zendtijd en vooral extra geld. Het minis terie kan alleen in deze zaken beslissen. We heb ben natuurlijk niet helemaal zonder de NOS ge daan. Ze zijn in Hilversum zelfs razend enthou siast, maar over tijd en geld hebben ze eenvoudig niets te zeggen." Onze gedachten", onderbreekt Anny Matti haar radpratende man, „gaan uit naar een kleine tien minuten per dag. Datlijkt niet veel, maar als je jaar uitsmeert, heb je 3650 minuten en dat is toevallig wel het langste kinderprogram- ter wereld. De opzet moet totaal afwijken van het volwassen journaal. We moeten kinderlijke taal bezigen, we moeten onderwerpen hebben, die de kinderen interesseren. Maar we moeten natuurlijk wel aandacht besteden aan het wereldgebeuren. Sommige psychologen raden wel eens aan kinderen te houden van de ingewikkelde wereldproble matiek, maar dat is natuurlijk onzin. Kinderen mogen zich dan weinig gelegen laten lig gen aan de problemen in de wereld en zelfs dat betwijfel ik die problemen houden zich wel met het kind bezig. Daarom moet je hen er spelender wijs mee confronteren. Je ziet het met politiek. Waarom geeft de gemiddelde Nederlander geen politiek? Omdat hij er niets van begrijpt. Hij heeft nooit de kans gehad zich met deze mate rie vertrouwd te maken. Dat moet zo'n kinderjour-' naai proberen te ondervangen. Ik stel me bij voor beeld voor, dat een nieuw benoemde minister-presi dent in dat journaal persoonlijk komt vertellen wie hij is en wat hij doet. Op een kinderlijk eenvoudige manier. Als hij dat zelf niet kan, moet hij er maar wat speciale mensen voor aantrekken. Een soort kinder-adviseur." Activerend Het kinderjournaal krijgt dus een lerende functie. Anny Matti: „Lerend zou ik niet willen zeggen. Dat klinkt zo autoritair. Activerend is een veel be ter woord. Je moet kinderen informatie bicden in Nieuw initiatief van het schrijversduo Anny Matti en Wim Spekking UTRECHT Het kinderjournaal is niet het eerste baanbrekende idee van het schrijven de echtpaar. Eerder lanceerde het duo al de gedachte om auteurs lezingen te laten hou den op scholen. Ook dat idee bleek enorm aan te slaan. Onlangs werd de 1500-ste lezing gerealiseerd. Wim Spekking werd in Enschede geboren, maar verhuisde al spoedig naar Valkenburg. In 1948 kwam hij in het onderwijs terecht, waar hij zijn vrouw Anny Mattie leerde ken nen via een schriftelijke discussie in het Ka tholieke Schoolblad. Het echtpaar trouwde in 1951 en deed vanaf dat moment alles samen. Na een driejarig verblijf in Nieuw-Guinea keerde het echtpaar in 1957 naar Nederland terug en debuteerde in '59 als schrijvend echtpaar met de roman "Het huis in het oer woud". Wim Spekking was enige tijd verbon den aan de Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) Het echtpaar heeft inmiddels 25 kin derboeken geschreven. OSCAR HARRIS ZINGT VOOR NEDERLAND Van onze radio- en tv-redaktie AMSTERDAM De uit Suriname afkomsti ge zanger Oscar Harris zal Nederlènd verte genwoordigen op het internationale festival De Gouden Orpheus, dat van 3-7 juni in Siun- chev Bryag aan de Zwarte Zee in Bulgarije wordt gehouden. Aan dit zangfestijn nemen meer dan 50 deel nemers uit 30 landen deel. Oscar Harris wordt vergezeld door dirigent Harry de Groot, die eerder Ben Cramer hecfi begeleid. de simpelste vorm. Ze zullen die informatie dan zelf naar eigen mogelijkheden kunnen uitbouwen. Daarom moet dat journaal ook primair worden op gezet door mensen, die uit hoofde van hun beroep veel en direct met kinderen te maken hebben. Ik denk bijvoorbeeld aan didactici, ouders, psycho logen, televisieregisseurs en dan natuurlijk de kin deren .zelf. Zo gaan we bij voorbeeld op een groot aantal scholen kinderen enquêteren. Ze kunnen dan hun wensen ten aanzien van het kinderjournaal kenbaar maken. En vooral wat betreft de onder werpen die niet zo actueel zijn. Zoals een reporta ge over een jongetje dat een hond of kat gered heeft. En dan niet, zoals het volwassen journaal, alleen maar signaleren. Nee, je moet er ook op te rugkomen. Dus bij voorbeeld, als dat Jongetje door die reddingspoging in het ziekenhuis ligt, een paar dagen later weer opzoeken. Om te vragen hoe het ermee gaat. Dat interesseert de kinderen, dat moet een kinderjournaal brengen. Een televisie-journaal voor kinderen blijkt een reldprimeur. Zij er al reacties uit het buitenland? Wim Spekking: „Meer dan genoeg. De Duitse tele visie is komen kijken en wil het idee mogelijk overnemen. Met de Belgische televisie gaan we het project samen uitwerken. Dat is eigenlijk de ver vulling van een hartewens van ons. Kijk. voor kin deren is de grens met België slechts fictief. Die hebben alleen maar te maken met het feit, dat kin deren achter die grens ook Nederlands spreken. Dat gevoel van saamhorigheid willen we uitbuiten. Het is kolder, dat Nederlanders op Belgen neerkij ken of andersom. Het Nederlandstalig gebied her bergt dezelfde mensen, al klinkt de taal over de grens misschien wat anders. Wat die samenwerking met het buitenland betreft, we hopen dat ons idee ook elders aanslaat. Natio naal nieuws kunnen we zelf voor de kinderen wel bewerken, maar ais Nixon in Amerika wat belang rijks te zeggen heeft, zijn we toch weer aangewe zen op het volwassen journaal. Als Amerika ook een kinderjournaal had, zou dat onderling geregeld kunnen worden. Maar zover is het nog lang niet. Wij moeten hier in Nederland de spits afbijten en mogen alleen maar hopen, da» het buitenland ons voorbeeld eventueel volgt." Is er binnenslands al hulp aangeboden bij het on derzoek? Anny Matti: „Jazeker, de chef van de te levisie-rubriek Agrarisch Nieuws bij voorbeeld heeft zijn medewerking toegezegd. Hem is onlangs gebleken dat er maar weinig kinderen wat van agrarische zaken afweten. Volwassenen trouwens ~ok niet. Als bekend wordt dat wij boter naar Rus land exporteren voor een kwartje en de huisvrou- wn moeten hier voor diezelfde boter twee gulden betalen, snappen ze er niets van. Maar ze houden cr geen rekening mee. dat in Nederland ruim 20 000 mensen van de lv .ertor moeten eten. Als ve dat soort dingen de kimicren spelenderwijs kun nen bijbrengen, heeft ons kindei journaal een we zenlijke functie." HAN AVÓT 20.00 Journaal 20.21 De laatste dagen v Dillinger, film 21.10 The Goodies, komedie 21.40 Op uw gezondheid KRO/RKK-IKOR 22.05 Kenmerk NOS 22.50 Journaal 22.55 Hoe word ik de computer de baas? (Teleac) België-Nederlands 17.00 18-40 18.45 18.55 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Sjoko 19.45 20.10 21.25 22.10 22.30 Jevanjong De Fabeltjeskrant Tekenfilmtrein Uit de dierenwereld, de jaguar 1 Sport in- het klooster, film i Zoeklicht Weerbericht en mededelin- gen Journaal Dubbeldekkers, tv-serie Confrontatie Horen en zien, cultureel Journaal NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Zwijgen is goud, oude films 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samenle ving 20.35 Dick Cavett-Show, met John Huston 21.20 Goudkoorts onder de Moerdijk, documentaire EO 22.00 Kerk en theologie 22.15 De wind blaast waarheen hij wil, zang 1 22.45 Uptight, tv-film 23-15 Journaal 18.55 Journaal AVRO 19.05 Jonge mensen op weg naar het concertpodium 20.00 Journaal 20.21 Columbo, detective-serie 21.35 Niets om aan te trekken. voorjaarsmode 22.05 Is het nou uit met dat la waai?, documentaire 22.30 Journaal 22.35 Nascholing huisartsen (Teleac) België-Nederlands NEDERLAND I! 18.00 18.05 18.30 19.08 19.38 19.43 i 19.45 20.10 20.40 22.10 22-50 22.55 De Fabeltjeskrant Koning Arthur, jeugdserie Tienerklanken Gastprogramma zoeklicht Mededelingen Journaal Wachtwoord, quiz Zij, Amerikaans tv-spel Première, nieuwe films Journaal Biljarten, Europese kampioenschappen HILVERSUM I HILVERSUM 2 de Rooms Katholiek tij Nederland. VARA: 18.30 <S» I met soüster liederen. 20.00 Studie «L Bijbelstudie. 20.30 (S) Paasapi 2e Pat .-.„jnldC I Ned. Herv. Jeugdverenigingen G.G. 2100 EO.-Metterdaad - een programma over Christelijke hulp verlening. 21.10 (S) Grammofoonmu- tua. 22.30 Nieuws. 22.40 Apollo XXI - fantastische ruimtevaarmysterie (herh). 23.00 (S) In Plm Jacobs No- tenbar: licht muziekprogramma. NOS: 18.00 Spiegel Van Duitsland: In formatie en muziek uit de Bondsre publiek. 18.30 Nieuws. 18.41 Voor blinden en slechtzienden. 18.50 <S> Lichte grammofoonmuzlek; 19.00 Nieuws. 20.05 (S) Muziekmagazine. (22.30- tuig: arbeidersliteratuur land). 23.55—24.00 Nieuw 23.00 Nieuws: 22.55 23.55—24,00 Nieuws. 8.00 NIeu\ Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen (gr). (9.35— 9 40 Waterstanden). 10 00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvi taminen (gr). (11.00 Nieuws: 11.03 —11.06 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor ledereen. met om 11.55 Beurs berichten. 12.30 Modern platteland. derkoor: volksliedjes. 13.40 (S) In ternationaal GltanrtestivDl te Bever wijk. 14.00 Notedop: gevarieerd pro gramma. 15.00 (S) Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Aspecten: kunstrubriek. 17.00 (S) Mobiel - een beweeglijk programa voor beweeglijke mensen. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmu ziek. 12.15 (S) Kinderkoor en instru mentaal ensemble: volksliedjes. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- cn tuinbouw. 12.30 Nieuws 12.41 (S) ggÉÉfagpauze- lab - 1973. 14.05 Schoolradio. (S) Moderne kamermuziek (gr). 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig: gesprek over Schriftwoorden die vragen oproepen. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Studio 6: middagmagazine ;erd muzikaal. HILVERSUM 3 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassie ke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: programma-overzicht. 8.00 Tc Deum Jaudamus: gewijde muziek (gr) S.24 Op de man af: een evangelisch commentaar bij (le tijd. 8.30 Nieuws. S.36 Gymnastiek voor de TROS. 7.00 Nieuws Gelderen Show. KRO: 9.00 Niei Drie: dlscjockeyslu Nieuws). 12.00 Nlei twaalf tot tv gramma met (10.00 en 11.00 •s. 12.03 Van KRO's pauzepro- 13.00 Nieuw lar. 14.00 Nieuw Dlsckjockcyshow, (15.00 NOS: 16.00 Nieuws. 16.03 ivercnde dertig. (17.00 De negende aflevering in de serie Waaldrecht, die de VARA-televi- sie gisteravond onder de titel „De ingreep" op de buis bracht, ging op een vrij goedkope manier op de sekstoer. In een sterk zwart-wit aangezet verhaal van Max Dendermonde, zag men een echtpaar dat bang was voor toenemende gezinsuit breiding door de viriliteit van de mannelijke partner. De tegenhan ger vormde een stelletje, waarvan de echtgenoot leed aan impotentie en waarvan het vrouwtje ten kos te van alles een kind wenste. Die mogelijkheid denkt zij gevonden te hebben na de ontmoeting met de man uit het eerste echtpaar, met wie zij een verhouding aan gaat. Later vindt dan een tweede ont moeting plaats in een caravan, waar het komt tot enkele Turks Fruit-achtige tafereeltjes, culmi nerend in de bekentenis van de man, dat hij niet voorzichtig hoeft te zijn omdat op hem op verzoek van zijn vrouw onvruchtbaarma- king is toegepast. Met deze anti-climax eindigt ..De ingreeo". Volgens ons een misluk te poging om een werkeliik pro bleem tussen "chtpnren ges'nlte te geven. Uitgedient on een ver antwoorde psvcholo"i'--'he wi'*.e hnd dit gegeven tot i"- feror-:nnte conf1'"*-;t -",;e "-nnoi '■-iden. nu hlenf h°t eon nnner. vlakkig gevnilctio. dat men maar i zo gauw mogelijk moet vergeten, j In Van wie is die tekst?, bracht Wim lbo terecht hulde aan onze i grote cabaretschrijver Jaap van de Merwe, de sociaal geënga geerde Rotterdammer, die in Am sterdam zijn „bedstee" heeft ge vonden. Achter het Nieuws was volledig gewijd aan de staat Israël, gezien in het licht van het komende 25- jarig bestaan. Ezm goede docu mentaire waarin Nederlandse Jo den die zich in die jonge staat vestigden, uitgebreid aan het woord kwamen, en de buis soms j bol stond van het daverend logsgeweld, veroorzaakt door de strijd met de Arabische buren. AI. Vier reportages naar Cannes (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM - Voor het negende Concours International de Repor tages d'Aotualltés, dat vain 9 tot 13 mei n Oarincs wordt gehouden, zal de NOS vier reportages i'nzen- Het zijn Van Melle, de man zon. der geheugen, een AVRO-repoo"ta- ge, die op 21 en 28 augustus van he; vorig jaar werd uitgezonden over &en man die zijn identiteit kwijt was. Werkende Jongeren, een m de vsrkiez.ngen verband- hi'r reportage van KRO's iv-p.'r Pra- huis Geersdijk, e n dogr de VARA in Achter N'euws u gszortoen reportage tenisloi.e S-ngle hanrirxi race. over de tocht van Gerard Dijkstra in de zeilrace Plymouth-Newport, uitgezonden door de NOS.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2