Gesloten visseizoen noodzakelijk of niet? (%j amro bank Weer gratis reizen £cidóc(2ouaant Grote vraag bij deskundigen: Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! 2 dagen in mei op uw 65+ kaart en op de60+dameskaart SAMEN BOUWEN HG8&TIJ0 Hoger personeel wil ook deelnemen aan overleg met bonden NS-Lente- dagtochten ^3 f' - Texel aan ramp ontsnapt ZATERDAG 21 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van één onzer verslaggevers) Rotterdam „Felle, vaak emotio- nee! geladen discussies sijn op Ef z|jn nog a„de„ dan waarmede deze vissen gevangen kunnen worden, in de weg staan' Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. env.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van dé eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigfen huis meebrengt, getiteld ,,Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. het ogenblik gaande of de hen gelsport al of niet een gesloten seizoen in acht dient te nemen. Bij de opening van de Visma in de Rotterdamse Ahoy-hallen zei mr. J. E. van Leeuwen, plaats vervangend directeur-generaal voor de landinrichting en de visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij hier over: ,,De gesloten tijd voor de verschillende vissooorten en vis tuigen is reeds verschillende malen onderwerp van studie en gesprek geweest tussen de we tenschappelijke medewerkers van de hoofdafdeling Sportvisse- rij en Beroeps-binnenvisserij en het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek. De aandrang tot ge hele of gedeeltelijke afschaffing van een gesloten tijd wordt steeds sterker". „Hoewel reeds eerder is onder kend dat de redenen die inder tijd tot instelling ervan hebben geleid thans aan waarde hebben ingeboet en niet meer voor alle vissoorten gelden, vertoont het vraagstuk van de gesloten tijd zoveel facetten dat we nog niet aan een conclusie toe zijn. Vis- biologisch zijn er geen dwingen de redenen die aan opheffing van de gesloten tijd voor bij voorbeeld: voorn, brasem en bliek en voor de sportvistuigen 5-biologische facetten. De ge hele natuur, fauna en flora is in de maanden april/mei in volle ontwikkeling en de vraag dient beantwoord te worden of de uit oefening van de sportvisserij in die periode deze ontwikkeling zou kunnen belemmeren of ver storen. Wellicht zal het ant woord op deze vraag niet voor alle Nederlandse binnenwateren gelijkluidend zijn", aldus mr. J. E. van Leeuwen. Hoe u gratis reist Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past, behalve dinsdag 1 mei en donderdag 31 mei. Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas betaalt u maar f 4,- bij, ongeacht de afstand. Wat die kaart kost Jaarkaart 65+ of dames 60+ 50.- voor een 65+ echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) f 75.-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ f 20.-» voor een 65+echtpaar f 30.-* Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een eerder gebruikt NS-identiteits- bewijs meebrengen. Aan 't loket zorgt men voor de rest. Wat u ermee doet Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkele-rcisprijs. En soms gratis! voordelig uit met NS AANSLAG OP PALEIS VAN JUSTITIE MILAAN (AP) Bij het paleis van justitie in Milaan Is giste ren een krachtige bom ontploft. Volgens de politie was waarschijnlijk een poging de rechters te intimideren the een onderzoek Instellen naar de fascistische geweldpleging van de afgelopen tijd. Het helse apparaat was een splin terbom, die in wijde omtrek sfulöken metaal met grote kracht in het rond slingerde Een aantal ruiten in het paleis van justitie werden versplinterd en de kleur van het gebouw werd vernield. De ruiten in de gehouwen aan de overkant van de straat werden aan stukke-n geblazen. In pamfletten die op de plaats van de aanslag werden achter gelaten, werd opgeroepen tot een terugkeer van het fascisme. De pamfletten waren onderte kend door de Mussolini actie groepen (SAM), een clandestie ne groep die in de afgelopen ja ren al eerder bomaanslagen heeft gepleegd. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht Centr. Raiffeisen-Boerenleenbank, Eindhoven GROTE VRAAG NAAR APPELEN DEN HAAG (ANP) Er is een levendige vraag naar appelen van de oogst 1972, die in de koelhuizen zijn bewaard. Zowel op de binnenlandse markt als in het burtertland worden ze vlot afgezet en hoewel het aanbod ook ruim is, kunnen de prijzen zich goed handhaven. Gold-en Delicious is het belang rijkste ras dat thans wordt aar geboden. De bewaring van deze appel is tot nu toe zender pro blemen verlopen. De veiling- prijs van de grote maten van d ras ligt tussen 75 en 90 cent per ki'o. De klere en middel maten worden verkocht voor 60 tot 75 cent. Volgens het uitvoer controlebu reau voor tuirobouwprodukten bedroeg de totale export van appelen in de week van 9 tot 14 april 2700 ton. Hiervan ging 863 ton naar Wes:-Du tsland en 594 ton naar OosGDuitsland. Bob Maughan, een inwoner van Soda Spring in Californië, brengt met een skilift zijn aluminium kano naar de top van een berg in het Sierragebergte. Hij ge bruikt die kano om samen met vrienden de helling weer af te suizen, waarbij snelheden ge maakt worden van rond 80 kilo meter. Tijdens de opnamen van de filmversie van de roman van Leon Uris ,,QB VII" is er een korte pauze voor actrice Leslie Caron en Arabischefigurant. De Arabische vrouwen in deze film worden evenwel gespeeld door Israeli's. De film wordt opgenomen in Jeri cho, in het door Israël bezette gede'elte van het Palestijnse gebied. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) In een tele gram aan het Bureau LndUsitrië- le Werkgevers hebben de mere die tot dusverre door de industrie bon-den uit het overleg zijn geweerd." lenligingen van hoger personeel De vcrewi'giintge'n van hoger perso- dle industriële sector meege deeld, dat zij wensen deel te ne men aijn' de verdere besprekin gcol van deze werkgevers met de industriebenden. Een delega tie van de verenigingen van ho ger personeel zal dinsdag ter plaratse aanwezig zijn, „ln het vertrouwen aan de verdere be sprekingen te kunnen deelne- De verenligingen willen bij het overleg worden betrokken, om dat d'aaribij ook zaken aan de orde komen die het hoger perso neel betreffen. In het telegram herinneren zij de werkgevers aan de verklaring in hun adver tentie van 10 april, dat de werk gevers willen voorkomen dat „wederom onrecht wordt ge daan aan grote groepen werkne- neél in de industriële sektor (Hoogovens, Akzo, Philips, R'i jm-Sch e 1de-Veroilm eNKF. sta-al, NKF-kabel, Heinoken, Van Gelder, Gist-Brocades) rijn aangesloten bij de Nederlandse centrale van hoger personeel. Eerder deze week heeft de Unie BLHP er al tegen geprotesteerd dat de beambtemorganisaties miert voor het overleg zijn uitge nodigd. 't Is voorjaar, dus tijd voor een feestelijk dagje uit. Naar 't Lips Autotron in Drunen ol naar 't Evoluon in Eindhoven, naar 't Openluchtmuseum in Arnhem of naar het Dolfïrama in Zandvoort. En natuurlijk naar de Keukenhof! Alle inlichtingen vindt u in de folder „Lentedaetochten" die u op het station kunt krijgen. voordelig uit met NS -TBL- Christus en compromis Van bisschop Gljsen is de uitspraak In zijn interview voor een Westduits persbureau dat er voor een christen die zijn leven wil richten op de norm van Christus, geen compromis mogelijk Is. Een uitspraak welke gemakkelijk tot misverstand kan leiden wanneer men haar verkeerd verstaat. Want dan kan weer de conclusie ge trokken worden, dat in zo'n visie Christus zijn volgelingen dwingt tot rechtlijnig denken en tot liefdeloos handelen. Mgr. Gljsen bedoelt dal het verkeerd ls bij pogingen om de samenle ving te verbeteren God als bijkomstigheid te beschouwen en zich helemaal in te zetten voor een puur-menselljk welzijn. Zeker een teest als Pasen leent zich ervoor vanuit de concentratie op het leven, sterven en verrijzenis van Christus nog eens de vraag te «tellen, wat de betekenis van Christus in de menselijke samenleving is. De verlossing van de mens en het geluk van die mens staan ln het Evangelie niet op de achtergrond. We kunnen mgr. Gljsen volgen wanneer hij ertegen waarschuwt om deze doelstelling van Christus aanwezigheid onder ons xo centraal te stellen, dat onze verdere ver houding tol God bijzaak dreigt te worden. Voor zulke compromissen kan Christus' kruisdood niet bedoeld zijn. Maar wat bedoelt de bisschop van Roermond precies met zijn verkla ring dat in de kerk allereerst rekening moet worden gehouden met de ongeveer 30 procent katholieken die zich overtuigd In de kerk op stellen, omdat anderen „door de secularisatie van denken en leven steeds meer van de kerk worden weggezogen?". Juist Christus' doen en laten gedurende oe laatste dagen van zijn aardse leven onderstreept, hoe de Verlosser zich heeft willen inspan nen voor hen die Hem nog niet of niet meer kenden. De kracht van het cnrlstendom zit ook In zijn missionerende roeping. Zich daarvoor uitsloven lijkt ons geen compromis nastreven, maar gevolg geven aan Christus' eigen oproep. MEER BELANGSTELLING VOOR LEVENSEINDE ER VALT een merkwaardige groei te constateren in de belangstelling voor het einde van ons aards bestaan. Niet alleen door pleidooien voor toepassing van euthanasie in gevallen waar de laatste fase van ons biologisch leven niet meer menswaardig lijkt of heet te zijn. Van de kant van de zielzorg is al jaren gepleit voor een betere bege leiding van de mens van wie vast staat dat hij in de laatste etappe van zijn leven verkeert. Maar ook de medische wetenschap en me dische diensten zijn wakker aan het worden. Aan de Nijmeegse uni versiteit is dan ook terecht een congres speciaal aan „menswaardig sterven" gewijd. HET IS een goed teken dat van de kant van medici en verplegenden wordt toegegeven, dat in onze ziekenhuizen de dood nog veel te veel beschouwd wordt als een „taboe", waarbij men op vragen geen ant woord meer weet en op de keper beschouwd met zijn figuur geen raad weet. Hoe de stervende zelf dit ervaart, blijft in de meeste gevallen een on beantwoorde vraag; zijn naaste omgeving ondergaat de behandeling welke patiënt zijn laatste dagen in het ziekenhuis ten deel valt, als een „reeds afgeschreven zijn" en bij gebrek aan enige opvang of vertrouwensrelatie delen ook zij in een triest isolement. VANDAAR dat er vragen rijzen of het wel zo goed ds, dat vrijwel le dereen tegnwoordig ln een ziekenhuis of instelling sterft. Nu moreel, sociaal en Juridisch de vraag gesteld wordt, of omwille van de menselijke waardigheid euthanasie niet toegelaten zou moe ten worden; dringt nog meer de vraag, of er niet meer in positieve zin gedaan kan moet worden om te zorgen dat de stervensbegelei ding van de mens waardiger en beter wordt. Dit heeft niets te maken met de welvaartsstaat die onze samenleving beheerst, maar wel alles met het welzijn dat verre boven die wel vaart uit gaat. De moeite van het overwegen waard VOOR een epiloog op het sociaal conflict dat Nederland een paar maanden lang meer heeft beroerd dan de kabinetscrisis, is het nog te vroeg. Partijen zijn pas over de brug. wanneer de afsluiting van het algemeen gesprek in de industrie leidt tot overeenstemming over essentiële punten die voor afsluiting van nieuwe collectieve ar beidsovereenkomsten beslissend zijn. Toch vestigen we nu reeds de aandacht op een uitspraak die donder dag bij monde van de heer Groenevelt namens de drie Industrie bonden gedaan is: „Met de werkgevers heeft een diepgaand discus sie plaats gevonden over de kernpunten van de meningsverschillen. Daarbij is stof aangedragen, die de moeite van het overwegen waard is". ZO'N uitspraak roept direct de vraag op, of dus bij de eerste felle schermutselingen géén diepgaande discussie over de meningsver schillen heeft plaats gevonden, met ala gevolg dat partijen feitelijk langs de kernpunten hebben heen gepraat? En wat hiervan dan ln (eite de oorzaak geweest? Of de spectaculaire oproep van S.E.R.-voorzitter De Pous al dan niet een goed-geregisseerd stukje toneel geweest is, laten wc in het mid den. De buitenstaander krijgt ln elk geval de indruk, dat énerzljds de werkgevers begrepen hebben zonder afremming van hoge lonen geen sociale rust te kunnen krijgen en dat de heer Groenevelt c.s. zich zijn gaan afvragen, of wat zij redelijke minimumeisen noemen nu wel zo redelijk is als in de propaganda werd verkondigd. Wellicht is ook dat voor de vakbondsleiders, mét de gevolgen van de staking, een punt geworden dat de moeite van het overwegen waard Dean Martin hertrouwt SANTA MONICA (RTR) Ac teur en zanger Dean Martin en mannequin Cathy Mae Hawn zijn gisteren op het stadhuis vam Santa Monica een trouwver- gwming gaan halen. Ze zullen aanstaande woensdag ln het hu welijk treden. Het wordt het derde huwelijk van de 55-jarige Martin en het twee de van de 25 jarige miss Hawn. Dean Martins tweede huweliik strandde in maart van het vorig jaar en had toen ruim twintig jaar geduurd. OUDE SCHILD (ANP) - Oude Schild op Texel ls gisrtermWdag aan een ramp ontsnapt doordat wonder boven wonder een 1500 kflo zware vliegtuigluchtdruk- bom van Engelse makelij, die al zeven weken op het Haven plein lag, niet ontplofte, terwijl een handelaar bi oud ijzer bezig was hem te demonteren. De man, de heer J. Schagen, meen de met een oliekoeltank te doen te hebben. De bom was van een type dat tij dens de Tweede Wereldoorlog gebruikt werd om er stuwdam men mee op te blazen. Een hon derd meter in de omtrek wordt door zo'n bom alles totaal weg gevaagd, terwijl tot 1000 meter rog zeer veel schade kan wor den aangericht. De haven zelf lag gistermiddag vol kostbare kotters die donderdag en vrij dag waren binnengelopen. Het projectiel was destijds op de Noordzee gevonden door schip per F. Krijnen van de kotter TX 19. Deze meende eveneens met een ongevaarlijke tank te doen te hebben. Salto mortale BEZIERS, Frankrijk (AP) De Franse iunior-kampioen turnen GeraTd Marty (18) is gisteren bij het instuderen van een dub bele salto dodelijk verongelukt, j Hij was opgenomen in het natiu- De Amerikaanse actrice Shirley Maclain zwaait nog eens naar vrien- nale Franse team dat binnen-1 den voor zij de brug overloopt die Hongkong mei China verbindt. kort voor turnwedstrijden naar j Samen met tien andere vrouwen brengt Shirley Maclaine een bezoek Polen zal vertrekken. I van drie weken aan China, op uitnodiging van de regering in Peking. Weeroverzicht DE BILT Het blijft gedurende de paasdagen te koud voor de tijd van het jaar en plaatselijk zullen er enkele buien vallen. Dit aanhoudend te koude weer wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een gebied met hoge baro meterstanden, dat zich al weken lang ten westen van Ierland bo ven de Oceaan bevindt. Dit ho- gedrukgebied houdt ln grote de len van West-Europa een noor delijke stroming in stand, wuar- mee aanvankelijk ook storingen naar het zuiden gevoerd wer den. Daaraan is echter de laat ste dagen een einde gekomen. De laatste depressie, die naar onze streken trok. is inmiddels boven Noord-Duitsland aangeko men en neemt langzaam in be tekenis af. De wind zal daar door in de komende dagen naar het noordoosten ruimen, maar aangezien zich ook daar voor alsnog geen warmere lucht be vindt, blijven de temperaturen op ongeveer het zelfde niveau. Al met al verandert er weinig in het huidige weertype. Vooruitzichten voor de Paasdagen, opgesteld door het KNMI. Zonnige perloden, plaatselijk een bui en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 21—25 april: min. temp. n Den Helder 6 Vllsslngen 6 Eelde 4 Vlv. Zd. Limb. 5 De Bilt 5 Gem. over Ned. 5 temp.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7