Onrust speelt rol in koersen Oud-katholieken houden zich aan Sint Willibrord Aantal Nederlandse missionarissen 10 procent gedaald 6) Vaticaan zoekt openlijk contact met Peking IN DRIE JAAR TIJD KORTE METTEN Moet je aan een verhuizing zwaar tillen? PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1973 „Rooms-Katholleke kerk der oud-bisschoppelijke clerezle", zo luidt van oudsher de officië le naam van wat sinds 1870 de Oud-Katholieke Kerk van Ne derland heet. Men wilde er maar mee duidelijk maken, dat men in de lijn bleef met Willibrord ook na de verkiezing van Cornells Steenhoven tot aartsbisschop van Utrecht 250 jaar geleden, welk feit op 27 en 28 april zoals gemeld her dacht gaat worden. De verkiezing van Steenhoven in 1723 leidde de breuk in, die een jaar later tot stand zou ko men met Rome, dat na de Re formatie de Nederlanden als missiegebied beschouwde bij gebrek aan een eigen hiërar chie. Een zienswijze die van Nederlandse zijde werd bestre den met als argument, dat het canoniek kerkelijk bestuur in principe wel degelijk was blij ven bestaan. Deze controverse werd ver scherpt toen in 1704 de toen malige aartsbisschop Petrus Codde werd afgezet door Rome op beschuldiging van Jansenis me en geen nieuwe werd be noemd. De trieste situatie, waarin het Nederlandse katho licisme In de jaren daarna ge raakte bracht het metropoli- taan kapittel ertoe de 70-jarige Cornelis Steenhoven te Den Haag tot aartsbisschop van Utrecht te kiezen. De Franse missiebisschop Do- minicus Variet, die sinds 1719 in Amsterdam verbleef ver richtte in 1724 de wijding. Rome evenwel ging daarmee niet akkoord, deed mgr. Variet in de ban en de breuk was een feit. Een deel der katholieken bleef Steenhoven trouw en vormde sindsdien de Rooms- Katholieke kerk der Oud-bis schoppelijke Clerezie". Sindsdien zijn diverse pogingen tot verzoening en hereniging ondernomen. Afkondiging van nieuwe dogmata in de negen tiende en twintigste eeuw en vooral ook het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland in 1853 bleken daar bij belemmeringen te meer. Na het eerste Vaticaans conci lie in 1870 (dogma van de on feilbaarheid) breidde de oud- katholieke kerk zich internatio naal uit, vooral in Duitsland en Zwitserland. In 1889 kwam de Unie van Utrecht tot stand, waarin de autonome oud-katho lieke landskerken verbonden zijn, onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Utrecht. Dankzij het tweede Vaticaans concilie is er de latste tijd een sterke toenadering tussen oud-katholieken en rooms-ka- tholieken ontstaan, vooral toen in 1966 paus Paulus de eis liet vallen tot ondertekening van het formulier van Alexander VII en van de aanvaarding van de bul Unigenitus (tegen het jansenisme), een ontwikke ling gemarkeerd in november van hetzelfde jaar toen kardi naal Alfrink en mgr. Rinkel voorgingen in een gezamenlij ke dienst in de kerk van St.- Gertrudes te Utrecht. Het totaal aantal Nederlandse missionarissen bedroeg per 1 januari 1972 ruim 7600 tegen bijna 8500 drie jaar tevoren. Dit is een daling met ruim tien procent. Aldus staat te lezen ln de statistische gegevens gepu bliceerd door het bureau van Pauselijke Missiewerken Ne derland. Deze scherpe daling zal zich volgens de samenstellers van het rapport doorzetten, als ge volg van vergrijzing, emeri taat, plaatselijk niet meer no dig zijn, uitwljzi"" en tenslotte vervroegde teru oer om hier nog op een redeliike leeftijd nog te kunnen beginnen aan een andere pastorale funktie. Het totaal cijfer wordt thas geschat op 7250. Ondanks de daling is het per centage missionarissen op het totaal van de leden van orden en congregaties nauwelijks verminderd en bij de broeders zelfs met 1,5 procent toegeno men, niettegenstaande de ver grijzing en l.et uitblijven van groei van onderop. Momenteel weritft 42 procent van de pries ters in de missie, 21,5 van de broeders en tien procent van de zusters. Alle Aziatische landen geven een afname van missionarissen te zien, terwijl een aantal Afri kaanse landen nog geen toena me toont. De daling in La- tijns-Amerika, waar begin 1972 2133 Nederlandse missionaris sen werkzaam waren, be draagt 301 sinds 1969, van wie 159 in Brazilië (122 priesters). Het rapport vraagt zich af of de verklaring hiervan mede gelegen is in spanningen bin nen het Braziliaanse episco paat en in de spanningen bin nen verschillende kerken en het regiem. Opvallend is ver- der de daling in de Nederland se antillen met 106 tussen 1969 en 1972. De missiepersoneelsvoorzienin gen vanuit Nederland vond tot j'70 bijna uitsluitend plaats via de missionerende orden en con gregaties eni enkele leke-insti- tuten. Drie jaar geleden heeft de Nederlanadse Missieraad 't „bemiddelingsbureau voor per sonele assistentie aan kerken overzee" opgericht, dat in toe nemende mate funktioneert als een centrale voor vraag en aanbod. Het land waar de meeste Ne derlandse missionarissen werk zaam zijn is Brazilië (792 per sonen) gevolgd door Indonesië (746). Het record onder de priesterorden en -congregaties wordt geboekt door de Missio narissen van Mill Hill (372). De dood blijft ook met Pasen '73 actueel l'n Jerusalem: een Arabische vrouw en baar kind bidden bij bet graf van iemand, die hen nastond. Rechts een moskee. De heuvels op de ach tergrond lopen uit in de Dode Zee, zo'n twintig kilometer verderop. Na ruim een jaar heeft de paus weer Spaanse bisschop pen benoemd. Men beschouwt deze vijf benoemingen als een teken, dat het ijs tussen het Vatlcaan en de regering Fran co enigszins gebroken is. In af wachting van een definitieve nieuwe regeling, die de benoe mingen meer in kerkelijke handen legt, neemt het Vatl caan kennelijk genoegen met een compromis, hetgeen ook blijkt uit het karakter van de benoemden, onder wie ener zijds de vooruitstrevende mgr. Buxarrais Ventura in Malaga en de behoudende mgr. J. Guerra Campos, afgevaardigde naar de Cortes, in Cuenca. De eerste Israëlische reac ties op de verklaring van de Franse bisschoppen over de christelijke houding tegenover de joden zijn uiterst gunstig. Groot-rabbijn Yossef Ovadia heeft de hoop uitgesproken dat andere kerken het Franse voorbeeld zullen volgen en een nieuw tijdperk zullen inluiden in een verhouding tussen ioden en christenen. De Israëlische minister van godsdienstzaken Zera Waraftig hoopt dat de Franse stap het Vatioaan zal aansporen tot erkenning van de staat Israel. Het tweede rondetafelge sprek over de situatie van de katholieke kerk in Nederland aan de theologische faculteit in Tilburg zal zijn op donderdag 26 april en niet op 25 april, zoals eerder werd bericht. Re ferenten zullen ditmaal zijn mr. M. Boeker, rechter bij de arrondissementsrechtbank in Den Bosch en J. Rogier, histo ricus en redacteur van Vrij Nederland. Onbekenden hebben een kostbaar schilderij van de ze ventiende eeuwse schilder Pas- quale Rossi, „de doop van Christus" gestolen uit de kerk van Santé Maria del Popoio in Rome. Ondanks het feit, dat de alarminstallatie functioneerde en aan de overkant van de straat een politiekazerne ligt, konden de dieven ontkomen. In een samenwerkingsver band tussen het tijdschrift „Wij" (uitgever De Nieuwe Li nie) en de uitgave „Kosmo- schiften" (uitgever Sjaloom) Is een nieuwe serie publikaties tot stand gekomen onder de ti tel „Nieuwschrift". Men wil in formatie geven over makro- structurele sociaal economi sche en politieke aspecten en micro-structurele aspecten, ge richt op kleine groepen en ver banden. Het eerste van de elf nummers voor 1973 is van Harry Haas en gaat over Viet- Het Vaticaan heeft een eerste openbare aanzet gegeven tot een dialoog met communis tisch China op basis van de overtuiging, dat de gedachten van voorzitter Mao ook christe lijke waarden weergeven. Aldus de New York Herald Tribune, die dit afleidt uit een artikel in het bulletin van de congregatie voor de evangeli satie van de volken. Daarin werd er op gezinspeeld, dat er wellicht al voorbereidende stappen zijn gedaan voor con tacten tussen Peking en het Vaticaan. De leer, die de Volksrepubliek van China inspireert, aldus het bulletin, bevat enkele richtlij nen die in de lijn liggen van dé grote morele beginselen van de duizendjarige Chinese beschaving en worden ook au- tentiek en volledig weergege ven in de moderne christelijke sociale leer. Het China van vandaag, zo zegt het bulletin, legt zich toe op een mystiek van belangelo ze arbeid voor anderen, op de inspiratie van de gerechtig heid, op de verheerlijking van een eenvoudige en sobere le venswijze, op rehabilitatie van de agrarische bevolking en op een vermenging van sociale la gen. Een dergelijk systeem van so ciaal denken is de wereld aan geboden door de pausen Joan nes en Paulus en is ook te vin den in recente uitspraken van het wereldepiscopaat, aldus het bulletin, dat in het artikel er de nadruk op legt, dat het Vaticaan het leggen van con tact met Peking gaarne ziet en het spreekt de hoop uit, dat dit spoedig mogelijk zal zijn. De koersen lieten nogal wat schommelingen zien. Kooplust was er in de eerste dagen van de week bepaald niet. De beleg gers geloofden het wel. Maar in het midden van de week kwam er weer wat animo, toen bekend werd dat de organisaties op nieuw gaan praten over de CAO en dat de stakingsacties tot 1 mei worden opgeschort. Duidelijk blijkt hieruit, dat de stemming op de beurs thans mede beïnvloed gaat worden door de politieke en de sociale onrust. De beurs begint zich te realiseren dat de prikacties en beperkte stakingen het bedrijfs leven geld, wellicht veel geld gaan kosten, waardoor uiteinde lijk de winst kan worden aange tast. In één van de beleggersbladen la zen wij dan ook al het advies om met aankopen van aandelen voorzichtig te worden. Het blad acht het zeer wel mogelijk dat het beursklimaat langzaamaan gaat verslechteren en de koers- niveau gaat zakken. Beter is het dan ook zo was ongeveer het advies om beschikbaar geko men geld tijdelijk op een reke ning bij een bank te zetten en af te wachten tot het klimaat voor aankopen weer gunstig gaat worden. Zo'n advies is symptomatisch voor wat er in kringen van beleggingsadviseurs thans leeft. De fusiekoorts leefde deze week ook weer op, nadat bekend werd, dat Simons Emballage door Van Opstal wordt overge nomen, dat Wessanen bespre kingen voert over overname van Lijempf en dat Bruynzeel met Halberg praat. In zo'n koortsperiode worden er alle mogelijke namen van fusiekan didaten genoemd en prompt lo pen de koersen dan op. Voor de vuist weg noemen we enkele be langrijke koersstijgingen van deze week: Van Beek van 170 naar 189 gulden, Emba van 401 naar 423 gulden, Van Berkel van 225 naar 237 gulden, Til- burgse Waterleiding van 417 naar 430 gulden, Wijers van 1500 naar 1610 gulden, en Oren- stein van 446,50 naar 468 gul den. Het jaarverslag van Unilever heeft het op de beurs zeer goed gedaan. Dat het jaar 1972 erg goed voor het margarinefonds was, wisten we al uit de cijfers. Nu weten we ook dat de hogere winct te danken was aan een grotere efficiency in het gebruik van kapitaal, grondstoffen en personeel waardoor weer de winstmarges konden verbeteren. De koers trok per saldo 3 gul den aan tot 160,40 gulden afgelo pen donderdag. De overige internationale fondsen reageerden echter niet op die betere stemming. Zij bleven bij de noteringen van 'n week gele den. Weliswaar was AKZO don derdag iets beter op het die dag verschenen jaarverslag, maar vergeleken met vorige week vrijdag was er geen verschil. Interessant was overigens in het jaarverslag de opmerking, dat de chemische vezelindustrie in wie AKZO 46 pet. van de om zet uitmaakt zich dit jaar van de zware inzinking zal kun nen herstellen. In de scheepvaarthoek waren er wel wat mutaties, maar aan het eind van de rit was er toch maar weinig koersverschil met eind vorige week. Zelfs de KNSM die het dividend met een gulden verhoogde tot 12 gulden, trok met 2,50 gulden aan tot 183 gulden. In de bank- en verzekeringssector lieten de banken weinig bewe ging zien, eerder was er sprake van een koersafbrokkeling. Goed in de markt lagen daaren tegen de verzekeringsmaat schappijen. Nationale Nederlan den heeft enkele weken geleden goede cijfers laten zien, deze week meldde AMEV een divi dendverhoging van 5 gulden tot 5,50 gulden. Hieruit heeft de beurs opgemaakt dat de verze keringsmaatschappijen vorig jaar goed gedraaid hebben. AMEV steeg deze week 10,50 gulden tot 138 gulden. Nationale Nederlanden liep van 74 gulden naar 77,70 gulden en Delta van 97,50 gulden naar 100 gulden. Naast de dividendverhoging wa ren er deze week ook enkele te leurstellingen. KEMO liet het dividend van 11 naar 7 pet. zak ken. Ceteco van 17 naar 15 pet., en Autoindustrie Rotterdam van 18 naar 16 pet. Toch was dit niet aan de koersen te zien. Die van Ceteco en de AIR trokken zelfs iets aan. De beurs had dus kennelijk voordien al op slech ter nieuws gerekend. In de uitgevershoek volgt het ene gunstige bericht op het andere. Ook hier is 1972 goed tot zeer goed geweest en verrassen de directies de aandeelhouders met hogere dividenden. Gelukkig komen er gespierde verhuizersarmen aan te pas. En grote wagens die alles naar uw nieuwe huis rijden. Want u hebt 't al zwaar genoeg met andere problemen. Komen de leveranciers op tijd? Is er al telefoon? Hoe zijn de buren? Veel kunt u van tevoren regelen en dan hoeft u er in die moeilijke dagen van de verhuizing niet zo zwaar aan te tillen. Zo kunt u vast bij de Amro Bank in de buurt van uw nieuwe huis langslopen om het een en ander te regelen. Een hypotheek misschien voor uw nieuwe huis. Een lening bijvoorbeeld om de hoge kosten op te vangen. En zeker alle verzekeringen (opstal, inboedel, glas e.d.) die aan de nieuwe situatie moeten zijn aangepast. En natuurlijk een Amro Privérekening om uw salaris op over te laten schrijven. Bovendien kunt u door een Amro Privérekening handige betaalcheques krijgen. Dat betaalt wat gemakkelijker aan de leveranciers in de buurt en u hoeft niet de hele dag met een hoop geld op zak te lopen. U hebt 't al zwaar genoeg met zo'n verhuizing. Maak 't niet nóg zwaarder. Laat de Amro Bank uw geldzaken verzorgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6