Pasen 1973 Van manege alleen kun je niet leven m ...Toch zet de natuur haar deuren wagenwijd open HET KAN VRIEZEN; HET KAN DOOIEN PAARDENFOKKER VAN DER KRUYSSEN: HOBBY WERD HANDEN BINDER VOOR DAG EN NACHT ZATERDAG 21 APRIL 1973 Randstad - De scheuten konden wel eens gelijk gaan krijgen. Nog in het midden van deze week bleef de grillige milliba- renwijzer onverzettelijk steken bij „Onbestendig" - een soort uit rusten na het terug van wegge weest tijdens de stormperiode. Een ons bevriende kastelein deed echter onaangenaam de mooi-weer-deur dicht. „Bah, wèt barometer. Kletskoek", bromde hij, humeurig langs ons heen kijkend met een wat waterig blik. Maar dat kan ook de ver koudheid zijn geweest. „Man, je kunt met de Paasdagen wel thuis blijven. Ik vóel het aan de scheuten in m'n arm. Dat weer wordt helemaal niet zo best. Het blijft koud, begrijp je?" De overigens achtenswaardige waard was niet tot een vrolijker prognose te bewegen. Dat hij scheuten heeft kan-ie per slot ook niet helpen. Misschien, dat zijn lichamelijke onvolkomenhe den zijn etablissement met het Paasweekeinde geen paas (par don), windeieren zullen leggen. Want, nietwaar, met een pint of een neut wordt elke kou in warmte omgezet. Niettemin zullen wij ondanks waarschuwende scheuten of een opkomende migraine, als op rechte op elkaar gedrongen Randstadbewoners, het vrije sop der plassen of het rusteloze duin willen kiezen voor ons broodno dig oponthoud na zo veel plich ten, spanningen, problemen en dreigingen. We moeten het van dat lange weekeinde hebben. Méér kan er niet af, als je een gezin hebt met basis- en middelbare scho lieren. In ons landje met zijn vele wonderschone, soms onna speurlijke, voorzieningen heeft men een coördinatie op het ge bied van seizoenvakanties ver meden. Er moet zoveel mogelijk gespreid worden. Als de „gro ten" met hun ziel onder de arm de zeilen: dat is alles wat een mens soms verlangen kan. Een te groot De Keukenhof biedt weer de nodige fleur en kleur. Ongestoord wandelen in de duinen en de stilte als een weldaad op je af laten komen. rondlopen, zitten de kleintjes het onderwijzend personeel nog voor basis-problemen te stellen. En als de lagere schooljeugd zanikt om een bioscoopje als vakantie evenement hangt de oudste al weer met zuchten en steunen een schriftelijke beurt voor te bereiden. Dat klopt dus niet, kunnen we veilig stellen. Daar hebben we zowaar iets, dat voor verbetering vatbaar is. Als de omstandigheden ideaal zijn, zult u deze regels niet eens lezen. Dan bent u al op weg naar uw bungalow op de Zuid hollandse eilanden, of bij Zeist, of Voorthuizen. Wellicht bevindt u zich comfortabel in een file ergens tussen Utrecht en Arn hem, omdat uw caravan zo no dig in de Achterhoekmoest staan. U kunt kamers hebben bespro ken in de buurt van de Sinte Goedele in Brussel en het is niet eens uitgesloten, dat u vanavond rond zeven uur met panne zit in de buurt van Lille, ofschoon u om acht uur op de Boulevard Sebastopol in Parijs had willen zijn. Maar rtiéér nog ligt het vertier dichter bij huis voor de hand. Laten we zeggen op de Keuken hof. Nou, het is een dolle boel daar. Een paar weken lang zegt de telefoniste door de hoorn al: „Met Keukenhof, goede middag, ein Moment bitte", Het kind komt er niet meer uit, met al die poespas van folders, blocno tes en reserveringen. Hoogspan ning tussen de getergde bomen, het aarzelende groen en de rille rige bolbloemen. Administrateur F. van Aken wil het kleurrijke leven er wel uitpraten: „Het gaat best hoor. We zitten volop in de narcissen en hyacinthen en de eerste tulpen, beginnen te bloeien. Het gaat niet hard, van wege de temperatuur. Maar wat staat, stèèt er en wat komen komt er ook. De kassen bieden méér houvast met hun bloeiende heesters, tulpen en nog veel De bomen zijn inmiddels over hun inzinking heen en beginnen er een beetje plezier in te krij gen. Er zit al kleur in. De Keu kenhof verwacht - hoe kan het anders - veel drukte met de Paasdagen, gezien de grote hoe veelheid meldingen. De late da tum ligt gunstig. Het vorig jaar viel Pasen begin april; dan drijft Keukenhof voornamelijk op de buitenlanders. De „eigen heimers" weten dan wel beter; je moet nooit te vroeg in deze nationale pronktuin komen. „Lèèt ze maar komen", zegt de heer Van Aken uitdagend; „we zijn er klaar voor". En wat zou men zeggen van „het duin in?" Of liever gezegd, „even wat anders" in een oud duinlandschap Een korte span ne tijds bumper aan bumper en u staat voor de reservaatachtige poorten van het recreatiecen trum Duinrell in Wassenaar, dat Walt Disneyformaat te bieden heeft. Niets is de directie te veel. Zij dompelt uw kroost he lemaal in de sfeer met een Paaseieren-zoekwedstrijd op eer ste Paasdag (2 uur). Helemaal voor niets, inbegrepen in de entreeprijs. Kinderen van 4 tot 11 jaar kunnen dan op zoek gaan naar 3000 verstopte eieren (jawel, van de melkboer), en wie er het beste vanaf brengt, kan een groot extra mooi ei win nen. In de naam Duinrell zit iets explosiefs. Het plezier ontploft er aan alle kanten. Men strui kelt er over de mogelijkheden om een Paasuitstapje tot een hoogst vermoeiende aangelegen heid te maken. Je kunt er ook selectief aan het eind van je krachten raken: trampoline, midget-golf, een waterspeel plaats (met water en toestellen, maar dan liever niet op een koude dag), bootje of gondel va ren en een gemoderniseerde speeltuin met een nieuwe elek trisch aangedreven draaimolen. Voort gaat het weer, naar het „sprookje van Duinrell", een waterspelletje voor de kinderen om naar te kijken, een vertelsel met waterbegeleiding. Met de bomen als achtergrond. Men verhaalt de kleintjes „hoe Duin rell is ontstaan". Daarbij spelen de Duinrellmannetjes een grote rol. Eigenlijk zijn het Duinwell- mannetjes, die de „w" niet kon den zeggen; een aardigheid, ge baseerd op de „well" in de dui nen. 's Avonds is dit waterspel letje niet gratis, maar dan wordt men ook verrast met een aqua-stereo-show, met als ele menten water, muziek en licht. Ofschoon de pottenbakkerij pas op 27 april officieel wordt ge opend, is deze kunstnijverheid ook met Pasen met het blote oog op Duinrell waar te nemen. voor zover de tijd het toelaat biedt de uitkijktoren een mi- lieuverheerlijkend perspectief. Als we in één adem verder mo gen gaan: een dierenkamp met vogels, herten en Afrikaanse manenschapen; een moon-walk (luchtkussen met luchthal er over heen, trampoline-effect), de wobbel-fietsen - je moet toch een naam verzinnen - met ex centrische assen die „wobbe- len"; kleine wonderlijke attrac ties op „Wonderland"; mini- scooters; „Sportland" met een reeks van amusement-automa ten, en restaurant De Schaaps kooi annex een nieuwe poffertjes- en pannekoekenkraam in oud- Hollandse stijl. Als het maar droog blijft; de temperatuur stijgt vanzelf wel met al die ac tieve vermakelijkheden. Hollands drukke westen ls niet uitsluitend van steen. Stap op de fiets en trek de polder in. Tus sen Nootdorp, Stompwijk, Zoe- termeer en Zoeterwoude waant u zich bevrijd van menige be kommernis. De kieviten zijn hier uw excursieleiders. En die per de „regio" in lokt het plas- sengebied, Iets onvermoed moois: de Nieuwkoopse plassen met hun woonboten- en caravan probleem, maar evenzeer rijk aan fauna en flora. ONGEREPT HEET DIT GEBIED. Uitzonder lijk. De oeverlengte Is onbekend, de natuurlijke rijkdom hier draagt nog het karakter van het onge cultiveerde. De zeiler heeft de ruimte. Hier huizen de blauwe en purperreigers in kolonie, de blauwe stern en het wouwaapje, de fuut, de kluut, de tureluur „en vele andere". De botanicus (een aantrekkelijke Paashobby) vindt er onder andere de moer-, kam- en bekervarens, de water gentiaan en valeriaan, de „blau we knoop" (niét in de buurt van café Watersport), de moerasor chidee en de grote en kleine zegge. Als het behoorlijk weer is vaart een rondvaartboot vanaf jacht haven Tijsterman en maakt een trip tot op de Zuldeinderplas. Verschillende bedrijven hebben trouwens boten te huur; om wa tervervoer hoeft u niet verlegen te zitten. Het waterland achter Nieuwkoop en Noorden zingt een loflied. Het mag een Paashymne zijn: „Wat (tussen) het riet u biedt, vindt zijn weerga niet". De rietlanden vertegenwoordi gen voor de riet- en moshande laar een kapitaal. Ze leveren dakbedekking en dekmateriaal voor de bloembollencultuur. U ziet: zwerven door Hollands Groene Midden is een kringloop; men komt toch weer bij de Keu kenhof en omliggende dreven uit. Zonder „grenzen" te overschrij den kunt u op allerlei manieren de avond van Tweede Paasdag halen. Misschien gaat uw hart niet uit naar het drassige en natte van dit plekje Holland. Dan kunt u zich ook nog met droge voeten laten wegen. Im mers, Oudewater ontvangt zijn bezoekers onder de groene koel te van Donkere Gaard en Krom me Haven. Het is daar goed en mooi. Een oud stadje, dat volop levend is gebleven, In een uit hoek van uw provincie. TON PIETERS Voor het terras van de manege staat het treintje voor de kinderen klaar. Een onbezorgde moeder laat samen met pikeur Jan het veulen de wijde wereld zien Schijndel Op nog veel te hoge wankele benen doet bet drie dagen oude veulen tje de eerste stappen de wijde wereld in. Zelfs het begrip „achter moeder aan lopen" is hem nog niet he lemaal duidelijk, want wat moet je Deze eerste pe riode in het leven ben je 'Wel bekeken door tientallen mensen, maar verder dan de tralies voor de boks kwamen die mensen niet. Nu gaat die grote deur in eens open, wordt je moeder bij je weggehaald en moet jij maar zien wat je gaat doen. En dan buiten. Een echt oer-Hollands bewolkte lucht met af en toe een 'straaltje zon en meer gere geld wat regendruppels. Nog wat schuw achter je moeder aan de wel In, op dat groene tapijt gaan lo pen waar je moeder ook nog gretig van gaat eten. Twee weiden verder hinnikt een ander paard maar dat is het enige geluid waar je al een beetje bekend mee bent. Je kunt het trouwens zelf ook al. Zo ongeveer moeten de eer ste wereld-indrukken van een pasgeboren veulentje zijn, dat voor het eerst even achter de overöezorgde moeder aan naar buiten mag. Zo ook ongeveer ge beurde dat bij ons bezoek aan de Sluiperman een groot recreatie-centrum in Schijndel. Eigenaar G.C. van der Kruysen heeft hem nu ruim vier jaar geleden opgezet als hobby. Zijn vrouw voegt daaraan toe, dat het wel een hobby is waar je dag en nacht je handen aan vol hebt. Een hobby ook waar je niet al leen van kunt leven: ook al zijn er een manege, een rij school, een kinderspeeltuin omringd door eenden en pauwen, een voetbalveld, een uitgebreide disco-bar waar geregeld dansavonden gehouden worden. Het cen trum is ook goed bekend bij houders en fokkers van Duitse herders, want de na- ticnale kampioenschappen vinden hiqr geregeld plaats. Het paardencentrum is wel hoofdzaak, de heer Van der Kruysen houdt niet alleen paarden uit liefhebberij, maar fokt en verkoopt ze ook. Paardrijden wordt vooral in de Randstad nog gezien als een luxe sport. Geen won der als er voor een uurtje paardrijles meestal tussen de tien en vijftien gulden neergeteld moet worden. Autorijles mag dan niet goedkoop zijn. het goed le ren besturen van een paard, een levend wezen met een heel eigen karak ter, betekent een heel wat grotere aanslag op de beurs. De prijzen voor deze sport liggen kennelijk onder de grote rivieren beduidend lager want (meestal meer dan) een uur rijles kost hier maar 8.50. Omdat steeds meer mensen steeds meer vrije tijd krij gen en ook steeds meer mensen, die vrije uren in ieder geval gedeeltelijk aan sport willen besteden, neemt ook de belangstelling voor paardrijden steeds meer toe. Het aantal mane ges in ens land lijkt met de dag te groeien. Veel men sen denken echter dat paard rijden nauwelijks tot sport gerekend kan worden „want je hoeft toch zelf niets te doen". Dat paard doet het werk wel. Niets is minder waar. Wie behoor lijk paard wil rijden moet daar voor werken, benen- werk, voetenwerk, handen werk .zodanig dat je na een uur behoorlijk ver moeid weer op de grund staat. „Het duurt echt wel een kleine twee jaar voor je echt goed kunt rijden" ver zekert de heer Van der Kruysen. „Volleerd ben je eigenlijk nooit, want iedere dag leer je weer wat bij". De meest ideale leeftijd om te begin nen ligt volgens hem tussen 6 en 15 jaar. En wie het dan al aardig doet, kan zich in rijkleding gaan ste ken. Dat is overigens een behoorlijk kostbare aangele genheid. Een broek, voor zien van leren kniestukken en zitvlak kost minimaal honderd gulden een goede uiteraard nog meer. Een jasje kost meestal tussen 150 en 200 gulden. Daar ko men dan nog de laarzen bij. Leren kosten ook over de honderd gulden, rubber (maar welke volleerde rui ter wil die?) rond de vijf tig. Dan ter completering de cap. die voor ongeveer veertig gulden in de winkel ligt. Sporen, en zweep ho ren er vanzelfsprekend bij. Wie er dus goed bij wil zit ten kan rekenen op een uitrusting van zo'n 450 tot 500 gulden. Wie dan financieel nog niet uitgeput is zou kunnen gaan denken aan een eigen paard. „De prils van goede rijpaarden ligt tussen de 3000 en 10.000 gulden", ver telt de heer Van der Kruy sen. „Waar je een goed paard moet kopen? De marict vind ik eigenlijk een wat riskante zaak. Weet je, het is eigenlijk net als met tweedehands auto's: je moet naar een vertrouwd adres gaan". Het veulen, dat nu in de stal staat zal waarschijnlijk ook een rijpaard worden. Pas over zo'n twee en een half jaar zal het zijn eerste hoefijzers ondergespijkerd krijgen. Op zijn derde zal hij dan zadelmak gemaakt worden en pas na zijn vier de verjaardag, dus in 1977 kan het een goed rijpaard geworden zijn. Tot <he tijd hebben diverse mensen de handen vol aan zijn opvoe ding. Gemiddeld kost een paard aan onderhoud per week zo'n veertig tot vijftig gul den. Natuurlijk is een veearts niet weg te denken. De nodige injekties bij op komende verkoudheden, twee maal per jaar een worm-kuur en de daarnaast voorkomende ziektegevallen tn bevallingen. Om extra veel belangstel ling te trekken zal er bij de Sluiperman tweede Pink sterdag een groot nationaal springconcours worden ge- houden. „We verwachten zo'n 500 paarden" vertelt mevrouw van der Kruysen. Dan worden er op 6 juli premie-keuringen en stam- boekkeuringen gehouden. Evenementen waarvoor de mooiste paarden van stal gehaald worden. Op de vraag of al die ma- neg'-s die de laatste tijd als paddestoelen uit de grond rijzen, nu ook werkelijk bc- staanskansen hebben, schudt de heer van der Kruysen wat twijfelend het hoofd. „KJjk, als een jong stel zo'n zaak wil beginnen, moeten ze geld lenen bij een bank. Als ze dan alleen een manege opzetten komen ze er volgens mij nooit meer uit". Te oordelen naar zijn bloeiende bedrijf, begonnen als «en hobby, maar nu een dagelijkse handenbinder, die geen tijd cn ruimte voor vakantie laat, heeft hij wél de juiste formule weten te vinden. „En dan, als je een vrouw naast je hebt, die helemaal kan meedoen, met de paar den dan, gaat het misschien nog wel. Maar als je zoals wij een vaste pikeur in dienst moet nemen, wordt het met een manege alleen wel heel moeilijk". En terwijl hij dat zegt wan delt pikeur Jan met veulen en mociier door de wei, om vooral het kleintje ver trouwd te maken met de grote wereld, waar hij, als alles goed gaat nog wel een poosje kan ronddartelen v ;or hij krukken en kranen, beginners en gevorderden op zijn rug zal houden. ANK VAN DUGTEREN.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17