m Willeke van Ammelrooy (Inafe ,IK ZOEK SOMS NAAR DE WILLEKE DIE IK BEN..." in ZATERDAG 21 APRIL 1973 V.V-' V'.'L".Lö^ AMSTERDAM Joseph Cuyper bouwde in 1885 de Dominicus- kerk aan de Spuistraat in Am sterdam. Binnen de gewelven van de antieke kerk wordt de voot gerepeteerd voor een nieu we Waaldrechtproductie. In een kerkbankje zit Willeke van Am melrooy. is. Maar deze gedachte zat ner gens in mijn filmwerk. Ik werk vanuit mezelf". Het laatste zinnetje typeert Wil leke van Ammelrooy. Zij is con stant bezig met zichzelf en haar omgeving. Ze gaat verder: „Ik probeer steeds duidelijker ach ter mezelf te komen. Ik heb me zelf nog niet gepakt. Ik speel graag karakters en daarin her ken ik gedeelten van mezelf. Ik heb een theorie opgebouwd en die zegt: Ik heb eigenlijk alle vrouwen in mij. Daar geloof ik in en zo werk ik eigenlijk. In die karakters zoek ik de combinatie van wat ik zelf ervaren heb en wat mijn voorstellingsvermogen is. Het is dat het mijn werk is, maar ik zal mij altijd interesse ren voor de mens. Ik duik graag in de spychologie en spychiatrie. Daarmee ben ik bezig en dat is, net zo goed als mijn kind Denis, ontzettend belangrijk". Dat wezen, dat Willeke tussen teugjes Rosé door schildert, wil »e uitademen in haar werk. Maar daarmee komt ze in con flict met de taken, opgelegd door scenarioschrijvers, produ cers en regisseurs. Willeke ziet het anders, zoals zij het zou wil len en waar ze bewust naartoe werkt. Ze zegt resoluut: „Ieder script, ga ik ontleden. Ik doe niet wat ik niet wil doen. Ik heb bijvoorbeeld geworsteld met het script van „Een woord van lief de". Meestal heb ik erg veel in- Ik weet wieJk zelf ben' zegt 5praak, daar is de regiseur blij mm jjet komt weinig voor, dat Zij draait er donkere lokken en zegt: „Hallo". Even later staat ze in de broodjeszaak op de hoek met een kop zwarte koffie in haar hand. De dag is lang, tandarts, repetitie en nu een in terview. Ze wil naar haar huis, wat relaxen en praten over, wat tal blijken, het fenomeen Wille ke: een spontane jonge vrouw, I zonder capsones, maar met haar i eigen wereldje dat: „Een combi natie is van wat ze zelf heeft er varen en wat haar voorstellings vermogen is". Willeke van Ammelrooy neemt I het gesprek hoogst serieus op, I ook al duikt ze in een stoel met de mededeling: „Ik heb me voorgenomen een relax-inter- view te geven". Daar komt wei- nig van. Een zacht muziekje op de achtergrond wuift ze weg: „Ik wil r-Q fififif i concentreren" i Dat is Willeke, die geen enkele i soelaas ziet in kadervraagjes en f stereotiepe antwoorden. Ze geeft I zich geestelijk bloot met de we- tenschap dat haar eerlijke ant- woorden gekneed kunnen wor- den in tegenstrijdigheden. nadrukkelijk, en tien minuten later even openhartig: „Ik pro- beer steeds duidelijker achter mezelf te komen, ik heb mezelf nog niet gepakt". Lachend kan ze haar tegenstrijdige woorden beamen, maar het kost haar ook 1 even weinig moeite haar mond 'te stollen en met heftige vinger bewegingen te zeggen: „Je wilt 'me niet begrijpen he, je pro- 1 beert me te vangen op woor den". Willeke is dóódsimpel 'n bijzonder interessante vrouw en 'het blijft de vraag of zij toegeeft 'dat deze eigenschap achter haar •mooie gezicht schuilgaat, ook al iheeft ze een filosofietje geknut seld dat zegt: „Ik heb eigenlijk (alle vrouwen in mij". «„Ik weet wat je straks over mij •gaat schrijven. Je wilt regels en zinnen hebben over mijn bloot optreden. Want dat wil het pu lbliek toch graag. Ik weet heus ,wel wat anderen van mij den ten. De mensen zagen dat al- een maar en dan heb je meteen :en stempel. Dat neemt nu ge- ukkig af. Nu volgen ze mezelf, vaardoor dat image wel wordt echtgetrokken. Er zijn nog te 'eel mensen met frustraties, die tne graag dat stempel geven. Ze beseffen niet, dat ik voorheen ioveel andere dingen op toneel heb gedaan". Lik wil ook niemand iets verwij len. Ik begrijp best waarom ze me dat stempel hebben gegeven. Als ik publiek was geweest, was ik ook meegegaan. Ik wil me niet alleen geestelijk openstel len: daarom stond ik ook achter Mijn optreden in Oh Calcutta, waarvan de ideologie was, hoe „Ik wil leren commercieel te denken. Het is namelijk niet mijn sterkste kant, maar ik moet wel, omdat het mij om geeft. Wat ik daarmee bedoel? Oh, daar kan ik wel een ant woord op geven. Mijn naam werd reeds gebruikt voor de film Turks Fruit, voordat ik ooit van die film gehoord had. Daar mee werd ik dus duidelijk ge bruikt. Dat gebeurt om je heen en daarvoor moet je waken. Kijk, wat anderen van me zeg gen, moeten zij weten, daar sta rk buiten. Ik kijk ook naar het produkt, zoals anderen het bekij ken. Ik kon me best verplaatsen in andere mensen. De publiciteit bijvoorbeeld legt meer van me zelf bloot dan ik zelf wil. Die publiciteit op welk gebied dan ook. maakt je anders dan je weet dat je bent". Toch is Willeke van Ammelrooy, die voor zichzelf en ook voor haar naaste vrienden een dood gewone vrouw is met haar moei lijkheden en haar besognes, ge bombardeerd tot een bovenaards wezen, een internationale vedet te, die eigenlijk omringd zou moeten worden door playboys, dure sleeën, kapitale bungalows, jet-set-party's en meer van die stuiVer-romantiek. „Alles wat ik doe, daar sta ik volledig achter. Als de mensen het fijn vinden is het meegenomen. Ze hebben me wel eens gevraagd: Wat is het? Waarom het mij gelukt Ik heb zin om gewoon eigenlijk het bloot wel mijn rol van Mira. Het ant- Ik heb eigenlijk alle vrouwen in mij. Willeke van Ammelrooy zal, samen met Eric Herfst en Gerard Cox, gaan spelen In een nieu we komedieserie van de KRO-televisie. „Ik heb mijn ziel aan de duivel verkocht", gaat de serie heten, die geschreven is door Guus Vleugel, naar ideeën van hemzelf en Eric Herfst. De nieuwe tv-serfe. die voor het komende win terseizoen op het pro gramma staat, zal be staan uit zeven afleve ringen van elk veertig minuten. „De opzet van al die afleveringen is al klaar en het ziet er echt leuk uit", vindt Erie Herfst. De muziek is van de hand van Joop Stokkermans. In Iedere aflevering komen drie liedjes, er wordt gedanst, er komen gastneteurs (natuurlijk wordt ge dacht aan Jasporina de Jong en Sylvia de Leur) en elke aflevering is los van de andere te bekij ken. woord is simpel. Ik heb alleen honderd procent mijn best ge daan en dat is aangeslagen. Na tuurlijk gaat dat niet aan mij voorbij. Oké, maar het gaat me toch niet om roem, om glamour. Het gaat mij gewoon om mijn werk. Alleen is het in Nederland zo, dat je pas wordt geaccep teerd als je twee tot drie goede dingen hebt gedaan. Ik maak me daar niet zoveel zorgen over. Ik werk gewoon rustig door". Willeke, die lang voordat ze in de schijnwerpers werd ge plaatst, rollen speelde bij de Nieuwe Comedie, het Nieuw Rot terdams Toneel en Studio Adam, zegt dat ze veel heeft geleerd van Nicolaas v.d. Heyden, maar het fimvak zich toch zelf heeft aangeleerd; dat ze haar erken ning op professionele basis vond in Italië, waar ze samen met Anne Haywood speelde in de film „Killers on the Ohone". Ze heeft voor haarzelf het gevoel dat ze haar filmcarrière nog wil ver volmaken, omdat het menselijk avontuur haar trekt. Als haar gevraagd wordt, wat ze nu van plan is na de laatste opnamen van de Verstappen/De la Parra-film „Living upart, to gether (Adam en Eva), zegt ze lekker treiterend: „Er zijn dingen die kunnen gebeuren, en gebeuren ze dan is het goed". „Och" verduidelijkt ze „beloftes zijn er wel, maar daar hang ik me niet aan op." Willeke ziet wel wat er komt. Ze maakt er zich niet druk over. Die eigenschap staat in nauwe relatie met haar levensbeschou wing: „Over beloftes, over cor ruptheid eventueel, kan ik niets zeggen. Ik heb zelf nooit voor oordelen, Ik probeer de mensen open tegemoet te komen. Er zijn daarom ook maar zeer weinig mensen die ik haat. Ja, ook wei nig mensen waarvun ik veel houd, maar haten komt echt minder voor. Ik weet voor me zelf wie ik ben, of wat ik ben. Wat andere doen? Och, dat is hun zaak en daar zal ik nie mand mee katten, dat is ner gens voor nodig". Willeke weet dat ze een succes rijke actrice is, maar haar eer lijkheid gebiedt haar te relative ren. „Een film is een samen spel", zegt ze. „Je hebt elkaar nodig om iets te bereiken. Ik kan 't allemaal niet alleen, ik werk gewoon voor honderd procent. Dat ik succes heb, weet Ik. Ik ben me zeer bewust, dat ik ca paciteiten heb en intuïtief in dat genre ben gegroeid wat ik het beste kan. Dat zou ik ieder mens w.el gunnen" „Ik wil altijd creatief zijn, ik wil ook wel met woorden spelen, een gedicht maken, dat is crea tief, maar ook als ik aan het ko ken ben. Het beleven van het moment, dat is voor mij het al lerbelangrijkste. Ik ga vaak de natuur in, vooral als ik niet meer weet waar de Willeke is die ik ben. Dan ga ik tussen de bomen zitten en voel me één met de natuur. Het werk wat ik doe is irreëel, het is altijd een droom. Daarom probeer ik altijd zeer wezenlijk te doen". LEON VANKAN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15