Sportvisser hengelt naar nieuwtjes op eigen Visma PROF. MR. W. H. NAGEL Toename geweldsmisdaden voor Nederland verontrustend VRIJDAG 20 APRIL 1973 PAGINA 9 Wat kil men nog meer: water, stilte, een hengel en voor de rest: afwachten Sportvissen als vrije tijdsbesteding is volgens kwaaltjes kwijt te raken. deskundigen een van de beste methoden om alle mogelijke lichamelijke - - i ÖBPSBKMSBnKI '.ui wir*y eevissen: voor avontuurlijke geesten, die wat anders willen, dan het gewone Van een onzer verslaggevers tterdam Het toch al forse evecht om de gunst van de Ne- lerlandse sportvisser Intus- en zeker een en een kwart mil- >en in getal breidt zich van aar tot jaar uit. Niet zo ver onderlijk overigens, want de aderlandse hengelaars blijken ereid per jaar 100 miljoen gul- en aan hun sport te willen uit- even. Van dit lieve sommetje oogt uiteraard iedere fabrikant en graantje mee te pikken. En at gaat wel eens niet altijd - ten koste van de kwaliteit er hengelattributen. Voor de elbewuste sportvisser Is het in Ik geval uitkijken geblazen. Is bovendien de organisatoren ui twee hengelsporttentoonstel- ngen elkaar in de haren vlie- en, kan de hengelaar ervan jrzekerd zijn, dat er het een ander gaande is. Het gaat niemand behoeft dat te be- rijfelen om de bikkelharde >mmercie. was de Visma recordbe- iek van 93.000 personen in Rotterdamse Ahoy-hallen, e een jaar of vijf geleden be- >n het commerciële vuurtje op porren. En met succes. Al en dat er op de tentoonstel ling ook gekocht kon worden, in plaats van slechts gekeken, schoot veel standhouders als een visgraat in de keel. Dus, zo besloten de Rotterdamse organi satoren het jaar daarop: niet meer kopen, alleen maar kij ken. Maar dat vond het duizend koppige publiek weer niet juist en het begon de Visma min of "5 meer te mijden, j Intussen had de Hiswa die van J de watersport in Amsterdam, 1 het besluit genomen ook een hengelsportafdeling op de beurs in te richten, voor het eerst het vorige jaar. Het werd een flop. j De watersporters keurden de hengelsportartikelen nauwelijks een blik waardig en bovendien werd aan het belangrijke punt „voorlichting" helemaal niet ge dacht. De Visma van Rotterdam lachtte, begrijpelijk, in zijn vuistje. Men stak de organisatorische koppen bij elkaar om de Hiswa, wat de hengelsport betreft, een organi satorische dreun toe te dienen. De strijd ontbrandde in al zijn hevigheid. De Rotterdammers gaven daarom ook al prompt gehoor aan de wens van de sportvissers: kijken en kopen. Per slot van rekening kan die honderd gulden maar een keer per jaar worden uitgegeven. En bovendien: moeder-de-vrouw hoeft helemaal niet te weten wat dat hengeltje of die werp- molen heeft gekost... Of de stem des hengelvolks het uiteindelijk bepaalt hoe de beur zen dienen te worden gehouden, blijft voorlopig een open vraag. Feit is, dat de Rotterdamse or ganisatoren weliswaar vijftig stands hebben weten te ver pachten, maar dat er op de lijst van deelnemers een rijtje gere nommeerde namen ontbreekt. Noris Shakespera bijvoorbeeld, Lavis, Harodex, Dam, de Har- dygroup en Jan Schreiner voe len er niets voor ondanks hardnekkige pogingen daartoe naar de Rotterdamse Visma te komen. Zij achten het onder meer onjuist dat de beurs gele genheid biedt tot verkoop van hengelattributen. Mogelijk speelt ook de financiële conse- quentie een rol ol - en dat U D' ru*e'<: mm,r Se'panen aandacht voor de dobber alleszins een probleem dat het tijdstip waarop namelijk de paasdagen velen zeer on gelegen komt. Hoe het zij, het publiek lijkt de Visma allerminst in de steek te willen laten. Opnieuw zal blij ken dat een op de drie bezoe kers, artikelen koopt. Bovendien achten ze het min of meer aan hun hengelstand verplicht de Visma te bezoeken, omdat er al tijd wel enkele nieuwtjes zijn te ontdekken. Wedstrijdvissers zullen het zo op hoge prijs stellen te vernemen, dat hun aas-probleem lijkt te zijn opgelost. Nederlanders kon den tot nu toe namelijk nauwe lijks tegen hun Belgische en Franse collega's op, want de laatsten konden hun aas in gro te hoeveelheden gemakkelijk verzamelen, dit in tegenstelling tot de Nederlanders. Op deze Visma (van vandaag tot en met 26 april) zal een voor treffelijke remplacant kunnen worden gekocht: de „Fiffy", een aassoort die, volgens de mensen die het kunnen weten, dezelfde vangkracht bezit en een maand houdbaar is. Hoe de resultaten precies zullen zijn, moet de wedstrijdvisser zelf trachten te ontdekken. Mis schien wordt het ook een flop, net als die zogenaamde „zelfstel lende dobbers", die het vorige Jaar in een zelfs vernieuwde vorm, een grandioze mislukking bleken te zijn. En dan praten we maar niet over de met veel fan fare aangekondigde „uni-pen", die een al even grote mislukking is geworden. Bij dit alles blijkt overigens wel, dat de hengelsportwereld in be weging is, maar of er werkelijk veel nieuws valt te bewonderen, is te betwijfelen. Wie een kijkje op de Spoga in Keulen heeft kunnen nemen, weet intussen dat er nauwelijks sensationele nieuwtjes aan de markt kunne worden verwacht. De Rotter damse Visma-organisatoren be seffen dat kennelijk ook. Van daar dat zij pogen langs andere weg de belangstelling te kwe ken. Zo wordt er een wedstrijd op de casting-baan gehouden, wordt er voor het eerst de Vis- maboot (veilig door twee lucht kamers) getoond en komt er een waarlijk zeevisrestaurant bij de tentoonstellingshallen. In teressant natuurlijk, maar of de bezoeker er veel wijzer van wordt...?? Blijkbaar is het nog onvoldoende tot de organisatoren doorge drongen. maar er doet zich op het ogenblik een veel interes santere ontwikkeling In de hen- gelarij voor, namelijk de gezins recreatie. Op de Visma zal daaraan weliswaar aandacht worden besteed, maar daarmee is het dan ook gezegd. Deson danks zullen vele sportvissers ervaren dat het veel meer voor komt dat een geheel gezin de waterkant op zoekt, in plaats van dat vader alleen op stap gaat. Voorlichting op dat be langwekkende punt is daarom onmisbaar. Hoe het zij, de Visma-nnen heb ben zich vast voorgenomen alles in het werk te stellen tegemoet te komen aan de wensen van het hengelende publiek. Ruim een miljoen zijn het er. EtDEN Volgens prof. mr. W. H. Nagel, hoogleraar In de Criminologie en Penologie (de leer ..van het straffen") aan de Rijksuniversiteit te Lei den, is het niet voor niets, dat de criminaliteit in ons land in de afgelopen tien jaren meer dan verdubbeld is. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft find vorige maand over de mis- iaf dadigheid in Nederland een pu- s. bllcatie doen verschijnen: ge- a'ai ^htelijke en politionele statis- beid Heken als voorproef op het er overzicht over de periode 1962 -1972, dat begin juni gepubli ceerd zal worden. „Er blijft in ons land te veel ongestraft. Het 's een feit, dat er arrondisse- j df ®enten in Nederland ziin waar procent van de misdriiven zijn. '°or het Openbaar Ministerie ilijk'"fordt geseponeerd. Dit aan'al zo-'Sevallcn, waarbij de officier alr*an justitie afziet van vervol- geding, is vee te groot. Gevaar- baar 'Ijk groot zelfs. Zoiets doet af- rstwreuk aan het rechtsgevoel. Mijn hypothese is, dat dit feit 'e toeneming van de criminali teit bevordert", aldus prof.Na. gel in een commentaar op een CBS-publicatie. „In het algemeen is de waarde ring van de criminaliteit te wij ten aan maatschappelijke en persoonlijke (biologische en psy chologische) condities, al over heersen in de statistieken wel de maatschappelijke condities. Je kunt moeilijk zeggen, dat de intrinsieke kwaliteit van de mens zo veranderd zal zijn, maar maatschappelijke condi ties worden altijd toch vertaald in hoe de mens waarneemt en verwerkt. En dan wordt het toch wel weer psychologisch". Prof.Nagel (62) is van mening, dat de zekerheid dat een straf-, baar feit ook berecht wordt, is afgenomen. Als een bepaalde gedraging strafbaar is. zal die noodzak°lijkerwijs ook moeten worden ber°chr. Dat is moeilijk empirisch te onderzoeken. Ik wil niet het onderste uit de kan, niet de volle mep, helemaal niet, maar een berechting moet plaatsvinden. Er zal ook op tijd berecht moeten worden. Soms wordt er na een aangifte 16 maanden gewacht (zoals in de zaak van een politieman die ie mand een oorvijg toediende). Zoiets vind ik heel bijzonder. Rechtspraak moet niet hard, maar slagvaardig zijn. Sepone ringen als uitlaatklep dienen te blijven gehandhaafd, maar 60 procent is veel te hoog". Het meest verontrust is de crimi noloog Nagel door het toenemen van de geweldsdelicten. Hij zou ervoor voelen, dat bijvoorbeeld winkeldiefstallen Indien het mo gelijk zou zijn werden afgehan deld buiten de rechter om. „Maar geweldsconflicten roepen om straf. Ik vind het gewoon weinig als een rechter twee we ken geeft aan een vent, die een scheidsrechter tegen de grond slaat en hem dan nog traot ook. Deze misdadigheid is niot a"«>en lichamelijk kwetsend, doch bo vendien psvchologisch vernede rend voor degene die in elkaar wordt geslagen" Prof.Nagel staat op het stand punt dat ook kleine geweldsde licten niet lager gestraft moeten worden dan gevallen van ver mogenscriminaliteit: „Over de hele wereld maak je mee, dat auto's slecht worden afgesloten. Men laat soms gewoon het sleu teltje erin zitten. Zo vraag je om diefstal. Dan moet Je niet zeu ren. Een vulpen gappen in het openbaar komt je op twee we ken te staan, maar een klap af doen met 100 gulden acht ik veel te goedko-.n. Zo worden diefstallen vaak te duur be taald. Zoiets is, dacht ik. een kwestie van onze ei-ten culturele instelling ten opzichte van het persoonlijke bezit: wat van ons is, is ons heilig; dèt pakken we aan..." Jeheel nieuw voor Nederland, maar uiterst gevaarlijk, vindt prof.Nagel het verschijnsel, dat je tegenwoordig mensen kunt huren die bereid zijn voor 50 pu'den een ander voor jou het ziekenhuis in te slaan. „Tot dus ver is dit onNederlands ge weest. Het is een heel ernstig verschijnsel, dat hier aan het groeien is. Wie een bedrag be taalt voor het laten slaan dient evenzeer te boeten als degene die de klap uitdeelt. Ook bero vingen (niet zelden gewapend), op plaatsen waar geld aanwezig is of tijdens transporten, nemen ernorm toe. Het spijt me, maar ik zie hier een grote invloed van film en televisie. Ik kan het echt niet anders zien. Die zaken worden als normaal gepresen teerd, het amuseert je. Natuur lijk wordt er op de t.v. wel ge corrigeerd, de misdadiger vindt een smadelijk einde. Maar de zaak wordt niet rechtgetrokken. Het gewelddadige einde van de schelm is niet gunstig voor ons aller beïnvloeding, het kwadra teert alleen maar de geweldda digheid die we zien. Het geeft voldoening, maar geen gunstige voldoening". Wereldbeschouwelijk gezien, on der de overkoeoei-nde maat schappelijke condities, Is de nvsd">ad nov veel orhei'sne"en- der. Prof. Nagel: „In de hele wereld overheerst de brute ge welddadigheid. We kunnen nau welijks nog zanikken over een kloppartij in een café, als je denkt aan de geweldige terreur waarbij Amerika in Zuidoost Azië blijft voortgaan. Dit zal een grotere invloed hebben op de Jeugd van de hele wereld. Er is ook weinig hoop op vrede, op een wereld zonder terreur, zon der uitermate grote geweldda digheid. Een fundamenteel punt is. dat het z'n weerslag heeft op de psychologie van de jongere mens". „Inderdaad, er is weinig hoop. Het wordt niet zo gerealiseerd (het zit "onderhuids") maar het verliezen van hoop gaat ge paard met het breken van het recht tegenover anderen en te genover zichzelf - zelfmoorden nemen onrustbarend toe. Er is een grote daling op de beurs van de hoop; je ziet het samen gaan met de toenemende geweld dadigheid. Zelfmoord en moord zijn broer en zus van de ge welddadigheid. De overheden geven geen goed voorbeeld in het verstaan van de moeilijkhe den waarmee we zitten, ze ge ven geen goed voorbeeld in het voorkomen en zelfs het bestrij den ervan". De kwalijke zaak van het sepone ren - waarop prof. Nagel nog even terugkomt - moet naar zijn mening een ontmoedigende in vloed hebben cp onze onderbe zette politie. De groei van de rijks- en gemeentekorpsen f20 pet. meer dan tien jaar gele den! is te gering. „Dat Is fout. Politie kunnrn w.' niet missen. Ik ben echt niet de reactionair verslMt. Ten onderbezet Open baar Ministerie en niet toerei kend politietoezicht is buitenge woon gevaarlijk voor de situatie waarin wij verzeilen". De misdaad houdt deze hoogle Professor Nagel: ik ben niet die reactionair waarvoor men mij verslijt raar bezig. Alleen als hij naar Ajax zit te kijken, verbeet hij het recht, Hegel en Einstein. Maar als hm voetbal is weg geëbd doceert hij weer, of houdt zich bezig met publicaties over criminologie en penologie, die hij vanuit Londen verzorgt (In ternational Journal of Crimino logy and Penology, een nieuwe uitgave) of met "Abstracts, in ternationale resumé's" die bij Kluwer worden uitgegeven. „Verder polariseer ik: criminolo gie en poëzie. Ik schrijf nog veel onder de naam J.D.Char les, onlangs poëzie in Maatstaf. Een nieuwe bundel poëzie is thans gereed. Van de misdaad alleen kun je niet leven".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7