Kerncentrale Dodewaard tijdelijk dicht s KNELPUNTEN IN HET VERKEER STAKINGEN BIJ RENAULT MINDER HP Lijdensweg van joods reliëf in Rotterdam Drie dorpen reizen naar Sterallures 9*1 DE NIEUWE LINIE TIJDENS PAASDAGEN 40e postroof van dit jaar VERONICA S38 RADIO VERONICA 3 DONDERDAG 19 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD Opnieuw zal de kerncentrale in Dode waard gesloten worden. Nadat vorig jaar de centrale we gens scheurtjes in het reactorvat werd stilgelegd zou na Pasen opnieuw een scherpe controle op het vat worden uitgeoefend. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat er wederom scheurtjes in de aansluitingen van leidingen op de reactor zullen worden aangetroffen. Het stilleggen van de centrale zal tiewerkzaamheden wordt bloot- zeker vier weken duren. Naast gesteld. de controle van1 de wand van Vorig jaar kwam de centrale in (het reactorvat zal na Pasen ook Dodewaard in opspraak, waarna de lading splijtstof worden om- enkele veiligheidsfunctionarissen gewisseld. werden ontslagen of uit eigener e stralings-controledienst zou beweging het bedrijf verlieten, zich nog steeds zorgen maken Naar verluidt zal de centrale in over de sterk gestegen hoeveel- Dodewaard drie jaar lang onder Schandalige toestanden in Londense kinder crèches LONDEN (AFP) Zeer jonge kinderen die de gehe le dag met hun benen aan een tafel vastgebonden zit ten, baby's die aan hun lot worden overgelaten in draagwiegen, opgestapeld in een garage, talrijke ge vallen van ondervoeding: het schandaal rond de clan destiene crèches heeft gis teren in Engeland opschud ding verwekt na de publika- tie van een rapport van het adviescentrum voor de op voeding. 60.000 kinderen die elke morgen door hun werkende moeders aan crèches wor den toevertrouwd zijn het slachtoffer van slechte be- handeling of worden in ie der geval niet onder bevre digende omstandigheden be waard, zo luidt een van de 1 conclusies van het rapport. De autoriteiten hebben in middels besloten een open baar onderzoek in te stel len. verscherpte controle blijven, Deze verscherping werd inge steld nadat vorig jaar hoewel aanvankelijk ontkend al scheurtjes in het reactorvat werden ontdekt. Een gevolg van deze ontdekking was een uiter mate nauwkeurige inspectie van het reactorvat voor d'e kerncen trale in het Zeeuwse Borsele. VRIJ NEDERLAND vraagt zich deze week af, of Rotterdam wel een monument voor zijn in de tweede wereldoorlog weggevoer de (nog altijd zo'n 10.000) joden wil. Een gerechtvaardigde vraag als men de lijdensweg leest, die het reeds in 1967 door Loekie Metz ontworpen reliëf al heeft afgelegd. Zegt een lid van het comité „ereschuld aan om gekomen joodse stadgenoten": ,,99 procent van de Rotterdam mers zegt deze zaak niets". Een sprekend voorb'eeld: een van de eerste plaatsen die ambtenaren van de afdeling stadsverfraaiing voor het reliëf hadden uitge zocht, was. de gasfabriek. In 1968 werd het eindelijk onthuld aan de gevel van de joodse sy nagoge. Maar daarna herinner den orthodoxe leden van de joodse gemeente zich het twee de gebod, dat god de joden ver boden heeft gesneden beelden te aanbidden. Weg beeld. Het is nog steeds niet elders geplaatst. Een grote reportage over een fa- briekssluiting, die totaal onno dig was: de afdeling rollend materieel van Werkspoor. Verder een uitgebreid antwoord op de vraag waarom ons dage lijks brood niet deugt en een in teressant interview met Ernst Happel, de trainer van Feyen- oord, die de Kuip gaat verlaten: Hoe ziet hij het voetbal in Ne derland? „Ajax is op dit mo ment een te sterke concurrent. *3 O) CD "CS Daarom moet er bij Feyenoord heel wat gebeuren. Misschien ligt over drie jaar het hele voet bal wel op zijn sodemieter. Dat is in Oostenrijk ook gebeurd. Het publiek in Nederland is ver wend door successen". De Haagse Post brengt een grote reportage uit Griekenland en vraagt zich onder meer af hoe lang de junta nog kan doorgaan met eenzijdig geweld plegen. Een interview met mr. Stikker. Teleurgesteld verliet hij 20 jaar geleden Nederland en de mede door hem opgerichte WD. Hij is nu in beide teruggekeerd, maar vraagt zich toch nog wel af of hij het hem op 13 april j.l. verleende erelidmaatschap van de VVD wel had moeten aan vaarden. Want dat erelidmaat schap heeft de VVD er niet toe gebracht, in het openbaar uit te spreken dat haar Indonesië- en Nieuw Guinea-politiiek een falen de politiek is geweest. Zelfs heeft VVD-voorzitster mevrouw Van Someren-Downer niet de moed gehad op het congres van haar partij te herhalen wat zij onder vier ogen tegen Stikker heeft gezegd: „wij hebben een schuldgevoel tegenover je". Aandacht voor de strijd aan het sociale front, waarbij de uit spraken van kersverse NW- voorzitter Wim Kok, dat er op essentiële zaken fundamentele stappen moeten worden gezet. „Dat kan niet meer in volle harmonie. Dat zal voor de poor ten van de hel moeten worden weggesleept". Verder de strijd om de macht in de tijdschriften- handel en een uitgebreid portret van filmster Steve mc Queen, „een dwarse durfal". Volgens de Nieuwe Linie ope nend met het sociaal conflict kon de onverwachte toenadering van deze week tussen werkge vers en werknemers niet uitblij ven. De verschillen tussen beide partijen waren al uiterst klein geworden. Het ging aldus de Nieuwe Linie immers niet wer kelijk om de structurele ver schillen in de maatschappij, maar om een verschil van me ning tussen hoger en lager be taalde werknemers. „NVV, NKV en CNV, hoe strijdbaar ook vergeleken met enkele ja ren geleden, behoren nog altijd tot het huishouden van een wit landje met een rose randje. Verder vindt men enkele beschou wingen over de problemen in het Midden-Oosten vooral in Turkije en over de achtergron den van het kraken van wonin gen. Daaruit moet blijken, dat het merendeel van de krakers volgens de Nieuwe Linie hun ei gen eenzaamheid die zij elders ondergaan, willen doorbreken met het gezamenlijk bezetten van woningen. In dit vani toeel lang geleden Je- zuieten-weekblad ook nog iets over Pasen: „met het vaststel len van een vaste paasdatum zou de kerk weer eens een aar- i dige dienst bewijzen aan de staat". En tenslotte een pagina vol over de monniken in de Achelse kluis anno 1973. Betalen in plaats van verdienen AMSTERDAM (ANP) De afdeling zwendelbe- strljdlng van de Amster damse recherche heeft een 46-jarige Amsterdam mer aangehouden op ver denking van oplichting. Volgens de politie dreef de man onder de naam inter agency en interreclame een bureau voor thuis werk. Hij plaatste overal advertenties (ook in de ons omringende landen), waarin bijverdiensten voor thuiswerkers werden aangeboden. De belang stellenden moesten eerst bedragen storten varië rend van 15 tot 25 gulden. Het geld moest aangete kend worden opgezonden naar een postbus in Am sterdam. Beloofd werd dat het werk binnen drie weken zou volgen. Maar er kwam nooit iets. Er zijn thans 120 klachten ook uit België en Duitsland ontvangen. Wie meent gedupeerd te zijn. kan zich tot de Am sterdamse recherche wen den. Een lint voor de poort van de Renaultfabrieken in het Franse Flins geeft aan dat er in het bedrijf niet gewerlft wordt. Achter de nu gesloten poort werken normaal 20.000 arbeiders. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aangezien de Paasdagen dit jaar laat vallen zullen de bollenvelden het komende weekeinde een zeer grote trekpleister vormen. Hoe druk het op de wegen zal worden, zal echter ook sterk afhankelijk zijn van het weer. Prognoses zijn daarom moeilijk te geven. Hieronder volgen een aantal knel punten, die bij grote drukte file vorming en vertraging kunnen veroorzaken, verstrekt door de verkeersinformatiedienst van de rijkspolitie. Rijksweg Rotterdam—Breda, vooral bij de brug over de Oude Maas en de Moerdijkbrug. Rijksweg AmsterdamHoeve laken en de omgeving van Naarden. De weg Heemstede—Hilver sum. - De oude Schipholweg tussen Ouderamstel en de aansluiting Minder twee- wielerzaken Amsterdam (ANP) Het aantal fiets- en bromfietszaken neemt de laatste jaren steeds af. Dit is opvallend omdat de verkoop, vooral van fietsen, juist sterk is toegenomen, aldus de RAI in Amsterdam. Het blijkt dat ondanks de toene mende omzet per detailhandels zaak de interesse van jongeren voor deze branche niet groot is. zodat een zekere vergrijzing op treedt. Eind 1968 waren er nog 7600 tweewielerzaken in ons land, in 1970 daalde dit aantal tot beneden de 7000, op 1 januari 1972 waren het er 6325 en op 1 januari jl. nog 6100. ARNHEM (ANP) Een onge veer 23-jarige jongeman heeft gisteren tijdens een gewapende roofoverval op het postagent schap in Arnhem 1000 buitge maakt. De man vluchtte op eèn bromfiets en is nog spoorloos. De overval had plaats in een si garenmagazijn aan de Johande Wittlaan, waarin het postagent schap is ondergebracht. De ei genaar van de winkel, de heer H. J. Rietveld, weigerde geld te geven en maakte een slaande be weging naar de overvaller. Deze sloeg daarop op de vluclht, maar zag nog kans voor 1.000 aan bankbiljetten weg tc gris sen. Dit is de 40e postroof dit jaar. PARIJS (AFP) - Honderden stakende Renault-arbeiders in Parijs zijn gisteren naar het ministerie van Arbeid getrok ken om ingrijpen van de Franse regering te eisen in een conflict bij de grote Franse staats-automobielfabrieeken waardoor 40.000 man werkeloos zijn geworden. De politie hield de betogers tegen en stond slechts een tiental vak bondsvertegenwoordigers toe het ministerie binnen te gaan. Zij werden te woord gestaan door een medewerker van de nieuwe Franse minister van arbeid, Georges Gor- se. Kort voor de aankomst van de de monstranten had het Franse mi nisterie van arbeid bekendge maakt, dat een bemiddelaar, André Bois. is benoemd om te bemiddelen tussen de directie van Renault en de vakbondsver tegenwoordigers. Minister Gorse heeft evenwel te kennen gege ven, dat de Franse regering niet zal buigen voor de eis tot rechtstreeks ingrijpen in de cri sis. „De regering heeft nimmer de leiding van het bedrijf over genomen in een conflict als het huidige en is ook niet van plan dit te doen", aldus Gorse. Inmiddels scheen de crisis gister avond iets te verminderen nadat Renault had bekendgemaakt, dan vandaag de grote fabriek in Sandou'ville, in Noord-Frankrijk, heropend zou worden. Deze fa briek werd dinsdagavond onver wacht gesloten, waardoor 10.000 arbeiders zonder werk kwamen. De sluiting van de fabriek t<» Sandouville volgde op de slui ting van de belangrijke Renault- fabriek te Flins, ten westen van Parijs, waar 20.000 arbeiders werken. (ADVERTENTIE) wordt nü abonnee op en steun daadwerkelijk BON Uitknippen, Invullen en IN OPEN ENVELOPPE opzenden aan Veronica 538, antwoordnummer 1800, Utrecht. Nog niet betalen, want U ontvangt binnen enkele dagen een acceptgirokaart Ondergetekende abonneert zich op Veronica 538, het weekblad van Radio Veronica. Een kwartaal abonnement kost slechts 8.50. Rijksrecherche hekijkt klacht mishandeling Rotterdammer ROTTERDAM (ANP) - De rijks- recherche is ingeschakeld om de klacht te onderzoeken die de 61-jarige Rotterdammer J. den Houter afgelopen maandag in diende wegens ernstige mishan deling door twee Rotterdamse politiemannen. Volgens de hoofdcommissaris van politie in de Maasstad heeft het voorlopig onderzoek naar deze klacht door de chefs van de twee betrokken politiemannen niet duidelijk genoeg aan het licht gebracht wat er precies is gebeurd. Het onderzoek heeft, aldus de Rotterdamse hoofd commissaris, in ieder geval nog niet aangetoond dat er inder daad sprake is geweest van mishandeling door de twee agenten, zoals dat door de heer Den Houter en drie getuigen wordt verklaard. In Amsterdam is sinds kort een nieuw verkeersbord te zien. Om de automobilisten attent te maken op de grote geluids hinder. plaatsten werklieden van gemeentewerken het bord. Of het werkelijk helpt is natuurlijk de vraag. rijksweg Amsterdam—Utrecht. De rijksweg Breda—Utrecht, met name de brug bij Keizers- veer, het verkeersplein Gorin- chem en voor het zuid-noord- verkeer de stoplichten bij Lex- mond. De weg BodegravenAlphen Leiden, door ht grote verkeers aanbod naar de bollenstreek. De brug over de Noord en de verkeerspleinen Gorkum en Deil, op de rijksweg Rotterdam GorinchemNijmegen. Het verkeersplein Oudenrijn. Bij warm weer kunnen ook de Zeelandroute via Haringvliet brug en Grevelingendam met name in de avondspits proble men opleveren. Wanneer zich tijdens de Paasda gen files zullen voordoen, zal dit via de radionieuwsdienst aan de weggebruikers worden medege deeld. Vakmanschap is Meesterschap in de bekende beugelfles voordelen: 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook itt pijpjes en in tinnetjes Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en de heer Piter van Vollenhoven vierde gisteren zijn vijfde verjaardag. Voor die gelegenheid kreeg hij van de Koninklijke Nederlandse Redersver eniging, waar hij petekind van is, een model van de BilderdijkZijn broertje Dernhard heeft kennelijk meer belangstelling voor de hond. MET NS-GEZINSKAAKT UTRECHT Ter Introductie van de nieuwe gezinskaart van de Spoorwegen, die zoals gisteren gemeld afhankelijk van de samenstelling van het gezin kortingen kan opleveren van 20 tot 50 procent, gaat do N.S. 1100 Nederlandse gezinnen zo'n kaart cadeau doen. 900 gezinnen in Arnemuiden eeland), 100 in Marienberg (Overijssel) en 100 gezinnen in Mantgum i Friesland) hoeven geen 50 gulden voor de jaar kaart te betalen op voorwaar de dat ze volgende week zater dag de eerste dag dat de kaart in gebruik is een dag je op reis gann. Het einddoel is Utrecht, waar de ouders met hun kinderen van onder de 20 het AVRO-tv-programma „sterallures" kunnen bijwonen. Voor deze gelegenheid worden de gezinnen geacht hun hond thuis te houden, hoewel do N.S. zoals gisteren gemeld zo'n huisdier als deel van het gezin beschouwt en gratis vervoert op een gezinskaart. De drie derpen zijn voor deze In troductie stunt uitgekozen om dat ze niet teveel inwoners, maar veel kinderrijke gezinnen tellen, en omdat ze ten opzich te van Utrecht mooi gespreid liggen. Kamer- voorstel ONDERWIJS BRUG- KLASSE AANPASSEN DEN HAAG (ANP) De brug-*! klasse van het voortgezet onder wijs moet aangepast worden aan In de afgelopen jaren geble ken behoeften. Daarom is thans bij de Tweede Kamer ingediend een voorstel om de mammoet-; wet, wat betreft de brugklasse, te wijzigen. De b: i klrssc heeft maar ten dole beantwoord aan het doel: doorstroming naar bepaalde schooltypen. i o -I is het onderwl's in de bri-pk' sse van de verschillende schooltypen in meer samenhang met elkaar te brengen, waar door de doorstroming gemakke lijker wordt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9