Sponsor moet bloedarmoede van biljartbond opvangen NIEUWE TRAINER VAN YOLENDAM HEETSTEUR MARIANNE OOMS SCHROK NIET VAN ONBEMAND PAARD Sybrands liet Drost „komen" en won toch GENA SOSONKO VALT STEEDS MEER OP... Rolf es trainer bij JAC EREDIVISIE DONDERDAG 19 APRIL 1973 PAGINA 17 ir AMSTERDAM Op het moment dat de kans zich ook wer kelijk voordeed, greep het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond deze ook met beide handen aan. In het zeer korte tijdsbestek nam men met de toekomsti ge sponsor tal van zaken door. Deze week was het zover dat de handtekeningen onder het contract tussen de K.N.B.B. en Heèrkens Automation bv gezet konden wor den. Het was de kroon op het werk van het bondsbestuur. Al gerui me tijd is men zich bewust dat er meer trainingsgelegenheid moet worden geschapen, terwijl ook het aantal wedstrijden dras tisch moet worden opge schroefd. Tevens streeft men naar het bereiken van een ho ger spelpeil en het gezicht van de bond te verbeteren. Als eer ste stap hiertoe is men overge gaan tot het vormen van kern groepen, die zich dank zij de medewerking van Heerkens au tomation bv intensief met top sport kan bezig houden. Deze kerngroep bestaat uit Hans Vul- tink, Jean Bessems, Rini van Bracht. Willy Steures en Christ van der Smissen. Bondsvoorzit ter Frans Schimmel: „Het is juist zo verheugend dat wij nu met deze sponsor In zee kunnen gaan, omdat wij op dit moment kunnen beschikken over zoveel jeugdig talent. Het is nu moge lijk de zaken op een meer ge zonde manier te gaan bekijken. De reiskostenvergoeding kan op getrokken worden tot een auto- vergoeding volgens de normen van de ANWB. Bij toernooien kan de spelers een hogere dag vergoeding gegeven worden dan de belachelijke 8,50 gulden die nu uitgekeerd wordt". Het bestuur van de biljartbond rekent duidelijk op een wissel werking. Door de betere om standigheden voor de topbiljar- ters zullen successen niet uit blijven, wat op zijn beurt weer het gevolg zal zijn van een for se stijging van het ledenaantal van de bond. Frans Schimmel: „Als grootste biljartland van Europa leden wij duidelijk aan bloedarmoede. We hebben net weer twee Euro pese kampioenen in de personen van Hans Vultink en Christ van der Smissen, maar het is toch te gek dat je daar 2,5 jaar op moet wachten. Wij moeten pro beren met onze wedstrijdtop weer op internationaal niveau terug te keren. Als we weer aansluiting krijgen met de Bel gen kun je wel stellen dat wij daarin zijn geslaagd". De kerngroep, die getraind gaat worden door René Vingerhoedt en Tony Schraauwen, kan in principe uitgebreid worden tot meer dan vijf personen. Frans Schimmel: „Om tot de kern groep toe te treden moeten de spelers aan enkele eisen vol- ten zij op internationaal niveau kunnen meedraaien. Daarnaast verlangen wij ook van de spe lers dat zij zich niet meer in een spelsoort bekwamen. Wij willen komen tot zoveel moge lijk allround-biljarters". Rini van Bracht later: „Het is juist zo ideaal dat in deze kern groep verschillende spelsoorten zijn ondergebracht. De mensen plakken mij altijd oneerlijk het etiket „driebanden" op. Door deze groep krijg ik eindelijk de kans om daar vanaf te komen. Door de intensieve onderlinge training zullen wij veel van de anderen kunnen leren". Een andere eis, die de biljart bond aan de spelers stelde, was dat men in de toekomst ook aan de nationale kampioenschappen zou blijven deelnemen. „In het verleden kwam het namelijk wel eens voor", zo legt Frans Schimmel uit, „dat een speler als hij eenmaal een bepaald wedstrijdpeil had bereikt niet meer inschreef voor de Neder landse titelstrijd, omdat hem er gens anders een financieel aan trekkelijke demonstratieavond wachtte". Bij deelname aan deze wedstrij den zullen de leden van de kerngroep overigens weer de zelfde (lage) vergoedingen krij gen als de overige ereklassers. „Wij willen bij niemand de in druk wekken dat de kerngroep leden oo ktijdens deze dagen privileges genieten", zegt Frans Schimmel.„Het is natuurlijk wel zo dat door deze sponsoring een belangrijk deel van het bondsbudget vrij komt. Deze gelden worden weer gebruikt om reis- en verblijfkosten van iedereen reë'er te kunnen ver goeden". Drie jaar Heerkens automation bv heeft zich voor een tijd van drie jaar aan de biljartbond gebonden. Directeur Heerkens:' „We heb ben nooit van de bond willen ei sen dat de spelers met onze naam op hun rug gingen lopen. Zelfs het dragen van een badge hoeft voor ons niet. In onze be drijfssoort ls die manier van hard-sponsoring niet nodig. Het is meer onze bedoeling om toch wel vla de sport onze naam be kendheid te geven. Wij zullen de bond jaarlijks minimaal 30.000 gulden schenken, dat is een mi nimum. Er is met opzet niet ge sproken over een maximum be drag. Wij zijn bereid om hoger te gaan". De firma legde de leden van de kerngroep wel de plicht op dat zij jaarlijks tweemaal in het door de firma te organiseren toernooi zullen uitkomen. Verder denkt men aan het spelen van invitatietoernooien tijdens het zomerseizoen in diverse bad plaatsen. Heerkens: „De baten van deze wedstrijden komen weer ten goede aan de biljart bond. Het zou mij absoluut niet verbazen als dit een lucratieve zaak zou zijn". Om ook in de toekomst van deze financiën verzekerd te zijn is door de K.N.B.B. een stichting opgericht, van waaruit de beste ding van de gelden zal worden geregeld. Het ligt verder in de bedoeling via deze stichting een reserve-trainingsfonds te vor men. Dit reservefonds zou er voor moeten zorgen dat men kan doorgaan met het uitgestip pelde beleid als de sponsoring door omstandigheden wegvalt. Rini van Bracht tenslotte: ,,Een grandioos idee, maar het had alleen veel eerder moeten gebeuren". PAUL HOVIUS Rini van Bracht: „Een grandioos idee, zo laat gebeurt". alleen het is jammer dat het VOLENDAM „We hebben eerf nieuwe trainer", verkon digde Volendams perschef Pe Muhren gisteravond op plechtige toon. En na een stilte die de spanning duidelijk opvoerde. „Hij heet.... Joep Steur". En met die medede ling werd een operette-achtig stukje drama in Volendam afgesloten. Een „act" die begon toen Joep Steur, de eerste trainer uit de Volendam-gelederen, die de ei gen club mocht leiden, zijn ont slagbrief indiende. De eerzuchti ge doordouwer kon het niet lan ger verkroppen dat zijn over matige inspanning niet in de re sultaten tot uitdrukking kwam. I Schokgolf Deze handeling, gedaan in een puur emotionele opwelling, ver oorzaakte in Volendam toch wel een schokgolf. De bestuurders en spelers van de club uit het vissersdorp waren geschokt door het zo overduidelijke „mea culpa" van de trainer, die zich na zijn schuldbelijdenis gelijk maar de zwaarst mogelijke pe nitentie had opgeleid. En spelers en manager Wim Boelsz begonnen een aktie om Joep Steur voor Volendam te behouden. „Jullie voetballen voor Joep z'n brood", hield Wim Boelsz de spelers voor de competitiewedstrijd voor. De spelers begrepen dit pleidooi voor de zich altijd moeilijk ui tende oefenmeester. Zij speel den als gekken. Eindhoven werd verpletterd met 4-0. Tegen HVC werd een achterstand van 0-1, fanatiek vechtend, omgezet in een overwinning van 2-1. Niet in hét minst door de solo-aktie van Wim.Kwakman, die onder het motto van „voor Joep wil ik ze erin schoppen" liefst vijfmaal doelpuntte. Het was zijn eigen manier om te tonen dat hij er kapot van zou zijn als Joep Steur werkelijk zou vertrekken. De druk van de spelers en mana ger werd steeds sterker, terwijl in de buitenwereld de geruchten rond de naam van de nieuwe Volendam-trainer steeds grotere omvang aannam. Ben Peeters zou komen. Er was zelfs al een voorlopig contract met hem op gemaakt, schreef een landelijke krant. Castenmlller zou ook een goede kans maken. Zelfs de naam van Cor Brom vlei al meer dan eens. Al die geruchten maakten het Vo- lendam-bolwerk steeds hechter. En gisteren ging „stijfkop" Joep Steur dan na hevige aar- drang van spelers en manager door de knieën. Hij schreef ee- brief aan het Volendam-bestuur, waarin hij verzocht om zijn ont slagbrief als ongeschreven te beschouwen. Het bestuur haa'de opgelucht adem. Een moeilijke kwestie was opgelost. Gister avond werd od de vergadering waarin eigenliik beslist zou wor den wie de nieuwe trainer van Volendam zou worden, soenr" vastgesteld dat Joep (die offi cieel eigenlijk Bruin van zi;" voornaam heet) rog een jaar lang trainer zou blijver. En wie anders dan Vo'erda—s snelst pratende man, Pe Miih- ren mocht dit blijde bericht aar de buitenwereld meer'e'er. ,.\V:' ziin er wel ge'rkkig mee. Met dat brief'e van Joep, drt hij o-- der druk ver de s^-e'ers ge schreven h'efi", snrak Pe ontroerd. „We sneppen het best van die orts'r"brief. Joen ls r» eenmaal een emotioneel mers. En hii heeft ret in een emotio nele bui die brief geschreven. Maar eigenlek heeft hij er var het begin af aan spijt van ge had". In die mening staat Pe MUhren niet alleen. Velen dachten bij Joep na die onbevangen brief, direkt al spnt te constateren. Joep bleef echter steeds star zeggen: „Die brief is geschre ven". Met een tweede brief maakte hij een einde aan alle onzekerheid. „Volendam heeft een nieuwe trainer. Met een contract van een iaar". zou Pe MUhren daarna duidelijk opge lucht zeggen. „Hij heet Joep Steur". Den Haag De zaterdagmiddag vereniging JAC heeft een nieu we trainer aangetrokken. Het is de heer Rolfes, een oude beken de eigenlijk van de club, want in 1968 slaagde hij erin JAC naar de derde klasse te laten promoveren. Het vorig rcizoen was de heer Rolfes werkzaam bij de Leidse zondag-tweede klasser LFC. APELDOORN Ook de tiende ronde van het persoonlijke damkampioenschap van Nederland bracht nog geen aan wijzing wie zich straks met de lauwerkrans zal kunnen tooien. Wederom wonnen Wiersma en Sybrands hun par tijen en bleven daardoor gelijk in aantal punten. Bij een eventuele gelijke aankomst met Wiersma zou Sybrands niet tot een beslissingsmatch bereid zijn. Een en ander zou niet passen in zijn trainingsschema in verband met zijn strijd om de wereldtitel in oktober tegen de Rus An- dreiko. Indrukwekkend waren hun winst partijen. Sybrands, in tegenstel ling tot zijn gewoonte, liet zijn tegenstander in de aanval en bepaalde zich tot een omsinge lingstactiek. Drost drong ver op het centrum maar de wereld- kampioen toonde aan dat de jeugdige Fries niet de juiste op bouw had gekozen. Sybrands had combinaties in de stand ge vlochten waarvan er een Drost onverwachts velde. Maar op dat moment stond hij reeds verlo ren. Brongstring hield de titel houder lang bezig met het zoe- ken naar voordeel, maar moest tenslotte ervaren dat Wiersma zeer vindingrijk is en de mas sieve stand geheel aan stukken speelde. De Friese topspeler forcterde een doorbraak op de lange vleugel van zijn tegen stander en won bekwaam het resterende eindspel, fisserBermelink 0—2. Gordijn—'Toet 1—1. Brongstrlng—Wlcrima 0—2, Prinsen—De Ruiter 1—1. Tlelrooy— De Jong 0—2. v. <1. Sluls-Vur ser 1—1, Drost—SIJbrandi 0—2. De stand Is nu na tien ronden: 1. SIJ- ands en Wiersma 17 punten, 3. Varkevtsscr 10. Drost 9. 10. Toet 8. 11. v, d. Sluis 7. 12. Prinsen G. 13. 'Tlelrooy 14 Visser 4. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zeer be kwaam zegevierde gister middag de blonde amatrice Marianne Ooms in de ren voor de liefhebbers met de merrie Rock Aldis. Na de start lag de oud-rolschaats- kampioene in het veld van maar liefst vijftien paar den in een zeer goede posi tie. In de eerste bocht viel Anita Smit van het paard Merlo af en ging de vol bloed zijn weg alleen ver volgen. In de laatste rechte lijn kwam het onbemande paard naast Marianne Ooms. Ze ging echter door en won tenslotte nog ge makkelijk. Op de tweede plaats kwam Dizi voor Whangee. Anita Smit kwam er met oen pijnlijke kin goed af. M17 De verrass'ivcn waren op de ren baan Duindigt groot. De weers omstandigheden slecht en daarom ook maar een zeer ma tige omzet een de toto. Een mooie dubbel boekte de Friese trainer-pikerur Bron. Met Janne- marie ging hij met veel verras sing naar de overwinning, nadat hij het hele parcours aan de lei ding was geweest. Met Goya in de Binckhorstiprijs ging hij met hetzelfde recept van start en dat lokte die favoriete combina tie ook. OCk een dubbel boekte de Duin- digt-trainer Aad Harmsen. Met Kim Six L bracht hij het re cord van de merrie met bijna twee seconden naar beneden. Met Intrepid Girl evenaarde hij het record in de Benoordenhout- prijs. Kooymnn) 3.06 1.38.6 2. Kld MftJ drift; 3. Leon van Ymulden. Toto: wlnn. 4.70 pl. 1.90 1.90 1.60 koppel 6 40 irlo 239.10. Voorlioutprlj. 2 000 m. nuloelarl: 1 Jannemarle <P. E. Bron) 2.50 2 1.25 1; 2. Kwlta Norma; 3. Khnn du Coq d'Or. Toto: wlnn. 20.60 pl. 2.90 2.50 4 60 koppel 8.-. bel de* Monts <P. Jlnllnm) 23.6: 2. Rlvcr; 3. Dark Horse. Toto: 6.80 pl. 1.60 1.40 1.30 koppel 1. Intrepid Girl (A. Harn dia. Toto; 1 70 koppel 10.- trio 1686.00 Befoldenhontprlji 2140 in leerlingen Arehiprlprljk 2000 m nut.. K*tara Woelwater (W. P. 2 47.3 1.23.7 2. Jeun Buil. Jessie Pepper .1. 3 10 2 i/O a 60 koppt i 21.60 trio 1.485.10 Marlalioe\eprlJ« 2140 m.: 1. Hem Hol- Inndln (W. van Dalen) 2.59.- 1 23.6; 2. iRor -M 3. Ivnnovna Heather. Toto: wlnn. 3.- pl. 2.- 3- koppel 17.CO. Tolallsatoromzet 241,746,-. Van Huksloot trainer bij Blauw Zwart Den Haag De opvolger van trainer Zalai wordt bij Blauw Zwart Adrlaan van Huksloot. Deze oefenmeester Is van Texas afkomstig, welke club hii van de vierde naar de tweede klasse bracht. Blauw Zwart speelt zaterdagmid dag een vriendschappelijke wed strijd tegen ETV EMS Buttel Jiamburg. Aanvang 2 uur. LEEUWARDEN Dc Nederlan der Paul Boersma en de Russi sche (meester Gena Sosotnko staan na dc derde ronde van het Friosche vlagtoernool op kop. Belden hebben 2-'/2 uit 3. Henneberke moest onder het juk van Boersma door, die een ge degen positiepartij op tafel bracht. Uitzonderlijk boeiend was het duel tussen Sosonko en Eddy Scholl, oud-kampioen van Nederland. In het middenspel besteedde de Rus een uur aan het doorrekenen van een combi natie di, hij tenslotte toch niet uitvoerde om in plaatr daarvan, van positioneel voor deel uit. afgemeten te winnen. Landskampioen Coen Zuidema re miseerde tegen Hartoch. Het was van beiden de derde pun- tendeling in successie. Ofschoon de ranglijst uiteraard nog niet al te veel houvast biedt, is het desondanks de moeite waard vast te stellen, dat Sosonko op die serieuze belagers reeds een vol punt is uitgelopen, zijn kan didatuur voor de titel kam pioen van Nederland lijkt ons alleszins reëel. De partijen En klaar—V. Scheltinga, V, Haarle —Marcus en v.d. Weide—v.d. Vliet zijn afgebroken. Welde—v.d. Vliet ufRobi Ajax 29 26 0 3 52 89—1? Feyenoord 29 23 3 3 49 74—23 Sparta 29 18 5 6 41 74—30 FC Twente 29 18 5 6 41 43—21 FC Den Haag 29 15 8 6 38 41-21 PSV 29 13 7 9 33 41—31 MVV 29 11 8 10 30 40—31 FC Amsterdam 29 11 6 12 28 41-41 FC Utrecht 29 11 6 12 28 39—41 NEC 29 8 9 12 25 33—41 Telstar 29 11 3 15 25 3.341 Haarlem 29 8 8 13 24 35—tl AZ '67 29 8 7 14 23 30—11 Go Ahead Eagles 29 7 7 15 21 26—1! FC Groningen 29 5 11 13 21 29—5i NAC 29 5 7 17 17 21-51 FC Den Bosch 29 3 7 19 13 17 Excelsior 29 3 7 19 13

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17