NOC wijst Europese spelen af FC Twente verwerkt „zwarte dag" prima LEGE KUIP,, INSPIREERT" FEYENOORD ALLEEN IN BEGINFASE TEGEN TELSTAR Kees Bregman scoort weer voor Den Haag Roda leider in eerste divisie winnaars Vijf sporttoto 40 Sportwereld Sportwereld Elke vier jaar bijeenkomst met Oud-Olympiërs DONDERDAG 19 APRIL 1973 LEIDSE COURANT '''."io PAGINA 15 4 ROTTERDAM Tot onder de overdekte randen van de Kuip zat het vol met toeschouwers die Feyenoord nog niet zo lang geleden koesterden als een vader zijn eerste zoon. Voor de rest lag dat immense paleis van staal er in de druilregen verlaten en leeg bij. En toch werd in deze troosteloze sfeer de voetbalwedstrijd Feyenoord-Telstar, bezocht door 16.859 toeschouwers, gespeeld. Een saaie, sfeerloze vertoning waar nog minder aan was toen Feyen oord na 18 minuten de score reeds op 2-0 had getild. Weg Tegentreffer was toen de spanning, weg ook de inspriratie van de spe lers. Wat bleek: Eindstand 2-0. bij de mening aan: ,.Geen twij fel mogelijk. Van buitenspel was geen sprake". De motivatie van Keizer bestond niettemin uit een resoluut buitenspel". „Toen invaller Bond de bal na melijk voorgaf stond Van Koot- en wel degelijk offside". Toch moet men zich niet vergis sen. Telstar heeft zich na een onzeker begin niet willoos naar de slachtbank laten voeren. Want als De Wit eerst wat meer fortuin bij een kopstoot in vrije positie had gehad, en de zwak leidende scheidsrechter Keizer vlak na rust geen zuiver doel punt van de statische Kees van Kooten had afgekeurd, dan had het spelbeeld weieens kunnen omslaan. Vooral over dat niet toegekende doelpunt wond Tel star zich later enorm op. Kees van Kooten: „Hoe kan Keizer zo'n treffer nou afkeuren? We gens buitenspel bestaat niet? Ik kreeg de bal nadat Israël weg- kopte". Trainer Rab sloot zich Telstar verdiende een tegentref fer. Want de Velsense ploeg kwam na de zwakke eerste 20 minuten tot technisch aanvaard baar spel. Soms waren er peril- des dat Feyenoord duidelijk werd teruggedrongen en dat zin- de de toeschouwers nauwelijks. Met fluitconcerten, gaven ze dan ook van hun afkeuring blijk. Daar was in het begin echter geen aanleiding toe. Toen Andre de hard werkende Telstarver dediger de initiatiefrijke Theo de Jong niet kon houden, legde hij hem correct maar be slist buiten de lijnen neer. Vrije trap, besliste Keizer na drie mi nuten reeds. Wim Van Hanegem legde de bal letterlijk in de hoek, zo eenvoudig kon hij sco ren. Feyenoord, met Wim Jansen weer langzaam naar zijn oude vorm toegroeiend, wilde de toeschou wers die regen, wind en kou hadden getrotseerd, nog wat bieden. Er ontstonden dan ook kansen. Voor Kristensen onder andere, maar zijn inzet stopte doelman Van der Meeren kra- Het muurtje van Telstar lijkt waterdicht, i Wim van Hanegem lepelt de bal supereenvoudig in de uiterste hoek: 1—0. panklaar voor Theo de Jong, via de paal schoot de Feyenoor- der raak: 2-0. nig. Tot de 18de minuut dus. De spanning was weg. Er waren Toen een Feyenoordaanval bij toen al toeschouwers die huis- Jansen kwam, legde deze de bal waarts keerden. Naarmate de 3. Van Hangegem 1-0 19 De Jong wedstrijd vorderde kwamen steeds meer mensen op dat idee. HANS DE BRUYN 2-0. Scheidsrechter: Keizer, toe schouwers 16.589. Feyenoord: Treytel, Rijsbergen (Van Daele). Israel, Schnei der en Vos, Jansen (Ladinsky), de Jong en Schoenmaker., Res- sel, Van Hanegem, Kristensen. Telstar: Van der Meeren, Zwaan, André, Driessen (De' Vries) van Essen, Bisschot, Van Egmond en De Wit (Bond), Wil- lim. Jonker, Van Kooten. zal de situatie Jan Jeuring is doorgebroken e» vindt alleen Peter Kemper nog tegenover zich. echter klaren. EINDHOVEN FC Twente heeft opnieuw bewezen de zwarte dag van Mönchengladbach goed te hebben Van den Dungen nam de taak van van Kraay als rechtervleu gelverdediger over. verwerkt. Drie dagen na de overwinning op het inde win- ^j2igi hadden tot gevoIg ning mood (tien punten uit de laatste zeven wedstrijden) dat René van de Kerkhof min verkerende FC Utrecht wonnen de Enschedeërs in Eind hoven met 1-0 van PSV, dat sinds 11 februari geen compe titiewedstrijd meer had verloren. Het doelpunt dat René Notten na zes minuten scoorde besliste het duel tussen de oude en de huidige club van trainer Kees Rijvers. Die overwinning verdiende FC Twente niet ten volle. Het speel de weliswaar een knappe wed strijd, maar PSV deed dat ook. Een gelijkspel zou de verhou ding dan ook beter hebben weeri»egever.. Zei Kees Rijvers „a afloop: „Dat had er ook wel ingezeten, maar het probleem is bij ons de afwerking. Kansen hebben we voldoende gehad". Die mogelijkheden creëerden de Eindhovenaren vooral in de eer ste helft, toen beide ploegen zich niets van de stromende re gen aantrokken en de 16.000 toe schouwers een boeiend schouw spel voorschotelden. PSV's schutters slaagden er echter de bal kwam dan tij dens de eerste helft, dat de niet fitte Jeuring (hij werd kort voor het einde vervangen door Ach terberg) slechts snoradiscb werd gelanceerd en dat Pahl- platz tegen de door hem ge vreesde Van den Dungen zijn activiteiten tot een minimum beperkte. De gevolgen van de gereduceerde stootkracht waren nihil omdat PSV geen bressen wist te forceren in de voortdu rend attente Twentedefensie. Kees Rijvers: „Natuurlijk was dat een teleurstelling, maar ik geloof toch dat het publiek zich niet heeft verveeld en dat is ook Voetballers Volewijckers dreigen met 'n ander bestuur AMSTERDAM De semi- profs van de eerste divisie club De Volewijckers uit Amsterdam zijn ontevre den over de gang van zaken in de stichting. De spelers zijn in opstand gekomen en hebben het stichtingsbe stuur medegedeeld dat zij een dezer dagen met een alternatief bestuur van vier personen naar voren zullen komen. tit zijn vier groot industriëlen. Het kwartet, dat voornamelijk uit niet-Volewijckers bestaat, zou I volgens de spelers de zaken fi- cieel beter kunnen behartigen dan het huidige stichtingsbestuur doet. Nog deze week zal een tweede gesprek plaatsvinden tussen bestuur en een afvaardi ging van d selectiegroep. Het alternatieve-bestuur wil niet eerder naa buiten treden alvo rens het zittende bestuur de functies beschikking zal stel len. niet in de kansen naar behoren af te werken, ofschoon Twentes doelman Piet Schrijvers erg veel hinder van een tegen Utrecht opgelopen liesblessure bleek te ondervinden. Schrij vers' collega en oranjeconcur rent Jan van Beveren, die in de zesde minuut het antwoord schuldig had moeten blijven op een diagonaal schot van Notten, kon meestal van ver toekijken want zijn ploeg had vrijwel voortdurend het initiatief. PSV Scoreverloon: 6. Notten. Scheids- kwam in de 16e minuut het rechter: Korver. Toeschouwers: dichtst bij een doelpunt nadat ]6000 Schrijvers een voorrei van psV; y Bevere„. Va„ K rechts had gemist en Hoekema Kr..gh Nordquls, cn Kem[)er (v.d. Dungen)., v. Esdonk (Van Dinter), Strik en v.d. Kuylen., Schmidt Hansen, Hoekema en Lubse. FC Twente: Schrijvers., v. Iers- sel, Drost, De Vries en Oranen.. van dichtbij kon inkoppen. Epi Drost haalde de bal echter met een magnifieke reactie van de doellijn. Omdat FC Twente voortdurend op kansen loerde vooral Pahlplatz acteerde op links erg sterk kon PSV voor de pauze niet massaal in de aanval. Na de hervatting deed het dat wel geregeld, maar de door Drost kundig georganiseer de Twentse defensie gaf toen geen krimp. Terwijl bovendien doelman Schrijvers zich formi dabei herstelde. Op schoten van Van der Kuylen en Lubse rea geerde de Enschedese doelman meesterlijk en zijn beste red ding verrichtte hij in de 57ste minuut toen Drost een afstands schot van Nordqvist met hef hoofd van richting veranderde FC Twentes uitvallen stelden in de tweede helft niet zo vee' meer voor. Spitz Kohn weet da' aan vermoeidheid. „Er hadder er een paar fysieke moeilijkhe den" erkende Twentes coach naderhand. „Dat is echter geen wonder, want er wordt de laat ste weken vreselijk veel van de krachten gevergd. Tel het maar eens op, achter elkaar Aiax Borussia Mönchengladbach, Utrecht en PSV. Daar is geer tegenstander bij tegen wie je-het kunt veroorloven het wat rusti ger aan te doen". Dat FC Twente weinig succes had met zijn gevreesde counters kwam ook omdat de PSV defen sie na de hervatting wat beter was georganiseerd dan ervoor. Van Kraay speelde toen in plaats van Kemper linksback en W. v.d. Kerkhof, v.d. Vall en Notten., R. v.d. Kerkhof. Jeu ring (Achterberg) en Pahlplatz. Bayern uit bekerstrijd DüSSELDORF De uitsla gen van de returnwed strijden voor de halve fi nales in het toernooi om de Duitse voetbalbeker zijn: 1 FC KölnEin- tracht Braunschweig 3—2, Bayern München—Kic kers Offenbach 24. Door deze resultaten heb ben 1 FC Köln, dat de eerste wedstrijd met 5—0 had gewonnen en Kickers Offenbach, dat de eerste ontmoeting tegen Bayern München in een gelijk spel (11), zag eindigen, zich geplaatst voor de fi nale. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn woensdag avond de volgende wed strijden gespeeld: Leeds United-Manchester United 01, Manchester City—» Newcastle United 2—0, Tottenham HotspurDer by County 1—0. (Van onze sportredactie) Den Haag Kees Bregman heeft in de oefenwedstrijd van FC Den Haag tegen HMSH een goede, in ieder geval herstelde indruk ach tergelaten. Zonder ook maar het minste of gering ste last van zijn blessure te hebben, scoorde hij er lustig op los. In totaal drie maal. De zege van FC Den Haag (6-0) werd daardoor voor een groot deel zijn werk. In verband met de slechte Kees Bregl weersomstandigheden werd de wedstrijd beperkt tot het spelen van twee maal 35 minuten- De doel punten kwamen als volgt tot stand, Bres, Bregman, Augustsson, rust, Bregman (2x) en Advocaat. als je tenminste afgaat op zijn drie doelpunten, die hij gisteren tegen HMSH maakte. ANTWERPEN Het Belgische voetbalelftal heeft woensdag avond in Antwerpen tegen Oost- Duitsland gespeeld. De Belgen wonnen voor slechts 5000 toe schouwers met 30. UTRECHT De zwemwedstrijden om de Euro-zwemlust-trofee gaan dit jaar niet door. De Utrechtse vereniging Den Hommel, die om de twee jaar deze wedstrijden in de maand juli organiseerde, heeft van de organisatie moeten afzien. De stijgende financiële lasten en de afzeggingen op het laatste mo ment (zoals Oost-Duitsland twee jaar geleden deed) hebben tot dit besluit geleid. KERKRADE Roda JC heeft woensdagavond in Kcrkrade de inhaalwedstrijd tegen SVV met 21 gewonnen en zich daarmee aan de kop van de ranglijst in de eerste divisie geplaatst. Scoreverloop: 7. Coolen 10. 30 Coolen 20. 56. v.d. Korput 2 1. Scheidsrechter Verwey, Toe schouwers 5000. Het was een aantrekkelijke wedstrijd waarin Rod?. JC in de eerste helft een flinke veldmeerderheid bezat. Coolen kopte een hoekschop van Langenhuis via Van Leeuwen na zeven minuten in en ver grootte na een half uur, weder om met een kopbal, de score tot 2—0. Dezelfde speler kreeg daarna nog een drietal fraaie kanhen, maar stuitte op de SVV-keeper. In de tweede helft was SVV wat actiever, hetgeen resulteerde in een doelpunt van v.d. Korput. Hoewel de Schie dammers bleven aunvallen, hield Roda JC vrij gemakkelijk stand. Alberto en Pele krijgen geen vrij RIO DE JANEIRO Pele en Carlos Alberto, de stervoetbal lers van FC Santos, zullen niet uitkomen in de afschcidswed- strljd van de Westduitser Willi Schulz, die volgende week dins dag <n Hamburg wordt ge speeld. Santos weigert beide spelers vrij te geven, daar de club zich in een belangrijke fase van de Europacup voor volleybal dames OSNABRUCK Het Nederlandse damasvolleybalteam heeft in Osnabruek het toernooi om de West Europa cup gewonnen. In de finale werd West Duitsland met 3-0 verslagen. De setstan den zijn: 15-13, 15-10, 15-8. Eindstand: 1. Nederland 6 pnt. 2 West Duitsland 4. 3. België 2. 4. Frankrijk. 5. Italië. NAPELS Het Nederlandse he ren volleybalteam heeft zich woensdagavond in Napels ge plaatst voor de eindrond* van het toernooi om de Spring cup. Nederland versloeg in zijn twee de wedstrijd Zwitserland met 3- 0. De setstanden waren: 15-6, 15-10 en 15-9. FG Groningen na kwartier al op winst DEN HAAG De vijf winnaars van sporttoto 40 van 14 en 15 april j.I. zullen elk bruto 27.344,60 ontvangen. De cijfers van deze toto zijn: Aantal deelnemers: 558.555 Bruto inleg 1.292.889,- Prijzenbedrag: fl. 546.892,04 Eerste, tweede en derde prijs plus premie elk 136.723,01 eerste prijs: 5 winnaars, die elk bruto 27.344,60 ontvangen. tweede prijs: 478 winnaars, die per ko lom 286,- ontvangen, derde prijs. 5854 winnaars, die per ko lom 23,30 ontvangen. De pre mie ten bedrage van bruto 136.723,01 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 9 mei a.s. bij loting toegewezen aan een van de eer ste prijswinnaars. De premie ten bedrage van bruto 84.071,25 is ten deel gevallen aan de houder van het formu liernummer O. 0684793. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 86.732,45. Toto no. 37 De premie ten bedrage van bruto 138.131,82 is ten deel gevallen aan de houder van het formu liernummer E. 0635176. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 151.180,72. AMSTERDAM - De Noordhollan- der Piet Vet uit Berkhout zal van 17 tot en met 20 mei in En schede zijn nationale titel in de ereklasse libre verdedigen tegen Hans Vultink (Groenlo), Chris Nobels (Haarlem), Hans Sund- quest (Papendrecht), Christ van der Smissen (St.Willebrord), Ben Velthuis (Oldenzaal), Ge rard Klinkert (Amsterdam) en Aad van Ham (Egmond aan Zee). DEN HAAG - Het gigantisme en de ver sobering in de Olympische Spelen zijn donderdagavond in de jaarlijkse ledenver gadering van het Nederlandsch Olym pisch Comité aan de orde geweest. In zijn openingswoord stond NOC-voorzitter Ker- del vrij uitvoerig stil bij deze punten, waar vrijwel overal in de Olympische beweging in do wereld aandacht aan wordt besteed. Uiteraard kwam ook het amateurisme èn de sponsoring aan de orde. In verband daarmee deelde de heer Kerdel mee dat het bestuur van het NOC de koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders bond (KNSB) verzocht had de verdere uitwer king en bekendmaking van de sponsorre geling in de KNSB aan te houden tot aan het congres van de ISU. dat in juni in Kopenhagen wordt gehouden. Op het con gres van het internationale Olympische comité dat in het najaar in Varna (Bul garije) wordt gehouden, zal een speciale commissie rapport uitbrengen over ama teurisme en sponsoring. In de vergadering van de Europese Olym pische Comité's, die begin mei in Monte Carlo zal worden gehouden, zal het NOC zich uitspreken tegen de vorming van een organisatie van de Europese nationale Olympische comité's, evenals tegen het houden van Europese spelen. „Wij zijn als bestuur van mening dat er al genoeg organisaties zijn", aldus de heer Kerdel. Geen van de vertegenwoordigers van de Olympische bonden sprak zich tegen het besluit dat het bestuur van NOC tedien- aangaande al reeds had genomen, uit. Het NOC zal voortaan elke vier jaar na de bijeenkomst, die wij in het najaar ter houden van alle oud-Olympiërs en de le den van het team, die In het Olympische jaar naar de Spelen zijn afgevaardigd. „Wij hebben dit besfuit genomen omdat de bijeenkomst, die wij in het najaat ter gelegenheid van ons zestigjarig bestaan op Papendal hielden, zo'n groot succes is geweest". Het NOC wil binnenkort een beleidsplan ter voorbereiding op de Olympische spe len van Montreal bekend maken. Hierin zal o.a. grote aandacht worden besteed aan de samenwerkingsstructuur tussen het NOC en de bonden, alsmede aan de organisatorische opzet van de begeleiding (medisch, para-medisch en psychologisch) van de Olympische ploegen. De van Tuyll-beker voor de beste presta tie ging naar de Budo bond Nederland voor de twee gouden medailles die Wim Ruska op de Olympische spelen in Mün chen behaalde. riet NOC nam in zijn jaarvergadering af scheid yan vier bestuursleden t. w. secre taris/penningmeester drs. Ch. E. van der Ploeg, dio na twaalf jaar terug trad en daarom benoemd werd tot erelid van het NOC, en verder van de heren H. J. Feengs-Gerritsen (Vice-voorzitter), mr. J. W. v. d. Krol (lid) en jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford (lid). Mr. J. D. J. Idenburg, die reeds zitting had in het bestuur werd tot vice-voorzitter benoemd. Als nieuwe bestuursleden traden toe de heer J. F. Stap, als secretaris/penning meester en als lid de heren mr. J. P. A. V. Ballegoijen de Jong, P. M. van Dorst en mr. U. J. Suermondt. De heer Idenburg zal door zijn benoeming tot vice-voorzitter van NOC reglementair moeten aftreden als voorzitter van de ko ninklijke Nederlandse hockey bond. GRONINGEN Het met Iets meer inzet spelende FC Gronin gen heeft de inhaalwedstrijd In de eredivisie tegen NAC met 10 gewonnen door een doel punt van Gritter een kwartier na het begin. Het was een mat te en sfeerloze vertoning In het kille Oostcrparkstadlon. De toe schouwers hebben zich geen moment kunnen warmen aan het spel van de belde ploegen, dat voctbaltechnisch op laag ni veau stond. De Groningers kwamen door be ter mlddenvëldspel voortdurend tnt akties op het Bredase doel. Gebrek aan richtingsgevoel, vooral bij Gritter en Eimers, en betrouwbaar keepwerk van Jan de Jong voorkwam een ruimere overwinning van de Groningers. Ook de NAC aanvallen hadden niet veel te betekenen, de Gro ninger doelman Nordström had een vrij rustige avond. FC GRONINGEN: Nordstrom. Schipper. Cornells (Jensen), Bloemberg Oosterwold, Van der Heioe. Fransen (Oldenburger). Hovenkamp-Bos, Gritter, Ei mers. NAC: De Jong —Bakker, Graau- mans. Delmotte. Van Dijk- Quaars, Dierickx, Bouman (v. d. Dries), Vreijsen, Musia- lek. Brouwers (Blom).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15