en Betere re; ex- KNIL-militairen geling VOORAL JEUGD VERWACHT NOG EEN KONING IN NEDERLAND CcidAcSomant Centrumvoor zielzorg op campings w Informateurs optimistisch ■pp GEZINSTARIEF Polen niet welkom in VS Bezwaren tegen Russisch emigratiesysteem gehandhaafd Bangïadesj getroffen door storm Werkdocument gereed Wat u OOK moet weten 3 DONDERDAG 19 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ■h,': Indonesië wil documenten afschriftn [JAKARTA (AP) Indonesië zal Nederland vragen om af schriften van alle documenten die Nederland bezit over de In donesische onafhankelijkheids strijd, aldus is door oud-wice- president Mohammad Hatta ge zegd. lederland is het enige land, aldus Hatta, dat beschikt over de vol- documentatie van de strijd welke leidde, in 1945, tot de onafhankelijkheid van het voormalige Nederlands Indië. Bevorderingen )EN HAAG (ANP) generaal N. Meijer is met in gang van 1 mei bevorderd tot generaal-majoor. De heer Meij- commandant van het wa pen der Koninklijke Marechaus- i tevens gouverneur van de Residentie. Eveneens is met in- van 1 mei brigade-gene- B. E. J. Mijer, directeur gebouwen, werken en terrei- van het ministerie van De fensie, bevorderd tot generaal- majoor. De heer Mijer is van het wapen der genie. De bekende Chelsea voetballer Alan Hudson ondersteunt twee man nequins die in Londen de zomermodellen toonden van de couturier Freedom. Links een groen zijden jurkje en rechts een zwart-wit katoenen pakje. IEN HAAG De regering vindt Et niet billijk om de dienst - en reserveverplichtingen van het KNIL (Koninklijk Nederlands- Indisch Leger) of hun nabe staanden, die voor of na de Ja panse bezettingsperiode tenge volge van door oorlogshandeln- gen ontstaan letsel invalide zijn geworden of zijn overleden, in uitzonderingspositie te laten wat betreft de uitkeringen. Beslist is dat bij wijze van uit zondering deze groep kan pforfi- teren van de wet vervolgingss lachtoffers 19401945. ie- oor alle KNIL-militairen of hun nabestaanden geldt momenteel, zij als er sprake is van oor- Kslachtoffers, aanspraak kun- maken op uitkerngen inge- e de algemene oorlogsonge- I rflen regeling of de bijzondere «gevallenregeling dienst- en re- «rveplichtigen. Op degenen, ie in Japanse gevangenschap heb ben verkeerd is bovendien de iet uitkeringen vervolgingss lachtoffers 19401945 van toe passing. ledoelde ex-militairen en hun na bestaanden kunnen nu ook voor een aanvullende uitkering tot het ook voor Nederlandse ver- Volgingsslachtoffers geldende ni- yeau in aanmerking komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wat denkt u: zal één van de zonen van prinses Beatrix nog eens ko ning van Nederland worden, of verwacht u dat Nederland intussen al een republiek is geworden?" Dat is de vraag die het bu reau voor marktonderzoek Ogilvie eind maart aan een duizendtal Nederlanders voorlegde. Het resultaat: tweederde van de ondervraagden verwacht dat nog eens een zoon van Beatrix koning zal worden. Opvallend daarbij is, dat in de leeftijds groep van 16—19 jaar het hoogste percen tage deze verwachting uitspreekt. Vergiftigde vis in Duitse riviertjes HAMBURG (DPA) Luidspre kerauto's van de politie hebben de bevolking van het kanton Harburg ten zuiden van Ham burg gisteren gewaarschuwd voor het eten van vergiftigde vis die met duizenden tegelijk in twee kleine rivieren dreven. De vissen waren twee dagen tevo ren vergiftigd door zeer giftige chemicaliën die na ee nbotsing uit een Zweedse tankauto i; rivieren gevloeid waren. Van de Nederlanders denkt 65 procent, dat er na Beatrix nog een koning komt. Wat dit be treft zijn de vrouwen iets opti mistischer dan de mannen. 30 procent verwacht, dat Neder land dan al een republiek is. Er is weinig erschil in de ant woorden van de verschillende leeftijdsgroepen. Dat een prins je koning wordt, verwacht 65 of 66 procent. De groep 1619-jari- gen blijkt het hoogst te komen met 67 procent. En de groep van 20—24 jaar het laagst met 64 procent. EIGEN berekeningen bij de Nederlandse Spoorwegen bevestigen, wat wij al een paar keer als vermoeden geuit hebben: voor het doors nee-gezin is reizen per openbaar vervoer in Nederland le duur. Met als gevolg dat alleen bijzondere omstandigheden auto-bezittende ge zinshoofden doen besluiten om bij vakantievervoer of weekendver tier de trein boven het eigen gemotoriseerd vervoermiddel te kie zen. Met het invoeren van de gzinskaart hbben de Spoorwegen en Ini tiatief genomen, dat de velen die bij gezinsrecreatie op hun porte monnee moeten letten, aan het denken zal zetten. Wanneer donkzij zo'n kaart voor een treinreis alleen vader en moeder moeten beta len, wordt het in vele gevallen economisch aantrekkelijker om per trein te reizen dan met de eigen auto Zeker wanneer behalve de kosten ook andere factoren verkeersonveiligheid en groeiend aan tal filles waar gaan mak«n dat de trein .vlugger, veiliger en goedkoper" kan worden. De beste kansen voor de gezinskart liggen naar onze mening op het gebied van het-dagje-uit. Wie met vakantie gaat. zit meestal op to kijken tegen het probleem van de bagage, dat met de auto meestal gemakkelijker wordt opgelost dan met de trein. Bovendien betekent het aangewezen zijn op openbaar vervoer voor tripjes vanuit het vakantiecentrum ook een stevige hap uit het budget. Maar in verschillende andere gevallen biedt het aanschaffen van de gezinskaart perspectief. Vooral als die kaart weer gekoppeld kan worden aan ander openbaar vervoer (tram of bus) en dc entree's tot diverse bezienswaardigheden en ontspanningsgelegenheden: mu sea, dierentuinen, parken, speelcentra a.d. Een onlangs gehouden enquête wees uit, dat een gezinsbezoek aan dergelijke evenementen voor een gemiddeld gezin al tientallen gul dens vergt. Gereduceerde reistarieven, die gekoppeld zijn aan bij zondere voordeeltjes op toegangskaartjes kunnen in die gevallen doorslag geven om toch maar het openbaar vervoer te preferen. Het zetten van de eerste satp zal voor menigeen wel de moeilijkste stap zijn; maar wie die stap zet, zal als het hem goed bevalt, ver der gaan. pa ;eh# [«dc >nt« hp rechtbank in Genua heeft gis teren Mario Rossi een links radi cale auteur, en naar eigen zeg gen guerrillaleider, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf Wegens moord op 26 maart 1971 op een huurophaler die hij van rtventien miljoen lire had willen beroven. Twintig leden van Ros- ®'"s beweging van de 22e okto ber. kregen samen 324 jaar ge vangenisstraf. WASHINGTON (UPI-DPA) Voorgenomen bezoeken aan Wash- ington van vice-premier Jan Mitrega en minister van weten schappen Jan Kaczmarek van Polen zijn door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken voor onbepaalde tijd uit gesteld, zo deelden officiële kringen niet-officieel mee. Het besluit werd genomen omdat de Amerikaanse regering „bij zonder gebelgd" is over de Pools—Hongaarse tegenwerking binnen de internationale com missie van toezicht op het be stand te Zuid-Vietnam. De Po len en Hongaren lijken meer geïnteresseerd te zijn in het on derzoeken van schendingen van het bestand door Zuid-Vietnam, dan door Noord-Vietnam of de Vietcong. Juryled Vijfduizend treinreizigers, die vandaag of morgen van het Am sterdamse Centraal Station ver trekken, krijgen van als Paasha zen verklede hostessen van Wa- gon/Litz een paasei. Gewoon als aardigheidje. De eerste reizi ger, die een paasei mocht ont vangen was drs. C. P. van Strien, hoofd van de afdeling reizigersvervoer van de NS (links). Baader-Memhof- groep wilde opleiding in Noord-Korea KARLSRUHE(AP) - De West- Duitse politie heeft het afschrift van een brief in handen gekre gen en ontcijferd die de linkse Bastder-Meinhofbende indertijd had gezonden naar de commu nistische partij van Nooi"d-Ko- rea, en waarin gevraagd werd of men daar een militaire oplei ding kon onderdaan. De brief was enige jaren geleden verzonden. De reactie erop is niet bekend. In het afschrift van de brief, dat bij toeval in West-Berlijn was gevonden en in geheimschrift was gesteld, had de groep aan de Noord-Koreaanse partijleider Kim II Soeng gevraagd te mo gen worden opgeleid in het ge bruik van automatische wapens en pistolen. (ASHINGTON, leuter Zowel Republikeinse als democratische Renatoren hebben aangekondigd l«at ze zich blijven verzetten te- Ben handelspreferenties voor de ^Sowjet-Unie, zolang de joden in dit land niet vrijelijk naar Is- !j"aël kunnen emigreren. Presi dent Nixon had woensdag de se natoren uitgenodigd voor een ^ejprek, waarbij hij meedeelde dat de Sowjet-Unie schriftelijk "eeft verzekerd dat de heffing van de zogenaamde „diploma belasting" voor emigranten is opgeschort. De republikeinse senator Jacob Javits zei daarop dat de belas ting niet is afgeschaft en dus elk ogenblik weer ian worden toegepast. Senator Henry Jack son meende dat de diploma-be lasting slechts één methode om emigratie onmogelijk te maken of af te remmen. MAASTRICHT (ANP) In Maastricht is een "Centrum voor pastoraal in Europa" in het leven geroepen, dat zich vooral zal toeleggen op de ziel zorg voor toeristen. Er blijkt een grote behoefte te bestaan aan pastorale begeleiding op de re creatieterreinen. Men hoopt daarbij profijt te trek ken van ervaringen, die al in België zijn opgedaan. Pater A. Hut, die daar lange tijd als priester-barkeeper werke, zei op een persconferentie, dat de mensen in de toeristenindustrie nog teveel worden gezien als en vooral de kleine man heeft daaronder te lijden. Men heeft in België comité's op gericht die huurders van appar tementen op de duur weerbaar der moeten maken tegen uitbui ting van verhuurders. De pastorale en sociale begelei ding strekt zich ook uit tot het hotelpersoneel, dat, zoals werd gesteld, vaak schandalig wordt behandeld. Studenten van hotel vakscholen in Nederland en Bel gië zullen bij het toeristenpasto- raal worden ingeschakeld. en gestraft om prijs toekenning BARCELONA (AP) Zes schrij vers en litteraire critici uit Bar celona en omgeving hebben zware geldboetes gekregen, om dat zij destijds het werk hadden beoordeeld en bekroond van Spanjaarden die in de burge roorlog aan de republikeinse kant hadden gevochten. De jury had in oktober van het vorige jaar hoofdprijzen toege kend aan twee dichters, die voorzitter waren geweest van de generalidad, het bestuur van Catalonië zat tiidens. de burge roorlog (1936-1939) tegen Franco had gevochten. DACCA (AP) Bangïadesj vooral in het midden van land, in een week tijds twee maal door twee krachtige w velstormen zwaar geteisterd. Volgens officieuze berichten die Dacca vanmorgen bereikten zouden er bij de tweede storm 600 mensen zijn gedood en enige duizenden gewond. Het gebied van Manikganj, dat in de buurt ligt van de hoofdstad, was het ergst getroffen „en hele grote delen waren door de stor men geheel platgeslagen", aldus ooggetuigen. Verleden week had een tornado een aantal dorpen in het gebied van Faridpoer getroffen. Toen werden meer dan 100 mensen gedood en haast 1500 gewond, volgens niet-officiële berichten, Emilienne Lotte, geschei den echtgenoot van Picas so's oudste zoon Pablo, bezocht in een ziekenhuis in Nice, haar zoon Pablito die getracht heeft zelfmoord te olegen omdat hij zijn over leden grootvader Pablo niet mocht bezoeken. In het mid den Marina, een zuster van Pablito. Inmiddels heeft Claude Pi- zasso, een van de onechte kinderen van de onlangs overleden schilder, bekend gemaakt dat hij een ver zoek heeft ingediend bij een rechtbank om hem tot de wettige zoon van zijn vader te verklaren. Als dit ver zoek wordt ingewilligd kan hij een aandeel opeisen van het enorme vermogen dat Picasso heeft achtergelaten. parlementaire redac tie) (Van onze parlementaire redac- hun program „Keerpunt '72" niet onverkort tot kabinetspro gram kan worden gepromo- DEN HAAG De informateurs veerd. Van Agt en Albeda verwachten Het optimisme over het lot van van de fractievoorzitters van de ^un werkdocument ontlenen de linkse en confessionele partijen informateurs aan de voortduren- positieve reacties te zullen ont vangen op hun gisteravond ge reed gekomen werkdocument Zoals bekend moet dit docu ment, in feite een programma tisch ontwerp, de basis gaan vormen voor beraad tussen de nog aan te zoeken kandidaat-mi nisters voor een kabinet-Den Uyl. Dat beraad zou vooraf moeten gaan aan de zogenaamde consti tuerende vergadering van het kabinet, die alleen gehouden kan worden als de fracties van PvdA, D'66 PPR, KVP, AR en eventueel ook CHU instemmen met de voordien bereikte resul taten. Vast staat dat de informateurs van alle partijen concessies ver langen. Met name de linkse drie zullen moeten accepteren dat Een soldaat van hel Federale le ger houdt inWounded Knee een groep indianen tegen, die het bezette dorp wil binnengaan. Ondanks de twee ireksn geleden gesloten overeenkomst tussen de regering en de Indianen duurt de bezetting van Wounded Knee voort. de telefonische contacten die zij veerd. Het optimisme over het lot van hun werkdocument ontlenen de informateurs aan de voortduren de telefonische contacten die zij de afgelopen dagen met de be trokken fractievoorzitters heb ben onderhouden. Aan de opstel ling van het werkdocument is ook gisteren nog ijverig meege werkt door ex-formateur Rup- pert en ex-formateur Burger. Den Haag verwacht overigens niet dat het beraad tussen de kandidaat-ministers nog voor pasen gehouden zal worden. LEIDERDORP De on derwijscommissie vergadert hedenavond om acht uur i n het gemeentehuis, De verga dering is zoals gebruikelijk openbaar. De belangrijkste agendapunten zijn: Gymnas- tiekvoorzieningen in het Bin nenhof, voortzetting d iscussi omtrent verdeling school ruimte in Binnenhof, inrich ting documentatiecentra ba sisscholen, startsubsidiever zoek Leiderdorpse basket ballvereniging „Lythorpe" in oprichting. ylu v LRDORP De ge LEIDERDORP De ge meentebedrijven Leiderdorp zal op Goede Vrijdag geen huisvuil ophalen. De donder- dagwijk wordt daarom ver schoven naar woensdag 18 april en de vrijdagwijk naar donderdag 19 april. STOMPWIJK - Op Goede Vrijdag wordt In de Stomp- wijkse kerk d e Rock Opera Jesus Christ Superstar ten gehore gebracht. Deze uit voering van het lijdensver haal op een muzieksoort die nu populair is, verdient ze ker veler belangstelling. Het betreft hier een bandopna me. Boekjes met de Engelse tekst en de Nederlandse ver taling kan men voor 50 cent kopen. Aanvang 21.15 uur STOMPWIJK Het ge meentehuis en de bibliotheek zijn morgen gesloten. Ook de tandarts zal geen spreekuur houden. L1SSE De Pluimvee- en Konijnensportver. Lisse en Omstreken heeft zich aange sloten bij de Stichting Streektentoonstellingen. Voorzitter N. J. Dol besloot nog een jaar voorzitter te blijven om het 25-jarig jubi leum nog m ee te kunnen ma ken van de vereniging, die hij ook een kwart eeuw leid de. SASSENHEIM Gister morgen tegen half 10 reed een groep van 18 jongelui uit Bennebroek op de b romfiets naar de demonstratie voor Radio Veronica in Den Haag, w aarbij op de Rijks straatweg een jongen van 17 met een meisje van 15 ach ter op de duo, kwamen te vallen daar de lange sjaal van het meisje in de ketting van de bromfiets raakte. D» jongen liep verwondingen op aan z'n rechterheup en een hersenschudding, het meisje een heel lelijke snljwond bo ven het rechteroog. Beiden werden per ambulance, naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den v ervoerd. LEIDEN VTL, uitko mend in de vierde klaj KNVB, heeft in een vriend schappelijke wedstrijd de voetballers van h et Hazers- woudse St. Bernardus bij kunstlicht met 2—1 versla gen. De Hazerswoudenaren. die een klas lager voetballen (eerste klas LVB), kond (eerste klas LVB), konde tot de rust de score gelijk houden (1—1), nadat Pim van Wetten St. Bernardus op 0—1 had gezet. Na de pauza drukte de Leldse ploeg h klasseverschil met een tref fer uit. LEIMUIDEN KLAVER JASSEN s.. Kickers' 9. Aan tal deelnemers: 60. Uitslag: 1. K. Koopman 6002 p., 2. W. v. Velzen 5898 p., 3. C. v. Egmond 5603 p., 4. Me v.d. Meer 5569 p.. 5. M. Dui der 5361 p., 6. C. v.d. Meer 5239 p., 7. B. v.d. Voort 5228 p., 8. R. v. Steijn 5160 p., 9. J. Hoogenboom 5132 p., 10. Mevr. v.d. Zwaan 5105 p., 11. Mevr. v. Emmerik 5069 p.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13