betoging KINDER KRUISTOCHT VOOR AANBEDEN VERONICA SCHIEP CHAOS IN HAAGS CENTRUM .'DONDERDAG 19 APRIL 1973 LEIDSE COURANT ó'n twintigduizend mensen waren op het Malieveld rond het metershoge podium verzameld. M (Luchtfoto Het Binnenhof „Deze demonstratie is niet de demonstratie die Veronica had willen houden!" Dit riep de or ganisator van de Veronica-de- monstratie J. Speyer de joelen de menigte schoolkinderen gis termiddag toe, op het moment dat juist drie meisjes die in het gedrang platgedrukt wa ren, door de GGD per ambu lance waren afgevoerd. De moed tot massaal demon streren zonk hem in dat kritie ke half uur van massaal ge drang op het Binnenhof in de schoenen. Een uur later, wan neer hij weet dat het allemaal goed afgelopen is, verklaart hij: „Ach, het was op dat mo ment mijn enige machtsmiddel om de jongelui dóór te laten lopen. Het is allemaal goed af gelopen En bij iedere demon stratie zijn er wel wat kleine dingetjes die fout lopen". Een woordvoerder van de Haagse politie zegt daarover: „Waar je grote massa's men-T sen hebt is dat nauwelijks te^ voorkomen. We hebben het ook l bij de grote ambtenarende-* monstratie hier gezien, ook daar gingen de mensen te vroeg weg naar het Binnenhof. De schattingen van het aantal demonstranten van de Haagse politie en de organisatoren lo pen nogal uiteen. De Haagse politie spreekt van „tussen de 40.000 en 70.000 man", terwijl de organisatoren het houden op „100.000 tot 125.000 men sen". De HTM heeft alle bussen en trams tussen twaalf en drie uur 's middags uit de Haagse binnenstad weggehouden. De afzettingen van de Haagse po litie verhinderden trouwens het rijden in de binnenstad. op het Binnenhof weer haar nut door beweging te brengen in de vast- Out maakten een eind aan de lichte onvriendelijkheden, waarin zelfs even een oude dame in een invalldenwagen dreigde te verdwijnen. De stoet kwam op gang, nadat bij de andere uitgang van het Binnenhof, aan het eerbied waardige plein een van de stoeten betogers, die ook wel eens wilden laten blijken dat ene Paul Meijer moest blijven, teruggestuurd was. Zo kwam er weer ruimte richting Malie veld, een beweging, die met deze chaotische massa nog ruim een uur in beslag nam. Rond die tijd, tegen tweeën, kon de Haagse politie ook be ginnen met het „afbouwen" van het kordon rond de bin nenstad, dat om drie minuten over twaalf in allerijl gelegd was. toen er opeens vier ver schillende groepen op weg gin gen naar het Binnenhof. Het overnemen van posten aan het eind van de route door agen ten, die ook aan het begin had den gestaan, werd maar ver geten en twee groepen van de Mobiele Eenheid zagen hun vrije dagen en verlof helemaal in rook opgaan om met zijn zestigen bij te springen. Brandpunt van alle activiteit voor het behoud van het zend- schip werd na twee uur niet meer de hoorzitting, maar het Malieveld. In de gestaag val lende regen stond daar drie meter hoog en van tienduizend Watts voorzien het podium, waarop enkele Nederlandse groepen, als Dizzy Man's Band, The Cats en Golden Earring hun kunnen vertoon den. De machtige installatie stuwde het geluid honderden meters ver, zodat ook de be- tonstorters van het nieuwe Mi nisterie van Financiën een mu- ziekrijke dag hadden. De regen was scherprechter onder de jeugdige horde. Toen lang niet iedereen op het Malie veld was, begon de uittocht al richting Staatsspoor en langs de Benoordenhoutseweg, waar circa honderdvijftig bussen ge parkeerd stonden, die de fans aangevoerd hadden. Wie op driehonderd meter afstand on der de huizen van de Prinses- segracht zijn toevlucht had ge zocht, kon dankzij de wind vaak van betere muziek genie ten dan de mensen op het met papier overdekte Malieveld. Het ware vuur doofde snel In die omstandigheden. Minder snel ging het vuur dood In het Tweede Kamergebouw, waar na afloop van de hoorzitting de Veronica-mensen nog een pers conferentie gaven. Rob Out, „ome" Buil Verwey en organi sator Speyer strooiden daar met dank en kreten als „ge weldig onder de indruk van deze massale opkomst". Intus sen was de gemeenterelniglng van Den Haag al bezig de massu spandoeken neergevleid tegen de Ridderzaal tot pulp te vermalen. En In de regen ging Iedereen maar eens huis waarts, toch met de knagende onzekerheid dat het allemaal welccns voor niets zou kunnen zijn. toeschouwers bij het pop-festival op het Malieveld, die de regen manmoedig weerstonden. Van een onzer verslaggevers EN HAAG De kin- rkruistocht voor het be- ud van de als een heili steen vereerde Radio ronica trok gistermid- door Den Haag. Vier ofdstromen en ontelbare dere kleinere groepen rttefr zich gelijk de die het schip van t strand hielp verlossen, t over de Haagse bin- stad. Het gemiddelde n de eindeloze reeks hattingen over de groot betoging die ooit de gse binnenstad had zet beliep de honderd- Met de onverbid- lijke leus „Veronica blijven" op het ndoek, de rug, buik of et voorhoofd spoelden die honderdduizend jongens êii meisjes de Haagse bin nenstad binnen, die op die njanier drie uur lang een s was. "aar liefst driehonderd olitiemannen konden de zaak de baas te blijven •■ets anders doen dan met wel- 'aast ingebakken vriendelijk- leid te blijven vragen door te Jpen. En dat doorlopen eindig- 'e rond één uur toen de ver killende stoeten van twee zij len het Binnenhof wilden be treden om daar te aanschou wen hoe een deputatie met Willy Alberti, Willeke van Am- melrooy, Pistolen Paultje en andere van plaat en doek be kende figuren, verstopt in een meute fotografen, kamervoor zitter Vondeling een petitie voor het behoud van de gelief de zender overhandigde. Die deputatie zat middenin de stoet in een zilverkleurig sta- tusvoertuig verpakt en kon ge ruime tijd niets anders doen dan hopen dat zij de ruim schoots vrijgehouden kasseien van het Binnenhof die middag nog zou mogen betreden. Vol houden en doorduwen brachten de deputatie tenslotte op de verlangde plaats. Maar wel met chauffeur Pistolen Paultje vol droefenis kijkende naar het spatbord van de Rolls, waar de negen verflagen dankzij een opgewekt „komt u maar" roe pende agent met hulp van een dranghek van ontdaan waren. Op dat Binnenhof hebben de organisatoren onder leiding van Pier-exploitant J. Speyer het wel even moeilijk gehad. Niemand wilde van die plaats weg, terwijl er duizenden ston den te dringen er door twee smalle poortjes te komen. Het Buitenhof werd een zee van spandoeken, die voetje vcor voe'vooruit droop. Een en- kelii waagde zich aan een spreei„;oor of gezang, daarbij wat bevreemdend aangestaard door de massa's Hagenaars met lunchpauze die zich ook konden vergapen aan een dub beldeksbus, antieke auto's, een platte wagen vol junior-voet ballers en vliegtuigen met het overbekende spandoek en de beste wensen van de adverteer ders. Die massa heeft wel heel wat stroopwafels gekocht gis termiddag, mede gelet op het voortdurend geknabbel van agenten op poliliepaarden, aan die wafels, die hun door de stoet werden aangeboden. Op het Binnenhof kregen de poliliepaarden de ietwat on dankbaarder taak toegewezen ruimte en doorstroming te scheppen. Die ruimte kwam er wel, maar de doorstroming die kon pas op gang gebracht wor den door Veronica's Rob Out, die weggehaald uit de hoorzit ting, in twee minuten tijd de meute als het ware in looppas richting Malieveld kreeg. An dere ordebewaarders hadden tot die tijd vergeefs staan roe pen dat het popconcert al be gonnen was, zonder dat ie mand daarvoor in beweging kwam. Ondanks deze lokker dreigde de stemming op het landelijk centrum voor grootscheepse protesten wat onvriendelijk te worde-, toen een 15-jarige jon gen een rotje naar een politie- paard wierp. Dat paard voerde een fraaie tweebenen dans uit, terwijl de jongeman uit de menigte geplukt ook op Het vertrouwde politiepaard bewees gelopen massa. Honderdvijftig bussen voerden heel wat Veronica-sympatisanten aan uit verre delen van Nederland. twee benen in de richting van I een proces-verbaal werd afge voerd. Wedstrijden hekduwen tussen demonstraten en agen- ten volgden hierop. Drie meis- jes van 13, 14 en 17 jaar raak ten temidden van dit geduw in de verdrukking en werden per ambulance afgevoerd naar een ziekenhuis. De komst van de Rolls met deputatie en de aan moediging van disc-jockey Rob

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11