fieidóc (Sowuvnt VERONICA DOBBERT SINDS VANMORGEN WEER OP 538 METER Zuidmolukse jongeren bezetten eiland Hofvijver ze zeggen... NS voert kaart voor gezin in Na 16 dagen gedwongen verblijf op het strand EILAND IN HOFVIJVER ZEVEN UUR „BEZET" Morgen einde stakingen Extra hulp woningbouw Onderzoek part-timers ii overheid Me JAARGANG No. 119483 WOENSDAG 18 APRIL 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned.I: 20.31 uur Shall we dance, romantische musical met Gin ger Rogers en Fred Astaire; 22.15 uur kijken naar kinderen, informatief. Ned.II: 19.05 uur De kruising, tv- reportage van de kruisdood van Christus: 20.21 uur Cannon, tv- serie; 22.25 uur Gevangen, to neelstuk met ex-gevangenen. VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met morgei plaatselijk wat lichte regen Meest matige noordwestelijk! wind. Min. temp. omstreeks i graden, maxima morgen rond 10 graden. Woensdag: zon: 05.37-19.42, maan: 21.21-05.24. Hoogwater Scheve- ningen 3.37-15.54, laagw. 11.35- 23.51. Hartbewaking bij emotionele Kamer debatten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis is gisteren tijdens de behande ling van een wetsontwerp een hartbewakingsteam Ingescha keld. In de Eerste Kamer was het wetsontwerp aan de orde over opheffing van de gemeente Diepenveen. Die opheffing gaat overigens niet door. toar de griffier emotionele tone- Vn onder het publiek verwacht- fc en hij veronderstelde dat er nogal wat oudere mensen zou den komen, had hij de Haagse G.G. en G.D. verzocht een am bulance en hartbewakir.gsappa- ratuur ter beschikking te stel len. Er hoefde overigens geen gebruik van gemaakt te wor den. Het is de hpdopling in de toekomst bij omstreden wetsont werpen deze voorzorgsmaatre gel te blijven toepassen. Dat zal van geval tot geval worden be keken. Jongen maakt amok in nachtelijk Zoeterwoude Zoeterwoude - Een 18-jarige jon geman, afkomstig uit Gelder land en sinds 'n half jaar wo nend in Zoeterwoude, heeft gis ternacht voor de nodige op schudding gezorgd door met een wapen te dreigen, bi de late avond ging hij verhal weken bij zijn baas, een kaas handelaar, die heon ontslag had aangezegd. De jongeman raakte daarbij zo over zijn toeren, dat hij met zijn oude auto wegreed naar het huis van zijn hospita vanwaar hij terugkeerde met een karabijn. Met veel kabaal bedreigde hij zijn baas en diens gezin waarbij ook omwnenden gezinnen met jonge kinderen in hun nachtrust werden gestoord. Toen het belegerde huis goed was afgesloten verscheen de ka- rabijnloop door de brievenbus. De politie werd gealarmeerd die de jongeman rond half drie ar- vesteerde. (ADVERTENTIE) dat op het Leidse wapen do sleutels van de Waals mode-schatkamers zijn i Haarlemmerstraat 114-120 tegenover donkersteeg (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een verblijf van zeven uur op het ei land in de Haagse Hofvijver hebben tien Zuid-Molukse jongeren gisteren vrijwillig hun demonstratie beëindigd, waarmee ze de aandacht wilden vestigen op het streven voor een onafhankelijke republiek. De tien hadden rond twaalf uur met drie rubberbootjes de oversteek gewaagd en hielden zich op het eiland bezig met het omroepen van een proclamatie en het ophangen van spandoeken. De Haagse politie had rond zeven uur circa vijftig man sa mengetrokken rond de vijver, toen de jongeren een einde maakten aan hun demonstratie. De tien man werden ge fouilleerd en overgebracht naar het politiebureau voor het opmaken van proces-verbaal. r - ,'1¥B @F ~K". T, -y. Scheveningen Veronica is er weer op de 538 meter band. Sinds vanmorgen schalt de muziek, knette ren de woorden van de discjockeys en dreunen de reclameboodschappen weer via de Noordzee vóór Sche- veningen over een groot deel van Nederland. Caroli ne bleef daarnaast ook nog van Veronica. Vanmorgen rond 4 uur is het schip bij gunstig tij en voor spoedige wind losgetrokken en met dezelfde vaart verdween het naar zijn oorspronkelijke ligplaats, nadat het op maandag 2 april tijdens de hevige orkaan van zijn ankers losgeslagen was op 5 mijl westelijk van Scheven!.i«en. Helaas hebben maar honderd toeschouwers dit histo- rische gebeuren in de Nederlandse geschiedenis vannacht om 4 uur met hun aanwezigheid vereerd. Kou en vooral slaap trotserend stonden die hon derd fervente Veronica-aanhangers trappelend van ongeduld te wachten op het allerlaatste beslissende ogenblik. Totdat het de slepers van Smit Tak gelukte. Er kwam beweging in het logge gevaarte. Nog een krachtige ruk en de eerste zandbak was genomen. Toen was het voor de slepers een zacht eitje om het schip over de tweede zandbank te leiden. ..Veronica" was weer los. Honderd kreten van het strand af, enkele tientallen op het schip en de echo van de sleepboot-sirenes op volle zee. Dat waren de eerste herboren klan ken van deze piraat, die van- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verwacht wordt dat morgen op alle bij de sta kingsacties van de drie indus triebonden betrokken bedrijven (ongeveer 50) het werk weer zal kunnen worden hervat. Dit is het resultaat van het giste ren genomen besluit van de hoofdbesturen van de industrie bonden om weer met de werk gevers aan tafel te gaan zitten om een basis te vinden voor hervatting van het c.a.o.-overleg in de bedrijfstakken. Om de sfeer rond dit overleg te zuive ren, hebben de bonden besloten hun acties tot 1 mei op te schor ten. Zie verder elders in dit blad. Rondgedobberd BELEM (Rtr) Een Ameri kaanse kapitein van een vissers boot en twee bemanningsleden uit Trinidad en Tobago zijn gis teren in Brazilië gered, nadat ze negen dagen op zee hadden rondgedobberd op een koelkast en gasflessen. Een tiental zuid-Molukse jongeren heeft gistermiddag het eiland In de Hofvijver naast het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag in bezit genomen. Met drie oranje rubberboten staken de jongelui de vijver over om op het eiland een proclamatie voor te lezen, waar mee ze de aandacht wilden vestigen op hun strijd voor een onafhan kelijke republiek. Bij hun overtocht namen de jongelui het plat- boomvaartuig, dat gewoonlijk in de vijver ligt, mee naar het eiland. De Molukse Jongeren verzochten in de proclamatie, die vanaf het eiland met een megafoon werd voorgelezen met eerbied het Ne derlandse void de rchten en rechtvaardigheid van het stre ven van de Zuid-Molukkers on der ogen te zien. Tevens vroe gen zij de aandacht van het Ne derlandse politieapparaat om hen niet te beschouwen als ee stelletje vandalisten, die uit zijn op relletjes. Wij zullen lastig blijven, aldus de jongeren, als de Nederlandse overheid ons steeds niet als volwaardige mensen blijft beschouwen. De jongelui, voor het merendeel afkomstig uit Capelle aan de IJssel, hadden op het eiland on der meer een spandoek opge hangen met de tekst „Wasse naar is slechts een voorproef je". Een woordvoerder ver klaarde dat het hier om een ge weldloze actie ging en dat zij zich, indien de politie zou ingrij pen, niet zouden verzetten. De Haagse politie gree niet in, on danks het feit dat de jongelui zich op verboden grond bevon den, een demonstratie hielden zonder zoestemmlng en gevaren hadden in de Hofvijver. Men wilde omdat het hier geen ern stige verstoring van de openba re orde betrof, de zaken rustig afwachten. Dat duurde tot gis teravond zeven uur, toen de Jon geren zelf van het eiland afka rnen. De politiemacht van circa vijftig man, die rond de vijver was samengetrokken hoefde be halve voor het fouilleren van de groep niet in actie te komen. Op het politiebureau Jan Hendrik straat werd proces-verbaal op gemaakt tegen de tien „bezet ters^ DEN HAAG Naar de mening van het Tweede Kamerlid Du Chatlnier (KVP) tevens lid van de Haagse gemeenteraad moet de Haagse agglomeratie extra hulp krijgen bij het be strijden van het woningtekort. Hij baseert zijn verzoek aan de regering op een uitlating van de hoofddirecteur van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, die heeft gezegd dat met uitzon dering van de Haagse agglome ratie m vrijwel geheel Neder land de kwantitatieve woning nood is opgeheven. Het Kamer lid vraagt voor Den Haag voor rang bij het toekennen van een extra aantal zwaar gesubsi dieerde woningen. Tien mille schade bij brand Een brand in een patat frites kraam aan de Vondelstraat in Den Haag heeft vanmorgen voor zeker 10.000 gulden schade aangericht. Het vuur, dat door onbekende oorzaak omstreeks vijf uur uitbrak, werd door agenten van de Haagse politie met enkele droogpoederappara- ten geblust. De brandweer kwam nog wel ter plaatse maar behoefde niet meer in te grij pen. MEDEDELING voor onze ADVERTEERDERS In verband met de feestdagen is de sluitingstermijn voor de inlevering van advertenties voor onze edities van zaterdag 21 en dinsdag 24 april bepaald op GOEDE VRIJDAG 20 APRIL te 12.00 UUR. Onze loketten zullen op Goede Vrijdag tot 15.00 uur geopend zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een speciale com missie onderzoekt op het ogen blik of het te werk stellen van part-time krachten bij de (rijks)overheid dient te worden bevorderd. Dit heeft minister Udink medege deeld. Onderzocht zal ook wor den, of part-time krachten in vaste dienst moeten worden aangesteld. In dit verband wees hij erop, dat bij de PTT werk nemers met een gedeeltliejke dag- of werktaak alleen op ar beidsovereenkomst worden aan gesteld. Dit geeft hem grotere vrijheden dan bij vaste aanstel ling. Westeinde Met hersen- en been letsel is gistermiddag omstreeks half twee het bijna driejarig jongetje Gunai F. uit de Storte- bekerstraat in het ziekenhuis Westeinde opgenomen, nadat hij op het Westeinde was aangere den door een auto, bestuurd door de 28-jarige H. S. uit de Berberisstraat. Het jongetje was spelenderwijs achter een bal aan de rijweg opgelopen. i, Kortingen van 20 tot 60% AMSTERDAM Dc spoorwegen voeren met Ingang van vol gende week zaterdag een „gezinskaart" In, die bij reizen in ge zinsverband kortingen oplevert van 20 tot moer dan 60 procent, afhankelijk van dc samenstelling van het gezin. De kaart is een jaar geldig en kost vijftig gulden. Met de kaart kunnen vader, moeder en alle kinderen beneden de twintig reizen op slechts twee kaartjes (enkele reis of retour). Eén hond wordt bij het gezin gerekend en reist dus gratis mee. Dc kaart geeft boven dien recht op onbeperkt gratis reizen voor het hele gezin op één dag naar keuze. Voor heel veel gezinnen komt het gezinstarief uitstekend in het straatje van de huishoudportemonnee. Ons land telt ongeveer drie en een kwart miljoen gezinnen. Ongeveer een miljoen ge- zinneh hebben een samenstelling cn wonen voldoende dicht bij een station om de gezinskaart voor hen aantrekkelijk te maken, zo heeft een NS-marktonderzoek uitgewezen. Bij het reizen op de gezinskaart met twee kaartjes kan men zo wel tweede als eerste klos nemen. De kaart biedt nog meer voordelige uitstapjesmogelijkheden, zoals de combinatie via koppelingskaartjes van vakantiedagtochten met de gezins kaart. Van volgende weck woensdag af zijn op de stations aanvraag formulieren verkrijgbaar, die thuis kunnen worden ingevuld. Ze moeten worden ingeleverd met pasfoto's van vader en moeder bij onvolledige gezinnen uiteraard met één foto en onder overlegging van een trouwboekje ter controle van de geboorte data van de kinderen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1