Felle kritiek WD op boycot 1000 gulden e van Meisj 13 jaar is opnieuw spoorloos Helft premies sociale redelijk voor vrijgezellen Uitvaartdienst tot betoging Euthanasie op congres in Nijmegen d Staking in Suriname afgelopen Nationale reserve 25 jaar Aanslag op pijplijn in Libanon Boeren willen fabrieken bezetten LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie ASSEN Het VVD-kamerlld dr. K. van Dijk heeft zater dagmiddag op de jaarvergadering van zijn partij in As sen de mensen die niet mee willen helpen de collegegeld- wet uit te voeren fel veroordeeld. Hij zei dat het afgelo pen moet zijn met de rechtsongelijkheid onder de studen ten. De collegegeldwet is volgens hem langs democrati sche weg aangenomen en moet daarom ook worden uitge voerd. De studer'en moeten daarom de 1000 gulden ge woon betalen. „De boycotters moeten worden geweerd," aldus de heer van Dijk. Nu nog natuur getrouwe namaak Hoe nietig de mens zichzelf maakt in de schaduw van steeds weer nieuwe, vernietigende wapens bewijst deze foto van het onge veer 16 meter lange model op ware grootte van de „Cobra", een tactische jager van North rop, die in deze natuurgetrouwe namaak te zien zal zijn op de „Salon", de jaarlijkse interna tionale luchtvaarttentoonstelling die eind mei bij Parijs wordt gehouden. De „Cobra" is een van de drie straaljagertypes, waar de Nederlandse lucht macht belangstelling voor heeft als opvolger van de Star- fighter". Ook WD-senator mr. H. van Riel keerde zich scherp tegen de col legegeldboycot. Hij noemde de wetsovertreders „jongelieden die op dit moment de kans krij gen zich aan gemeenschapsgel den te vergrijpen." Van Riel uitte emstige kritiek op de door zijn partijgenoot minis ter Langman (Econ. zaken) voorgestelde selectieve investe ringsregeling voor het westen van Nederland. Zonder de naam van de minister te gebruiken trok van Riel fel tegen het voor stel van leer. „Zo'n maatregel is nauwelijks verantwoord. Wij zullen vormen van ruimtelijke ordening moeten kiezen die aan sluiten bij de bestaande verbin dingswegen," aldus liberale nator. DEN HAAG Heet 13-jarig meisje, dat na geruime tijd verdwenen te zijn geweest, vorige week door de Haagse politie volledig ontredderd werd teruggevonden en daarna 2ÏÏÏ. in een pleeggezin buiten Den Haag geplaatst werd, is op nieuw spoorloos. :-kOO( Het kind had de pleegouders eind vorige week laten weten, dat zij toch liever naar Den Haag wil- I jli de teruggaan. Zaterdagmiddag heeft zij, zonder deze pleegou- aiitel ders erin te kennen, de benen genomen. De Haagse politie, die het kind vorige week ontredderd op een spoorwegemplacement aantrof, Is nog druk bezig met haar eer ste verdwijning, waarbij ver schillende buitenlandse arbei ders en rijksgenoten betrokken zijn. Het kind, meermalen ver kracht, bleek toen ook nog voor 500 gulden aan een Spanjaard verkocht te zijn. Om haar tot rust te laten komen werd besloten haar in een gezin elders in Nederland te plaatsen. Daar bleek echter dat het meisje er zich# niet thuis voel de, dat zij Den Haag miste. Op eigen gelegenheid is zij enkele I1S dagen nadat zij in het pleegge zin opgenomen werd, spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat zij, ondanks alle barre ervarin gen tijdens haar vorige verdwij ning toch weer in Den Haag zit. PARAMARIBO (ANP) —De vier Surinaamse vakcentrales heb ben geen overeenstemming kun nen bereiken ten aanzien van het verdere verloop van de nu tweeëneenhalve maand durende staking in Suriname. Op een bijeenkomst van de stakers, hoofdzakelijk leerkrachten en verpleegsters, is zaterdag beslo ten dat elke bond afzonderlijk zal beslissen of de staking wordt voortgezet, opgeschort of dat tot andere activiteiten zal worden overgegaan. Verwacht wordt dat vandaag in Suriname alle scholen weer normaal hero pend zullen zijn. De leiding van de stakende leer krachten en ambtenaren heeft meegedeeld dat de stakers het werk morgen zullen hervatten. De Centrale Landsdienarenorga- nisatle (CLO) heeft gedreigd dat morgen de strijd zal worden omgezet in gerichte akties bin nen de kantoren, scholen en in richtingen. AMERSFOORT In de Juliana van Stolbergkazeme te Amers foort is zaterdag het 25-jarig ju bileum gevierd van de Nationa le Reserve, hot jongste onder deel van de Koninklijke Lucht macht. Prins Bernhard woonde 's middags de feestelijkheden bij was daarvoor speciaal over gevlogen uit Frankfurt. Door de vrijwilligens werd de prins als aandenken aan de Na- tres een schild aangeboden met daarop het wapen van de Na- tres, gedragen door twee solda ten. Jnder de aanwezigen bevonden zich eveneens de Commissaris tier Koningin in Utrecht, mr. P.J. Verdam, en drs. G.H.J.M. Peijnenburg, secretaris-generaal van het ministerie van Defen sie. Namens de minister schonk tie heer Peijnenburg de Natres een vlag met daarin het wapen van de Natres op een groen veld en omzoomd door de natio nale driekleur. Een enorme menigte belangstellenden, voorafgegaan door een groot aantal autoriteiten, begeleidde de Milanese agent naar zijn laatste rustplaats. Huishoudbeurs boekt record nisterdam ANP - De 28ste Huis houdbeurs in het Rai gebouw te Amsterdam heeft In de tien da gen, dat zij geopend was een re cord aantal van 297000 bezoe kers getrokkon. Er kwamen 80000 meer kijklustigen dan vo- tig jaar. Dit betekent een stij ging van 27,3 procent. Topdag »as donderdag met 40.000 bezoe kers. De beurs ging zondagmid dag dicht. Van onze correspondent ROME De uitvaartdienst van de jonge Italiaanse politieman Antonio Marini, die eind vorige week bij de ernstige neo-fas- cistische rellen in Milaan door een bom werd gedood, Is zaterdag uitgelopen op een massale demonstratie tegen het ge weld van de extreem-rechtse groeperin gen in Italië. Dit weekeinde heeft de poli tie in Milaan twee jonge ultra-rechtse mensen gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan de dodeijke bo maanslag. Hoewel M. S. I. (Movimento Soziale Italiano) De stra Nazionale (rechts nationaal), beweert, dat zij de politie aan de belangrijkste gegevens heeft geholpen die nodig waren om deze eerste arres taties te verrichten, wordt in heel Italië diezelfde neo-fascistische MSI als uiteindelijk verantwoor delijk gezien voor d fatale rellen in Milaan. De gearresteerden ziijn de 21-jarige ex-parachutist Vittorio Loi, zoon van een oud-wereldkampioen boksen, en e 19 jaar oude Maurizio Mureli, af komstig uit een arbeidersgezin in Milaan. Een enorme menigte Milanezen heeft zaterdag de laatste eer bewezen aan de omgekomen politie man. In de lange stoet loepen ondermeer premier Andreotti en de minister van binnenlandse zaken Rumor mee. (Van een onzer verslaggevers) Daarnaast kreeg met name de houding van mensen die de ster- NIJMEGEN Euthanasie als vende omgeven veel aandacht, ethisch, medisch en menselijk vraagstuk heeft een belangrijke Prof. Van der Meer zei dat het de plaats ingenomen op het sympo sium „Menswaardig sterven", dat zaterdag in Nijmegen werd gehouden o p initiatief van de medische faculteltsvcreniging van de katholieke universiteit. taak van de arts is in de ster vensfase van de patiënt diens lijden te verlichten. „In die al lerlaatste fase is het nalaten van handelingen die het sterven zouden uitstellen, geboden." Er is een duidelijk verschil tussen actieve en passieve euthanasie, zodat er een heel duidelijke grens is. De angst voor het ster ven treft ook de arts, volgens prof. Van der Meer. „In wezen is het zijn angst voor de dood die hem snel langs de stervenden leidt." De dood moet volgens hem worden geinte- greerd in het leven. Het sterven dient als een zinvol deel van het leven te worden beschouwd. Verpleegster Joke Borst: „Het ta boe uit zich in vluchtreacties als het liegen tegen de stervende mens, hem niet inlichten, hem mijden. Nog te vaak moet een jongste leerling gaan waken bij een stervende." Dit toont vol gens haar aan, hoe dit waken wordt ondergewaardeerd. lijk ethisch onverantwoord, al dus dr. Sporken. „We mogen onze normen Voor levensgeluk en levenszin niet opleggen aan anderen op zodanige wijze, dat we daaruit het recht ontlenen om te doden." Eerste ooievaar op nest Nljeveen, (ANP) - Gister middag is de eerste ooie vaar neergestreken op het ooievaarsnest op het huls van de heer Jan Veld in de Dorpsstraat in het Drentse Nljeveen. Het is em mannetje, dat ver moedelijk als kwartier maker fungeert voor een omlevaarsgezin, dat hier zijn intrek zal gaan ne- Verwacht wordt, dat, zoals g^woonfijk, zich na korte tijd een vrouwtje bij deze pionier zal voegen. Verle den jaar heeft een ooie- vaarspaar twee kinderen in dit nest grootgebracht. Piloot van neergeschoten vliegtuig veranderde van mening TEL AVIV (DPA) - De Libische tweede vlieger van het passa giersvliegtuig dat zes weken ge leden met 113 mensen aan boord door Israëlische vliegtui gen werd neergeschoten, heeft gezegd dat de Franse eerste vlieger het bevel om te landen al opvolgde, maar op het laatste moment van mening veranderde en weer opsteeg. Tweede vlieger Awad Madhedi sprak zondag met verslaggevers nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen en naar zijn vrouw en kinderen in Athene vertrok. Vol gens Madhedi hadden de vlie gers de Israëlische jagers dui delijk gezien. BEIROET (AP) In do door een aanslag getroffen Zuid-Liboncse olieraffinaderij hebben zaterdag do vlammen de gehele dag vrij spel gehad. De identiteit van de daders blijft nog een mysterie. Een woordvoerder voor alle belangrijke Palestijnse guerillubcwcginget beschuldigde Israëlische commando's van de aanslag op dc raffina derij, 47 kilometer ten zuiden van Beiroet. Maar een groep die zich zelf de „Libanese revolutionaire garde" noemt heeft inmiddels de verantwoordelijkheid geclaimd. Bij de brand zijn bijna 5 miljoen liter ruwe olie in vlammen opge gaan, 2 opslagtanks zijn volledig verwoest en de aanvoer via dc pijpleiding tussen Saoedi-Arabië en de raffiniderij te Zahrani kwam geheel stil tet liggen. De raffinaderij, Amerikaans bezit, is zelf niet beschadigd. Normaal wordt er via de pijpleiding 80 miljoen liter per dag aange voerd. De pijpleiding loopt van Saoedi Arabië dwars door Jordanië en Syrië naar de Libanese terminal. Bij zuivelstaking Driebergen Zonder dat er no|g uitzicht Is op een oplossing van het arbeidsconflict zijn de indu striebonden vandaag hun acht ste actieweek in de metaal-, textiel- en confectie-lndustrie en bij de bierbrouwerijen begon nen. De vier actievoerende bonden in de zuivelindustrie hopen morgen alsnog een beginselakkoord met de werknemers te bereiken. De werkgevesr nemen het de bon den kwalijk, dat zij "met het mes op tafel" onderhandelen, door acties voor te bereiden ter wijl er nog gepraat wordt. In tussen schijnen boeren voorbe reidingen te treffen om in geval van een zuivelstaking zelf de melk naar de fabrieken te bren gen, de fabrieken te bezetten en zelf de melk te verwerken. PALM PASEN Evenals In Nederland, waar dc versierde palmpaaa door vele kleine handen parmantig werd hog gehouden, is in Rome Palmpusen gevierd, zij het met enkele opmerkens waardige detailverschillen, zoals het fraaie lenteweer op het St.-Pieters- plein en de vorm van de palm takken, meer passend bij de 5snit van aartsengelen dan de Nederlandse, die meer voor cherubijnen zijn gedacht. Schip met Joden veilig vertrokken SOUTHAMPTON (AFPReuter) Het Luxe Britse passagiersschip Queen Elizabeth II is zondag onder zwaro bewaking uit de haven van Southampton vertrok ken voor een reis met ruim 600 Amerikanen cn Canadezen naar Israël. Terwijl drie sleepboten het schip naar open zee sleepten, patrouil leerden hefschroefvliegtuigen van de marine boven de Queen. Gedurende de reis zal het schip voortdurend door Britse marine schepen en vliegtuigen worden gevolgd. De passagiers, meest Jo den, maken de reis om de 25ste verjaardag van de staat Israël bij te wonen. HILVERSUM - De Nederlandse De premie voor een volksverzeke- Vrijgezellenbond, die zaterdag ring tegen ziektekosten moet de algemene vergadering In Hil- ook maar de helft bedragen van versum hield, wil dat alleen- die van gehuwden, zo heeft de staanden voor de inkomstenbe- Vrijgezellenbond aan 't NVV be lasting gelijk worden gesteld richt, dat een plan heeft voor met gehuwden zonder kinderen. een dergelijke volksverzekering. Verder wenst de bond dat al- Tot voorzitter werd gekozen mr. leenstaanden slechts de helft J. G. Overboek (44) uit Den van de social* premies betalen, Haag. on»iM deze relatief zwaar op Mr. dr. Benno Stokvis zei over de kun Inkomen drukken en boven- maatschappelijke positie van de dien een geringer recht ,p uit- vrijgezel, dat naar zijn mening kering geven. de basis van de Nederlandse Vrijgezellenbond dient te wor den verbreed en weduwen, we- duwnaren en gescheiden man nen en vrouwen niet van het lid maatschap zouden mogen wor den uitgesloten. De maatschap pelijke en fiscale problemen, waarmee beide categoriën al leenstaanden worden geconfron teerd, achtte hij niet zo ver uit eenlopend, dat een verbreding van de basis daarom niet ge rechtvaardigd zou kunnen wor den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5