Enith Brigitha's Europees record 0.6 van wereldtoptijd Schoonspringdubs stonden hun kampioenen niet af Merckx bsgeerde in Parijs geen grote voorsprong KNAU zou bijzonder graag sponsor hebben Wereldrecords op vlinderslag van Oostduitse Judoka Boot op dreef in Vlaardingen Geen toptijd ■■BHHnmnBm Totale onmacht hockeysters Sportwereld MAANDAG 16 APRIL 1973 DORTMUND Enith Brigitha had zich geen mooiere acht tiende verjaardag kunnen voorstellen. De Nederlandse kolonie vuurde haar luidruchtig aan bij de 4x100 meter wisselslag. De Amsterdamse verdeelde bij de vijflandeu- wedstrijd in Dortmund haar mogelijkheden keurig. De in dividuele nummers won zij om te winnen, de estafettes voor de records. Het resultaat was een evenaring van het Nederlands record als startzwemster op de 4x100 meter vrije slag (59.4). en een Europees record op de rugslag (1 min- 6.2. sec), als startzwemster van de 4x100 meter wis selslagestafette. Het gemiddelde van de drie „hand-gestopte" tijden was 1.06.2, eentiende seconde beter, dan het Europese record, waar van Enith en de Hongaarse Anorea Gyarmati sinds de Spe-. len gezamenlijk houdster waren. Slechts 0,6 seconden scheidt haar nog van het al vier jaar standhoudende wereldrecord van de Zuidafrikaanse Karen Misschien moeten er enkele vraagtekens achter haar top prestatie worden geplaatst. De half-elektronische tijdwaarne ming, die normaal 0,2 seconde per honderd meter hoger aan geeft dan de handtijden, was buiten werking gesteld. Maar een ding is zeker: Enith Brigi tha heeft hiermee nog niet de grens van haar mogelijkheden bereikt. De vijflandenwedstrijd in Dort mund, waarin Nederland als voorlaatste eindigde met een ge ringe achterstand op Zweden en Engeland (West Duitsland werd met grote voorsprong eerste en Italië met even grote marge laatste), levert twee conclusies op: De Nederlandse damesploeg is tijdens de Olympische Spelen in München ver beneden de mo gelijkheden gebleven en het he- renzwemmen is na de krachts inspanning, die tot doel had München te bereiken, terugge vallen tot absoluut onbeteke nend. Bewijzen voor de eerste conclusie vormen de verrichtingen van Enith Brigitha, maar misschien nog meer die van Hansje Bun schoten en vooral van de vrije- slagestafette. Hansje Bunscho ten zegevierde zowel op de 200, 400, 800 meter vrije slag als op de 400 meter wisselslag. Op de 200 en 800 meter versloeg zij de drievoudige medaillewinnares van München, Novella Calliga- ris, met zoveel overmacht, dat de Italiaanse de eer van het deelnemen op zondagmiddag aan een ander gunde. Nog duidelijker manifesteerde zich de potentiele kracht van het Nederlandse dameszwem- men op de 4x100 meter vrije slag, waarop de Westduitse ploeg, in precies dezelfde „bron zen" MUnchenbezetting, door Enith Brigitha, Atie Radersma, Anke Rijnders en Hansje Bun schoten werd verslagen in de nationale recordtijd van 4.00.7. Indien Anke Rijnders in betere vorm was geweest, had er zeker een tijd onder de vier minuten in gezeten. Niemand Van de Nederlandse zwemmers OOST BERLIJN De Oostduitse zwemster Kor- nelia Ender heeft zater dag tijdens de driedaagse wedstrijd Oost Duitsland —Rusland in Oost Berlijn twee wereldrecords ver beterd. Op de 100 m. vlin derslag zwom zij 1.03.0. Het oude record stond sinds 1 september 1972 met 1.03.3 op naam van de Japanse Mayumi Aoki. De dag tevoren had Kor- nelia Ender al het we reldrecord 200 m. vlinder slag verbeterd. Oost Duitsland zegevierde met 219—125 punten. zal niemand de wereldkam pioenschappen in Belgrado ha len. Zelfs Hans Elzerman, die een nationaal record zwom op de 200 meter schoolslag, kon in ternationaal niet mee. „Allerbe labberdst", kenschetste de voor zitter van de sportcommissie, Klaas van der Pol, de achteloos achteraan peddelende Neder landse vrije slag- en wisselslag formaties. Overmacht De tweedaagse adspiranten-zwem- wedstrijd Nederland-Tsjecho Slowakije in Wezep, voor jon gens tot zeventien- en meisjes tot vijftien jaar, Is door Neder land met overmacht gewonnen: 168—127. Twintig van de achtentwintig nummers eindigden in een over winning voor Nederland. Op de eerste dag vestigde de 4x200 meter vrije slag estafette ploeg jongens, bestaande uit Eddie de Wit, Mike van de Vp- ver, André in 't Veld en Mark Eligh een Nederlands adspiran- tenrecord voor nationale ploe gen met 8.16.5. Het nude record stond op 8,.27,2. Uitstekend Bij de finales van de jaargang wedstrijden van 8 tot 12 jaar die in Zeist zijn gehouden, heeft de jeugd zich op uitsteken de wijze gepresenteerd. De ZIAN-Vitessezwemster Karin Ran won twee titels, waarbij de 100 m vrije slag in 1.04.2 bijzon- Enith Brigitta verdeelde haar krachten keurig; zij zwom de indivi duele nummers om te winnen en de estafettes om records te ver beteren. der goed was. De rugslag won zij in 1.17.3. Ook de 11-jarige Cas Minkel van HZ en PC le verde knap werk door de 100 meter vrije slag jongens te win nen in 1.08.9. Frans Kesteren (13) van Naarden won de 100 meter vrije slag in 1.06.2 en de 12-jarige Zanthuizen van Zee macht liet op de 100 meter vlin derslag een tijd afdrukken van 1.11.3. De 10-jarige Josje Faber (VZC/Ritmeester) sleepte drie titels in de wacht. VLAARDINGEN - Oos Duitsland, dat met <j kleinste ploeg naar vier-landentoernooi Vlaardingen was gekomei 'heeft zijn volledige teai van Vijf judoka's in de ha ve finales gebracht, De Oostduitsers behaalden t' overwinningen en twee dei plaatsen. De andere eeri plaatsen werden gedeeld do de andere landen, Franki West-Duitsland en Nederl; De eindstanden in de lende klassen zijn: Lichtgewicht: 1. Tissot (Fra.), Schilder (Ned.), 3. Koning Brandts (Ned.). Ilalfmiddengewicht: 1. Höttj (Ddr.), 2. Sanner (Did.), Krüger (Ddr.) en Landt (Fra.). Middengewicht: 1. Marhei (Did.), 2. Guerin (Fra.), 2. (Ddr.) en Look (Ddr.). Halfzwaargewicht: 1. Boot (Net 2. De Graaf (Ned.), 3. Bli (Did.), en In de Berken (Net Zwaargewicht: 1. Zuckschwei Ddr.), 2. Otto (Did.), 3. Poglajj (Ned.) en Adelaar (Ned.). WALLENHORST In de Duit plaats Wallenhorst wordt hi toernooi om het Westeuropei kampioenschap volleybal damt gespeeld. Nederland won va Spanje met 3—0. AMSTERDAM - De wereldtijden, die de motorcoureurs hadden gedacht te kunnen verwezenlij ken bij de internationale sprint wedstrijden op het 400 meter lange parcours in Amsterdam- West, zijn niet op de klokken gekomen. De tegenwind en het stroeve weg dek waren daarvan de oorzaak. De snelste tijd van de dag kwam op naam van de Engels man Don East op een Triumph: 10.707 sec., waarmee hij win naar werd van de 750-klasse voor de Nederlander Henk Vink op zijn oude Kawasaki, die als enige met East wel onder de elf seconden kwam, doch bijna tweetiende seconde langzamer was. De uitslagen zijn: 50 cc: 1.. C. Kemp 18.616. 2. P. van Kaam 18,996, 3. J. Portegles 19,606. 125 cc: 1. J. Smit 15,482, 2. T. Pels 14.901, 3. M. van de Wal 17,855. 350 cc: 1. George Woods (Eng.) 11.28. 2. R. Enzler 15,753. 500 cc: 1. H. Kinase 14,136, 2. R. B. Baan 15,600, 3. J. Claessens 15.S80. 750 cc: 1 Don East (Eng.) 10.707. 2. Henk Vink 10.894, 3. R. - Enzler 11,329, 4. Nigel Dood (Eng.) 11.928, 5. A. Montemann 12.370, 6, Phi! Manzana (Eng.) 13,535 (deze coureur reed op een Douglasmachl- ne uit 1927). Zijspan: 1. E. Kerkho ven 16,OOS. 2. B. Brouwer 16.991. 13.179. 2. R. Schlltmans 13.234. 3. li'. Scheltema 16,779. Standaardmachi- gigr "2.578. 2. E. Mon- Kawasaki, die gestookt wordt DORTMUND In het miniwereldje van de schoonspringers is een fikse ruzie ontstaan. Joop Stotijn (Den Haag) en Noordkop (Den Helder), de enige twee verenigingen die zich op niveau met deze sport bezig hou den, weigeren clubleden af te staan voor de nationale vertegenwoordi ging. Het gevolg was dat bij de vijflanden wed strijd in Dortmund niet de nationale kam pioenen Rob Voorbij (Joop Stotijn) en Lia Molenaar (Noordkop) aantraden, maar de nummer vier van de indoorkampioenschap- Den, Paul Sevink en de al lang niet meer trainende Anita Smith. Sevink werd veruit laatste. Anita Smith slaagde er in, dankzij de laatste drie sprongen, van de vijfde op de eerste plaats te komen. Oorzaak van de onenigheid: trainer Joop Braamzeel, die twaalf jaar in zijn eentje deze tak van sport in Nederland voor uit sterven behoedde: De schoonspringcommis- sie van de KNZB besloot, na de allerminst imponerende resultaten te München (Ma- riette Dommers en Anita Smith eindigde „als laatsten" op zowel de plank als de to ren) meer aandacht te gaan besteden aan de basis en bood de Haagse trainer de functie van bondsadviseur aan. Braamzeel weigerde, zonder een alternatief op tafel te leggen. De KNZB benoemde daarop de ex kampioen Harry Meelhuijs voor het ge hele seizoen tot ch*f d'équipe bij interna tionale wedstrijden. Reactie De verenigingen Joop Stotijn en Noordkop, die nauwe bindingen met Braamzeel onder houden, besloten als reactie hierop geen le den af te staan, omdat men de begeleiding niet kundig achtte, zoals officieel werd ge steld, Deze houding wordt door Meelhuij- sen ten sterkste veroordeeld. „Het is be- schamend .dat deze kwestie over de hooi den van de betrokkenen wordt uitgevoch ten", aldus de Amsterdamse gymnastiekle raar. „Ik weet dat Rob Voorbij graag hai willen meedoen". Ook Anita Smith voeldi dat zo. Ze zei: „het is idioot dat ik hie sta, en niet een meisje als Ria Molenaar die nog ervaring moet opdoen." Een jaar Hoelang kan deze kwestie nog voortduren? Harry Meelhuijsen: „Niet langer dan eer jaar. Bij Joop Stotijn zal de uitsluiting vai internationale contacten ongetwijfeld inter ne spanningen oproepen. Ik ben er ster voor, dat de schoonspringcommissie he been stijf houdt. Misschien komt er dar eerder een oplossing." De KNZB wil bij de eerst komende interne tionale wedstrijden een clubtrainer uitnodi gen om mee te gaan. En wie komt daar het eerst voor in aanmerking? Mevrou* Braamzeel, echtgenote van Joop Braam- zeel. ROUBA1X Voor de derde keer in zijn loopbaan heeft Eddy Merckx Parijs—Roubaix gewon nen. In Roubaix had Merckx meer dan twee minuten voor sprong op Walter Godefroot en Roger Hosiers, zeven minuten na Mercks legden nog vijf Bel gen (Walter Planckaert, Maer- tens, Verbeeck, Roger de Vlae- minck en Van Springel) beslag op de volgende plaatsen. Luis Ocana, ooit gezien als de concurrent van Mercks, voltooi de de koers pas op het moment dat de ongenaakbare al hoog en breed onder de douche stond. Merckx, die donderdag afstapte in de ronde van België, heeft zich gespaard toen hij zeker was van de overwinning. Twee valpartij en (Hij kreeg tijdens de koers ook nog vier lekke banden), hadden hem voorzichtig ge maakt. Twintig kilometer voor Roubaix bedroeg zijn winst 2 minuten en veertig seconden; het gat groeide snel tot 3.10. Wanneer Merckx had gewild zou hij iedereen op ten minste zeven minuten hebben kunnen- rijden. Hij begeerde het niet, deze zondag. Uitslag: 1. Eddy Merckx 7.28.43. 2. Walter Godefroot 7.31.3, 3. Roger Rosiers. z.t.. 4. Willy Planckaert 7.36.01, 5. Freddy Maertens zt. (allen België). 5e Bretonse amateur Patrick Beon heeft de driedaagse ronde van Loir-et-cher gewonnen. Zon dag verdedigde hij zijn vrijdag veroverde leiderstrui met succes In de rit naar Blois over 210 ki lometer nam hij met etappewin naar Nowicki (Polen) en Pollen- tier (Belg.) een voorsprong van vijftig seconden op de concur rentie. Van Gerwen won de een voorsprong had van 45 se conden, legde de 110 kilometer af in 2.45.00. Achter hem com pleteerden Jan Brinkman (Rot terdam) en Fons van Katwijk (Oploo) het Nederlandse succes. Wim de Waal heeft zondag in Eek- lo een wegwedstrijd over 100 kilometer op zijn naam ge bracht. Hij finishte na 2 uur en 12 minuten en versloeg in de eindsprint de Belgen Huyssens, Ribert en de Nederlander Van den Bunder. Er waren 90 deel nemers gestart. Nederlandse renners hebben za terdag bij de amateur-wegwed strijd Luik-Xhendremael abso luut gedomineerd. Onze landge noten legde beslag op de eerste tien plaatsen. Winnaar werd Mathias Thonen, die de 109 kilo meter aflegde in 2 uur en 49 mi nuten precies. Direkt achter hem eindigde Cor Hoogedoorn, Frits Slüper, Bernard Ceulen en Godfries Pirard. als! elgi Eddy Merckx zit gebogen over zijn stuur de laatste meters van Parijs —Roubaix af te tellen. Zijn ambitie is door enkele valpartijen af genomen. sprint van de groep en werd vierde. In het algemeen klasse ment was Van Gerwen (vijfde) ook de beste Nederlander. De uitslag van de derde etappe is: 1. Nowicki (Polen) 210 km. in 5 uur, 5 minuten en 12 secon den, 2. Beon (Fra.), 3. Pollen- tier (Belg.). Op 50 seconden: 4. Van Gerwen (Ned), 5. Krzeszo- viec (Pol). 6. Koot (Ned.). Eindklassement: 1. Beon (Fra.), 14 uur 24 minuten en 33 seconden, op 5 seconden: 2. Pol- lentier (Belg.). Op 9 seconden: 3. Nowicki (Pol.). LUIK Nederlandse amateurs hebben zondag overwinningen behaald in wielerwedstrijden in België. In Luik zegevierde Van Helvoirt in een wedstrijd over 130 km, die hij aflegde in 3 uur 15 minuten. Van Groesen ging als eerste over de streep in een wedstrijd over 108 kilometer te Orsmaal in 2 uur 36 minuten. Bekker werd tweede en de Belg Vandepoel derde. De Amsterdamse amateurwielren ner Gerrie Kneteman won in België de omloop van Sint-Lam- brechtsherke. Kneteman, die OBERHAUSEN De nationale gewichthefteams van West- Duitsland, Italië, Frankrijk, België en Nederland kwamen in Oberhausen uit voor de EEG- beker. Duitsland won met 52 punten. 2. Italië 35, 3. Frankrijk 30, 4. België 27 en 5. Nederland 15. ARNHEM Col van Tol uit Den Helder heeft na de wedstrijden van zondag op Papendal de lei ding in de schermstrijd om het kampioenschap van Nederland voor professionals op drie wa pens. Van Tol eindigde zowel op floret als op degen als tweede, resp. achter Rob Villerius (Den Haag) en titelhouder Kasper Kardolus (Benthuizen). EINDHOVEN Op het terreii EMHC te Eindhoven heeft het Nederlands dameshockeyell waarschijnlijk de grool y ste teleurstelling in de Iaatsti jaren gezorgd. Dat met 0—1 werd verloren koi q\[ worden beschouwd als een bij komstigheid, veel erger was he dat de Nederlandse dames zwak, onsamenhangend en fut 4 loos speelden, dat zij in de eer ste klas van de competitie geel p'de; rol van betekenis zouden kun- ges José Poelmans (midden) rent de Belgische ver fee capriolen de bal maakt. WBÊÊBB en, die kort daarvoor tot hoogste orde in de KNAU benoemd: erelid, een eer ook Nico Lemmens te beurt viel. Het Uniekruis werd uitge- Den Haag Sponsoring is het to verwoord in de sprotbeweging. In zijn openingswoord van de jaar vergadering van de Unieraad sprak KNAU-voorzitter Frans Jutte er ook over. „Men zegt wel eens dat wij geen belang stelling hebben voor sponsoren. Integendeel, we zouden juist bij zonder graag een sponsor heb ben. Wij wijzen sponsering al lerminst af maar zitten met ar tikel 26 van het IOC, dat over het amateurisme gaat. Sponse ring zou ons in grote moeilijk heden kunnen brengen. Ik ben verheugd dat de NSF een ra- Tot dan zal de KNAU het zonder doen. Men wil geen enkel risico lopen wat de amateurstatus be treft. Frans Jutte kon gewagen van een zeer gezonde financiële situatie in de KNAU „hoewel we niet enthousiast zijn want we kunnen veel meer geld ge bruiken". Hij moest ook conclu deren dat Nederland ten opzich te van het buitenland een grote achterstand heeft, over het alge meen genomen. Hij kwam nog even terug op de sponsoring met de woorden: „Het kan nut tig zijn met buitenlandse bon den contact op te nemen betref fende de trainingen. Dan kan wel icht de selectie worden ge- sponsored." Een dringend beroep om te zor gen voor nieuw, jong kader on dersteunde hij zelf door te mel den dat hij in bespreking is met een jong ambitieus man die wellicht een grote plaats in de KNAU kan gaan innemen. Onderscheidingen De uitgebreide agenda vermeldde verder geen opzienbarende pun ten. Tot voorzitter van de Unie raad werd gekozen Hans Koom- ken V afscheid wegens persoonlijke omstandig heden. Tot leden van verdiensK werden benoemd mevr. Gerritsen-de Vries, Evert Wij- burg en Cor Tissot van Patot. De jaarlijkse onderscheidingen - de Unieraad komt driemaal pf jaar bijeen, waarvan zaterdaj in het Congresgebouw in De: Haag voor de jaarvergaderinf werden uitgebreikt aan: Ri' Ahlers de Fanny Blankerspl»- quette voor de beste prestaties bij de meisjes: Sam Monsels Albert Spreebeker, idem bij i' jongens Ilja Keizer de KNAl beker, idem bij de dames: J®! Hermens de Herman van Leeo wenbeker, idem bij de heren: het district Zuid de Pim Mulien beker omdat daar de groots» L Ledenwinst werd geboekt (1$ in een jaar); het organisaties mité van de Europese Indoor kampioenschappen in Rotter dam de Thompsonbeker. HERMAN VAN BERGE» lie kon

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20