Leo de Caluwé wees aanval FC de weg Den Haag triomf naar Sparta FC Groningen parodie op voetbal ROGGEVEEN SCHOOT EXCELSIOR NAAR DERDE OVERWINNING Hoogtepunt: dolkomische vrije trap De kans van Berckenkamp Sparta praat vroeg over contracten DEN HAAG Trainer Teunissen had aan een woord genoeg: „Een berepartlj". Daarmee zei hij voldoende over het spel van Leo de Caluwé, de inspirator bovendien van het enige doelpunt in de sfeerrijke wedstrijd tegen Telstar. De gelukkige zelf praatte honderuit na dit compliment: „Er is altijd gezegd, dat ik persoonlijkheid tekortkwam, mijn grote handicap. Daar groei ik nu, hoop ik,, langzaam bovenuit. Doordat ik regelmatig wordt opgesteld, heb ik zelfvertrouwen gekre-gen en is ook het gevoel groter geworden dat er waardering voor mijn spel bij mijn medespelers loskomt. Dat stimuleert enorm". De gestimuleerde Leo de Calu wé, met aanvoerder Aad Mansveld de uitblinkers, kan onttzettend veel. (Behoudens hett naar behoren vervullen van zijn verdedigende op drachten slaat hij bij het op komen bressen -in de vijande lijke verdediging, die het ge volg zijn van een cimbinatie van snelheid en passeerge voel. Voor rust ontweek hij Trainer Teunissen heeft zijn plan om Wim Berckenkamp een 19-jarige Gouwenaar sfeer te laten proeven in het eerste elftal van FC Den Haag doorgezet. Toen de wedstrijd rustig op het mid- denveld afgebouwd werd, gaf hij deze jeugdspeler het sein tje zijn trainingspak uil t# trekken. In de plaaïa van Hans van Fe- den moflht hfj het laatste kwartier meespelen. Een bij zonderheid van dit experi ment is dat Wim Bercken kamp nauwelijks in het B- elftal heeft gespeeld en zo vanuit de jeugd doorstoomt. Teunissen: ,.Aan het UEFA- jeugdelftal levert FC Den Haag momenteel negen spe lers. Daarin ligt de toekomst van deze club. Wim Bercken kamp zie ik als een van de voorlopers van deze groep, die over een of twee jaar moet doorbreken". Sinds Berckenkamp bij de selectie van FC Den Haag zit (om precies te zijn na de wed strijd tegen Feyenoord) heeft zich wel een moeilijkheid ge manifesteerd. In een inter view heeft de Gouwenaar, die het nog helemaal moet maken, wat eisen laten val len, die terecht bij net be stuur van FC Den Haag niet in de smaak vielen. De zo vier verdedigers van Tel star, aar toen kwamhijnet ietstekort bij de afwerking. Na rust zette bij met Dick Advocaat een een-tweetje op, waardoor de buitenspelval van Telstar functieloos werd. Weliswaar stopte dielman Van Meeren het schot van De Caluwé eerst en kwam Jonker met een omhaal op de doellijn ion tweede instan tie a!s reddende engel voor de dag, maar daarna viel toch de beslissing. Haraid Berg schoof de bal in deze onoverzichtelijke situatie la- koniek in de hiek: 1—0. an, die jubelend naar de middenstip terugwandelde, was irtdezefwedsttrijdwel de op een na meest besproken speler. Want hij stond cen traal in het aanvalspro- bleem, dat FC Den Haag teistert. Hoewel zijn spel een voldoende haalde, bleek hij bijzonder ongelukkig in het benutten van kansen. Zeker drie keer kwam hij helemaal vrij voor doelman Van Mee ren. Teunissen: „Er wordt gevarieerd, met erg veel ini tiatief gevoetbald, dat is he lemaal het spel wat me bij FC Den Haag vior ogen staat. Maar die laatste pass komt er echter stteeds niet Experiment met rugby een succes Den Haag Het „experi ment" met de rugbywed strijd HRC—New Castle Uni ted in het voorprogramma van FC Den Haag is in de smaak gevallen. De Haagse toeschouwers raakten er dui delijk door „gegrepen". Dat had ook zijn invloed op de wedstrijd tegen Telstar. Van af de eerste minuut leefde het publiek zeer stark mee, wat tot uitdrukking kwam in luide aanmoedigingen. Voor de spelers betekende deze In teresse een grote stimulans. Commercieel/directeur Ge rard Slager: „Dit experi ment was in mijn eigen ogen een succes. En ik geloof dat het nog groter kan zijn wan neer je zo'n attractie tot vijf minuten voor het begin van de wedstrijd kan laten door gaan". uit." Mat Hans van Eeden enHasn Bres,naBergde voorste spelers, leken „mat". In de combinaties kwamen ze een heel eind, maar binnen het zestien metergebied misten tee de lef, de bravoure. Het middenveld (m het bijzonder Leen d eGraaf en de uitste kend passende Dick Advo- Harald Berg legt secuur aan maar wist steeds de goede richting niet te vinden. Totdat Leo de Caluwé hem hieldp, het gat trok en de bal toen voor hetinleggen gaf. caat) deed dr alles aan om deze handicap te overwin nen. Maar Telstar had dit technisch overwicht verwacht en trai ner Rab had zijn taktiek aangepast. André en Van Koten waren in de basisop stelling weggelaten, waaruit trainer Teunissen de conclu sie trok: Dat r behoudend gespeeld ziu worden. Na tuurlijk wa9 datt ook zo, al leen had de Telstar nog een extra-bedoeling met dtze „achterblijvers". André was de laatste tijd niet op dreef en Van Kooten wilde ik na zijn spel tegen FC Den Bosch gewoon een keer extra prikkelen". Het gevolg was daf FC Den Haag vrijwel de hele wedstrijd kon „komen", .terwijl Teilstar zich perma nent concentreerde op uitfcval- len. En dat waren, venijnige acties, waardoor de Haagse defensie gedegen spelend deze middag zich geen vrijpostigheden kon permitte ren. Al trokken Wijngaarde en dus ook De Caluwé op momenten dat het wel moge- naar zich toe. Angst Toén dat doelpunt veil bestond even de angst dat FC Den Haag fn een oude fout zou trappen. De voortekenen van eonafwachtende houding wa ren herkenbaar, maar geluk kig niet lang. Want FC Den Haag zag tijdig het gebaar opduiken en bouwde de wed strijd op het middenveld ver der rus tg en onbezorgd af. HANS DE BRUYN Scoreverloop65 Berg 1—0. Scheidsrechter: Corver, toe schouwers: 5000. FC Den Hang: Thie. Wljngaurdr. Telstar: Van de Meeren. Drlessen. Zwaan. Van Essen en Blschot. De Wit De Vries e Van Es mond. Stout (Van Kooten). Wll- lim en Jonker (André). ROTTERDAM FC Groningen had naar Ajax—Real Madrid gekeken. De Groningers zouden op dezelfde wijze 'n vrije trap nemen als de Spanjaarden hadden gedaan. Een speler zwenkte langs de bal, de tweede stapte er overheen en de derde bleef stokstijf staan. Hij had het niet begrepen. Het was het hoogte punt van een dolkomische wedstrijd voor tweeëntwin tig spelers en een scheidsrechter, die een parodie op voetbal opvoerden. Wie er de humor van kon inzien, heeft op het Kasteel een kostelijke middag beleefd. Rotterdam Excelsior heeft tegen NAC de der de overwinning behaald. De Rotterdammers wa ren tegen de bekerfina list in alle opzichten be ter hoewel de wedstrijd van zeer matig gehalte was. In de eerste helft viel er op Woudenstein 'bijzonder wei nig te beleven. Alleen een schot van Aad den Butter, dat in de zevende minuut naast de niet reagerende De Jong op de paal belandde, en het doelpunt van Roggeveen zorgden voor wat opwinding. Het door invallers gehandi- Er werd op een onvoorstelbare wijze gestunteld, er werden op kinderlijke wijze kansen vergokt, er werden ballen op miraculeuze wijze van de doellijn gewerkt. En er vie len wonderlijke doelpunten, twee, beide voor Sparta. Het eerste na een half uur toen Kowalik na de zoveelste hoekschop van een misser profiteerde, het tweede vlak na de rust toen Walbeek te gen Oosterwolds hoofd schoot en de bal ver omhoog sprong, effect meekreeg en door doelman Nordström in eigen doel werd geslagen. Zo kwam Sparta aan de over winning. omdat Groningen nog slechter was maar dap per meehielp de lach op de gezichten van de weinige kij kers te continueren. „Regisseur" Berrevoets liet zich ook niet onbetuigd. Hij had weinig kaas gegeten van buitenspel en floot zelfs toen een Groninger vanuit de tweede lijn wegsprintte en een heel bataljon Spartanen voorbij ging. Wie niet lachte, was een grensrechter, want hij werd door de heer Berre voets enige malen grandioos voor joker gezet toen hij werkelijk juist had gevlagd. Overigens had het weinig zin zich op te winden over de missers van Berrevoets, want toen Schipper er een maal, in het begin, door was, miste hij zelfs voor een leeg doel. FC Groningen had wél de zwakke pek bij Sparta gauw door. Ter Horst werd gekroond tot kampioen mis- koppen en naar de tegen stander plaatsen. De andere drie verdedigers speelden lus tig mee in het orkest van de lachwekkend slecht spelen den, waarbij de noordelijken zich in een tenue hadden ge stoken met verdekte rug nummers, die ergens onder de oksel waren geplaatst. Omdat Groningen horizontaal gestreepte shirts droeg en Sparta vertikaal, leverde dat ook de nodige misverstanden op. Het werd een oerkomisch duel voor wie vergat dat er twee ploegen uit de eredivi sie speelden. Men oordele zelf: Eijkenbroek redde op de doellijn toen Ter Horst onder de bal was door- gedoken; Berrevoets floot af toen Oosterwold vanuit de tweede lijn op weg ging naar het Spartaanse doel; de vrije trap waarbij de bal onaange roerd bleef liggen; Gritter die de bal uit het doel van Sparta kopte, wat Groningen een doelpunt scheelde; Kreuz die op een meter van het doel af niet schoot, maar rustig op de bal ging zitten, jawel, zitten; Kowalik, die voor een leeg doel in het zij net schoot; Heijerman die te gen Nordström opschoot van een halve meter afstand; Comelis en Schipper die alle twee op de doellijn redden. Plus de wonderlijkste pogin gen om toch vooral maar mis te koppen, te schoppen en verkeerde passes te ge- Fantastisch Groningens trainer Ron Groe- newoud, met een glimlach van oor tot oor: „Ik ben een beetje aan het experimente ren. Er is in deze competitie toch geen eer meer te beha len". En zijn mooiste opmer king: „Het slecht plaatsen ging aan beide zijden fantas tisch goed HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 32. Kowalik 1—0, 50. Nordström (eigen doel) 2—0. Scheidsrechter Berre voets; toeschouwers: 4.500. Sparta: DOESBURG: Venne- ker, Eijkenbroek (V.d. Mun- nik), Ter Horst, Visser; Jan sen, Walbeek, Bosveld; Heij erman, Kreuz (Sadek), Ko walik. FC Groningen: Nordström; Schipper, Cornelis, Bloem berg, Oosterwold, Van der Heide, Hovenkamp, Fransen; Bos, Gritter, Eimers (Streuer). op schot. Hij scoorde tweemaal voor Na de hervatting had v.d. Dries het veld moeten rui men. Zijn plaats werd inge nomen door Bouman, die in de voorhoede ging opereren, terwijl Van Dijk als rechter vleugelverdediger ging spe len. Het bleek geen verbete ring. De snelle Bassant was Van Dijk herhaaldelijk te vlug af en in het centrum had de Bredase defensie de grootste moeilijkheden met de zeer actieve Roggeveen, die na vijf minuten voor 2—0 zorgde. Excelsior voelde dat het de magere produktie zou kun nen opvoeren en de thuisclub ging voluit op de aanval spe len. Er ontstonden talloze hachelijk© situaties voor het doel van De Jong maar de Rotterdammers konden toch niet meer scoren. Excelsior: V.d. Roer; G. den Butter, Tetteroo. Van Nie- rop, Bron; A. den Butter, v.d. Vaart. Roggeveen: Meutstege, v.d. Heide. Bas- sant. NAC: De Jong; V.d. Dries (Bouman). Graaumans, Del- motte, Bakker; Dierickx, Quaars, Vreijssen; V. Dijk, Brouwers, Musialek. Janusz Kowalik: JAN NORDSTRÖM: Rotterdam Sparta is dit Jaar zeer vroeg begonnen met do onderhandelingen over de contracten. Manager Lam hierover: „Er was af gesproken dat we direct na de wedstrijd tegen Feyen oord (8 april) zouden begin nen. Hans Eijkenbroek heeft zelf gevraagd om snelle on- derhairdelingen. Hem was al twee jaar geleden een vrije transfer beloofd en die heeft hij nu gekregen. Niets bij zonder dus". Deze week wordt gesproken over de contracten van Heij erman, Visser, v.d. Munnik, Venneker en Bosveld. Er zijn aanwijzingen dat Sparta wil gaan verjongen. Het staat echter nog geenszins vast dat meer spelers dan Eijkenbroek zullen verdwij nen. Trainer Leo Steegman: „Vorig jaar had ik een heel lijstje met die weg en die aantrekken. Er is niets van terecht gekomen, op het con tracteren van Kreuz na. Dit jaar doen we het anders: kij ken wie blijft, de balans op maken en dan, als het kan, aanvullen. Natuurlijk heb ik wensen voor bepaalde plaat sen maar of die gerealiseerd kunnen worden is een twee de". Niet nodig II og voor de beslissings wedstrijd HHIJC— Schaerweyde moest be ginnen, waren al aan merkingen gemaakt op het scheidsrechtersduo. De spelers bekritiseer den het beleid van de hockeybond, die voor zo'n belangrijk duel Ten Bruggen en Van der Ven hadden aangewezen. Een duo, dat onlangs bij een competitiewedstrijd in Groningen liefst vijf spelers van het veld stuurde. Er bestond dan ook begrijpelijke twij fel, die echter niet nodig bleek. Beide scheids rechters waren, op enke le momenten na, in vorm en zij hielden in ieder geval het heft in handen. De hockeybond had echter geen risico's mogen nemen. De belan gen waren er te groot voor. Zelfde kant et de wielrennerij dreigt het dezelfde kant op te gaan als met de Nederlandse voetbal competitie. Niet alleen omdat Eddy Merckx, op een enkele race na, nog steeds de dienst uit maakt maar veel meer omdat de Belgische cou reurs een oppermachti ge positie hebben inge nomen. Parijs—Roubaix was er nog eens het be wijs van. De eerste acht plaatsen waren voor Belgen. Als die tendens zich voortzet, dreigt de hond in de pot voor ren ners uit andere landen. Sponsors zullen niet be reid blijken veel geld te steken in ploegen en/of renners die geen succes behalen en dertiaive ntt een oogpunt van recla me minder waard zijn dan de sponsor ver wacht. H Onberispelijk et rumoer dat FC Twente heeft veroor zaakt in de UEFA-Cup- wedstrijd tegen Borus- sia Mönchengladbach is even verstomd. Zowel in Nederland als Duitsland zijn weer andere voet balzaken aan de orde gekomen. Niettemin zal alles wel weer opgera keld worden als de twee de wedstrijd nadert. Hoewel er geen enkele reden is om het (wan) gedrag van de Twentenaars goed te praten, moet wel in aan merking worden geno men dat zij met de hand op het hart hebben be loofd er in de thuiswed strijd geen „pan" van te maken. De verloren gegane goodwill alles wat met moeite was op gebouwd in één klap verdwenen kan alleen worden heroverd door een onberispelijk ge drag. Dat moet des te gemakkelijker zijn om dat, normaal gesproken, het halen van de finale toch een verloren zaak is. Eindstation Sparta is al zeer vroeg begonnen met het bespreken van eventuele nieuwe contracten. Daar, en elders, richten vooral oudere spelers de blik op België dat de naam heeft gekregen van luilekkerland voor voetballers, waarbij vooral de lagere belas tingen maar ook de aan zienlijke salarissen een grote rol spelen. Het zit er in dat vele ouderen zich vergissen. Belgi sche clubs mogen dan incidenteel zo'n speler in dienst nemen, maar zul len er zeker voor waken om als eindstations te gaan fungeren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13